כסף כן גדל על העצים

סיפורם של בני שבט הזאפוטק במקסיקו מוכיח שניהול קהילתי, התחשבות בסביבה והצלחה כלכלית יכולים לעבוד יחד
העוקץ

כתבת ה"ניו יורק טיימס" אליזבת מלקין כותבת על סיפור מעורר מחשבה שמגיע ממקסיקו ושבמרכזו עומד הניסיון של תושבי העיר איצ'לן לייצר לעצמם עתיד מכובד.

מלקין כותבת על פועלים מקסיקאים עובדים בשמש הקופחת שמעשבים את האדמה מסביב לעצי האורן שאותם נטעו בשנה שעברה. את התמורה הכספית מעבודתם הם יקבלו רק בעוד 50 שנים, אבל זה לא מפריע להם, כי הם מרגישים שהם עובדים בשביל הקהילה שלהם, בשביל האדמה ששייכת להם.

הפועלים משתייכים לשבט הזאפוטק שמתגורר במדינת המחוז אוחאקה, בדרום מקסיקו. לפני שלושה עשורים הם נאבקו למען הזכות לנהל בעצמם, כקהילה, את היערות סביבם. קודם לכן, ניהלו את היערות חברות ממשלתיות, שעשו בהם כרצונן.

חברי הקהילה הקימו חברות שריכזו את כריתת העצים, אך גם החלו ללמוד איך לשמור על היער שמפרנס אותם. החברה של הקהילה מעסיקה 300 עובדים, שכורתים את העצים, מייצרים רהיטי עץ ומטפלים ביער. בזכות העבודה שלהם, איצ'לן נהפכה לדוגמה של יוזמה חברתית וכלכלית מצליחה, שקהילות אחרות למדו ממנו וחיקו אותה בהצלחה.

כיום, בין 60 ל-80 אחוז מהיערות של מקסיקו נמצאים בניהול קהילתי, ומדינות אחרות מתחילות ללמוד את המודל שלה, מסין ועד ברזיל.

הניהול הקהילתי מסייע למנוע בעיות רבות שמתרחשות ביערות אחרים, כמו כריתה בלתי-חוקית, למשל. כל מקרה כזה מובא בפני האסיפה הכללית של הקהילה, שיכולה להטיל סנקציות קשות על מי שחורג מהכללים.

בשנה שעברה הקהילה רשמה רווחים של 230 אלף דולר, כשליש מהם חזרו אל פיתוח העסק, סכום דומה הועבר לשמירה על היער והשאר חזר אל הקהילה עצמה.

"זה פשוט עובד", מצוטט בכתבה פרנסיסקו קפלה, אגרונום שעובד בחברת היערות הממשלתית. "היער צומח וניתן לראות זאת כשמווים תצלומי אוויר ישנים למצב כיום, ותוך כדי כך נותרו הרבה מאוד מקומות עבודה והרבה מאוד כסף נכנס לקהילה".

לכתבה המלאה

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהושע רוזין

  לשם שנוי ידיעה חיובית על אנשים שהצליחו לעזור לעצמם.

 2. אלי

  כסף צומח במוחם של אנשים המצליחים להבין מה נדרש מהם כדי שיצליחו להרויח כסף בזכות מוחם.
  במקרה שלהם מדובר על אנשים
  שסוף סוף הצליחו להבין שמהיער ניתן להתפרנס ולהתקיים ואף לשפר את הקיום.
  הכל היה שם אלפי שנים.
  מה שהשתנה זו ההבנה וההכרה של עצמם במרחב ומה ניתן לחולל בו בזכות המוח.
  שום ארץ אינה זבת חלב ודבש מעצמה.
  מי שלא טורח אין לו סעודה.