נעביר, נזרוק, נכלא, נחזיר

הבשורה האחרונה על איסור העסקה של מבקשי מקלט היא עוד שלב במסע ההסתה של אלי ישי. להלן העובדות מאחורי השיח המתנשא והשקרי אודות הפליטים
נועה קאופמן

"מי שחושב שאני קיצוני, אשלח לו סודנים לשכונה". הצהרה גסה זו נאמרה ביום שני על ידי אלי ישי בוועדת הכנסת לבחינת מעמדם של העובדים הזרים, בהמשך להצהרתו כי משרדו יאכוף אי-העסקת מבקשי מקלט החל משנה הבאה. חבר הכנסת יעקב (כצ'לה) כץ ממפלגת האיחוד הלאומי אף טען כי "הבעיה הזו שהיתה רק אצלכם (תושבי הדרום) כבר מזמן פשטה בכל הארץ, זה סרטן ממאיר שמתפשט".

בקוראי את הדברים תהיתי מהיכן מכיר אלי ישי מבקשי מקלט שיסכימו לעשות לו טובה ולהגיע לבתים של מתנגדיו.

אמירות אלו נובעות מאותה גישה מתנשאת בה נוקטים בישראל כלפי הפליטים: "נעביר אותם לצפון תל אביב", "נזרוק אותם מאילת", "אנחנו לא פח זבל", "נחזיר למצרים" ועוד, כאילו היה מדובר בכלי משחק, אנשים ללא רצון חופשי אשר ניתן להזיז על פני המפה הפוליטית בהתאם לאינטרסים של השחקנים.

מבקש מקלט. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

אין טעם להתחיל אפילו לכתוב על כמה מסוכנות האמירות הללו, או לנסות ולתהות מהיכן לוקחים לעצמם שני נציגי ציבור אלו את היוהרה והבריונות לדבר כך על בני-אדם, כאילו היו מקקים, תולעים, תתי-אדם. יותר פרודוקטיבי להתייחס לשקרים המופצים על ידי הממשלה בנושא מהגרי העבודה והפליטים השכם והערב.

להלן מספר דוגמאות על קצה המזלג:

אחת הטענות הנשמעות שוב ושוב על ידי נציגי הממשלה, היא כי רובם המוחץ של ה"מסתננים" הינם מבקשי עבודה וכי לא נשקפת להם כל סכנה בארצות מוצאם. טענה זו הפכה לשגורה בפי רבים אשר רואים בה עובדה. אולם בניגוד לכך, כאשר ישראל הרשמית מחויבת לדווח לנציבות האו"ם, היא מודה בעצמה כי יותר מ- 90% ממבקשי המקלט אכן זכאים להגנה ע"פ אמנת האו"ם לפליטים.

לאחר שהופרך שקר זה מונף מיד כרטיס הביטחון – הפליטים מהווים סכנה ביטחונית, הם עשויים להתגלות כחברים באל-קעידה. העובדה כי מעולם אף פליט, לא בישראל ולא בארצות הברית (אשר קולטת אלפי פליטים סודנים) לא פנה נגד המדינה הקולטת, לא ממש מעניינת את המפחידים הלאומיים. למעשה כבר ב-2007, קבע עו אלעד עזר, שמונה על ידי שר הביטחון אז עמיר פרץ לבחון את הנושא, כי הגדרת השב"כ את כל מבקשי המקלט מסודן כאיום ביטחוני היא בלתי הגיונית ועומדת בסתירה לראיונות שערכו נציגי נציבות האו"ם עם אותם עצורים.

לאחר שגם טענה זו נחשפה כשקרית, פנה השר ישי להפחדות שהוכיחו עצמן בעבר הלא רחוק כיעילות, וטען כי הפליטים "יביאו איתם איידס וסמים" ובכדי שלא נחשוב לרגע שהשר זורק השערות גזעניות לאוויר, מיהרו אחריו חדשות ערוץ 2 אשר הציגו מחקר של המכללה לביטחון לאומי וגרסו כי אחד מכל שלושה מסתננים הוא נשא איידס (אולי זה זמן טוב לעצור ולהזכיר כי איידס אינה מחלה שעוברת באוויר, ואפילו לא בלחיצת יד, לעומת זאת גזענות ובורות הוכחו כמדבקות ומסוכנות הרבה יותר). בפועל התברר כי לא היה ולא נברא, הנתון המוצג במחקר הוא כי אחד מכל שלושה נשאים הינו מבקש מקלט. יחי ההבדל הקטן.

אם הפליטים אינם מביאים מחלות, אינם חברים בארגון טרור ולא מגיעים לכאן על מנת לגנוב לנו את הפרנסה, אז הם בוודאי מסוכנים. מסתובבים להם ברחובות, עוברים על החוק וזורעים בהלה. לאכזבתם של כל הנוגעים בדבר התברר כי רמת הפשיעה בקרב הפליטים נמוכה משמעותית מרמתה בקרב שאר האוכלוסייה ונמצאת במגמת ירידה. הדו"ח בנושא, אגב, נכתב ופורסם על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, אולי כדאי שהשרים יתעדכנו שם לעתים יותר תכופות לפני הפצות השקרים.

ועוד עניין אחד על אמת ושקר ובידי מי הם נמצאים; כאשר המציאות אינה עולה בקנה אחד עם מסע ההסתה שמנהלים שונאי הזרים כנגדם, הם מתעלמים ממנה, או גרוע מכך – מעלימים אותה. כך קרה לפני מספר חודשים עם דו"ח שחובר באותו מרכז מחקר של הכנסת, ואשר טען כי כניסת הפליטים לישראל נמצאת במגמת ירידה, וכי בניגוד לטענות כי מיליון פליטים רק ממתינים להיכנס לארץ המובטחת, במצרים עצמה נמצאים כ-40 אלף פליטים בלבד. הדו"ח שהוזמן על ידי מיודעינו ישראל כץ, הוסתר על ידו מחברי ועדת חוץ וביטחון לקראת הצבעה בנושא חוק ההסתננות.

בסופו של דבר, לא ניתן להתעלם מן האיוולת המוחלטת שבהחלטה הטרייה למנוע ממבקשי המקלט עבודה. היכן להתחיל? האם בכך שאנשים שלא יכולים לעבוד באופן חוקי עובדים באופן לא חוקי ונתונים לגחמות מעסיקים? אולי כדאי לכתוב על כך שאנשים אשר צריכים להאכיל את ילדיהם יעשו זאת בכל מחיר, ושמניעת עבודה דוחפת אותם לחיי עוני ואף לפשיעה? ובכלל, מדובר באנשים אשר חצו מאות ואלפי קילומטרים בכדי להימלט, מי מרצח עם, מי מדיקטטורות אפלות, כל זאת בכדי לשרוד. מדובר בקבוצת אנשים כה תאוות חיים, אשר לא החלטה שרירותית ואכזרית של אלי ישי תשבור אותם במהרה.

אינני מומחית לענייני הגירה, אבל יש לי בכל זאת כמה הצעות בנושא: במקום להקים גדר, ולהשקיע בתעמולה גזענית כנגד אנשים שאין להם את הכח הפוליטי להתנגד ולהיאבק, יש להקים רשות הגירה, כזו שתדון ביעילות ובזריזות במקרים השונים של מבקשי המקלט, ומי שיימצאו זכאים לכך יקבלו מעמד ארעי שיאפשר להם להתקיים. אני אמנם מתנגדת לכליאת אנשים חפים מפשע, אבל אפילו הקמת מחנה פליטים, בו יינתנו כל השירותים הסוציאליים במרוכז בזמן בחינת הבקשה, תהיה טובה יותר מן המצב הקיים.

אפשר גם להחליט על מספר מסוים של פליטים (כלומר, מבקשי מקלט שבקשתם נבחנה ונמצאה מוצדקת) שישראל מוכנה לקלוט, ולנהל משא ומתן דרך נציבות האו"ם לפליטים עם מדינות אחרות שיסכימו לקלוט מספר מסויים של פליטים מישראל. תתפלאו לשמוע אך יש מדינות שנוהגות כך. הפליטים עצמם בודאי ישמחו לעבור למדינה בה יש תהליך התאזרחות הדרגתי המאפשר להם לחלום על עתיד, במקום להישאר במבוי הסתום בו הם שרויים כיום.

עוד בנושא: רותי סיני על ה"נדיבות" הישראלית – מאז שישראל חתמה על אמנת האו"ם לפליטים לפני 60 שנה, היא העניקה מעמד של פליטים ל-161 בני אדם בלבד

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף

  בעיקר כלפי קוי הסגנון הגס שלפיהם מתוארים הפליטים בידי כמה מהמתנגדים לכניסתם.

  הפליטים מתרכזים גיאוגרפית רק במקומות החלשים, מקומות שהזרקור שמגדיר מה חשוב ומה בסדר עדיפות גבוה, אף פעם לא מופנה אליהם. כך מבלי להתכוון לכך, הם חושפים למעשה את הריבוד האנומלי של החברה בישראל, את הפערים בין השכבות ואת המתח הקיים שיוצר את אותם פערים, אשכנזים מול מזרחים, מרכז מול פריפריה ואולי גם חילונות מול דת ומסורת.

  ועל רקע זה מועלות הטענות של אלי ישי, שרואה את עצמו, בצדק כי אף אחד אחר לא עושה זאת במקומו, כמייצג את אותן אוכלוסיות מצדו השני של המתרס, אלו שסובלות מהנוכחות של המסתננים/פליטים בשכונותיהם.

  הרי ברור לכולנו שאם היו מתרכזים באיזור צפון תל אביב/השרון, ההתייחסות כאן הייתה אחרת, ועל זה מוחא אלי ישי (שרוצה לגרוף קופון פוליטי מהעניין, כמו כל פוליטיקאי).

 2. נועה

  אכן לא התייחסתי לנושא הפיזור של הפליטים במאמר, כי זה כבר היה יותר מדי בעיניי. אני יכולה לומר לך שלדעתי נתינת זכויות לפליטים תביא לכך שהם לא יצטרכו להסתמך על סיוע של הארגונים המטפלים בהם, (למשל, קבלת טיפול רפואי נעשית רק במרפאה של רופאים לזכויות אדם בדרום תל אביב, מסיל"ה היא מעין משרד רווחה לקהילה שנמצא אף הוא בדרום ת"א וכו'). בצורה זו, ועם רשיון עבודה כמובן, יוכלו הפליטים להתפזר בארץ בצורה אחרת, ולא יתווספו לאוככלוסיה קשת היום גם כן של דרום תל אביב, אילת וכד'.
  אינני מאמינה לרגע שישי מייצג את התושבים המוחלשים, הבעיות בדרום היו קיימות הרבה קודם, סרסורים, דילרים וכד'. הדרך האמיתית לטפל בזה היא להקצות משאבים נוספים, לפתוח עוד גני ילדים ומשרדי רווחה שיטפלו בכולם, ולא להמציא שקרים על הפליטים, כאילו הם אלו שהורידו את רמת השכונה.
  המפתח הוא בידי ישי, אם הוא יעניק מעמד של תושב ארעי (המתחדש כל שנה) לכל מבקשי המקלט שנמצאו מתאימים, רובם הגדול יפסיק להצטרך סעד.

 3. עמית כהן

  אין ספק שרובה ככולה של התעמולה לגבי המסתננים היא שיקרית.
  כל הסיסמאות כמו "לוקחים את העבודה" ממזמן הוכחו כשיקריות על ידי מחקרים רבים מספור וכן גם על ידי הגיון בסיסי (פשוט אין ישראלים שימלאו את העבודות הללו, אלה או מסתננים או עובדים זרים)

  ועדיין, זה לא סותר את זה שיש כאן בעיה, ואלפים של אנשים נכנסים לישראל מדי שנה.
  עכשיו השאלה היא איך פותרים את זה.

  להגיד שלא עוד רבים יכנסו זה לא נכון – טעית עובדתית בטענה שבמצרים יש רק "40 אלף פליטים", למעשה יש שם 2-3 מיליון מסתננים ממדינות אפריקה.
  אינני יודע כמה מהם בסיני וכמה מהם רוצים להגיע בישראל, אבל מה שאני כן יודע זה שיש יחס נוראי כלפיהם במצרים (כולל טבח בכ-100 פליטים ברחובות קהיר לפני כמה שנים) ולכן זה רק טבעי שגל ההסתננות לישראל ימשך.

  כך שצריכים להיות כנים ולהבהיר את גזרות הבעיה –
  הבעיה היא לא המסתננים, אלא ההסתננות.
  המסתננים לא מפיצים שום מחלות, לא גונבים שום עבודות ולא מהווים שום סכנה ביטחונית.
  אבל כן הסתננות מתחילה להיות נטל ממסה מסוימת של אנשים ואף מדינה בעולם לא קולטת מסתננים ללא בקרה.

  כשמדברים על פליטים צריכים לראות שיש מועד סיום לפליטות שלהם, שבסופו הם יחזרו לארצם.
  אם היה ידוע לציבור בביטחון רב שבסופו של דבר כלל האנשים יחזרו לביתם ולארץ מוצאם, אז ספק אם הימצאותם של עשרות אלפים כעת בישראל תפריע ליותר מדי אנשים.
  אבל לציבור יש סיבות רבות לפקפק בכך.
  למשל, אם לא שמעת על כך – בסודן כעת נחתם עוד הסכם שלום, ולמעשה שורר באותה מדינה שקט בכל אזוריה.
  השקט אומנם שברירי מאוד ויש סיכוי לא רע שיתנפץ – ועדיין נחתם הסכם ויש שלום שברירי.
  אז למה אנחנו לא רואים תנועת פליטים סודנים חזרה לארצם?

  לטעמי זה נובע מכך שהם פה בשביל להישאר.
  וזו כבר בעיה..
  לכן את המאבק נגד התעמולה על המסתננים צריך למקד, צריך להציע פתרונות מעשיים לבעיה ולא רק לתקוף את התעמולה שנגדם ולהגיד שצריך לתת להם תעודת תושב ארעי שתחודש כל שנה.(כמה שנים יחדשו אותה? עד שהם יגדלו משפחות בישראל ואז נגיד\יגידו שאסור לגרש אותם?)
  אם רוצים לשכנע את הציבור ולהשקיט כבר את הארץ מההסתה נגד המסתננים, צריך למצוא את השיטה שבה בסופו של דבר יש סוף לשהות של מסתננים בארץ, ולהבהיר שהם לא פה לנצח – אלא שיש פה סיפור שקולטים אנשים שצריכים עזרה לפרק זמן של כמה שנים כל אחד, שבזמן הזה חייבים להעניק להם יחס הוגן וצודק, ובסופו מוצאים דרך להחזירם לארצם או כל פתרון אחר (לטעמי הפתרון של לשלם למדינות אחרות כדי שיקלטו אותם בצורה טובה הוא לא כזה מופרך ובוודאי שהוא לא סחר בבני אדם).

 4. דרור בל"ד

  נועה קאופמן מוצאת לנכון להתייחס לשקרים המופצים על ידי הממשלה בנושא מהגרי העבודה והפליטים השכם והערב. אכן, ייתכן כי יותר מ- 90% ממבקשי המקלט אכן זכאים להגנה ע"פ אמנת האו"ם לפליטים, ייתכן גם כי הפליטים אינם מהווים סכנה ביטחונית – הם אינם חברים באל-קעידה.

  לאחר שהוכח כי הפליטים אינם מביאים מחלות, אינם חברים בארגון טרור, והטענה העיקרית (והשקרית כמובן) שלא הוכחה כאן, כי הם מגיעים לכאן על מנת לגנוב לנו את הפרנסה, מנסה הכותבת להפריך גם את זאת: הם בוודאי מסוכנים. מסתובבים להם ברחובות, עוברים על החוק וזורעים בהלה. לטענתה, לאכזבתם של כל הנוגעים בדבר התברר כי רמת הפשיעה בקרב הפליטים נמוכה משמעותית מרמתה בקרב שאר האוכלוסייה ונמצאת במגמת ירידה. נתון זה אינו עולה בקנה אחד עם מאמרם של שולה קשת ויורם בלומנקרנץ – "הקשיבו לרבנים שיצאו נגד הזרים" (קדמה)
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2938&t=pages

  בנוסף לזאת, הפליטים כן מהווים סכנה בטחונית. הם אמנם לא חברים באל קאידה, אך לא ירחק היום והם יהיו חברים בארגון המסוכן לא פחות לשלום העולם ולתושביו – הזרוע הצבאית של המדינה הציונית. מאד קל לצאת כנגד אלי ישי, אך בלהט השנאה המובנת אל אדם נאלח זה שכחה קאופמן כי גם אנשים נאלחים צודקים לפעמים. קורה.

  וכאן, בדוגמה ספציפית זו, ללא קשר לסוגיית הפליטים\מהגרי העבודה בכללותה, אלי ישי צודק. צודק גם נאלח נוסף, נחמיה שטרסלר שמו, כשהוא כותב: "שר החקלאות, שלום שמחון, אומר שהמחסור בעובדים תאילנדים הוא תוצאה של מדיניות מכוונת של שר הפנים, שלא רוצה להכניס ארצה עובדים זרים לא יהודים. אבל זה אותו שר פנים שקידם לפני שבוע בהתלהבות את הבאתם ארצה של 8,000 בני הפלשמורה, אף על פי שהוא יודע שהם לא יהודים. הוא מעלה אותם לפי חוק הכניסה לישראל ולא לפי חוק השבות. הוא גם דורש מהם גיור לחומרה".
  ובהמשך: "ישי, שנלחם בשצף קצף נגד המהגרים שלדבריו מביאים "שלל מחלות", מוכן לעליית 8,000 בני הפלשמורה, כי אלה עוברים תהליך גיור במוסדות ש"ס. את צעירי הפלשמורה הוא מכניס למוסדות החינוך העצמאי של ש"ס. הוא גם מספק להם תמיכות וקצבאות – וכך הם נכנסים לקו הייצור של מצביעי ש"ס".
  נחמיה שטרסלר | כשהמדינה פותחת את הקופה
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1199957.html

  כדי לתקוף את התנהלותו של משרד הפנים בכללותו, אין טעם להטפל דווקא אל אימרה זו או אחרת של גזען ציוני זה או אחר (ובמיוחד כאשר האמירה נכונה) אלא יש להתייחס לכלל המניעים הפוליטיים אשר באותה התנהלות. לצערי לא הובלטה במאמר ההפרדה בין מניעיהם של הציונים לבין מניעיהם של ארגונים לזכויות הפליט. אם הצעתה של קאופמן תתקבל, הפליטים ימשיכו לעבוד בשכר עבדות, יקחו עבודה לישראלים – יהודים ופלסטינים – אשר לא ירצו או לא יוכלו לעבוד באותם תנאים כפי שמוצעים לפליטים (וראו מאמרו של שטרסלר), ויבססו כלכלה המתבססת על עבדים. גם מעסיק (של עסקים קטנים ובינוניים) יהיו חייבים להעסיק את העבדים, אחרת העסק שלהם יקרוס (ויש לי כמה חברים טובים בעלי בתי קפה בת"א שאמרו לי כי אם יעסיקו אנשים בשכר הוגן העסק יקרוס).

  כמו שקרה עם המזרחים, כמו שקרה עם הרוסים, כמו שקרה עם האתיופים, יהפכו עבדים אלו לקלגסים של הזרוע הצבאית הציונית. אם האו"ם החליט כי 90% הם אכן פליטים (לא רק שטרסלר וישי חושבים אחרת – הנתון הזה הוא מפוקפק ולא עומד במבחן הסבירות), יואילו ויכריזו על פתרון בינ"ל לבעייה זו. לא על חשבון עניי ומדוכאי ישראל , לא ע"ח האומה הפלסטינית אשר היא הבעלים החוקיים על הארץ הזו.

 5. סתם אחד

  גם אם אחד מכל שלושה נשאים בארץ הוא מבקש מקלט, עדיין זה אחוז מאוד גבוה של נשאים. 6,300 נשאי איידס (נכון ל- 2009 לפי וויקיפדיה), ומתוכם שליש הם מבקשי מקלט, כלומר, נניח, 2000, מתוך 30,000 מבקשי מקלט זה נשא אחד לכל 15 איש! זה שיעור עצום בכל קנה מידה, בפרט לעומת נשא ליותר מ- 1100 איש באוכלוסייה הכללית.

 6. ירדנה אלון

  נועה קאופמן היקרה
  צר לי לקלקל לך את המסיבה הרחימאית ,וכמעט אף טיעון שלך אינו מגובה בעובדות ונתונים וגם כשיש נתונים את מתייחסת אליהם בקלות ראש בלתי נסבלת לעניות דעתי.

  א. יש בעיה של פליטות מאפריקה לא רק אצלינו אלא גם באירופה וארה"ב שהיא מדינת הגירה עפ"י הגדרתה,הבעייה נוצרה עקב מלחמות שבטיות,ועקב שחיתות פוליטית,ואסונות טבע, ואפריקה נגועה במחלות שאצלינו במערב כבר מזמן למדו לפתור אותן, זה לא נאמר מתוך קנטרנות,ולא נאמר מתוך גזענות,אלה הן עובדות אם תתעקשי אביא לך אותן,במקום שהעולם המערבי יתגייס למאבקים בנושאים אלה, העולם או אדיש,או מנצל את המצבים האלה לתועלתו הכלכלית והפוליטית,אז מי שרוצה באמת לפתור את הבעייה כך שהפליטים יוכלו לשוב ולשבת בבטחה בארצם יואיל להתגייס למען אפריקה ולדרוש פתרונות,ולעשות למענם ((נושא הבריאות למשל)

  ב. את כותבת…..",אחד מכל שלושה נשאים הינו מבקש מקלט"…..אז ראשיית מסתבר שאלי ישי לא שיקר,ולא התגזען,אם מספר הפליטים הוא עשרות אלפים,אז זה אומר שיש כמה אלפים שהם נשאים,כלומר זקוקים לטיפול,כפי שכל נשא איידס זקוק לטיפול ולתרופות,"במצב של הרפואה הקורסת בישראל,בו אין מימון לחולי סרטן, בו בכל חורף כשיש מגיפת שפעת וחולים נאלצים להתאשפז במסדרונות,ואין צורך להביא דוגמאות נוספות על מצב הרפואה הציבורית בישראל,זה מהווה נטל עצום על המערכת,מותר לנו כאזרחים ישראלים לדרוש רפואה מניחה את הדעת קודם כל עבור האזרחים הישראלים,נשים גברים ילדים קשישים,
  ואם נעזוב לרגע את האיידס, יש עוד מחלות נגיפיות שהפליטים לוקים בהם שלא בטובתם אלא בשל קריסת מערכות טוטאלית בארצות מוצאם, מישהו צריך לתת להם טיפול רפואי נאות,מפני שאם בחמלה אנושית עסקינן,אי אפשר להזניח אותם מחד גיסא,מאידך גיסא צריך לתת את הדעת שוב על מצבה של מערכת הבריאות הישראלית שגם היא בשלבי קריסה,וכן,המחוייבות של המדינה היא קודם כל כלפי אזרחיה משלמי המיסים,אז אם יוזנח הטיפול בהם,נראה כל מיני מחלות כמו שחפת,מלריה, ועוד מהסוג הזה מתפשטות והולכות בעיקר בשכונות העוני של הערים הגדולות, אז כך שיש כאן גם טובת הציבור הישראלי
  אז כך שזה לא עניין של גזענות זה עניין של מציאות אכזרית,שרובנו קורבנות שלה מפני שנתנו את ניהול המדינה בידי חבורת חלמאים במקרה הטוב,וחבורת אינטרסנטים פוליטיים במקרה הרע.

  ג. רובם הגדול מתנקז לערי הפריפריה וכאמור לשכונות העוני של הערים הגדולות הדוגמא של מה שנעשה בדרום תל אביב,הם מתנקזים שם,מפני ששם מצב המבנים רעוע,אז מי שדואג להם יתכבד נא וידאג להכריח את בעלי המבנים לשפר את מצב הבניינים שבבעלותם כך שיהיו יאים למגורי אדם, לא שמעתי עדיין על שום עמותה ששמה לה למטרה לעשות זאת,אז מצד אחד כועסים וצועקים "גוואעלד", על כך שלא רוצים להשכיר להם דירות, ומאידך באיזה "חורים"מחורבנים מאלצים אותם להתגורר,זה גזעני בעיני לא פחות.הסיבה השנייה שהם מתנקזים לדרום העיר(במקרה של תל אביב) זה כי שם זה יותר זול, כפי שרבים מאזרחי ישראל לא יכולים להרשות לעצמם לשכור דירה בצפון תל אביב בשל מחירי השכירות(ללא הצדקה) המאמירים מחודש לחודש וזה בשל תאוות הבצע של בעלי הקניין (מחלקים דירות כך שיתקבלו עוד חדרים להשכרה ושמים אנשים בצפיפות נוראית בממון רב),את זה לא עושה אלי ישי את זה עושים אזרחיה השבעים של צפון תל אביב זה ,לא פחות גזעני,מפני שבמצב שנוצר בשל תאוות הבצע שלהם אוכלוסיית הפליטים לא יכולה להתפזר בכל רחבי העיר,(אני רוצה לראות את בעלי הביתים בצפון תל אביב מסכימים להשכיר דירה למשפחה של פליטים סודנים,לערבים אזרחי ישראל הם לא מסכימים להשכיר לאתיופים יהודים הם לא מסכימים להשכיר,אז נראה לך שהם יסכימו להשכיר לסודנים?) אבל זה טיבו של "השמאל הצפונבוני"
  השבע, נהנה לתקוף את אלי ישי כי יש לו שניים בכרטיס אחד, גם דתי וגם מזרחי,אבל תורם לא פחות למצב המביש בצביעות החברתית שבה הוא נגוע,אני לא יודעת מה או ממי יותר גרוע,

  ד. עניין ההעסקה, ברור שחייבים לתת להם עבודה שאם לא כן ידחפו אותם לפשע,וכן, הם גוזלים את פרנסתם של האזרחים מפני שהם מועסקים בתנאי עבדות,תנאים שאזרחים ישראלים לא יכולים לעמוד בהם מפני שהישראלים לא מוכנים לחיות בתנאי המחייה שבהם חיים הפליטים,והישראלים צודקים,אבל חייבים לאכוף את חוקי העבודה על המעסיקים שלהם,מי שלא יכול לעמוד בתנאי חוקי ההעסקה של מדינת ישראל שלא יפתח עסק,ושלא ינצל לא פליטים ולא אזרחים ישראלים,הטיעון כי אם לא אעסיק פליטים כי הם לא מועסקים על פי חוקי העבודה החלים על אזרחים ישראלים הוא טיעון גזעני,וטיעון לא מוסרי,מי שאין לו כסף לשלם לעובדים שלו שלא יפתח עסק.

  בקיצור, המצב "בטאטה" אבל לרוקן את פח הזבל אך ורק על ראשו של אלי ישי כאילו הוא האשם הבלבדי והיוצר של המצב גם זה גזעני לא פחות,זה לא אלי ישי,זו החברה הישראלית כולה ששותפה לניצול,ולגזענות.אבל כאמור נורא קל להיטפל לישי כפי שכתבתי למעלה.אבל זה לא אלי ולא ישי,זה כווווווווווווולם.

  ולמען הגילוי הנאות,אינני מצביעת ש"ס,אינני דתייה,וברוב המקרים אני בצידו השני של המתרס הפוליטי,ויש לי בקורת לא קטנה על ש"ס ועל חלק ממנהיגיה.

  אבל בתגובתי זו אני מגיבה לטיעונים שעולים על מנת ",להוכיח" שאלי ישי הוא גזען,וכי האשמה רובצת אך ורק לפיתחו,
  אז הטיעונים האלה מופרכים ,אם תביאו טיעונים אחרים אתייחס אליהם בהתאם.

 7. מזרחי עקשן להכעיס

  את מתעקשת לא להתייחס למקומות שבתוכם הפליטים הללו מוצאים את עצמם. להתעקשות הזאת יש ראשית וגם אחרית. השאלה לפיכך בעינה עומדת: מדוע הפליטים לא מוצאים את עצמם במקומות בעלי ייצוג גבוה לקאופמנים?!
  כל עוד לא תתייחסי בכבוד לשאלה הזאת הגזען מש"ס יהיה חסין כלפי הביקורת שלך. או: ביקורת פוליטית כותבים מתוך ביקורת עצמית.

 8. נועה

  דווקא לא כ"כ מכעיס, אני מסכימה אתך לגמרי, ואם תחזור לתגובה השניה תראה את התשובה שלי לגבי הסוגיה.
  אבל כן, זה מצריך התייחסות אחרת ונרחבת, ואם זאת, אני לא חושבת שהשאלה של מדוע הם נמצאים בדרום, רלוונטית לשקרים של ישי- אני חושבת שהוא משתמש בחוסר השוויון שיש בחברה, בכדי לגרום לזעם כלפיהם, הוא לא עושה זאת -בגלל- חוסר השוויון, ולכן הוא לא באמת חסין מביקורת.

 9. נועה

  ירדנה- למעשה, כל טעון שלי מגובה בעובדות ונתונים, אולי לא טרחת להכנס ללינקים המצורפים?

 10. רמי

  זרם של אלפים כל חודש, ההולך ומתגבר, הוא בעיה. אין הבדל ממשי בין מחפשי פרנסה ובין פליטים פוליטיים. כל מסתנן הוא מכלול של שני המרכיבים. הפתרון הוא כניסה מבוקרת באמצעות גדר ומניעת תמריץ של שכר. ירוכזו בתנאים נאותים במחנה ולא יקבלו מטבע עובר לסוחר. יקבלו, מקופת הציבור, מזון ובגוד ותנאים לספורט ותרבות ומידע על מדינת ישראל ושפתה. יעבדו, אם ירצו, בעבודות ציבוריות תמורת מזונם ותמורת תשלום שירשם לזכותם רק בצאתם, ולא יקבלו מטבע עובר לסוחר כאן! בעצמם יחפשו דרך לשוב למשפחותיהם ואלו שהם באמת נרדפים – ינתן להם מעמד מכובד ויוכלו לבחור להם את מגוריהם ועבודתם ולהשתכר ולשלם מסים.

 11. ירדנה אלון

  יש סתירות בטענותייך,
  א. הטענה הראשונה החשש הבטחוני, הנה רק היום בערוץ 10 ,בתכניתם של לונדון וקירשנבאום דובר על השתלטות אל קעידה על מקומות באפריקה(חטיפה של אזרחים צרפתיים)כתגובה על חוק הבורקה בצרפת ודובר על כך שאל קעידה מרחיב את גבולות השפעתו באפריקה בעיקר בניז'ר ובאלג'יר אולם לא רק שם, אז כך שהחשש הבטחוני קיים גם קיים,

  ב.- את בעצמך טוענת שאחד מכל שלושה הוא נשא של איידס, אז כך שישי לא נמצא דובר שקר,נשא איידס הוא אמנם לא חולה איידס(אם כי הוא בעל פוטנציאל גבוה להיות חולה) אבל הוא יכול להעביר את המחלה ע"יי קיום
  יחסי מין לא מוגנים,גם אם
  זה נעשה בתוך הקהילה שלו,זה משנה לך?אם זה נעשה בתוך הקהילה שלו או מחוצה לה?אם כן זה גזעני לא פחות,מפני שמבחינתי זה לא משנה,לא הייתי רוצה שבני אדם יחטפו את הנגיף בין אם הם פליטים,או ישראלים זוהי מחלה נוראית שלא הייתי מאחלת אותה לאף אחד.
  עפ" י ידיעה שהתפרסמה היום בישראל פוסט ע"י לימור ניסני שושני
  ……"המוקד לסיוע לעובדים זרים דיווח אתמול כי רק שני מבקשי מקלט מאריתריאה הוכרו כפליטים בישראל בשנת 2009 " מרשות האוכלוסין וההגירה הבהירו כי "המספר הנמוך מוכיח כי רובם אינם מבקשי מקלט אלא מהגרי עבודה"…..(כך שחור על גבי עיתון.

  כמו כן מן הרשימה עולה מנכ"ל משרד הבטחון אודי שני התייחס לפתרון נוסף שעליו המליצה הוועדה הבינמישרדית (לא אלי ישי)על הקמת מתקן כליאה פתוח סמוך לכלא קציעות שבדרום המסתננים ישהו בו עד לבירור מעמדם בתקופה זו המדינה תספק להם אוכל ושתייה אך הם לא יורשו לעבוד"
  פרוש רש"י – עד שיוברר מעמדם של המסתננים יהיה להם גג על הראש ומזון,אם יתברר שמגיע להם מעמד של פליטים הם יקבלו את זכויותיהם כפליטים אם לא זכותה של מדינת ישראל לגרש אותם מתחומה.ואם החוקים האלה לא מוצאים חן בעינייך את יכולה להילחם על שינוי חוקי ההגירה,אולם כל עוד אלה הם חוקי ההגירה,גם לך וגם לאלי ישי אסור לעבור על החוקים האלה.

  באשר לעבודה – אני בעד שיעבדו תחת חוקי העבודה של ישראל,עם כל ההטבות שכרוכות בכך,מי שלא איכפת לו שגם מהגרי העבודה יקבלו את אותם זכויות כמו האזרחים הישראלים
  הוא לא פחות גזען, ולא פחות "לא מוסרי" מאלי ישי.
  אז כך שכמו שכתבתי בתגובתי הראשונה זה לא אלי ישי,זו החברה הישראלית שגם אני וגם את חלק ממנה.אז אולי לא נעים לך להיות באותה חבילה עם אלי ישי שגם הוא חלק מן החברה הישראלית
  אבל אני לא מגיבה כאן באתר הזה כדי לעשות למישהו נעים.
  נהפוך הוא.

 12. נועה

  סליחה, התשובה יצאה קטועה ומוכפלת, אני כותבת כאן שוב:

  א- אני לא רואה מה הקשר בין השתלטות אל-קעידה על אפריקה (שקיימת כבר מספר שנים במדינות שונות), לבין העובדה שהפליטים נבחנים בהגיעם לארץ, ונבדקים וניתן לבדוק האם הם מחבלים או פליטים. אפריקה אינה מדינה, היא יבשת המורכבת מ 52 מדינות וממליוני אנשים, להכריז שבגלל שיש אל קעידה באפריקה יש אל קעידה בפליטים זו הנחה שאין לה שום עיגון במציאות.
  לגבי הדו"ל של מוקד סיוע- יש לך בילבול במושגים (וזה לא במקרה, משרד הפנים עושה בכוונה סמטוחה מכל המקרים). יש מה שנקרא פליטים הומניטריים- כלומר, אנשים שמגיעים ממדינה מסוכנת, או איזור בסיכון, והם מוגנים כקבוצה. מלבדם ישנםפ אנשים שמוגנים באופן פרטני, כי הם נרדפים בגלל דתם, אמונתם, עמדה פוליטית וכיוצא בזה. אנשים שנכללים בקבוצת הפליטים ההומניטריים מקבלים אשרת שהיה ועבודה (עד שינוי הסעיף האחרון), ואילו מי שמוכרים כפליטים אינדיווידואלים מקבלים תושבות ארעית המתחדשת כל שנה. בישראל הוכרו עד היום 170 אנשים בלבד כפליטים אינדיווידואלים(!) אחוז זעיר (פחות מאחד) ממדינות שונות בעולם. אמירת מוקד הסיוע הייתה כי שני אריתראים בלבד הוכרו כפליטים, כלומר, הפכו לתושבים ארעיים ב 2009. אין זה פוסל את הנתון (שוב, שנתנה ישראל בעצמה) כי מעל 90% ממבקשי המקלט שנכנסו לישראל דרך הגבול זכאים להגנה ולא יכולים להיות מוחזרים.
  אני מסכימה עם החלק האחרון שכתבת, זו גזענות לחשוב שפליטים ועובדים זרים צריכים לעבוד בתת תנאים, ואני לא רואה איך במה שכתבתי אני מעודדת דבר כזה, אשמח לשמוע ממך אם את חושבת שאני טועה. ואחרון אחרון- בנוגע לדבריך על אלי ישי, אכן- הוא חלק מן החברה הישראלית. לא התייחסתי רק אליו, הזכרתי אותו ביחד עם יעקב כץ מכיוון שהם מתבטאים באופן מבחיל מזה זמן רב. כמו כן, אלי ישי אחראי ישירות לנושא הפליטים, זוהי סמכות משרדו, כך שלא ניתן לפטור אותו מאשמה. עם זאת אני חושבת (ואולי הייתי צריכה גם לכתוב) כי ביבי, שטייניץ ונאמן לא פחות אחראיים על מצבם של הפליטים, ה פשוט לא מתבטאים בצורה כזו כי הם פונים לקהל פוליטי אחר מישי וכצל'ה.
  נכון שגם החברה הישראלית כולה קשורה למצב הפליטים, ולא פחות למצב התושבים במקומות בהם הפליטים מתרכזים, אולם אני התמקדתי בגזענות שמגיעה מלמעלה, אני חושבת שהיא שונה מגזענות שמגיעה מהעם עצמו, ושלשרים וחברי כנסת יש יותר עוצמה ויותר אחריות לגבי מה שיוצא להם מהפה, והמדיניות שהם מכתיבים.

 13. מזרחי עקשן להכעיס

  ו"התיחסות אחרת" כלשונך היא עניין אחר ולא רלוונטי. ההפרדה ("התייחסות אחרת")בין גזענות לגזענות היא זאת שמייצרת את אותו הואקום שלתוכו נכנסים ח"כ ישי ודומיו, כפי שהעיר אסף מתגובה 1. הואקום שיצרת, למרות הרצון הטוב, הופכת את ישי ללגיטימי בעיני רבים וחושפת אותך לביקורת. חבל.

 14. ירדנה אלון

  אלמנטרי ווטסון,שאפריקה זו יבשת ושהיא מורכבת ממדינות שונות הרי בתגובתי השנייה כתבתי על אלג'יר וניז'ר ועל עוד מדינות אז כנראה שקצת גיאוגרפיה אני יודעת ובואי לא ניטפל לזוטות.
  עכשיו אם לא הבנת את הראציונל אני אסביר אותו שוב
  מאחר ואל קעידה הולך ומשתלט וממגביר את השפעתו באזורים שונים באפריקה,ומאחר ורוב המסתננים הם מוסלמים,יש חשש מצד כוחות הבטחון הישראלים שבין אלה שמגיעים לכאן יכולים להסתנן גם אנשי אל קעידה,ולהקים כאן תאי טרור,מצב לא כל כך נוח,ולכן כוחות הבטחון מעדיפים לנקוט בעמדה של better be safe

  than sorry

 15. ירדנה אלון

  אפשר לתמוך בגישה הזו ואפשר שלא לתמוך בה,אם את סבורה שהגישה הזו נוקשה מדי אנא האם יש לך פיתרון אחר?

 16. ירדנה אלון

  מצטערת המחשב קצת השתגע
  תראי , במאבק נגד גזענות בישראל יש שני חלקים
  למשל הגזענות שמופנית כלפי מזרחים היא גזענות שבאה מן המימסד ורבים בציבוריות הישראלית אימצו את הגישה אולם היא באה מלמעלה.
  במאבק נגד הגזענות המופנית כלפי מהגרי עבודה הרי שכאן הגזענות היא דו צדדית היא באה מממשלות ישראל שמשנות התשעים התחילו לייבא כוח עבודה זול שיחליף את הפלשתינאים בגלל האינתיפאדה.
  והיא באה גם מהישראלים עצמם,שנהנים מכוח עבודה זול ומנוצל.

  דרך אגב את אותה הוקעה של אלי ישי כגזען וכנצלן אני רוצה לשמוע מוטחת גם כלפי אודי חמודי(אהוד ברק)ואישתו שהעדיפו לקחת עובדת זרה,במקום לקחת איזה סטודנטית ישראלית למשל שזקוקה לעבודה על מנת לממן את לימודיה.ועל הזוג הזה אי אפשר לומר שהוא לא יכול מבחינה כלכלית לעמוד בנטל ההוצאה הכספית,וזה אותו אהוד ברק שיושב מסביב לשולחן הממשלה ושקובעת ביחד עם אלי ישי את המדיניות גם הבטחונית(אפרופו הקשר מסתננים-אל קאעידה,את חושבת שכל הבדיקות הבטחוניות שנעשות הן ללא ידייעתו ואישורו של מר בטחון? למה את לא נטפלת אליו? למה לאלי ישי דווקא?הרי מי שאחראי על כל נושא הבטחון והטרור והמלחמה בו הוא ברק לא ישי.

  אבל שוב- זה נוח לשמאל האשכנזי להיטפל לישי ולהפוך עליו את פח הזבל השכונתי
  הוא גם מזרחי וגם דתי או אולי אני צריכה להסביר גם את זה?

 17. חנה קים

  תהליך הפיכתו של אלי ישי מפוליטיקאי מתון והגון, שהתגונן במשך כמה שנים מפני זרועו הארוכה של אריה דרעי ושל חבר מרעיו ובראשם דודי אפל – הוא תהליך מרתק. איך האיש הזה, שתמיד דיבר בשקט, בטונציה של צניעות עד שלעיתים נמצא מגמגם ומתעלעל בלשונו – נהפך למין קריקטורה גרועה של גזען פשיסטן מהסוג הלה-פני הנחות ביותר. הוא סיגל לעצמו שפת שוק, אימץ בחדווה את הקללות של אוהדי בית"ר ונהפך לאולטרה-לאומן ולמתחרה בבדלנות של נטורי-קרתא האשכנזים. מה שקרה לאלי ישי הוא מה שקרה לש"ס וגם מה שקרה לחברה הישראלית. גסות-רוח, צרות-מוחין, וכניעה בפני הזרם הליטאי הבדלני.
  הוא נהפך לצייד הראשי של העובדים הזרים בישראל, ועכשיו גם של הפליטים האומללים מאריתריאה. נישא על גל של שנאת זרים וערבים, הוא חש שהוא מלך ישראל, לאומן יותר מביבי ומליברמן. הוא כל כך בוטח בעצמו ובכוחו עד שמצא לנכון להעליב גם את רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו, שביקשה ממנו לשקול בשנית את החלטתו לגרש את מאות ילדי העובדים הזרים שנולדו בישראל. השתן, כמו שאומרים, עלה לו לראש.
  ועם זאת, אני מורידה בפניו את הכובע בגלל החלטתו להעלות לישראל את אלפי יהודי הפלאשמורה. גם אם מסתתר מאחורי המעשה הזה שיקול ציני של עוד מנדט לש"ס – זו החלטה שצריך לברך עליה והיא מתיישבת עם פסיקותיו המתקדמות של הרב עובדיה יוסף שהיה הראשון שהכיר ביהדותם של יהודי אתיופיה, שקיימו במשך אלפי שנים את דת משה לפי לשון התורה, בלי כל הקשקושים של השטעטלים וחצרות החסידים במזרח אירופה.

 18. לנועה - גדר

  שלום. קראתי בעיון את טעונותיך, אציין שאני מכיר ומוקיר אותן, אבל לטעמי את מחטיאה חלק מן האמת.
  אם כל הטענות הללו כלפי מדינת ישראל (דוקות ככל שיהיו) אני מבקש מעט פרופרוציה. עבור מבקשי המקלט מארתיראה לדוגמא נשווה את מצבם במדינת ישראל (הגזענית, שקרנית וכיוצא באלו) לעומת מצבם במדינת המוצא (שממנה נמלטו) ומצבם במצרים וספציפית בזמן המעבר לשיראל בסיני (עינויים, אונס, תעשיית הברחות וסחיטה מן המתקדמות בעולם, אני בטוח שעיינת בכתבתה של עינת פיישבין משישי האחרון בידיעות). מול מצבם הרעוע לחולטין בשתי המדינות האחרונות, מצבם כאן טוב לאין שיעור. מדהים, אבל מצבם השתפר ברגע חציית הגבול לעין ערוך. גם לאור מקרים אחדים של אלימות יחידת עוז (לכאורה) עדין לא ניתן להשוות את המצב לשני המקומות הקודמים, גם אם הם ישנים ברחוב הם ישנים יחסית בבטחה. יחסית למה? למה שהיה קודם. וכן, לא שמעתי על מעשי אונס נפוצים של מבקשי מקלט פה בישראל. גם על עינויים וכיבוי סיגריות לא שמעתי.
  לכן, עם כל הביקורות המוצדקת, צריך לשים דברים בפרופורציה.
  אחרי כל זה, ככל שאנ ימסכים עם הדברים שאמרת, אינני מסכים עם עניין הגדר. ראשית כל זכותי לדעת מי נכנס לכאן, וזכותי לנטר את כמות הנכנסים ולבדוק אותם לפני שיכנסו. אינני אוהב שאנשים פשוט מתגלגלים להם לפתח המדינה. בכל מדינות המערב יש קליטת פליטים אחרי שעורכים בירור לפחות ראשוני מי הם.
  שנית, כמו שציינתי תעשיית האונס והעינויים הפורחת מתחת לאפנו בסיני מתחילה להראות כעניין מבהיל. יש כמה אופציות כמובן – הרושנה לקחת את צה"ל ולתקוף את בסיסי הבדוואים בסיני, אני חושב שזה רעיון רע, אני בטוח שתסכימי. רעיון שני הוא ללוץ על מצרים ברמה בינלאומית לטפל בנושא. בהצלחה עם זה, אינני סבור שזה יעבוד לאורך זמן, אולי מבצע מצרי פה ושם, אבל בגדול טענתם כרגע כי אין דיווחים על עינויים או אונס בסיני. כן. בטח.
  זה משאיר לנו תעשייה פורחת בגבול הדרומי של סבל אנושי. אנחנו לא יוכלים להתעלם מזה, ולא אינני סבור שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו לטפל במקרים רק אחרי שהם קרו (מוסרית). התשובה לכך נעוצה בהחלט בגדר, כולי תקווה שהגדר תפסיק את מסע ההסתננות הזה ואת התעשייה המכוערת שקמה בעקבותיו.
  משתי הסיבות הללו פרויקט הגדר נראה לי חשוב והכרחי, אין זה אומר שאני חושב שלא צריך לפתח מדיניות הגירה נאותה, ויש בהחלט מקום לקלוט פליטים (לא לאזרח פליטים, לקלוט לזמן מוגבל ושראל עשתה זאת בעבר).

 19. עמוס

  לפליטים האלה אין שכל. הם היו יכולים להשתלב במדינה היהודית בקלות באחת השיטות הבאות –

  שיטת ליברמן: להגיד שהם רוסים. לצבוע לבלונד. לקעקע איזה צלב פרבוסלבי וכנסיה רוסית על הגב (יש דוגמאות למכביר בחוף הים של אשדוד). להצהיר על הערצתם לאנסטסיה מיכאלי ושנאתם למזרחים. וזהו. הם אזרחים בפדרציה הליברמנית של עממים לבנים

  שיטת לפיד: להגיד שהם אנטי-ערבים שרוצים לעשות צבא
  ולהרוג ערבים. וזהו. הם אזרחים בפדרציה הלפידית של עממים אנטי-ערבים

  שיטת ישי: להתגייר. לזחור לשורשים. לגלות את תורת ישראל. להקים ישיבה בגבול. וזהו. הם אזרחים בפדרציה הישיית של עממים שומרי מסורת.

 20. דרור בל"ד

  כותבת חנה קים: " [אלי ישי] נהפך לאולטרה-לאומן ולמתחרה בבדלנות של נטורי-קרתא האשכנזים".
  אין לי מושג אם ישי נהפך לאולטרא לאומן או שתמיד היה כזה, אך להציגו כמתחרה בבדלנות של נטורי קרתא דווקא, מכל האשכנזים והליטאים שבעולם החרדי, זוהי הוצאת דיבה על נטורי קרתא.

  אלי ישי לא מתבדל. גם תנועתו לא מתבדלת. לא מזמן הם החליטו שהם ציונים. בפוליטיקה הם מעורים וגונבים כספים (ע"פ חוק או שלא ע"פ חוק) לצרכיהם הרעים. את יום העצמאות הם חוגגים. כשרוצחים ילדים בעזה הם הופכים להיות חובבי מוסיקה קלאסית. לא פלא כי סמי שלום שטרית כינה לאחרונה את אלי ישי בתואר הבזוי ביותר שקיים במילון המונחים האנטי ציוני. שטרית הכריז כי אלי ישי הוא ציוני-אשכנזי.

  נטורי קרתא חפים מכל אלה. בעת הטבח בעזה, בו הביעו הציונים תמיכה מוחלטת (98% בפתיחת הטבח, מעל 95% לאחר 15 ימי טבח ומעל 800 נטבחים) הם עמדו בגבול עזה והכריזו שנעשה חילול השם, ושדבר כזה לא נעשה בשם הדת היהודית.

  ומייד בהמשך: "מה שקרה לאלי ישי הוא מה שקרה לש"ס וגם מה שקרה לחברה הישראלית. גסות-רוח, צרות-מוחין, וכניעה בפני הזרם הליטאי הבדלני".
  גם פה קיימים כמה אי דיוקים. החברה הישראלית קמה (וגם תיחרב) בגלל שהיא תמכה ועודה תומכת באידאולוגיה הציונית-אשכנזית. כדאי לקרוא כאן על 'נטורי קרתא' והפגנות השבת בירושלים ב 1950-1948 – רקע ותהליכים
  מחבר: מנחם פרידמן
  http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=12906
  ולדעת כי הציונים האשכנזים הם אלו שחירחרו מלחמה על אותם אשכנזים ליטאים שומרי אמוני ישראל שישבו בירושלים מימים ימימה. כדאי גם להזכיר מה קרה למי שהתנגד לאותה כנופייה ציונית-אשכנזית זו (יעקב ישראל דה-האן).

  שומרי אמוני ישראל, הליטאים וגם הספרדים, היו אלו שהזכירו לציבור כי יותר משני שליש ממליון המהגרים שהגיעו מרוסיה אינם יהודים. כאן הזכירו הציונים-אשכנזים את האיום הדמוגרפי, והנה התגלה עוד שקר של הציונות. חנה קים יכולה להריע לאלי ישי על הבאת שבט הפלאשמורה, אך מוטב היה לה להלחם למען חזרת הפליטים הפלסטינים במקום כל אותם מהגרים\פליטים\פלאשמורה\רוסים\כל מי שאינו מסכן את הרוב הדמוגפי היהודי. להם זכות ראשונים כאן, וכל מאבק מוסרי כביכול על אזרוח ונתינת זכויות ללא דרישה במקביל לזכות השיבה היא ציונות אשכנזית או שיתוף פעולה איתה.

  אני הייתי מתקן ואומר: מה שקרה לאלי ישי הוא מה שקרה לש"ס וגם מה שקרה לחברה הישראלית. גסות-רוח, צרות-מוחין, וכניעה בפני הזרם הציוני-אשכנזי".

 21. חנה קים

  אתה צודק. נטורי קרתא הם הדוגמא הלא נכונה, משום שזהו זרם אנטי-ציוני ששונה לחלוטין מהזרם החרד"לי של החצרות האשכנזיים שנהפכו להיות לאומניים.
  אך אין קשר בין השבת זכויותיהם של הפליטים הפלסטינים לבין הבאת יהודי אתיופיה לישראל. מדינת ישראל חייבת להשיב לפלסטינים ולמגורשי הנכבה וצאצאיהם את כל זכויותיהם. זה היה ביתם והוא נלקח מהם. אבל אי אפשר להעלות לישראל כמיליון וחצי רוסים, ולהשאיר במחנות המוות בגונדר עשרות אלפים של יהודים אתיופים. בעוד שאת העולים מרוסיה העלו ברבבות, את העולים מאתיופיה בוחנים בפינצטה, למרות שרבים מהם נכחדו והושמדו בגלל תנאי המחיה הקשים בגטאות שבהם הושמו. על פי חוק השבות הגזעני – ליהודי אתיופיה יש יותר זכויות מאשר ליהודי רוסיה, שכן ישראל מהווה עבורם הצלת חיים של ממש ולא רק שיפור מצב כלכלי כמו אצל חלק לא קטן מהעולים מרוסיה.
  אני רק מבקשת שנזכור שאל לנו לשתף פעולה עם נסיונות ההפרד-ומשול המגונים, שאלי ישי מצטיין בהם, דרכם מעמתים קבוצה אחת בשניה. לאחר שקראתי בסוף השבוע אין ספור מאמרים גזעניים נגד הבאתם לישראל של יהודי הפלאשמורה, עם השוואה בין הפועלים הזרים הסודנים לבין אלה החביבים על החקלאים, התאילנדים, כדי שלא נרד לרמה הזאת, ולא נשווה בין זכויות של קבוצה אחת לקבוצה אחרת.
  וכן, אני עדיין סבורה שהרב עובדיה יוסף הוא פוסק גדול, שחידש במשך שנים והתקין הלכות ותקנות חדשות ובראשם הכרה ביהדותם של העולים מאתיופיה. הוא עשה את זה באומץ רב, בניגוד לדעת ראשי דגל התורה הליטאיים ואף בניגוד לדעת ראשי הציונות הדתית-לאומית, ועל כך צריך לומר לו מילה טובה.

 22. יוסי ק.

  תכף תטעני שגם אבי ושאר יהודי גרמניה ואירופה לא היו סרטן שמתפשט בלב האומה הארית…

  כן
  אם למישהו זה לא מובן… אני ציני.

  באשר לסכנה בטחונית – שוב, אני מסכים עם אלי ישי!
  ילדי הפליטים שנולדו בארץ עלולים, מרוב אהבה למדינה שקולטת אותם, להזדהות עד כדי הצטרפות לימין הלאומני… אם זו אינה סכנה קיומית, סכנה קיומית מהי?

 23. דרור בל"ד

  אני חולק על דעתך: יש קשר בין השבת זכויותיהם של הפליטים הפלסטינים לבין הבאת יהודי אתיופיה לישראל. נכתב: "מדינת ישראל חייבת להשיב לפלסטינים ולמגורשי הנכבה וצאצאיהם את כל זכויותיהם. זה היה ביתם והוא נלקח מהם" , ובאותו משפט (הנקודה לא הרשימה אותי, התייחסתי אליה כטעות הקלדה): "אבל אי אפשר להעלות לישראל כמיליון וחצי רוסים, ולהשאיר במחנות המוות בגונדר עשרות אלפים של יהודים אתיופים".

  ראשית, אפשר להעלות לארץ מליון רוסים. הציונים האשכנזים עשו זאת. כמובן שלדידם עדיף מהגרים לבנים מאשר כאלה שאינם לבנים. עכשיו מגישים בג"צ הדומה בטיעוניו לבגצ הקרקעות, ותובעים לחלק באופן הוגן יותר את הגזל. הואיל ונעשתה נבלה בישראל והואיל והנבלה היא אשכנזית, הרי גם המזרחים רוצים להתחלק במעשה הנבלה. מעשה הנבלה הוא חוק השבות. גם טיעונייך מתבססים על חוק זה, ואף הצהרת במפורש כי את עושה זאת למרות שידוע לך כי החוק הזה הוא גזעני.

  גם בחלק השני איני מסכים קביעתך: "אני רק מבקשת שנזכור שאל לנו לשתף פעולה עם נסיונות ההפרד-ומשול המגונים, שאלי ישי מצטיין בהם, דרכם מעמתים קבוצה אחת בשניה".
  נסיונות ההפרד ומשול הם לחם חוקה של הציונות האשכנזית. יחד עם זאת, כשאין אף אחד (פרט לשולה קשת וליורם בלומנקרנץ) אשר קם לזעוק גם את זעקתם של תושבי שכונות הדרום, הוואקום הזה מתמלא במהירות ע"י אלי ישי. הוא לא המציא שום דבר חדש – בגין עשה את זה לפניו. במקרה הנ"ל הצעקה של ישי ברורה. לו היה דובר אנונימי, הייתה הצעקה כשלעצמה לגיטימית בהחלט. תוכנה מאד ברור: אתם (האשכנזים) רוצים עבדים? שימו אותם אצלכם בבית ולא אצלנו.

  בראיון שנתנה פעם באל ג'זירה, נשאלה חנין זועבי מדוע לדעתה תושבי רצועת עזה בחרו דווקא בחמאס, ומדוע הם תומכים בחיזבאללה ובאיראן. זועבי ענתה כי לא הייתה להם שום ברירה אחרת. אלה היחידים המתייחסים אל המצור ואל הרעב בעזה. זועבי העבירה את ה"אשמה" של תושבי עזה – תמיכה בחיזבאללה ובאירן, אל עבר האשמים האמיתיים – כל אלה שלא פועלים מספיק למען הסרת המצור, כלומר מדינות המערב וכמובן מצרים ושאר המשת"פים האמריקנים. כאשר אני נדרש לבחור בין מי שרוצה להשאיר כאן – כולל אזרוח, השוואת תנאים לעובדים ישראלים ושאר דברים מעין אלו – לבין אלי ישי הפועל לסילוקם, אני מעדיף לבחור באלי ישי.

 24. ירדנה אלון

  ההבדל בין נטורי קרתא לבין הציונות האשכנזית החרדית הוא בכך שנטורי קרתא פשוט יושבים ומחכים למשיח והציונים האשכנזים החרדים לא מחכים לו שיבוא ויגאל.
  ברגע שנטורי קרתא יחליטו שהמשיח הגיע ויכריזו על בואו ויגלו אותו לציבור הרחב הגזענות שלהם (שבינתיים מופנית הן כלפי נשים והן כלפי מזרחים והן כלפי שאר הגוונים של החברה הישראלית שהיא לא מהשכונה שלהם) ובכן את אותו להט גזעני הם יפנו כלפי הפלשתינאים ואז גם אלוהים וגם המשיח יעמדו לצידם,(שוב שניים בכרטיס אחד)

  אולם, כל עוד משיח לא בא והוא גם לא מצלצל נוח להם להיות בעמדה קונטרברסלית,ואצלם כמו אצל לא מעטים זוהי עמדת התרסה ועמדת אנחנו נגד הבעד ובעד הנגד.

  אז הם עמדו ליד עזה במבצע עופרת יצוקה וזעקו נגד המלחמה ,זה לא עושה אותם פחות גזעניים,מפני שהגזענות שלהם המופנית כלפי נשים,וכלפי כל מי שלא שייך למחנה שלהם,לא עושה אותם טהורים יותר
  מבחינתי הם בדיוק כמו השמאל האשכנזי ציוני ואנטי ציוני כאחד שהוא בעד הפלשתינאים מחד אבל רודה ומדכא את המזרחים והאתיופים ואת כל מי שלא שייך למחנה שלו.

  זהו פרצופה של החברה הישראלית,המפולגת,השסועה, המחולקת לכתות,לשבטים,לחמולות, צרת העין והאופקים ששונאת ומדכאה את כל מי שלא מתאים ל -"מיטת פרוקוסטס" שכל פלח בה קבע לעצמו את מימדיה והעמיד שומרי סף שמחליטים מי ייכנס למועדון ומיהו האחר המובחן ועל כן דמו מותר.

 25. יהושע רוזין

  אני שייך לעם אשר כמיעוט נחשב כמטמא את טהרת הגזע של הרוב ולכן לא ראוי לחיות. אלה נסו להסתנן לשויצריה . כדי להלחם בתופעת ההסתננות הזאת שויצריה הנאורה בקשה מהממשל הגרמני לצין על דרכוניהם של המועדים להסתננות את האות J סמן לjude. בושה וחרפה לגזענות היהודית.

 26. סתם אחד

  יכול להיות שכשהמספרים לא מסתדרים, הפעילים משתתקים? שוב, עד כמה שהצלחתי לחשב מהנתונים שבכתבה, אחד מכל 15 מבקשי מקלט הוא נשא איידס, בערך פי 74 מהשיעור באוכלוסייה הכללית. האם זה לא ראוי להתייחסות? וכמה טועה אלי ישי כשהוא אומר שהפליטים "מביאים מחלות"?