יאבה'לה

מסמך חדש חושף את השימוש של עובדי החקלאות התאילנדים בסם ממריץ בשם "יאבה", על מנת שיוכלו לעמוד בתנאי העבודה המחפירים והשעות הארוכות
העוקץ

אתמול פורסמה באתר "עבודה שחורה" רשימה על מסמך שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא שימוש בסמים ממריצים בקרב העובדים התאילנדים בענף החקלאות. המדובר בסם "יאבה" (Yaba), מתאמפטמין שבתאילנד נחשב השימוש בו לבעיה לאומית, וגורם לתחושת עירנות מוגברת הנמשכת כמה ימים. על פי המסמך, בשנים האחרונות נתפסות כמויות הולכות וגדלות של גלולות "יאבה" בישראל, שרובן מיועדות למשקים במושבים, בעיקר בערבה וברמת הנגב.

הנתונים קשים: להערכת עמותת "קו לעובד" על פי עדויות שאספו, עובד תאילנדי עובד 12-15 שעות ביום, ובמקרים של העסקה בתנאי עבדות אף יותר מזה. כל העובדים התאילנדים שהיו בקשר עם קו לעובד דיווחו שהם עובדים שישה ימים בשבוע, והיו שדיווחו גם על יום עבודה מקוצר בשבת. נטע רוזנטל, רכזת עובדי חקלאות זרים ב"קו לעובד", מציינת שלא רק שעות העבודה הרבות אלא גם תנאי העבודה הקשים מביאים עובדים תאילנדים להשתמש ב"יאבה". נוסף על כך, לדברי גב' רוזנטל, כאשר מתגלות בעיות רפואיות עקב השימוש ב"יאבה" אצל עובדים תאילנדים שהתמכרו לסם לא ניתן להם טיפול רפואי מתאים.

יאבה

בראיון שנתנה באחרונה מנהלת קו לעובד חנה זוהר ל-ynet, היא מסבירה מדוע בעיניה החקלאים כל כך מתעקשים על העובדים התאילנדים: "התאילנדי והסינים נכנסים לכאלה חובות בגלל העמלה שהם משלמים, וחיים בכזה פחד על מקום העבודה שלהם, שהם מוכנים לכל דבר: לגור בתת-תנאים, ושיעכבו להם את השכר בחודשיים, ולעבוד 12 שעות בלי הפסקה, ולעבור איומים והשפלות. על שום דבר הם לא יעזו להתלונן. חלק גדול מהם עובד כל כך הרבה שעות בלי שעות נוספות עד שבפועל, הם משתכרים פחות משכר המינימום, ולפעמים אפילו פחות מחצי מהמינימום. גם התפוקה הגבוהה של התאילנדים היא פועל יוצא של הפחד שלהם. הגיע אלינו עובד שמועמד לגירוש למרות שהייתה לו אשרה לשנתיים נוספות. צמצמו לו את רישום שעות העבודה בגלל שהוא לא הצליח למלא מיכל של ירקות. כביכול, שילמו לו לפי שעות, אבל אם פספסת את מכסת הארגזים, הפסדת שעה. אז הוא התלונן, אז המעסיק הוציא אותו מהעבודה ואמר לו לפני כולם, אני אדאג שאתה תחזור לתאילנד".

ועדת הכנסת מגיעה למסקנות חד משמעיות לפיהן השימוש ב"יאבה" נובע מעבודה ממושכת ורצופה שהיא למעלה מיכולתם הטבעית של בני-אדם. להערכתם של גורמי מקצוע בישראל ובעולם, העסקה כזאת – שהיא בגדר עבירה על החוק – היא הגורם העיקרי לשימוש ב"יאבה" בקרב תאילנדים העובדים בענף החקלאות. אפשר להניח כי ללא שימוש בחומרים אלו, המסכנים את בריאותם ואת חייהם של העובדים הזרים, ההספק שלהם היו יורד, וכמוהו היכולת שלהם להתחרות בעובדים מקומיים.

וכל זאת, בשל אי אכיפת ההסכמים הקיבוציים בנוגע לעובדים התאילנדים, המביאה בסופו של דבר ליצירת תחרות לא הוגנת שמונעת מעובדים ישראלים לעבוד בענף ומרגילה מעסיקים לנורמות עבודה פסולות.

למסמך המלא של מרכז המידע והמחקר של הכנסת

עובדים תאילנדים. צילום: פורטל החקלאות הישראלי
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יהושע רוזין

    תודה לקו -לעובד ויתר אירגוני זכוים אדם ולחנה זוהר על מאבקם נגד הניצול והעבדות והסימום גם.

  2. שושנה גבאי

    פיאודליזם ישראלי בראשות שלום שמחון ואבשלום וילין
    26.11.10 14:54 // שושנה גבאי

    האנשים האלה יעשו הכל בלי רגשות אשם או התייסרות כדי להעשיר את שולחיהם, החקלאים במושבים ובקיבוצים, ואין סוף לזלילה הגדולה – אדמות לרוב , עסקים על אדמות המדינה, תשלומי ארנונה ל מועצות איזוריות, עבדים תאילנדים כמעט בחינם. אבל זה לא רק הם חושבים שמגיע להם יותר – גם בציבוריות הישראלית וזה כולל את הרשויות המחוקקות , התקשורת והמון העם זה נראה נורמלי שללובי החקלאי מגיע יותר ולכן הם יכולים להמשיך במעשיהם במיוחד שבסך הכל מדובר בחייהם של תאילנדים עניים