הטעות של ש"ס

ההדחה של ח"כ חיים אמסלם מש"ס מרחיקה עוד יותר את המפלגה החרדית-מזרחית מהתפקיד החשוב שיכולה היתה למלא בחברה בישראל
משה קריף

לא יעבור זמן רב עד שקברניטי ש"ס יתכנסו לדיון לילי תוך שהם תופסים את ראשם על גודל הטעות שעשו השבוע. צמרת המפלגה החרדית-מזרחית עוד תתכנס כדי לבחון בפרוטוקולים של פגישתם מי היה זה שבחר להדיח את הרב האמיץ ח"כ חיים אמסלם מצמרת התנועה.

אם היתה תקווה שהמפלגה תאמץ ברגע כלשהו השקפת עולם חברתית ויהודית, הרי שהרב אמסלם ייצג אותה ברוב הידור ונועם. וכעת, באו בש"ס וכרתוה.

שנים הרבה היתה ש"ס למפלגת הזהות המזרחית, שקלטה את קולותיהם של מזרחיים מסורתיים, אך חייבת היתה לבני שבטה החרדים ולא למצביעיה. עוצמתה הגיעה למספר שיא של 17 מנדטים שהיו יכולים לאפשר את השינוי החברתי הגדול בחברה הישראלית אליו פיללו מצביעיה, אך היא בחרה להתעלם מההזדמנות ומהקולות ולהיטיב תמיד עם מגזר חרדי מזרחי.

הרב עובדיה יוסף. צילום: מיכאלי cc-by-sa

מה לא עשו בש"ס כדי לשכוח את חובתם החברתית? התנגדו לפני למעלה מעשור לחוק הדיור הציבורי, שהיה אמור להיטיב עם עשרות-אלפי משפחות, בטענה של אינטרסים פוליטיים מקומיים וקטנים; שיתפו פעולה עם ממשלות ישראל כבר קרוב ל-30 שנים במעשה נטישתו הכלכלית-חברתית של הציבור; תמכו בכל הצעות תקציב מדינה שהוגשו בעשורים האחרונים שרק העמיקו את הפערים; ועשו מאמץ פוליטי חסר תקדים לפטור של בני ישיבות משירות בצה"ל בעוד נתוני הבחירות העידו שש"ס היא המפלגה השלישית בגודלה בצה"ל ורבים מקברניטיה והם בעצמם יוצאי צבא. מעשים אלה העידו שחובתם החרדית גברה על זהותם המזרחית.

אנשי ש"ס הגדילו לעשות לאחרונה כשמילאו את פיהם מים כאשר תלמידות מזרחיות הודרו מבתי הספר שלהן ויצאו להפסקות במועדים שונים באותו בית ספר. ש"ס לא השכילה להבין את התפקיד ההיסטורי שיועד לה ובמקום למלא את יעודה החברתי וחובתה בתפיסה מסורתית-מזרחית היא בחרה להסתפק תמיד בחרוזי זכוכית בעבור נאמניה בציבור החרדי. שנים רבות הפצרנו בהם כי הלכותיהם אינם הלכות אבותינו במזרח – אלה שקמו לעמל יומם ושמרו על אמונתם, אלה שקראו את הלכות התפילה שלא על חשבון בעל הבית ככתוב במסכת ברכות ולא קידשו את תורתם אמונתם על חשבון הכסף הציבורי.

כל זה היה נכון עד הופעתו של הרב אמסלם, שסימן תודעה אחרת. אולם, רק דיבר בגלוי על האפליה בבתי ספר חרדים, רק התבטא על הזרות המזרחית בתפיסה שיש לתרבות פשיטת היד ועודד לצאת לעבודה – והנה קמו עליו מיד והדיחוהו.

ח"כ אמסלם. צילום: amsalem cc-by-sa

הרב אמסלם בהדחתו הוא תקווה גדולה שש"ס במשמניה עוד לא עלתה עליה. התפיסה המזרחית-מסורתית המתונה היודעת להכיל את זרמי היהדות בלי השיפוטיות והדוגמטיות היא תקווה לא רק עבור האלקטורל המזרחי המסורתי של ש"ס, שמבין כיום יותר מתמיד שש"ס כבר לא הכתובת, אלא היא תקווה גם לדיון המתעורר כעת על זהותה של ישראל לדורות הבאים.

שאלת יהודיותה של המדינה יכולה להתכנס תחת התפיסה המסורתית המקבלת את החילוני, המסורתי, הדתי, ושאר זרמים הנמצאים ביהדות ומחכים רק לדו-שיח הדדי. הדחתו של אמסלם מש"ס היא אולי עבורו תקווה פוליטית מסוימת, אבל היא רגע מכונן בבנייתה של תפיסה מסורתית שעד היום לא מצאה בית פוליטי ושנתגלגלה בין טענות לאומיות בימין ובין אורתודוכסיה חרדית. היא הסיכוי לבנייתו של סיפור מסגרת משותף בחברה הישראלית המפולגת והמיואשת של הימים הללו. אפשר להתחיל ממש מכאן בהגדרה משותפת מתאימה לרבים ולנפץ תפיסות ישנות שהולכות ומסיימות את תפקידן ההיסטורי.

ש"ס השבוע עשתה מעשה של יום אתמול שעוד ידובר בו , הרב אמסלם יכול להתחיל מעכשיו את מעשה יום המחר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהושע רוזין

  אף פעם לא היתה.  היתה ונשארה מפלגה חרדית עם ברבור חברתי. כמו מפלגות חרדיות אחרות או פונדמנטליסטיות של דתות אחרות לקשור את קהלה בעזרת מערכת החינוך ותמיבות לאברכים, אם היתה פעם תקוה שתהיה מתונה מבחינת יחס י יהודים פלסטינים ( בישראל ובשטחים) גם תקוה זו נגוזה והיא נמנית עכשיו ,וביתר שאת אחרי הדחת הרב אמסלם לימנית קיצונית.

 2. חנה קים

  נכון, ש"ס לא מילאה את התפקיד שתמ"י היתה אמורה למלא (וגם היא לא מילאה אותו). אמסלם הוא לא איש המחר. הוא איש האתמול. הוא מייצג בדעותיו את מה שש"ס היתה בבתוליה: מפלגה שקרצה לציבור המסורתי-מזרחי, שהוא ציבור מצביעים ענק. חברי הכנסת הראשונים שלה היו יותר מסורתיים מאשר חרדים. עכשיו אמסלם מבקש להחזיר עטרה ליושנה – להחזיר את ש"ס לימיה הראשונים. הוא עושה זאת בחוכמה. אלי ישי ממילא לא היה מכניס אותו לרשימה החדשה לכנסת הבאה, והדרך היחידה של אמסלם להישאר בפוליטיקה היתה לייחד את עצמו ולהציג אלטרנטיבה.
  אך האם אמסלם מתנגד לקיומו של הזרם הבדלני של מעיין החינוך התורני, שבתחילתו כלל את לימודי הליבה, כולל מדעים ומתמטיקה? בכלל לא בטוח. מהם הדעות האמיתיות של אמסלם, חוץ מרצונו לכבוש, כפי שאמר, קולות מצביעים "כמו קובי אוז", כלשונו. למה המזרחים המסורתיים, שהם רוב-רובם של המזרחים בישראל, זקוקים לרב שינהיג אותם, גם אם הוא קצת יותר ליברלי ופחות גזען מאלי ישי?
  ההיסחפות אחרי אמסלם, שגררה עיתונאים דוגמת נחמיה שטרסלר ("כולנו אמסלם") לכתוב עליו שירי הלל – היא מסוכנת לא פחות מהדרך הפשיסטית וצרת-המוחין שדרעי ואחריו ישי סחפו את ש"ס. זו הדרך המוכרת לעייפה של המחנה הדתי-לאומי, המדברת על "כיבוש הלבבות בדרכי נועם".
  אורח חייו של אמסלם אינו שונה כהוא זה מאורח חייהם של שאר חברי הכנסת של ש"ס. הוא איש חרדי באמונתו, זו זכותו. יש בישראל הרבה מזרחים שלא זקוקים לרב הזה או לרב אחר כדי שינהיג אותם. הם זקוקים דווקא למישהו שיניח את הדת בצד, יכבד את המסורת, אבל ידבר ויממש את מה שאוכל בנו יותר מכל, והוא חלוקת הון ותקציב צודקת יותר. לא מצאתי מזה בדברי הביקורת של אמסלם על אלי ישי. ולכן אם בכנסת הבאה תהיה לנו ש"ס ועוד ש"סית קטנה – לא יהיה שינוי. להיפך. בעיני אין הבדל בין "הבית הלאומי" לבין המפד"ל. המזרחים זקוקים למנהיג אחר, עם ארגז כלים שונה, רחב הרבה יותר.

 3. מיכה רחמן

  ש"ס הייתה תקווה כשהוקמה. אבל יותר ויותר נדמה שהתקווה הצטמצמה לעצם הקמתה של מפלגה מזרחית גדולה, ולכתבי הפרשנות הרבים שנלוו למאורע ההיסטורי הזה. ככל שחלפו השנים התברר שש"ס אינה מוכנה לנקוט בקו חד משמעי של תמיכה בקידום המזרחים, במאבק נגד אפליה חברתית, פערים חברתיים בכלל ושל המזרחים בפרט. ש"ס לא הייתה מוכנה להיות מפלגה רדיקאלית של מאבק חברתי. שלא לדבר על המצב היום בו ניצב מנהיג המפלגה אלי ישי בקצה הקיצוני של הגזענות, וש"ס מקדמת רק את האיטנטסים המפלגתיים הצרים שלה ושל החרדים בכלל. כפי שטענה בזמנו הקשת הדמוקרטית המזרחית: אי אפשר לקדם פוליטיקה של הכרה בזהות של קבוצות אתניות בחברה, למשל, פוליטיקה של מאבק מזרחי ללא אמונה בגישה אוניברסאלית. יותר ויותר מסתבר שבחברה הישראלית האמונה הדתית הפומנדטליסטית (לטעמי כולל את החרדים וחובשי הכיפה הסרוגה האורתודוכסים), הדת ניצבת כאידיאולוגיה הראשונה במעלה, וכל מאבק אחר (כמעט) כפוף אליה. גם אחרי 1948, אבל במיוחד אחרי הכיבוש של 1968, נוצר מכלול שבו כל מרכיב מחזק את המרכיב האחר בהשפעה הדדית של סיפראלה העולה ומחזקת את העוצמה האידיואלוגית של המכלול: אמונה דתית בגאולת הארץ, הכיבוש שיצר את האפשרות להגשים את האמונה, היוצרת מצידה חיזוק של הגישות הלאומניות, ולכן גם הימנה של המפלגות החרדיות. לטעמי הקצה הגזעני (נגד עובדים זרים, נגד זרים באשר הם) של אלי ישי כיום קשור במכלול הזה. נדמה שהפרשנים שכתבו מאמרים וספרים עם הקמת ש"ס לקחו פחות מדי בחשבון את כוחה של האמונה הדתית במיוחד בתוך המכלול הזה.

 4. גל לוי

  משה ידידי
  אני שמח לשמוע זיק של תקווה הבוקע מדבריך, ואמונה כי מה שצריך להעשות עוד ייעשה. ש"ס מנהלת קרב מאסף על קצבאות תלמידי הישיבות, ושומרת על המעט שהיא מוכנה כדי להמשיך ולקיים את קהליה. השינוי הפוליטי וחברתי היחיד על סדר יומה הוא הגזעתה של המדינה והחברה. כמו חנה קים, גם אני חושש שאמסלם הוא איש האתמול ולא תקוות המחר. זה לא מספיק להגיד שאתה בעד גיוס החרדים וסובלנות מבית סבא כדי לעשות מעשה פוליטי. גם אם בהארץ מאד אוהבים לאהוב אותו עכשיו.

 5. אשר שהרבני

  אמסלם הוא כן התקוה של מחר

  הוא תקוה למי ?
  הוא תקוה למורשת אבות ההיסטורית.
  הוא תקוה למדינת ישראל.
  הוא תקוה לעם ישראל.
  הוא תקוה לחרדים, לדתים, למסורתים ולחילונים.
  הוא תקוה למורשתם של צאצאי יהדות המזרח וספרד.
  אני מסכים עם כותב המאמר מר משה קריף שכב' הרב וח"כ חיים אמסלם הוא תקוה
  למחר ואפרט;

  עם הקמתה של ש"ס ההיסטורית הבטיחה להחזיר עטרה ליושנה, ולמה הכוונה ?
  מתברר שכוונותיה של ש"ס היו שונות מכוונותיהם של בוחריה. בוחריה של ש"ס ציפו שמורשתם התרבותית דתית תישמר באופן עצמאי הלכה למעשה ואילו כוונותיה ומעשיה של ש"ס לאורך השנים היו ונשארו, שיעבודם התרבותי דתי של יהודי ספרד והמזרח לתרבות הדתית חרדית אשכנזית ליטאית והיטמעות לתוכה, כך שש"ס הטעתה את בוחריה ומעלה באמון שנתנו לה ובמשך השנים הלכה ויצרה דור חדש שהתכחש למורשת הדתית של אבותיו וסיגל לעצמו מורשת דתית אחרת, כך שיציריהה נקראים כיום "דור המשוכנזים".
  ומהי אותה מורשת תרבותית מזרחית וספרדית שהלכה ונעלמה ? זו אותה מורשת תרבותית מזרחית שח"כ הרב חיים אמסלם מבטא בכתביו ובהצהרותיו, ומכאן נהירת המזרחים והספרדים אחרי משנתו וכאן טעותה של ש"ס שלא הצליחה להפנים את השבר הגדול הקיים בשורותיה.
  אם משנתו של ח"כ הרב חיים אמסלם תתגשם, אזי יותר ממחצית היהודים החרדים של ש"ס של היום, ישנו את אורחות חייהם בצורה כזו שהם יצטרפו למעגל העבודה ויצאו ממעגל העוני, יתגיסו לצבא כמו יתר אחיהם החילונים או הדתיים לאומים ועל ידי כך יקטינו את הקיטוב בחברה הישראלית ויקלו על העומס המוטל על המתגייסים דהיום. יעשירו את השפה העברית תוך שימוש מלא בהיגוי של האותיות העבריות, יאמצו את הלחן, הפיוט, של התפילות והמנהגים שאבותיהם השאירו להם כמורשת ואשר ציוו עליהם אבותיהם לשמור על מורשת זו מכל משמר, פסיקותיו של הרב חיים אמסלם יקלו בנושאי גיור בדומה לפוסקים המזרחים הקודמים אשר לא החמירו בפסיקות הילכתיות כמו הפסיקות של הרבנים האשכנזים הליטאים ועוד דברים רבים אחרים.
  כל הדברים הנ"ל יקטינו את הקיטוב בעם ובתנועתו של ח"כ הרב חיים אמסלם יהיו גם חילונים, גם דתיים, גם חרדים וכל איש באמונתו יחיה כפי שהיה בגלויות יהדות המזרח, שם לא היו חרדים אלא רק יהודים חלקם חילונים, חלקם מסורתיים וחלקם דתיים.
  לא נשאר לנו אלא לאחל להצלחת תנועתו של ח"כ הרב חיים אמסלם.

  אשר שהרבני