• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מי בעד משאל עם?

משאל עם הוא מפלטו של הפופוליסט. מדובר בכלי דמוקרטי המצטייר כאידיאלי למי שאינו מתעמק בדבר. אך מה שגרוע יותר היא העובדה שישראל פוגעת באמצעותו בסדרי השלטון שלה
טל שניידר

אזרחים מתלהבים הודו מכל הלב השבוע לח"כ יריב לוין (ליכוד) על חוק משאל העם.

איזה יופי, תודה למנהיגים שסומכים עלינו העם ומעוניינים להעביר החלטה כה חשובה לידי הציבור. מנקודת מבטו של הפוליטיקאי הפופוליסט, מדובר בהליך חקיקה מוזר בעל סתירות פנימיות, שניתן לבטלו בחוק רגיל ועם פוטנציאל גבוה להיכשל במבחן בג"צ.

65 חברי כנסת (לעומת 33 מתנגדים) החליטו השבוע, שאם יגיע הרגע ו-65 חברי כנסת אחרים (או כל מספר אחר בין 61 – 79) יחליטו שיש למסור חלקים מירושלים המזרחית לרשות הפלסטינית במסגרת הסכם שלום – אז ההחלטה של אותם 65 אחרונים, אינה שווה ויש לתת לעם להצביע. 65 ח"כים מנסים לבטל מראש את כוחם העתידי של מספר דומה של ח”כים.

משאל עם הוא מפלטו של הפופוליסט. זהו כלי דמוקרטי המצטייר כאידיאלי למי שאינו מתעמק בדבר. נכון שלכל אחד מאתנו יש מה להגיד על רמת הגולן או על מזרח העיר, אבל השימוש במשאל העם יהיה לא יותר מאשר להכשיל תהליך של שלום. זו היתה כוונת המחוקק השבוע, וכך יש להתייחס לחוק הזה. לא חוק המשאל, אלא חוק המכשול.

אחד הטיעונים הפופליסטיים הרווחים בנושא משאלי העם (ואני אמורה לדעת, הגשתי עבודת מאסטר לאוניברסיטת תל אביב בנושא משאלי עם, אי שם בסוף האלף הקודם) הוא שאין ביטוי יותר יפה וחגיגי לדמוקרטיה מאשר לשאול את העם לדעתו. במיוחד כשהנושא נוגע להגדרה עצמית/ החזרת שטחים/ הזזת יישובים. הנה באירלנד, הדוגמה המתבקשת בנושא, נערך משאל עם על הסכם השלום.

לכך יש להשיב שבאירלנד צעדו לקלפיות הן תושבי צפון אירלנד (שנותרה חלק מבריטניה) והן תושבי רפובליקת אירלנד. כלומר, יתכבדו נא חברי הכנסת שבאמת דואגים לדעת האנשים הפשוטים ויבקשו גם מאותם רבבות התושבים שאינם אזרחי מדינת ישראל, אך חיים תחת הכיבוש, להשתתף במשאל. האם על חברי הכנסת שלנו מקובל יהיה שכל תושבי מזרח ירושלים, אלה שסירבו לקבל ממדינת ישראל תעודות זהות, יצטרפו למשאל על המשך גורלם? ומה עם אותם תושבים שאינם מתגוררים בירושלים המזרחית, אך מנסים לקיים קשר מסחרי בין צפון הגדה לדרום הגדה – המשך אחזקת מזרח ירושלים ימשיך להקשות על חייהם. יש לשאול גם אותם, לא?

אבל מה שהכי מפריע בחוק הזה הוא העובדה שמדינת ישראל פוגעת במו ידיה בסדרי השלטון שלה. משאל עם הוא כלי חוקתי חדש עבור ישראל, שלא נוסה מעולם. בכל פעם שמשנים פה שיטות שלטון נוצר זעזוע. בחירה ישירה, חזרה לבחירה עקיפה, הצעות לבטל את מוסד הנשיאות, לשנות את מבנה בית המשפט העליון. כל כהונה מביאה תזזית חוקתית. מדינת ישראל אינה דמוקרטיה כה ותיקה וכה יציבה, היכולה להרשות לעצמה לעבור שינויים כאלה כל כמה שנים. תושבי מדינת ישראל אינם שפני ניסיונות לשיטות חוקתיות.

בניגוד למה שאמר השבוע ח"כ לוין, יוזם החוק, כי מדובר בכלי לאחדות העם, הרי שתוצאתו תהיה רק פיצול ופילוג, ריב ומדון, הפגנות וחרמות נוספים. קחו את מה שקרה בהתנתקות ותכפילו את זה פי שתיים. פעם אחת לקראת המשאל ופעם אחת (נניח ועבר המשאל) לקראת ביצוע הסכם השלום. מישהו באמת חושב שתושבי השטחים יקבלו את דין הבוחר, אם יוחלט לאשר הסכם שלום?

המאמר פורסם במקביל גם בבלוג "טביעת העין של טל"

כנראה שיעניין אותך גם: