אין שב"ח בגדה

חוק הכניסה לישראל הורחב פלאים באדיבות כוחות הביטחון בדרום הר חברון
קמר מישרקי-אסעד

השבוע סיירנו עם בעלי האדמות מהכפר כרמא באדמותיהם החקלאיות על מנת לבחון את המצב המשפטי במקום. במהלך הסיור עם ראש הכפר עוכבנו להפתעתנו על-ידי אנשי הבטחון של ההתנחלות עתניאל. המתנחלים הזעיקו גם את כוחות המשטרה והצבא (ששה ג'יפים צבאיים!) בטענה שפלשנו לשטח ההתנחלות עתניאל. נהג הרכב וראש כפר כרמא נלקחו לתחנת המשטרה לשם חקירה. העילה לעיכוב והחקירה: שהות בלתי חוקית והסעת שב"ח (ראש הכפר כרמא הפך לשוהה בלתי חוקי). הטענה די מגוחכת לאור העובדה ששהינו בגדה המערבית (שהרי אין שב"ח בגדה) ולא בשטח מדינת ישראל.

ההתנחלות עתניאל מתוך אתר שלום עכשיו (לחצו להגדלה)

בעקבות האירוע שלחנו מכתב חריף למשטרה לצבא וליועמ"ש בנוגע להתנהלות פקודיהם. דרשנו שיידעו את כוחות הביטחון במקום בחוק "הכניסה לישראל" ובדרך הנכונה לאכוף אותו. כוחות הביטחון עיכבו גם את עורכות הדין ולכן ראינו לנכון לערב גם את לשכת עורכי הדין. בנוסף פנינו ליועמ"ש בשאלות רבות לגבי היכולת לאכוף את ההכרזה האוסרת כניסה ליישובים ישראלים (כלומר חוקי הכניסה והיציאה מההתנחלויות). מה קורה למשל בהתנחלויות שאין להן גדר, או בכל סימון אחר המודיע לכל אדם כי נכנס לשטחן. ביקשנו כי הצו יתוקן בהקדם.

העיכוב והחקירה של ראש הכפר כרמא ועורכי הדין שלו הם חלק מסיפוח זוחל של מדינת ישראל את השטחים הכבושים דה פאקטו. גם אם הדבר לא הוגדר בכנסת, אפשר לראות את הביטוי שלו בתודעה של כוחות הביטחון והמתנחלים. אסור לנו להסכים עם זה.

הכותבת היא ראש הצוות המשפטי של עמותת שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם

פורסם במקביל בבלוג "ההם"

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. יזי גור

  אל לכם לדאוג ידידי המבקשים חוק וצדק.
  בסופו של יום, לאחר שייערך המשפט הגדול ומפקדי גדודי הקב"ה יבוא על שכרם, תינטע על שמכם ולזכרכם שדרת עצים.
  אצלנו, משום מה, ניטעו עצי חרוב. העצים שיינטעו על שמכם יהיו עצי זית

 2. עזרא נ

  מאות דונמים של עצי זיית בני עשרות שנים משמשים מזון לעדר השייך למתנחל אלים של עותניאל.באופן עקבי מונעים את ההגעה של שלי בעלי האדמות .ממש ליד הישוב ישנו בסיס צבאי חיילים מוזעקים תוך דקות ועושים את מלאכתם של שוכני הגגות האדומים. כך גם בצד המיזרחי של ההתנחלות מונעים מאנשי יטה להגיע לאדמות .(כרמא שייכת לדורה .אום אלעמד ובית עימרא ליטה )

 3. יהושע רוזין

  כך הגדיר את מעשיה ועמדותיה של גולדה ימ"ש שהביאה עלינו את אסון מלחמת יום כיפור. והמשכו בפשעי הכיבוש הישראלי ע"י ממשלות ישראל וזרועות האלימות שלהן.
  תודה לקמר ולעזרא ולרבנים שומרי משפט וליתר האירגונם לזכיות אדם על פעילותם. שלא נגיד שלא ידענו.

 4. Publish in ENGLISH and ARABIC too!

  וגם את כתבות "הגדה השמאלית"! והסיבה להצעה: נראה שללא עזרה מבחוץ לא נוכל להתגבר על שטפון הגל הפשיסטי של המתנחבלים שעובדים בשתיוף פעולה עם "הרשויות", כפי שמוזכר גם בכתבה זו.