אין שב"ח בגדה

חוק הכניסה לישראל הורחב פלאים באדיבות כוחות הביטחון בדרום הר חברון
קמר מישרקי-אסעד

השבוע סיירנו עם בעלי האדמות מהכפר כרמא באדמותיהם החקלאיות על מנת לבחון את המצב המשפטי במקום. במהלך הסיור עם ראש הכפר עוכבנו להפתעתנו על-ידי אנשי הבטחון של ההתנחלות עתניאל. המתנחלים הזעיקו גם את כוחות המשטרה והצבא (ששה ג'יפים צבאיים!) בטענה שפלשנו לשטח ההתנחלות עתניאל. נהג הרכב וראש כפר כרמא נלקחו לתחנת המשטרה לשם חקירה. העילה לעיכוב והחקירה: שהות בלתי חוקית והסעת שב"ח (ראש הכפר כרמא הפך לשוהה בלתי חוקי). הטענה די מגוחכת לאור העובדה ששהינו בגדה המערבית (שהרי אין שב"ח בגדה) ולא בשטח מדינת ישראל.

ההתנחלות עתניאל מתוך אתר שלום עכשיו (לחצו להגדלה)

בעקבות האירוע שלחנו מכתב חריף למשטרה לצבא וליועמ"ש בנוגע להתנהלות פקודיהם. דרשנו שיידעו את כוחות הביטחון במקום בחוק "הכניסה לישראל" ובדרך הנכונה לאכוף אותו. כוחות הביטחון עיכבו גם את עורכות הדין ולכן ראינו לנכון לערב גם את לשכת עורכי הדין. בנוסף פנינו ליועמ"ש בשאלות רבות לגבי היכולת לאכוף את ההכרזה האוסרת כניסה ליישובים ישראלים (כלומר חוקי הכניסה והיציאה מההתנחלויות). מה קורה למשל בהתנחלויות שאין להן גדר, או בכל סימון אחר המודיע לכל אדם כי נכנס לשטחן. ביקשנו כי הצו יתוקן בהקדם.

העיכוב והחקירה של ראש הכפר כרמא ועורכי הדין שלו הם חלק מסיפוח זוחל של מדינת ישראל את השטחים הכבושים דה פאקטו. גם אם הדבר לא הוגדר בכנסת, אפשר לראות את הביטוי שלו בתודעה של כוחות הביטחון והמתנחלים. אסור לנו להסכים עם זה.

הכותבת היא ראש הצוות המשפטי של עמותת שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם

פורסם במקביל בבלוג "ההם"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יזי גור

  אל לכם לדאוג ידידי המבקשים חוק וצדק.
  בסופו של יום, לאחר שייערך המשפט הגדול ומפקדי גדודי הקב"ה יבוא על שכרם, תינטע על שמכם ולזכרכם שדרת עצים.
  אצלנו, משום מה, ניטעו עצי חרוב. העצים שיינטעו על שמכם יהיו עצי זית

 2. עזרא נ

  מאות דונמים של עצי זיית בני עשרות שנים משמשים מזון לעדר השייך למתנחל אלים של עותניאל.באופן עקבי מונעים את ההגעה של שלי בעלי האדמות .ממש ליד הישוב ישנו בסיס צבאי חיילים מוזעקים תוך דקות ועושים את מלאכתם של שוכני הגגות האדומים. כך גם בצד המיזרחי של ההתנחלות מונעים מאנשי יטה להגיע לאדמות .(כרמא שייכת לדורה .אום אלעמד ובית עימרא ליטה )

 3. יהושע רוזין

  כך הגדיר את מעשיה ועמדותיה של גולדה ימ"ש שהביאה עלינו את אסון מלחמת יום כיפור. והמשכו בפשעי הכיבוש הישראלי ע"י ממשלות ישראל וזרועות האלימות שלהן.
  תודה לקמר ולעזרא ולרבנים שומרי משפט וליתר האירגונם לזכיות אדם על פעילותם. שלא נגיד שלא ידענו.

 4. Publish in ENGLISH and ARABIC too!

  וגם את כתבות "הגדה השמאלית"! והסיבה להצעה: נראה שללא עזרה מבחוץ לא נוכל להתגבר על שטפון הגל הפשיסטי של המתנחבלים שעובדים בשתיוף פעולה עם "הרשויות", כפי שמוזכר גם בכתבה זו.