כלכלת הצמצום

הסקטור הפיננסי היה הראשון שנחלץ מהמשבר הכלכלי. איך זה שאלה שחוללו את המפולת ממשיכים לחגוג ולתת עצות אחיתופל? ואיך זה שהפתרון לכל הבעיות הוא תמיד קיצוץ בתקציב?
איציק ספורטא

בכל פעם שאני קורא שעוד מדינה נפלה שדודה בידי אבירי כלכלת הצמצום אני תמה: איך יכול להיות שאלה שדגלו בשיטה הכלכלית שהביאה אותנו עד הלום ממשיכים לשלוט ללא עוררין? איך זה שאלה שחוללו את המשבר ממשיכים לחגוג ולתת עצות אחיתופל? ואיך זה שמי שצריך לשלם את המחיר הם תמיד אותם אנשים?

המשבר הכלכלי והחובות של המדינות השונות לא נבעו מבזבוזים חסרי גבולות על תוכניות רווחה או משכר מינימום גבוה, אלא ממשחק בקוביה של בנקים, ספקולנטים ומנפחי בועות שדאגו להגדיל את הונם העצמי עד בלי די.

גם אלה שהיכו על חטא בתחילת המשבר כבר הספיקו להתעשת וכעת הם טוענים שעל הממשלות לקצץ בתקציבים כדי למשוך משקיעים ולהחזיר את האמון במערכת הפיננסית שהם עצמם גרמו לקריסתה. קיצוצי תקציב לא הולכים לפגוע בהם, כמובן, אלא בסתם בני אדם שהשתתפו בחגיגה רק בשוליים. אז בבריטניה יש ראש ממשלה שתאצ'ר לידו נדמית לסוציאליסטית ושמקצץ חצי מיליון משרות ובתקציב הרווחה, כאילו שהעובדים הזוטרים ומקבלי תקציב הרווחה הם האשמים במצב.

במצב הנוכחי, הקיצוצים לא מחזירים אמון במשק ולא נעליים, אלא גורמים גם לכלכלה להצטמצם. כך, עולה משקל החובות בתוצר – מה שמצריך עוד קיצוצים. המצב הזה יוצר מעגל סגור ומטומטם שבו המדיניות אינה פותרת בעיות אלא מעצימה אותן. אירלנד, בריטניה, פורטוגל, יוון ואולי בעתיד ספרד נוקטים במדיניות הזאת מבלי לשנות את יחסי הכוח בחברה, אלא בדרך שמעצימה את כוחם העתידי של בעלי ההון והמגזר הפיננסי.

מעניין שבאירופה מדינות שמצבן הכלכלי נראה כקשה מאמצות מדיניות של כלכלה מצומצמת בהתלהבות רבה יותר מאשר בארה"ב, שם עדיין יש נשיא דמוקרטי ובנק מרכזי שמנסה לעורר את הכלכלה שלא בדרך של קיצוצים. גם אחרי ניצחון הרפובליקאים בבית הנבחרים די ברור שקיצוצים מהותיים, גם אם יהיו, יהיו קטנים יותר מאשר באירופה. עם זאת, גם בארה"ב התעשייה שנחלצה ראשונה מהמשבר היא הסקטור הפיננסי, בעוד שהיתר ממשיכים לסבול.

דווקא משום שבאירופה הממשלות נוקטות במדיניות שמרנית יכולה התעוררות חברתית לשנות את המציאות החדשה-ישנה. כבר כעת אנו שומעים על הפגנות רבות משתתפים שיש בהן אלמנט רדיקאלי ואם הממשלות לא מבינות לבד שהמדיניות שלהן מוטעית ומכשילה, אולי הן יבינו זאת בעקבות לחץ ציבורי של ממש.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי

  אסכולת שיקגו..
  אין מה להוסיף
  הורס ת'עולם

 2. שושנה גבאי

  איך זה יכול להיות שהאזרחים בישראל לא מבינים , שהאדמה שייכת להם שהאוויר והמים שייכים להם שנכסים לאומיים שייכים להם ואי אפשר לחלק אותם בחצי חינם לעשירים ? איך זה שהם לא מבינים
  שהממשלה והכנסת אמורים לעבוד בשבילם ולא בשביל בעלי ההון ?כמה זמן צריך בשביל שכולם יתפכחו מהרעיונות המטורפים של הכלכלה הניאוליברלית? מה דרוש עוד בשביל שהמון העם יתמרמר כמו הצרפתים לפני המהפכה?

 3. עמית

  אם מסתכלים על גלי השגשוג ושפל האמריקאים יחסית לתקציב האמריקאי רואים שהם תמיד נוקטים במדיניות פסאודו קינסיינית.
  הם מרחיבים את התקציב אבל לא משנים את החלוקה הפנימית כך שגם שם העניים מתענים אבל אחרת. מספר העניים גדל והמעמד הבינוני נשחק, הם עולים ביחד עם הכלכלה כל פעם פחות וכל פעם הפער בינם לבין המאון העליון גדל.

 4. יהושע רוזין

  בארה"ב השמרנים הם אלה ששפכו הון עתק לשם הרפתקאות צבאיות ו,,מלחמת-כוכבים" ואח"כ יש להם עוד את החוצפה להאשים את הדמוקרטים.

 5. אבנר לנגוט

  אני חושב שיש כאן אי הבנה בסיסית של מה שקורה כאן.
  אף אחד לא באירלנד ולא ביוון טען שהקיצוץ הזה יוביל לצמיחה, למעשה הם כולם הסכימו שהוא יאט את ההתעוששות. הבעיה היא שנגמר הכסף ואף אחד לא מוכן לתת להם עוד. מדינות האיחוד האירופי הם לא מדינות נורמליות. הם לא מסוגלות להדפיס כסף. הדרך היחידה שלהם להחזיר את החובות שלהם זה להוריד הוצאות ולהעלות מסים וזה בדיוק מה שהן עושות. זה נכון ליוון זה נכון לאירלנד וזה כנראה נכון לספרד. אין פה ניצחון שלאידיאולוגיה, יש פה ניצחון של החור בארנק…