המדינה פלשה אלינו

מה מקשר בין העוולות הנעשות בנגב, בטייבה ובשייח ג'ראח? הכל חוקי. ואת החוקים המציאו כדי שניתן יהיה לגזול אדמות להעבירן ליהודים בלבד
מיכה רחמן

אתמול באנו לביקור הזדהות עם תושבי אלעראקיב שבתיהם נהרסו בפעם השביעית בתקופה האחרונה. כביש אספלט ישן מוביל אל מה שהיה הכפר לפני ההריסות החוזרות ונשנות. תילים של בתים ישנים, ערמות ערמות של מה שהיה פעם בניני אבן, גוויות של עצים שהיו שתולים מסביב לבתים פזורות בשטח, צינורות ההשקיה קרועים, וביניהם מבצבצים עצי הזית שנכרתו אבל חזרו וצמחו בעקשנות הדומה לעקשנותם של תושבי הכפר החוזרים ובונים אותו אחרי כל הריסה. עזיז, תושב המקום שעורך איתנו את הסיור, אומר שהעצים והאלוהים מסרבים לצו ההריסה של השלטונות ושבים וצומחים בכל פעם מחדש. במרחק כמה קילומטרים משם נהרסה חלקת הזיתים של הכפר, ומסביב לכפר שותלת הקרן הקיימת עצים במרחב הגדול הפנוי שמסביב לכפר כדי לקבוע עובדות ולסלק את תושבי הכפר. הקרן הקיימת מסרבת בכל תוקף לכלול את העצים הערביים בין החורשות המוריקות שלה.

לפני שבועיים היינו בטייבה, שם מסרבים לתת לתושבי הכפר אישורי בנייה. תוכנית בניין עיר מתעכבת כבר שבע שנים, התושבים בונים בנייה בלתי חוקית בלית ברירה ועכשיו מאיימת גם עליהם ההריסה. ובשייח ג'ראח, מאיים גירוש נוסף של תושבים מבתיהם בשכונת אום הארון, גם כאן בחסות החוק, בצו של בית משפט (אותו חוק – חוק נכסי נפקדים – שנולד בחטא, במיוחד כדי לגזול בדרכים בלתי חוקתיות את אדמות ה"נפקדים" הערבים, והיום משתמשים בו באופן בלי חוקתי בעליל, כשהוא מופעל לטובת היהודים בלבד).

בדרך לאלעראקיב, עמוס גבירץ, מהפעילים בפורום הכרה וממארגני ביקור ההזדהות הזה, שואל בשביל מה צריכה המדינה לגזול את כבשת הרש של הבדויים אחרי שכבר הצליחה להעביר לרשותה 96.5% מהשטחים של ישראל בגבולות הקו הירוק (בעוד שב-1948 היו ברשות המדינה רק 7% מהקרקעות). מה מקשר בין העוולות הנעשות בנגב, בטייבה ובשייח ג'ראח? הכל חוקי. ואת החוקים המציאו כדי שניתן יהיה לגזול אדמות. והחוט המקשר האחד והיחיד, הדרישה הבלתי מתפשרת של התנועה הציונות מאז התחלת "מפעל ההתיישבות" בארץ ישראל, להעביר את האדמה ליהודים ואך ורק ליהודים. ההתעלמות המוחלטת מ"יושבי הארץ". בעניין הזה אין פשרות, אין לגלות חולשות הומאניות, או להתחשב בכבשת הרש.

חורבות אלעראקיב ניבטות בתוך המרחבים העצומים של הנגב. יש בו מקום גם לביטחון בדמות שדה התעופה הענק נבטים, וגם לבדויים. השאלה אינה חוקית או ביטחוניות אלא אך ורק העקרון המקודש של האדמה ליהודים ולא לאף אחד אחר. קצת דומה להתיישבות ה"חלוצים" הלבנים בארה"ב שהקפידו לחסל או לדחוק לשמורות את האינדיאנים, בבואם ל"עולם החדש". קיבוצי השומר הצעיר דיקלמו את סיסמת "אחוות העמים", אבל כשהגיע העניין למעשה הציוני, כאן, כל קיבוץ והכפר הערבי שלו ממנו גורשו תושביו ובהם פרחו שדות היהודים אחר-כך. כך היה מבראשית וזוהי דרכה של הציונות.

בין כל ההרהורים האלה, נשמעים דבריו של השייח סיאח אל טורי, השייח של אלעראקיב. הוא מדבר בלהט, באוהל האירוח המאולתר, אחד מהאוהלים או הסוכות, שהוקמו אחרי ההריסה השביעית, באין כוח (בינתיים) להקים שוב את הבתים. השייח סיאח אל טורי אומר שאפילו מים לא נותנים להביא היום למקום. הוא חוזר ונשבע לשמור על הכפר איפה שנמצאים קברי אבותיו, ולא להסכים לשום אדמה חילופית. להגן ולשמור על הזכות לקרקע. "המדינה פלשה אלינו ולא אנחנו פלשנו אל אדמות המדינה".

השייח סיאח אל טורי
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. THE JEWISH APARTHEID STATE CONTINUES ITS LAND GRAB מדינת האפרטהייד הציונית ממשיכה לשדוד את אדמת פלסטין

  כלאם פאדי! כל הבטחות הרשויות ו"מינהל מקרקעי ישראל", לבג"צ בכל עניין –משכונת עג'מי עד וולאג'ה החדשה, ועד בכלל– יעופו כמוץ ברוח הסופה של כובשי הנדל"ו הערבי. — זה התחיל בשוד הקרקעות הנרחב בשנותיה הראשונות של המדינה– בניגוד לכל הכתוב ב"מגילת העצמאות" [שיוויון זכויות וכו'] אמר יו"ר בית המשפט המחוזי בצפון בשנותיה הראשונות של "הדמוקרטיה היהודית", יעקב אזולאי [ס"ט!], שהיה האחראי לאכיפה ה"חוקית" של שוד הקרקעות… ש"הכל נעשה כחוק"… והיום? – "מנהל מקרקעי ישראל הודיע בתשובתו לערעור כי בעתיד ובמקרים הבאים תוכנס למכרזים התניה האוסרת על יזמים המשתתפים במכרזים לנקוט אפליה פסולה בעת שיווק יחידות הדיור… מבלי לקבוע מסמרות בעניין". כך הם אמרו לבג"צ של מדינת ישראבלוף! זו הקידמה שהיא הנסיגה מכל מראה של חוק!
  היות ולא ניתן להאמין להבטחות שנותנות הרשויות בדיוני בג"צ, הגיעה הזמן לפעול בארצות העולם שם עוד איכפת לאזרחים הצדק והחוק! ואשר ל"מינהל מקרקעי ישראל", זה המקום שבו מתרכז שוד קרקעות הערבים. הבטחותיו הם ריקות מתוכן, בפסק הדין של "העליון" נכתב ש"לאחר פסק הדין הקודם בנושא וטרם הגשת הערעור, הושלמה עסקת החכירה של המגרש… ולפיכך נראה כי הערעור מופנה כנגד מעשה עשוי [!] והסעד המבוקש בו אינו מעשי עוד". בעברית פשוטה פירוש הדבר שאין לתת אמון בשום רשות משלושת הרשויות "הדמוקרטיה הישראלית" – לא במחוקקת, לא בשופטת ובטח לא במבצעת! כולן "עובדות על הציבור" ועל העולם בשקרים!

 2. יעקובי

  אולי כך אפשר סוף סוף לעצור את הבניה הלא חוקית החוזרת ונשנית.
  כבר קלמן ליבסקינד חשף במעריב את מסכת הכזבים של הבדואים הללו (ותומכיהם), שבידיהם וילות באזורים אחרים אך לא די להם במה שיש להם ורוצים להרחיב אחיזתם בקרקע.

 3. יהושע רוזין

  מי שיש לו את הזהב עושה את החוקים. לא די להן לממשלות ישראל באדמות שהפקיעו ב1948 ובשנות החמישים .לתאבון אין גבול והם ממשיכים לשדוד את כבשת הרש בדרכי עושק ורמיה ובעזרת סוכנים לדבר עבירה כמו הקק"ל-jnf ופונדמנטליסטים נוצרים גם.

 4. מיכה רחמן

  למגיבים בעניין בגזל בחסות החוק. הדוגמה הטובה ביותר היא זו של עיקרית ובירעם. בירעם ליד קיבוץ ברעם של היום. בג"צ ראשון החליט שלא ניתן להחיל עליהם את חוק נכסי נפקדיםן ויש להשיב אותם (את תושבי בירעם) לכפרם. בג"צ שני החליט שיש לבצע את החלטות הבג"צ הראשון. השלטונות מתעלמים עד עצם היום הזה.

 5. ליעקובי הגזען

  הדבר האמיתי היחידי שקלמן ליבסקינד חשף ב"מעריב" זה מסכת הכזבים של המיועד לרמטכ"ך יואב גלנט, הפושע מ"עופרת וזרחן יצוק"… כל יתר המאמרים שלו הם שטויות במיץ עגבניות ציוניות יקרות, שהעבדים מתיילאנד קוטפים ל"חקלאים" הישראלים. ואשר לבדואים הם תושבי הנגב ה-מ-ק-ו-ר-י-י-ם — עוד לפני שהאימפריה העותומנית החלה לרשום את האדמות בטאבו. [ועד 1918 לא רשמה אלא אדמות בצפון, ובערים.]

 6. דב פוניו

  כך אמר רבי אלעזר בן צדוק. אומר יעקובי: "צריך להטיל קנס ומאסר על הבונים ללא רשיון…"
  בעיני יעקובי הבדואים אינו ציבור. הם אספסוף לא יהודי בלתי רצוי שיש לפנותם מאדמות עליהם חיו מאות שנים, כי אנו זקוקים לאדמות אלה.לנו הכח ואנו יכוים להורות לועדות התכנון לא לתת רשיונות בניה לבדואים.
  בא הדמגוג ואומר:"אם אני בונה מרפסת ללא התר, נותנים לי צו הריסה ". הוא לא אומר שלא היתה לו מניעה להגיש תכנית ולקבל רשיון.
  על כך נאמר: "טובל ושרץ בידו"