• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מים בע"מ

ממשלת ישראל כפתה על הרשויות המקומיות להעביר את השליטה באספקת המים לתאגידים. בינתיים, המהלך הביא "רק" לעליית מחירים, אבל בעתיד הקרוב זה עלול להסתיים בהשתלטות של בעלי ההון על אחד המשאבים הלאומיים החשובים ביותר
יצחק ג'קי אדרי

המים בישראל עוברים לאט-לאט, טיפה אחר טיפה, מידיו של הציבור לבעלי ההון. הרפורמה במשק המים שמתנהלת בימים אלה היא צעד לקראת הפרטת משק המים בישראל. הנזק המיידי הוא עלייה במחיר המים. הנזק ארוך הטווח הוא העברה של משאב חיוני לידיהם של בודדים.

בעבר, הטיפול במשק המים היה בידי הרשויות המקומיות. הן גם עסקו בגבייה והשתמשו בחלק מהרווחים כדי להקל על התקציב השוטף. כל זה השתנה כשמשרד הפנים החליט להפריט את משק המים העירוני. בשנת 2001 נחקק "חוק תאגידי המים והביוב", לפיו משק המים בכל רשות מקומית יופרד משאר פעילויות הרשות, ויהפוך לחברה בע"מ.

מים. photo: cc-by-sa wester

כדי לעודד את הרשויות לפעול בכיוון, משרד הפנים הציע לכל רשות מענק חד-פעמי תמורת המעבר. אבל לצד הגזר, היה גם מקל: המשרד הטיל סנקציות על הרשויות הסרבניות, ביניהן אי-אישור תקציבים, קנסות כספיים גדולים, איום בפיזור המועצה, ועוד.

תאגידי המים הם כמובן לא פראיירים כמו הרשויות המקומיות. הם פה בשביל להרוויח כסף. לכן, מרגע הקמתם של התאגידים הרווחים, שזרמו עד כה לרשויות המקומיות ומהן חזרה לתושבים, עברו לידיהם של התאגידים. עובדה זו היתה מכה קשה לרשויות. אמנם, החוק מחייב את התאגידים לטפל בתשתיות הביוב, אבל בפועל אף אחד לא יכול לחייב אותם לתת מענה ושירות טוב לצרכנים ובוודאי שלא נמצא אצלם מחלקת רווחה שתתן מענה לאוכלוסיות מוחלשות, חלשות ונזקקות.

הפרטת התאגידים

מחיר המים באותן רשויות שהקימו תאגידים עלו בצורה ניכרת. מכיוון שמדובר בחברה מסחרית, עליה לגבות מהתושבים מע"מ. אם ראיתם עלייה בחשבונות המים לאחרונה, זו עלולה להיות אחת הסיבות. המע"מ, אגב, מוזרם לקופת אוצר המדינה כעוד מס מהאזרחים.

כאמור, ראשי הרשויות המקומיות בישראל "נאנסו" על ידי משרד הפנים והאוצר להקים את תאגידי המים ביישוביהם. ביישוב שבו אני מתגורר, דימונה, הקימו את תאגיד המים "מעיינות הדרום", שמאגד תחתיו את דימונה, ערד, ירוחם ומצפה רמון. בהצבעה המקורית חברי מועצת העיר אישרו את המהלך, אבל היום הם כבר מתנגדים לו.

עד היום, הנתונים המלאים של תאגידי המים לא הובאו לדיון ציבורי, מה שמשאיר אותנו עם כמה שאלות: עד כמה יעלה מחיר המים בעקבות המהלך? האם איכות המים תשתפר? האם תשתיות המים והביוב המוזנחות והרקובות ישוקמו? עד כמה ייפגעו תקציבי הרשויות?

הקמת התאגידים היא עוד שלב בהסרת אחריות המדינה מעל אזרחיה. בעלי ההון הולכים לקבל את המים, מתת האלוהים לאדם, ולעשות מהם מכרה זהב לכיסם הפרטי. במשרד האוצר לא מכחישים שהיעד הסופי עלול להיות הפרטת תאגידי המים, גם אם לא מדובר בתוכניות מיידיות.

הזכות והחובה לסרב לשלם

עם קבלת חשבון המים מהתאגיד העירוני שפועל בדימונה, הכרזתי על עצמי כסרבן תשלומי מים. בנוסף, יצאתי בקריאה ציבורית בפייסבוק – מרד תשלומי מים בדימונה. קריאתי היתה: לא לתשלום לתאגידי המים, כן למרי אזרחי בנושא הפרטת משק המים והקמת התאגידים.

היו מי שטענו שאני מפר חוק, אבל אני מסתמך על דבריו של ג'ון רולס, מחשובי הפילוסופים בני זמננו: "המרי האזרחי הוא אקט פומבי שנועד להביא לשינוי מדיניות שמביאה לעוול. המרד נעשה במסגרת נאמנות למערכת כולה והוא רק נגד אותה מדיניות". אני יכול לומר בוודאות דמוקרטית שאני לא מפר חוק, וכך גם אותם רבבות אזרחים שאינם משלמים לתאגידי המים כאקט של מחאה חברתית. אנחנו אזרחים עם אחריות חברתית שפועלים נגד העוולה שניחתה עלינו.

המים הם מתנה שקיבלנו מאלוהים. זה משאב טבע שיוצר ומקיים חיים. לא נאפשר לאף אחד לנצל את המשאב הזה בשביל לגרוף עושר אישי. לא נאפשר לאף אחד להפוך את המים של כולנו למכונה ליצירת רווחים לבעלי ההון. המים הם של כולנו, וכך הם יישארו.

שיירת המים נגד רשות המים

מיד עם סיום ישיבת החירום שהתנהלה במועצת העיר דימונה ב-22 בנובמבר, בהשתתפות מאות מתושבי העיר, ראשי ערים וח"כ מירי רגב, התקבלה החלטה לקדם את המאבק ולצאת למסע עוטף ישראל בשיירת המים שיסתיים ביום ראשון, 5 בדצמבר בשעה 11:00,  בהפגנה מול משרדי רשות המים ברחוב המסגר 15 תל אביב

"שיירת המים" היא שיירה חברתית שתנוע עד להפסקת העוולה בדמותם של "תאגידי המים", שהוקמו ע"י כלכלה של "קניבליזם-קפיטליזם" שרומסת את זכות האדם הבסיסית והם מים שהם מתת האלוהים לאדם.

שיירת המים תצא מכל עיר, ישוב וכפר ותגיע למשרדי רשות המים. כל מי שרוצה יכול לתכנן לעצמו את מסע "שיירת המים" למיטב הבנתו.

"שיירת המים" פונה לממשלת ישראל בדרישות הבאות: א. משאב המים הוא מצרך קיומי לחיים, בלעדי המים יש רק מוות! ב. אנו אומרים כן לחיסכון במים מתוך אחריות וחינוך ולא דרך הכיס. ג. מים במחיר אחיד לתושבים, נגד מים מדורגים לתושבים. ד. קריאה לפירוק וסגירת תאגידי המים לאלתר! ה. לעצור את הפרטת משק המים בישראל.

אנו קוראים לכל ראשי השלטון המקומי וראשי הרשויות שהקימו תאגידי מים ביישוביהם, לתמוך ברוח המאבק, לתמוך בתושביהם ולא לעשות הון פולטי על גב המאבק. אתם שותפים מלאים לעוולה שניחתה עלינו, אולם אנו מצפים שתתמכו במאבק שהוא מאבק עממי למען משק המים.

כנראה שיעניין אותך גם: