שביתת פרקליטים - מבט מבפנים

הנזק שנגרם בשל אי התייצבות הפרקליטים לעבודה הוא עצום, ועוד יחמיר; את כל הטענות יש להפנות לאוצר, שמסרב בעקביות לדון בשיפור השכר ותנאי ההעסקה
נאוה שילר

מזה 12 ימי עבודה שובתים כלל פרקליטי המדינה, כ-900 בני אדם. אנחנו משרד עורכי הדין היחידי שמייצג את המדינה בכל ההליכים בכל בתי המשפט בארץ. בכלל זה בין השאר בהליכים פליליים, אזרחיים, דיני עבודה וסכסוכי עבודה, תיקים בבג"ץ ותיקים ביטחוניים חמורים. הנזק שנגרם בשל אי התייצבותנו לעבודה ולבתי המשפט בהיבט הביטחון האישי של כלל אזרחי המדינה, והנזק הכלכלי האישי ולאוצר המדינה, הוא עצום ועוד יחמיר; אלא שאת הטענות יש להפנות לאוצר, שמסרב לשבת ולדון עמנו בתביעות הצנועות שהגשנו לו. כך כבר מספר שנים.

ב-1984 התקיימה בוררות בינינו לבין האוצר ובה קבע חיים צדוק המנוח (שהיה חבר כנסת במספר כנסות, שר משפטים ובעל משרד עו"ד מהגדולים) כך: "המייחד את הפרקליטות הוא שעבודת הפרקליט היא קשה, רווית מתח ושוחקת ועל כך הוא ראוי לפיצוי מיוחד".

אולם במהלך השנים שחלפו נשחק שכרנו עד דק. שכר פרקליט בעל שנות ותק מועטות הינו כ-30 שקלים לשעת עבודה ועד 114 שקלים לפרקליט הוותיק ביותר – והכוונה לכזה בעל ותק של למעלה מ-30 שנה. אילו לא היינו עובדים כולנו שעות נוספות מדי יום ביומו לא היינו מתפרנסים כלל והעבודה גם לא היתה נעשית מחמת העומס האדיר של הפרקליטים. בנוסף, לחלק ניכר מהפרקליטים אין מכשיר סלולרי מטעם המדינה והם משתמשים במכשיר הפרטי בעלות של מאות שקלים לחודש לצרכי עבודה. כך גם לגבי אחזקת רכב.

מחמת מצב עגום זה של שכר עוזבים פרקליטים למגזר הפרטי, שם מציעים להם משכורות שמנות וראויות, ובעוד כמה שנים, אם יימשך מצב זה, יגיעו לפרקליטות רק עורכי דין חסרי ניסיון שלא יוכלו להתמודד מול הטייקונים שבמגזר הפרטי; כבר עתה, פרקליט בודד או במקרים ייחודיים צמד פרקליטים מול סוללות של משרדים במיוחד בתיקים הכבדים.

הדרישות מהאוצר: חסרים לנו תקנים רבים, אנחנו מבקשים שדרוג של מבנה השכר והתקינה ובצידם אופק קידום, תוספות שכר בגין שחיקת השכר, תוספת שכר בגין איסור עבודה פרטית כמו בגופים אחרים, תשלום אחזקת הוצאות רכב ומתן טלפונים ניידים לכלל הפרקליטים.

סך כל הדרישות שלנו גם לעשר השנים הבאות, אם לא יותר מזה, עלותם פחותה בהרבה מהנזק הכלכלי העצום שגורמת השביתה לאוצר המדינה ולתקציב כלל משרדי הממשלה כבר אחרי ימי שביתה אלו, וחמור מכך בעת הקרובה אם השביתה לא תסתיים.

שלי יחימוביץ' על השביתה:

צר לנו מאד שהשרים הנוגעים בדבר: שר המשפטים, השר לבטחון פנים, שר האוצר וראש הממשלה אינם נרתמים לנושא מאבקנו ואינם גורמים לאוצר להידבר עמנו.

בהחלטה שניתנה אתמול בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בתיק ס"ק 59087-11-10 נקבע כך:

צר לנו שהמדינה (הכוונה לאוצר – ש.נ.) סירבה להתייצב לדיון ולנצל את היד המושטת אליה ולנצל את ההזדמנות שעה שכבר תלוי ועומד הליך בבית הדין, כדי להיעזר בו על מנת להביא את השביתה לסיומה, במיוחד שעה שהמשא ומתן מצוי במבוי סתום בשלב זה". ובנוסף קבע בית הדין: "…הפגיעה הנגרמת עקב השביתה, לשלטון החוק, ולשמירה על בטחון הציבור, כמו גם לפעילותה המשפטית של המדינה כריבון, אינם ניתים להערכה ולמדידה, וייתכן שבסופו של יום הנזק שייגרם כתוצאה מהשביתה למדינת ישראל ולאזרחיה יעלה עשרה מונים על זה שיגרם ליחסי החוץ שלה.

יש להטיל כל הנזק הזה על האוצר, שגרם לנו לצאת לשביתה.

הכותבת היא פרקליטה בכירה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. בעל שכר ישר

    הפרקליטות גרמה לראש ממשלה להתפטר באישומי שחיתות – ראשון טורס ועוד. את נשיא המדינה הקודם מאשימה באונס.
    שר האוצר הקודם ממפלגת קדימה בכלא. חיים רמון יו"ר קדימה הורשע במעשה מגונה ללא הסכמה. שני שרי ש"ס בכלא.

  2. Sefa

    You write so honestly about this. Thanks for sahnrig!