השריפה מתחילה באוצר

שירותי הכבאות הם דוגמת מופת למימוש חזונם של בנימין נתניהו ובעלי בריתו להרעבת שירותים ציבוריים חיוניים ושבירת איגודי עובדים. השריפה בכרמל היא השמן בגלגלי הצמיחה
יוסי דהאן

זה כמעט הצליח. תהליך ההרעבה של האיש השמן, צמצום תקציבי השירותים הציבוריים – הכל התקדם כל כך יפה עד לשריפה. חזונו של ראש ממשלתנו, הגאון הכלכלי שנסע אתמול לחיפה לפקח מקרוב על תוצאות האסון פרי רשלנותו, כמעט התממש.

ההישג אליו הצליחו להגיע אנשי האוצר בהשראתו הינו הישג בקנה מידה עולמי. בעוד שבמדינות המערב, כפי שמתאר תני גולדשטיין יפה ב-ynet, התקן הוא כבאי ל-1,000 תושבים, הם הצליחו להרגיל אותנו להסתפק בתקן של כבאי ל-7,000 תושבים. עוד כמה שנים מוצלחות כאלו והם היו מעבירים באחד מחוקי ההסדרים הקרובים רפורמה של הפרטת שירותי הכיבוי והקמת תאגיד פרטי לכיבוי למטרות רווח. עובדה, כבר שנים הם מצליחים להוכיח שאין צורך ביבוא רדאטנט – חומר מדכא בערה, הדרוש לכיבוי שריפות.

נכון להבוקר המאגרים ריקים, אבל החיסכון היה עצום ושום דבר נורא לא קרה. עד אתמול.

צילום מסך מערוץ 10

עליהם לא יצליחו לעבוד, הם לא יזרקו כסף על כבאים פרזיטים שיושבים כל היום באפס מעשה. מה רע בכבאיות הישנות? נכון, הן מתקלקלות מדי פעם, אבל ממילא לא נעשה בהן שימוש רב. לא יקרה שום אסון אם הכבאים יעמדו עם הצינור וישפריצו על הלהבות עוד כמה שעות.

גם מבקר המדינה התריע, אבל אם הם ייקחו ברצינות את כל מה שכותב הנודניק הזה בכרכים העבים שהוא מוציא כל השנה, לא יישאר כסף בקופה. האוכלוסייה גדלה, הגשמים התמעטו והמדינה בוערת מחום, ולמרות זאת תסתכלו כמה כסף הם הצליחו לחסוך בשנים האחרונות. עד שהשריפה הזאת קילקלה להם את המאזן. דיאטת ההפרטה והרעבת השירותים הציבוריים הלוא עובדת כל כך יפה בתחומים אחרים: תראו איך הם הצליחו להרגיל התושבים לא לסמוך על שירותי הרפואה הציבורית, לשלם על ביקורי רופאים, לוותר על תרופות כשאין לך כסף ולרכוש ביטוחים משלימים. כיצד אולפו הורים לשלם עבור שירותי חינוך חינם, לרכוש שירותי הוראה לילדיהם בכספם הפרטי. תביטו על גרף הדיאטה המרשים של הקטנת ההוצאה הציבורית והגדלת ההוצאה הפרטית על שירותים חברתיים.

למען הכנות, נאמר שבשלב מסוים הם הסכימו להוסיף מעט כסף לשירותי הכבאות, אבל בתנאי אחד: שהם יסכימו לוותר על הזכות הבסיסית לחופש ההתארגנות שלהם. איך אמר פעם שר המשפטים הנוכחי, עובדים זה פצצה מתקתקת. יש ארגון עובדים – אין כבאיות, ושמצידם יישרפו הכרמל וההסתדרות ביחד. בבחירה בין איגודי עובדים לבין שריפה, הם מעדיפים שריפה. שבירת איגודי עובדים וצמצום השירותים הציבוריים הם שמן למדורת הצמיחה הכלכלית.

כן, נכון, היתה איזו רפורמה של ועדה עלומה בשם ועדת גינוסר, עוד ועדה. אבל כפי שיודע כל פוליטיקאי מתחיל – הקמת ועדה היא טקס קבורה. באוצר תומכים תמיד בהקמת ועדות: זו אחת הדרכים היעילות ביותר למניעת העברת כספים למשרד הפנים שמעביר אותם לאיגודי הערים לכיבוי אש. למען האמת, גם כאשר מופנים למשרד הפנים תקציבים זעומים אלה לא ממהרים להעביר אותם לשירותי הכבאות. לאלי ישי אין עניין בשירותים ציבוריים, הוא ומפלגתו הם בעלי ברית נאמנים של האוצר בכל מה שקשור לחיסול המגזר הציבורי, כל עוד כספי השוחד שמעוברים להם לקיום מדינת הרווחה האלטרנטיבית שהם מקימים עבור בוחריהם מגיעים בזמן.

מאמרים נוספים בנושא:

הלם והסתגלות בכרמל – דני גוטווין

על הדליקה – אמיר אוריין

תרבות האש – יוסי לוס

עוד סיפור של הפרטה – העוקץ

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. הפניה מהעוקץ 2007

  מגזין "The Naiton" נעמי קליין כותבת על הפרטת שירותי ההצלה והחירום. קליין מספרת שבשריפות הענק שפקדו את דרום קליפורניה בחודש שעבר אפשר היה להבחין שבלב הלהבות העצומות, ששרפו את כל מה שנקרה על דרכן, נותרו כמה בתים שלמים ללא פגע, נדמה היה שההשגחה העליונה מגנה עליהן. מסתבר, היא כותבת, שלא מדובר בהשגחה עליונה אלא בבתיהם של כמה מעשירי קליפורניה שתמורת תשלום של 19,000 דולר לשנה לחברת הביטוח AIG, זכו לשירותי כיבוי מיוחדים – כבאיות פרטיות שחלפו על פני בתים בוערים אחרים בדרכן להגן על בתי המבוטחים האמידים. אחד מתושבי האזור סיפר לעיתון מקומי, כי ניתן היה לראות כבאים בכבאיות פרטיות מגינים על בית, כאשר הבית הסמוך לו עולה בלהבות. בתיהם של רבים מתושבי קליפורניה הבלתי מבוטחים, עלו בלהבות, בין היתר, בשל הקיצוצים המתמשכים בתקציבי שירותי הכבאות הציבוריים.

  גם בפלורידה, חברת ,JetHelp מציעה שירותי פינוי מהירים ונעימים בעת סופת הוריקנים. החברה מבטיחה להעניק למבוטחיה, שירותי VIP, פינוי מהיר מהבית לשדה התעופה, טיסה במחלקה ראשונה במטוס ואכסון במלון של חמישה כוכבים. למה לך לסכן את חייך ולמצוא את עצמך במצבם של נפגעי אסון קתרינה בניו אורלינס – "למה לך לעמוד בתור, להדחק בין ההמונים, כשאתה יכול לזכות בטיפול של לקוח המחלקה הראשונה".

  מסתבר ששוק שירותי ההצלה הפרטיים פורח, במישיגן חברה בשם Soverign Deed, מציעה תמורת סכום חד פעמי של 50,000 דולר ותשלום שנתי של 15,000 דולר, שירותי הצלה במקרה של כל אסון – מגיפה, התקפת טרור או כל אסון טבע אפשרי.

  מה קרה, שואלת קליין, לרעיון הפרוע שחיי כל אדם הם בעלי ערך שווה וראויים להגנה.

 2. יצחק ג'קי אדרי

  מדינה פושעת מחזיקה 70 מיליארד $ רזרבות בבנק ישראל ועכשיו מודיעים שאין יותר חומרי כיבוי במדינת ישראל, רק השבוע כתבתי "קניבליזם-קפיטליזם", בושה וחרפה למדינת ישראל!!! מה קורה כאן במדינה? ואל תגידו לי זה לא הזמן, עכשיו זה הזמן לחשבון נפש אתם וכל הכלכלה המחורבנת שלכם שהורגת אנשים!!!!

  בוקר של אסון – יום שחור, אדמה שחורה, שמיים שחורים, עצים שחורים פנים שחורות, דמעות שחורות ורק האלוהים לא "בוכה" לנו עם גשם

 3. יואב

  אז למה להשקיע שם. בישראל משקיעים רק בהייטק.

 4. זהבית אורלב

  חכו חכו אולי עכשיו ברק יבין שיש לו בעיה עם כיבוי אש במגדל בתל אביב…אולי זה יהי הרגע שהוא יסכים שניתן בימי רגיעה להשתמש במטוסי חיל האוויר גם לכיבוי אש. (לא רק להפצצה באירן)

 5. ירדנה אלון

  שברת לי את הלב
  לחתיכות קטנות
  היה לנו חלום
  עכשיו הוא איננו
  אני כל כך עצוב
  שבא לי לבכות

  כך פחות או יותר חש האזרח הקטן,מאז שעלה נהנתניהו לשילטון,כראש ממשלה,כשר אוצר
  מסתבר שהחלום שלנו והחלום שלו…….איפוא אנחנו ואיפוא הוא
  לעיתים נדמה לי שנהנתינהו הוא בכלל לא ראש ממשלת ישראל,אלא ראש ממשלת יהדות ארצות הברית,ואנחנו הישראלים סתם איזה סרח עודף ונטל על החלומות שלו.

  אבל יוסי,תראה,אנחנו באו.אי.סי.די.
  אין לנו חינוך,
  אין לנו בריאות,אין לנו הגנה על העורף,
  אין לנו עבודה
  אין לנו דיור
  אין לנו מים

  אבל
  יש לנו את הר הבית סלע קיומנו
  ואנחנו באו אי סי די
  נכון שזה הישג מדהים?
  אז בוא לא נהייה קטנוניים טרחניים עם הג'נטלמן נהנתניהו
  כי מה אנחנו סך הכל? מהשטח הגדול?
  ונהנתניהו איש כבוד הוא,תראה באיזו אנגלית אמריקאית משובחת הוא מדבר
  נכון שרק מי שמדבר אנגלית כזאת יכול להיות ראש ממשלה בישראל ?(הוא גם יכול לבוא מהארלם,מה רע בהארלם?,זה באמריקה לא ככה? וכמו שלאמריקאים הייתה סופת הוריקן קתרינה,הנה גם לנו יש סופת אש,שם היו מים וכאן אש ,טוב תראה ,אנחנו לא יכולים לחקות אותם אחד לאחד, אפילו נהנתניהו הכל יכול ,לא תמיד מצליח לו)

  ותראה יוסי, אם יהיו לנו
  חינוך,
  בריאות
  עבודה
  דיור
  בטחון תעסוקתי
  וכל הדברים האלה
  אתה יודע מה יקרה אז?
  ההארארכיות יתבטלו לאט לאט
  הפער בין המעמדות יתקטן
  אזרחים יתחילו לדבר באנגלית רהוטה כמו נהנתניהו ויראו שזה לא בשמים
  ואז לא יצטרכו את נהנתניהו and his bunch of bodies
  ויבחרו אנשים שהחלום שלהם הוא החלום הישראלי ולא החלום האמריקאי
  ואז נשאלת השאלה
  זה טוב ליהודים?

 6. שלמה

  לא שאני מאוהדי נתניהו – אבל הכותב (האנטי-אוטומטי-נתניהו-תמיד ללא קשר לנושא כלל) כלל לא מכיר את ההסטוריה הבעייתית של הזנחת שרותי הכבאות
  רה"מ הבעייתיים היו שרון ואולמרט (בזמן נתניהו נתוספו 100 מליון שקל, שאמנם באו לאחר שביתה, ובודאי אלה לא מכסים את הצרכים האמיתיים, אבל היי – זה עדיין 100 מליון שח יותר ממשלת שרון שקיצצה את המטוסים שאמורים היו עכשיו לסייע בכיבוי האש ואינם)

  בקיצור – פופוליזם אוטומטי ודמגוגי. סליחה – אבל זה ככה, אתה פשוט לא מגלה פה בקיאות בחומר

 7. מאיה

  יש רק לקוות שהשריפה הזאת אכן תעצור את תת התקצוב, ההזנחה וההפרטה של שירותי הכבאות.

 8. רס

  האוצר עולה לנו בחיי אדם! כל יום שהמשרד הזה קיים הוא תו תקן להרס. פקידיו מלאכתם הרס. עכשיו הגיע מנהיגם המשיח המפריט והמקצץ לפקח על ההרס מקרוב.

 9. מיכאל

  שלמה, תזכיר לנו מי היה שר האוצר בממשלת שרון

 10. אלירן

  וכמובן לא שכחנו את אלי ישי, שעסוק בענייני דיומא: גירוש עובדים זרים וחוקי אברכים. המדינה יכולה לחכות. מי שלא מוצא חן בעיניו – שישרף.

 11. דוד סרנוב

  כאן אחריות מתחילה ונגמרת בהרכבת הקואליציה, שהאזרחים ישרפו, ולצערי הרב היום נשרפו כמה. ישראל מיום ליום דומה יותר למדינות עולם שלישי שבהן השליט יושב מעלה מעלה, מסובב בכל השומרי ראש שלו, והעם שם למטה אוכל את כל החרא שהגבוהים זורקים עליו.
  המחדל של חוסר חומרים ראויים לטפל באסונות טבע כמו זה שקורה עכשיו, או אחד שנגרם על ידי מלחמה, שבמקרה הזה לא כל כך משנה, הוא על הקיר במשך זמן רב.
  אבל אברכים מקבלים משכורות כפולות מכיוון שצריכים פה להחזיק ממשלות. בנייה בשטחים בתנופה בלתי פוסקת כי אנו זקוקים ל "לבנס ראום" אבל טיפול באזרח הפשוט בתוך מדינת ישראל….לא אדוני, לזה אין כסף.
  שיילכו כל הפוליטיקאים לעזאזל, או שייכנסו אל תוך השריפה, הנה להם הזדמנות טובה להבעיר את החטאים שלהם

 12. שי דוידוביץ

  לא רק שהשריפה לא פוגעת במהלך ההפרטה של שירותי הכבאות, להיפף – בכל פעם ששירות ציבורי מוצג ככושל, משתמשים בזה כדי לקדם את ההפרטה שלו ("ניהול יעיל יותר"). כמובן שכשהשירות מופרט הוא הרבה יותר יקר וגרוע, אבל אז אין לציבור למי לבוא בטענות – הרי ברור שהמטרה של חברה פרטית היא לעשות כסף ולא לשרת את הציבור.

 13. חתלר ג'קי אדרי

  כי"ל יצרנית חומרי מעכבי הבעירה הגדולה בעולם, בכי"ל יש את כל חומרי הגלם של מעכבי בעירה המיוצרים מברום ומפוספט, חברת הברום בבעלות כי"ל פוספטים (רותם אמפרט)בבעלות כי"ל המחצבים צריכים להיות בבעלות המדינה ולא בבעלות כי"ל שלכאורה גונבת את אוצר המדינה. היכן מעכבי הבעירה ולמי הם נמכרים כחומרי גלם ליצור מעכבי בעירה

 14. איל

  המאמר שלא מתבסס בכלום על עובדות הוא בדיוק הדוגמא ליומרה (המופרכת) שלכם להשפיע על מדיניות בישראל. אי אפשר לגבש מדיניות בלי להתעסק בדבר הקטן הזה.

  אגב, מבט מהיר בדו"ח הממונה על השכר מגלה לא רק שהשכר באיגודי ערים לכבאות הוא שכר יפה מאוד אלא שיש שם תופעה מוזרה ונדירה שבה השכר הממוצע כמעט בכל המקרים נמוך יותר מהשכר החציוני. כמי שאוהבים להתעסק בשכר החציוני, מה אתם אומרים על הנתון הזה?

 15. נתן.

  הכישלון של מכבי האש הוא כישלון של גוף ממשלתי שלא חייב דין וחשבון לאף אחד מלבד הישות האמורפית שנקרא "אזרחים" שממילא לא מענינים אף אחד – על השריפה בעוספיה דיווחו ב11 בבוקר רק לאחר שלוש שעות יצאה כבאית לשטח -רק גוף פרטי שיהיה מחויב לסטנדרטים כמו למשל "זמן הגעה לארוע מרגע קריאה" יוכל לתפקד היטב מאחר שיחשוש לאבד את הזיכיון .
  תפקיד הממשלה יהיה רק לפקח על בעלי הזיכיון .

  הדבר הזה נעשה כבר בנושא התשתיות כאשר מע"צ הפ מגוף מבצע לגוף שמפקח על קבלני מישנה ונושא התשתיות והכבישים במדינה עבר מימי הביניים למאה ה20.

 16. איל גיא חיים

  שריפות אינן קורות -שריפות נגרמות
  לכו בעקבות שביל הרווח…
  שבילי אש , צנרת ובירזי כיבוי באיזור מועד לפורענות כמו הכרמל הם הפתרונות היעילים והזולים ביותר, איך זה שהם לא יושמו?
  לאן נעלמה יחידת הכיבוי של חיל האוויר?
  איך זה שיש כסף לשכור מטוס רוסי ב…מיליונים ולא היה גרושים למנוע ?
  באמת לא יודעים בישראל שאבן אחת שטיפש זורק לבאר גם חמישים חכמים צריכים צאוד להתאמץ להוציא ועדיף למנוע אסונות לפני שהם קורים?
  למה כל זה לא הגיוני לכאורה?
  מה המפתח להנת המצב?
  "ההחלטה הנוכחית היא לקצץ. מקצצים בתקציב, בביטוח לאומי, בקצבאות, בפנסיות, בשכר. כך יוצא שאין כסף להשקיע בשום דבר. כל זה נעשה כדי לא להגדיל את הגירעון התקציבי שעומד היום על שלושה אחוזים. אחוז אחד שווה ארבעה מיליארד שקל. השאלה הגדולה היא – למה, בעצם, לא לעשות גירעון של חמישה אחוזים? אין שום סיבה לא לעשות את זה. הנימוקים ש'לממשלה אין כסף' ו'על ידי הקיצוצים נלחמים במיתון' – הם נימוקים שקריים. פשוט עובדים עלינו בעיניים".

  איזו מוטיבציה יש לממשלה לשקר לנו?

  "יש לכך כמה סיבות. הסיבה הראשונה היא שלאנשי הממון שמרווחים הרבה כסף מהמיתון יש השפעה גדולה על מדיניות הממשלה. זה לא סוד. הסיבה השנייה היא שישראל פועלת תחת מדיניות שאינה מיוחדת רק לה. היום יש מודה חדשה בעולם שנקראת 'מוניטריזם'. המדיניות הזאת שיש לה תמיכה חסרת הסבר גם באקדמיה וגם בעיתונות הכלכלית, מטיפה לגירעון תקציבי קטן, שחיקת שכר, ריביות גבוהות וכל אלה ללא סיבה עניינית.

  "המודה הזאת מכונה גם 'ניו ליברליזם'. האידיאולוגיה הזאת יוצאת נגד כל התערבות ממשלתית במשק. מבחינתם, ממשלה זה רע הכרחי ולכן לממשלה המורכבת מפקידים לא יעילים, אסור להיות מעורבת בניהול המשק. על פי התורה הזאת, צמיחה נוצרת על ידי הורדת ההוצאות וקיצוץ בשכר.

  "אבל הניסיון מלמד אותנו שהגישה הכלכלית הזאת יוצרת בדרך כלל מיתון וחוסר עבודה קבועים בגובה עשרה אחוז, ומביאה לפער גדול בהכנסות. האבטלה אגב היא כלי חשוב של השיטה כי היא האמצעי העיקרי המוריד את השכר. ברגע שיש אבטלה גדולה, כולם מפחדים שיפטרו אותם ומסתפקים במה שיש. לכן אין רצון ממשי להילחם באבטלה. השיטה הזאת, אגב, משרתת כמובן יותר את בעלי הון.

  "הסיבה השלישית והעיקרית נקראת 'גלובליזציה'. ישראל מאוד רוצה להשתלב בתוך ה'גלובליזציה'. ומה זה אומר? שהממשלה מוותרת על זכותה להיות גוף עצמאי ומחליט בכל הקשור למשק. למשל, הורדת כל פיקוח על היבוא. השיטה הזאת גם דורשת את הורדת הפיקוח מעל המטבע. כל בעל הון יכול להכניס ולהוציא מטבע זר ככל העולה על רוחו. זה מה שנקרא להשתלב ב'גלובלזיציה'.

  "הסיפור האמיתי הוא, שמאחורי השיטה הזאת עומדים בעלי ההון הגדול בעולם והם דורשים מדיניות כזאת. פשוט דורשים. אם הם לא מקבלים את המדיניות הזאת הם יכולים לנקום במדינה. הגורם הזה נקרא 'השוק' והוא בעצם מה שמכונה 'וושינגטון קונסנזוס', שמאגד את קרן המטבע הבין-לאומית, הבנק העולמי ומשרד האוצר האמריקני.

  "מסע הנקמה שלהם מכאיב מאוד. אם מדינת ישראל, למשל, לא תקבל עליה את דרישותיהם איך לנהל את מדיניותה הכלכלית, הם יתקפו את השקל. כלומר ביום בהיר אחד הם עלולים להוציא פתאום את כל ההשקעות הזרות מהמדינה ובכך לגרום לפיחות עמוק בשקל ולמשבר קשה. כל האנשים, המוסדות, הבנקים ואפילו המדינה עצמה, שחייבים כספים בדולרים לחו"ל, לא יוכלו לעמוד בהחזרים בגלל ערך השקל מול הדולר וזה מוביל היישר להתמוטטות המשק. נקמה כזאת יכולה להביא למשבר פיננסי איום ונורא כפי שקרה בדרום-מזרח אסיה, בברזיל ובארגנטינה. לא מזמן עשו האמריקנים את התרגיל הזה גם לטורקים.

  "השיטה הזאת של לחץ 'השוק', בעיקר על מדינות מתפתחות, יצרה עוני אדיר בעולם. העוני הזה משרת כמובן את האינטרסים של בעלי ההון. כאשר המשק נמצא במיתון עמוק והמטבע המקומי חלש, מגיעים בעלי ההון למדינות הללו, רוכשים שם מפעלים בגרושים, ועושים רווחים עצומים.

  "ואנחנו, כדי להיות חלק מהגלובליזציה הזאת, מוצאים את עצמנו תחת מדיניות כלכלית המקצצת בתקציב, בביטוח הלאומי, בתעסוקה – וכל זה רק כדי לרצות את מה שמכונה 'השוק'. לממשלה שלנו אין שום רצון להילחם בכך, למרות שזה בבירור נוגד את האינטרס של המדינה ובוודאי של העובדים. הממשלה מפחדת מ'נקמת השוק'".

  את מתארת בעצם ממשלה במלכוד. אולי יש מקום לחשש של הממשלה, אולי עדיף מיתון קשה על משבר פיננסי והתמוטטות?

  "זה מלכוד. אבל מצד שני לא צריכים לפחד כל כך מנקמת השוק כי יש אמצעים להתגונן נגד זה, ומלזיה היא דוגמה מצוינת לכך. בשנים 97'-98' הופעלה 'נקמת השוק' על תאילנד, אינדונזיה, דרום קוריאה ומלזיה. ראש הממשלה החליט להילחם בשיטה והחזיר את הפיקוח על המטבע ואסר הוצאת מטבע זר. כל הגורמים של 'הוושינגטון קונסנזוס', הלא הוא 'השוק', התחילו לתקוף ולאיים על מלזיה, כשהם מגובים בעיתונות כלכלית רבת השפעה. הם הבטיחו להחרימם, לעקפם, להרסם. אבל ראש ממשלת מלזיה לא נכנע ובסופו של דבר, כל זה לא קרה והיום כל המשקיעים הזרים מתחרים להשקיע בה.

  "לכן אין שום סיבה שגם אנחנו לא נמרה את פיהם ונחזיר את הפיקוח על המטבע, נקבע שער חליפין קבוע, נגדיל את הגירעון ונזרים כסף להשקעות – כי רק כך נוכל לצאת מהמשבר. בשורה התחתונה מדינת ישראל מקריבה את אזרחיה מפחד נקמת השוק".

  http://www.facebook.com/notes.php?id=1281819124&notes_tab=app_2347471856#!/note.php?note_id=430145411069

 17. ו

  דווקא כשהסוס כמעט התרגל לחיות ללא אוכל הוא מת.

 18. מתי

  אתה יורה ללא הבחנה על אלי ישי – ולא נותן לעובדה פשוטה לבלבל אותך: אלי ישי הציג לפני כשנה מסמך מפורט על המצב מערך הכבאות בישראל הוא טען שהדברים עומדים במצב קטסטרופלי ונתן שורת המלצות לשדרוג. לצערינו הדברים נתקעו #לא אצלו# אבל את שרפת השנאה המקננת בקרבך מסופקני אם יהיה ניתן לכבות בעתיד הקרוב.

 19. שאול סלע

  את אנשי האוצר ובראשם אנשי אגף התקציבים יש לכלוא בכלא דמון שהיה במקורו מחסן טבק. כלא דמון לא היה ראוי למגורי אדם ,נסגר ונפתח שוב. לולא הקפיטליזם השטני ,במצב שכלא דמון היה סגור לא היו ניספים סוהרים.

  דוח – כלא דמון אינו ראוי לבני אדם

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=231972

 20. טוביה

  אז אני צריך לבטל את ביטוח החיים הנדיב שיש לי,את הרכב הגדול והבטוח למכור,את ביטוח הדירה המקיף מאוד לתת גם לשכן, לטוס רק בלילה,עשו טובה,אולי תעזרו לי לקבל את רשיון הנהיגה מפלסטיק אחרי 7 חודשים,מהגוף הלא מופרט שנקרא משרד הרישוי. ועם נעמי קליין נגיע רחוק. בפעם אחרת רשמים מביקור בקובה.