כי אין נאמן מהשד

גם אם לא ראית ממטר את הקהל ממנו יצאת, גם אם בחרת להימלט מכל מה שהזכיר לך את חובותיך החברתיות – ביום צרה, אל תהסס לשלוף את הטיעון העדתי. צרור עצות לפוליטיקאי המזרחי בעקבות אלי ישי
משה קריף

אלי ישי אינו הראשון שפנה אל החיק החמים של הטיעון המזרחי. תמיד אפשר למצוא באשפת החצים הפוליטיים של פוליטיקאים מזרחים העולים לגדולה צמד טיעונים, אחד ליום הצלחה והאחר ליום פקודה ומצוקה. להלן הוראות השימוש:

הראשון הוא הטיעון האוניברסלי, זה המצמיד להצלחה הפוליטית שלך את אישיותך המלבבת והמתאימה לכוווולם. עם פרסום תוצאות ניצחונך הפוליטי המזהיר זכור כי לא נבחרת בגלל הצבע שלך, חלילה, גם לא בעזרת עדת תומכיך המפוקפקים מהשכונה – עלית בכוח כישרונך המתפרץ שכולם למדו עליו רק עכשיו.

אם בראיון כלשהו יהיה מי שיזכיר את קהל תומכיך השבטי, הסה את העיתונאי/ת החצוף באחת: "על מה את/ה מדבר/ת, אני מזמן לא במקום הזה", או "אין דבר כזה יותר בחברה הישראלית של ימינו". הכחשת בסיס היציאה העדתי שלך היא מהמשימות הראשונות שתיקח על עצמך. אתה נציג של כולם, של הזדמנות מרהיבה בה "מי שרוצה מצליח". אין לך שד בציבוריות הישראלית שכמות ניסיונות הקבורה שלו גדולים יותר מהשד העדתי, לכן עם בחירתך אל תמתין, צא לקבור את המנוול. קיומו של השד הוא כצל על כישרונך, הוא מרמז שלא כישוריך עמדו לך כי אם קומבינה פוליטית מפוקפקת שריח קוסקוס ומפרום דבקו בה.

הטיעון השני איתו יוצאים פוליטיקאים מזרחים למרחב המקומי שלנו מקפל בתוכו אזהרה חמורה: יש לעשות בו שימוש רק כשכלו כל הקיצין. כשאין ברירה אחרת צא והפעל את נשק יום הדין. הצג טענה היוצרת סדר יום, מעוררת מאות טוקבקים ומבטיחה תמיד נוכחות תקשורתית, טיעון ה"מתנכלים לי כי אני מזרחי".

אם הצלחתך היא פרי כישרונך הבלבדי, כישלונך ורדיפתך היא פרי מוצאך. אל תהסס – גייס את השד שניסית לקבור. אין נאמן ממנו, הוא לא יזכור לך את מאמציך להכחידו (אתה לא הראשון ולא האחרון). ספר איך תמיד לא ברחת מבית אבא ואיך פרצת למרות המערכת שהייתה עוינת תמיד לכל ניסיונותיך. גם אם לא ראית ממטר את הקהל ממנו יצאת, גם אם בחרת להימלט כמוכה שיגעון מכל מה שהזכיר לך את שורשיך ומחובותיך החברתיים, ביום צרה ומצוקה אל תהסס להשתמש בטיעון העדתי. דקלם: "אני מזרחי – הם אף פעם לא קיבלו אותי באמת", כמו ספה ישנה תוכל להתרפק עליו ולספר את סיפורך ולא לדאוג, מטריית הגנה תציל עליך ועל כל מעשיך הכושלים, מעטים יעזו לגעת בך, השקט יגיע ואף אחד לא יתעסק איתך יותר.

ועם זאת זכור תמיד: בשוך סערת כישלונך, צא מיד לקבור את הטיעון העדתי הארכאי שצץ לו כך פתאום שלא באשמתך.

תשדיר בחירות של ש"ס

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דן

  קודם כל – כי באמת לא ברור למה דווקא הוא השעיר לעזאזל, ולמה יש עצומות נגדו ולא נגד פקידי האוצר. יש לך הסבר אחר, חוץ מגזענות כנגד מזרחיים (וכנגד חרדים)??

  אבל עוד קודם לכן, לגבי הטיעון הראשון שלך: ישי וש"ס אף פעם לא ניסו להתנער מהזהות המזרחית-ספרדית. החלק הראשון של הניתוח שלך מתאים בהחלט לפוליטיקאים מזרחיים מהמפלגות הגדולות, ממש לא לש"ס. ש"ס וישי תמיד השתמשו בטיעון המזרחי, אף פעם לא ניסו לומר "הצלחנו בגלל שאנחנו מוצלחים" – ועדיין, עשו זאת מבלי לקדם את הבחוחרים שלהם.

  לא שאני בא לסנגר על ש"ס – אבל צריך ביקורת קצת יותר מתוחכמת לגביה. לא למחזר את המאנטרות של הבורגנות האשכנזית.

 2. דן

  לא יודע אם הבאת אותו בתור דאחקה צינית – אבל הוא שיר מהמם. ממש אהבתי.

 3. חנן שליב

  יקירנו השר אלי ישי.עזוב אותך מהתבכינות.אם באמת הפכת ל"לוחם אש" צא וכבה את
  אש הגזענות שהדליקו אותם 50 רבני ערים ותומכיהם.את אש הכרמל ונזקיה נסבול לצערנו כשנות דור.את אש הגזענות שמי כמוך מכיר ונפגע ממנה,נמשיך לסבול דורות רבים.אם אנחנו היהודים דבקים
  בסוג זה של מנהיגות ו"תורות",
  אל נכעס על הגויים המגשימים
  נגדנו את תורתנו-זותורה וזה שכרה ואידך זיל גמיר.(כן גם אנחנו ה"פושעים" ששרפנו את הכרמל יודעים שאלו 2 פסוקים שונים.

 4. מוני יקים אנטיציוני

  ההתייחסות התקשורתית נטולת האיזון המונעת ללא ספק מנימוקים לא עיניניים על
  רקע גזעני כמו במיקרים רבים
  דומים.
  זה שאלי ישי הוא נבל בשם
  התורה אין לו קשר למקרה זה
  בו ידיו היו נקיות .

 5. מוני יקים אנטיציוני

  זה זמן רב ששמתי לב לתופעת
  סינון תגובות באופן פרו
  אשכנזי.
  אני לא פרנואיד ועשיתי ניסיונות של החלפת שמות ומינון תגובות וגם קיבלתי
  מידע דומה מחברים מזרחים.
  בכתבה בעתון הארץ שיש בה כ 700 תגובות מרביתן ככולן עויינות לאלי ישי מנעו לי
  כ 20 תגובות מאזנות ולגיטימיות שהדבר היחיד שהיה
  בהן זה ניסיון לאזן.
  המצב בא

 6. נעם לוי

  הוא לא פוליטיקאי במובן שהיה מצופה ממי שנמצא כל כך הרבה זמן במוקדי הכוח ושיש לו השפעה על המהלכים הפוליטיים והאג'נדה המדינית שהממשלות בהן ישב מקדמות. במקום זה הוא פוליטיקאי סקטוריאלי שמקדם את ענייני הסקטור המסויים שלו ושל האליטה השלטת שלו בעיקר. אדם שהוא ההיפך הגמור מחלש – ומתמסכן בחולשה לו לא מה שמעצבן עוד יותר: כי אכן יש אפליה נגד מזרחים וכי אכן יש מי שבשבילם ישי הוא איזה אשם בלעדי בחסות אותה "אחריות מיניסטריאלית" בריטית ראויה לשמה בלה בלה. כל אותם אלה שגם הם בעלי כוח ושררה אפילו יותר מישי שנוח להם להטיל אשמה בכיוון הפרסונאלי-ניהולי, ולא לתת את הדעת לחרפת ההתנהלות הכוללת, למדיניות הקיצוצים ודרדור השירות הציבורי לה שותפות למעשה רוב רובן של הממשלות בכמה עשורים האחרונים,וכמובן שביביהו הוא הנציג המובהק של הזרם הזה – בשבילו זוהי הרי אידיאולוגיה מוצהרת.

 7. אורי זקהם

  אל לאלי ישי להשתמש בגזענות המופנית כלפי ש"ס כדי לדחות טענות על תפקודו כשר פנים (גם אם אינו האשם היחידי, השריפה דלקה במשמרת שלו).

 8. למה אתם מוחקים תגובות?

  למה מחקתם תגובה שמייצגת את מה שחושבים ויודעים רוב המזרחים במדינה?