צאו מהיער

אחד מבכירי הכותבים היהודים אמריקאיים מציע לא לציית לאינסטינקט של תרומת כסף לקק"ל למען שיקום הכרמל
טל שניידר

"ברור שקק, אשר בין השאר אחראית על נטיעות עצים בישראל, תבקש תרומות מאמריקאים עבור 'קמפיין חירום לאש ביערות' כתגובה לאש הקשה המתפשטת בהרי הכרמל. אבל אני לא תורם", כתב כבר ביום שישי – 24 שעות לתוך האסון – ג'פרי גולדברג בבלוג שלו באתר המגזין "אטלנטיק". גולדברג, לרוב בעל דעות התומכות בישראל וממש לא השמאלני התורן, הפתיע אותי כשקראתי את דבריו.

האינסטינקט המיידי של יהדות ארה"ב היא למהר לפתוח ארנקים ולתרום הון רב עבור כל מטרה הקשורה בישראל. אני זוכרת שבתקופת מלחמת לבנון השנייה – אני גרתי אז במרילנד ועבדתי בתור כתבת "מעריב" בוושינגטון – בחזיתות כל בתי הכנסת באזור נישאו שלטים גדולים בנוסח "אנחנו עם ישראל" וקראו לציבור לתרום למדינת ישראל; גם כאשר חשבו בארה"ב שישראל מפריזה בשימוש בכוחה או שהיא לא התכוננה כראוי ללחימה.

עכשיו גולדברג מרגיש שממש לא בא לו להשתתף בשיקום היערות. "התוצר הגולמי המקומי בישראל עומד על כ-30 אלף דולר לאדם. ישראל היא מדינה עשירה. העובדה שהיא לא מחזיקה ציוד כבאות מספיק זו הבעיה של ישראל. העובדה שניהול שירותי הכבאות בישראל נעשה באופן בלתי הולם זו אשמת ישראל. בנקודה כלשהי, יהודי התפוצות חמי הלב שעדיין רואים בישראל מקרה צדקה יצטרכו ללמוד לומר לבני הדודים שלהם לממן באופן ראוי שירותי הצלה אם הם רוצים להיחשב לתושבי מדינה מתקדמת".

גולדברג השמיע קול יחיד. מהיכרותי עם ה"בני דודים" האמריקאים, דבריו ממש לא יעצרו אותם מלהזרים הון.

נטיעות של "תגלית" ביער קק"ל

***

ולעניין אחר – איך מרוויחות תחנות כיבוי אש כסף בארה"ב?

הן עושות מסיבות יומולדת לילדים בתוך התחנה. כשעברתי לגור בארה"ב, אז עם ילד בן שנה, די הופתעתי מן התופעה. נדמה לי שבשנת 2003, חבורה של זאטוטים הוזמנו על ידי חבר מן הגן, לואיס שמו, לתחנת כיבוי האש של רוקוויל, ואחרי שהוכנסו לחדר החברה של הכבאים בקומה השנייה של התחנה כדי לצפות בפרק קצר של "רחוב סומסום" (הרלבנטי להצלת אנשים משריפות), הם הוזמנו לעלות על כבאית, לאחוז בהגה, לטפס על סולם ולראות את האלונקות ואת ציוד הצלת החיים.

אחר כך כבאי-בריון עם חיוך גדול ניסה להדגים להם כמה מהר הוא לובש ופושט את הבגדים המיוחדים. בשלב הזה, כשהכבאי חבש את המסיכה המסננת גזים רעילים, הבן שלי התחיל לבכות והיומולדת הסתיימה באווירת פניקה. למען האמת, בכל שעת היומולדת לא יכולתי להפסיק לחשוב מה יקרה אם פתאום יעלה איזה בניין באש, והכבאים יצטרכו לזנק על המוטות שלהם, להחליק מטה, להפעיל את הסירנות ולדהור להילחם באש. זה לא קרה ובינתיים בזמן שהכבאים נחים במשמרת שלהם ומשתעשעים עם הילדים, תחנת כיבוי האש שילשלה לכיסה מאות דולרים.

פורסם במקביל בבלוג התקשורת טביעת העין של טל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור בל"ד

  היה היה בארץ עוץ איש מאד מאד חכם. הלך וניבא במדינה הציונית-אשכנזית: "או שתהיה עוגה לכולם, או שלא תהיה עוגה".

  מבין המאמרים הרבים שפורסמו ב'העוקץ' צד את עיני מאמר הדרש בנבואה זו:
  "אפשר היה לכבות את האש ברגע שנתגלתה, לרשלנות הטבעית שלנו זה לא ממש מזיז. עברה יותר משעה עד שהגיעו שירותי הכיבוי ואז היה מאוחר מדי. מדוע? לא נעים לחשוב על כך שאם מדובר ביישוב ערבי אז לא ממהרים. אולי".
  על הדליקה – אמיר אוריין
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2010/12/05/%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A9%D7%A8%D7%99%D7%A4%D7%94/
  לאנסטסיה מיכאלי היה כנראה כן נעים לחשוב על כך. ישבה ודרשה לצלילי מוסיקה קלאסית הן בנבואה והן במאמר. לבסוף הבינה: או שיהיה יער לכולם או שלא יהיה יער.

  את ההכנה למופע האימים הבא ניתן היה לשמוע בכל כלי התקשורת הציוניים. להאשים בבגידה את המציתים ולתלות בכיכר העיר. אך טועה מי שחושב שציונית זו התכוונה לשריפה הנוכחית. גם אם ייקראו 'עשבים שוטים', הרי יותר קל לארגן בקבוק נפט מאשר, למשל, להוריד ראש ממשלה.

  וועדת חקירה ממלכתית, אם תוקם, תצטרך לדון לא בשריפה הנוכחית, אלא בדו"ח האחרון של מרכז אדווה. סביר מאד כי לא כך יקרה. כשלהבים ולהבות יחוללו במחול אש, ויער יתיר יאחז אף הוא באש ההתנגדות, התרומות מאמריקה, כמו גם מטוסי הכיבוי משם, לא יוכלו להושיע. את מה שלא תעשה הרוח תעשה השנאה.

 2. עמנואל

  א. כי למען שיקום היער עדיף דווקא לא לבצע שם נטיעות. גם קק"ל כבר הבינו את זה.
  ב. כי הם ישתמשו בכסף בשביל לטעת עצים ב"יער הטלוויזיה של אלוהים" (ראו באתר זה) על מנת לנשל את הבדואים של אל-עראקיב מאדמתם

 3. נפתלי אור-נר

  מהרגע בו התברר לי שקק"ל מהווה זרועה של הממשלה למטרת נישול הבדואים מאדמתם אין לי "חלק ונחלה" בגוף זה