מזרחי לחפור בו

"מקור ראשון", עיתון שדואג מאד לזכויות האדם היהודי, נזעק לפרסם כתבה על אפליית מזרחים בארגוני זכויות אדם. אבל הניסיון לגייס את הקייס המזרחי ובשמו לנגח את ארגוני השמאל – במיוחד אם ה"מרואיינות" בכתבה בכלל סירבו לשתף פעולה – נמוך במיוחד
אורלי נוי ושרית מיכאלי

לפני כמה שבועות פנה אלי ישי פרידמן, כתב בעיתון המתנחלים "מקור ראשון". הפליאה הראשונית לשמע זהותו של המתקשר הפכה לגיחוך קל כאשר הציג את בקשתו: הוא קרא כמה רשימות שלי באתר "קדמה" שעסקו בשאלת המזרחיוּת וזירת השמאל הישראלית, ועט עליהן כמוצא שלל רב. כעת הוא רוצה לעשות כתבה על גזענות אנטי-מזרחית בקרב ארגוני זכויות האדם בארץ ומעוניין לראיין אותי לכתבתו. גייסתי את כל האיפוק שהצלחתי, הודיתי לצ'ה גווארה הצעיר וסירבתי בנימוס. שבתי וחזרתי על סירובי גם בפעמים הבאות בהן ניסה לשדל אותי להתראיין לכתבה, תוך שאני מדגישה בפניו כי לתפיסתי, מקומו של השיח הזה הוא בזירות מזרחיות ולא בביטאונים פוליטיים – ימניים או שמאליים.

זה לא מנע מהכתב הנחוש לכתוב את כתבתו, ובדרך ערמומית במיוחד: הוא פשוט ליקט קטעי משפטים שכתבתי ברשימותי בקדמה, והציג אותם כאילו הם נאמרו לו במסגרת ראיון ל"מקור ראשון". קטעים אחרים מרשימותי, הביא כחלק מ"תחקיר" שלו לקראת הכתבה. את שיא החוצפה הפגין כאשר בסוף הכתבה, תחת הכותרת "תגובות", ציטט פרידמן חלק מתגובתה של דוברת "בצלם" שרית מיכאלי, אותו העתיק מתגובתה בדיון המקורי בקדמה (לרשימה שעסקה בקמפיין הסרטונים של "בצלם"), זאת כיוון שגם היא לא הסכימה להתראיין או להגיב לכתבתו. בכתבה מצוטטים באופן דומה פעילי שמאל מזרחים נוספים. אינני יודעת עם מי מהם באמת דיבר פרידמן, ואילו דברים שלהם שפורסמו בבמות אחרות הוא מציג כאילו נאמרו לו אישית.

לקריאת הכתבה המלאה ב"מקור ראשון"

ההתנהלות של פרידמן איננה רק דוגמה לעיתונות עצלה ונחותה במיוחד, אלא בעיקר לשפל האתי והמוסרי בו מתפלש המחנה הפוליטי שבשורותיו פרידמן פועל. הניסיון לגייס את הקייס המזרחי ובשמו לנגח את ארגוני השמאל הוא נבזי ובזוי במיוחד: הנה אנשי המחנה שמגייסים את כל משמני הארץ ומשאביה לטובתם במשך עשרות שנים מול עיניה הכלות של הפריפריה הישראלית, שההומוגניות האתנית שלהם על הגבעות והמאחזים בשטחים הכבושים עולה אפילו על זו של השמאל הלבן, מעזים להשתמש בסוגיה המזרחית כקרדום לחפור בו נגד השמאל.

כך הופך המזרחי בעל כורחו לכלי במשחק פנים-אשכנזי, עליו אין לו כל השפעה ממשית – לא מכאן ולא מכאן. אפילו הזירה המזרחית המוגנת, האוטונומית, מופקעת בגסות על ידי הפרידמנים שפולשים אליה ובוזזים ממנה את שנוח להם לקחת – ללא כל הקשר, הבנה או הגינות בסיסית. כי אלה תמיד יחסי הכוח בין הבובלילים לפרידמנים בחברה הישראלית.

אורלי נוי

***

אירוני שבאותו השבוע שבו "חשף" מקור ראשון בכתבה "זכויות האדם האשכנזי" את האפליה כנגד מזרחים בקהילת זכויות האדם והשלום הישראלית, נתבע העיתון על ידי אגודת הלהט"ב כיוון שסירב לפרסם מודעה המזמינה את קוראיו המתלבטים בזהותם המינית להתקשר לקו הקשב שהיא מפעילה. מתברר שנכונותו של "מקור ראשון" לתמוך במאבקי זכויות מוגבלת בעיקר לאלה שאפשר לנגח באמצעותם את ארגוני זכויות האדם ואת השמאל הישראלי.

העובדה שאורלי נוי ואני סירבנו להתראיין לכתבתו לא מנעה מכתב העיתון ישי פרידמן לפרסם דברים שכתבנו לפני שנה באתר "קדמה" כאילו נאמרו לו בעת האחרונה ובאופן אישי. לצד חוסר האתיקה, הפלגיאט וההטעיה המכוונת, בולטות בעיקר הצדקנות והצביעות הגלומות בהטפת מוסר כזו מכיוונו של ביטאון המתנחלים "מקור ראשון", אחד ממעוזי הלאומנות והגזענות בחברה הישראלית. זו הסיבה שסירבתי, בשמו של "בצלם", לשתף פעולה עם הכתבה מלכתחילה. איננו רואים עצמנו מחויבים להשתתף בדיון אודות המאבק בגזענות בעיתון המקדש את זכויות האדם היהודי בלבד.

להבדיל, "בצלם" בהחלט רואה עצמו מחויב לתנועה לשוויון זכויות בתוך החברה הישראלית ולמאבק באפליה ובהדרת מזרחים, זאת למרות שעבודתנו למען זכויות האדם בשטחים, רובה ככולה לא נוגעת במאבקים אלה. החברה האזרחית הישראלית התברכה במספר רב של ארגונים מקצועיים ונחושים העוסקים במאבקים למען שוויון ונגד גזענות והדרה על רקע אתני וכלכלי ש"בצלם" איננו מעורב בהם. אנחנו מרגישים ומקווים שבאופן מסוים ארגונים אלה, כמו גם פעילים ופעילות עצמאיים במאבק המזרחי והחברתי, עושים זאת גם בשמנו, כפי שאנחנו נאבקים בכיבוש ובהפרות זכויות האדם בשטחים בשמם.

כמובן שההתמקצעות וקיומם של ארגוני נישה (ש"בצלם" הוא אחד מהם) אינם פוטרים אותנו כקהילה מהמחויבות לפעול למען שוויון ונגד גזענות בחברתנו ובתוכנו. הניכור העמוק בין קהילת זכויות האדם הישראלית לבין פעילים מזרחים ומזרחים בכלל, והיותה של הקהילה אשכנזית ברובה (אם כי לא לחלוטין) צריכים להיות על סדר היום שלנו תמיד, כמו גם הסיבות המורכבות לכך והדרכים להתמודד איתן. כפי שאמרתי בתגובתי המקורית ב"קדמה", טעות לחשוב שדיון רציני ורפלקסיבי בשאלות של מעמד, אתניות ופריבילגיה חברתית לא מתקיים כלל ב"בצלם”. האם הוא מתקיים מספיק זו שאלה אחרת, ואנו בהחלט רואים עצמנו מחויבים לתת דין וחשבון לאלה שמבקרים את רקורד המאבק שלנו בגזענות אנטי מזרחית, כאשר ביקורת זו באה עצמה מתוך מחויבות למאבק גורף בכל סוגי הגזענות.

שרית מיכאלי, בצלם

***

תגובתו של ישי פרידמן:

1. צר לי אבל אורלי נוי לא מדייקת. לא שוחחנו "פעמים רבות" ולא ממש שידלתי אותה לדבר, אלא ניהלנו בסך הכול שתי שיחות. בשיחה הראשונה אכן סירבה נוי לדבר על המאמרים שהיא כתבה ועל נושא אפליית והדרת המזרחים מארגוני שמאל. עם זאת, בשיחה השניה שניהלתי איתה, נוי דיברה גם דיברה וגם הפנתה אותי לתגובות שכתבה באתרים שונים וחלק מדבריה מאותה שיחה מצוטטים בכתבה.
2. לעומת אורלי נוי שלא מדייקת, שרית מיכאלי דוברת בצלם פשוט לא אומרת את האמת. כשביקשתי ממנה תגובה על סרטוני בצלם הפנתה אותי מיכאלי במפורש לאתר קדמה. שם, היא טענה, נמצאת התגובה הרשמית של הארגון לסרטוני "האשכנזיפטים" של בצלם וזו התגובה שהבאנו לצד הכתבה. מצד שני, אני מתאר לעצמי שגם אם לא הייתי מביא את תגובתה של מיכאלי היא היתה מתלוננת, כך שזה לא באמת משנה מה הייתי עושה.
3. בניגוד למה שנרמז, הכתבה נעשתה לאחר שיחות עם מרואיינים כמו מתי שמואלוף שאף נתן לכתבה פרסום בבלוג שלו.

ואחרי כל זה, חבל מאוד שבמקום להתייחס לגוף הטענות, כשגם מהכתבה אצלכם ניתן לראות בבירור ששרית מיכאלי מבצלם מכחישה לעומת אורלי נוי שמודה בקיומן, בוחרים להתעסק בהשמצות חסרות בסיס ולפתח שיח גזעני כלפי ציבור המתנחלים.

"מקור ראשון" הוא עיתון לכל דבר ולא "עיתון המתנחלים", והסוגיה שעלתה בכתבה היא סוגיה כואבת שאני בהחלט יכול להבין שיש מי שרוצה להשתיק אותה. אותם גורמים כנראה הצליחו להפיל את חיתתם על אנשים אמיצים כמו אורלי נוי, שכעת בוודאי חשה צורך להתכחש לשיחותיה וצר לי על כך.אני מקווה שבכל זאת יהיה מי שיבין שכתבות כאלה, גם אם הן ב"מקור ראשון", הן בסיס לניסיון למיגור תופעות בעייתיות, ושמושגים כמו "חופש העיתונות" חלים גם על "מקור ראשון".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד

  והדברים של ג'ף הלפר הם, מה לעשות, נכונים.

 2. אריק

  צורת "כתיבה" שכזו היא עבירה אתית.

 3. עמוס

  כל הוצאת השד העדתי שלה נגד בצלם וארגונים אחרים. עם כל הכבוד, היא ספקה את כל חומר הבערה הזה לחבורת המתנחלים של מקור ראשון.

 4. דן

  השמאל הישראלי חייב להסתכל במראה, וחייב לשאול את עצמו שאלות קשות. ולמזרחיים חייבת להיות במה שבה אנחנו נשאל איזה מקום יש לנו באיזה מחנה פוליטי, ואתר קדמה מנסה לפחות להיות בדיוק במה כזו.

  לא אורלי נוי "סיפקה את חומר הבעירה" לכתבה הזו – אלא מגיבים כמוך! ומה זה הזלזול הזה, וכל הדיבור על שדים עדתיים? השד והבקבוק זה הדימוי והשיח והטרמינולוגיה של הממסד, מה אתה בכלל מייבא לכאן את המילים המגעילות האלה? אין לנו שום שד – יש לנו דרישה לשיוויון, אחרי שנים של שליטה ונישול וסימון כ"נחשלים"!

 5. אסף פ

  כל עוד העובר עליהם הוא לא מהצד הפוליטי שאתה מעוניין לנאץ. למשל רמה נמוכה שכזו של עיתונאות, כולל תגובה עלובה ומיתממת של הכתב שגם ממנה אפשר לעשות מטעמים, לא יהיה אפשר למצוא באתר לאטמה שטורח למצוא ולהצביע על תופעות עיתונאיות שכאלו, אבל רק כשהן מתרחשות בצד שמאל.

  העניין החשוב כאן הוא שכולם צודקים. ההגמוניה האשכנזית השתלטנית והגזענית שמדירה את המזרחים נוכחת בעוז גם בארגוני השמאל הרדיקליים וגם אצל המתנחלים.
  מה שמדהים הוא איך ההדרה הזו שכל כך בולטת על פני השטח לא נתפסת אצלם בתודעה כגזענות אלא תמיד לובשת מימדים אחרים.
  נראה שכל קבוצה פיתחה לעצמה צירים משונים כדי להימנע מהקונפליקט ובאותה עת לאפשר לה לייחס את הגזענות לצד האחר מבלי לראות אותה אצלו בבית.

 6. נתן.

  הגזענות וההסתה כלפי אשכנזים בשמאל "המתקדם" ו"הרדיקלי" כבר משמשת זמן רב את הימין הקיצוני (שבאופן אירוני הוא אשכנזי כמעט לחלוטין), כמו שיודע כל מי שעוקב אחרי התקשורת הימנית-חרדית.

  ועל זה נאמר מצא מין את מינו , או כמאמר חז"ל – וגר צבוע עם קרנף…

 7. חנה קים

  שחלקים גדולים בשמאל, זה המתקרא ציוני וזה אנטי-ציוני, לוקים בגזענות כלפי המזרחים. מה הסיפור? גילינו את אמריקה? תמ"י הוקמה משום שהמפד"ל היתה מפלגה אשכנזית, ואילו ש"ס הוקמה משום שדגל התורה לא ראה את המזרחים החרדים ממטר. ואיזו מפלגה עדיין לא הוקמה? מפלגת שמאל עם אמירה ברורה של אמנסיפציה תרבותית, המשחררת את הפחד הנורא של האשכנזים והמזרחים יחדיו מהתרבות המזרחית ומהשתלבות במרחב התרבותי הערבי. אין חיה כזאת, ובטווח הקרוב ספק אם תהיה.

 8. נוגה

  קראתי את תגובתה של הגברת שרית מיכאלי ואני המומה מההתנשאות והפטרונות שהיא מפגינה כלפי מזרחים. כאילו למה כל מתנגדי בצלם הם מזרחים עילגים?? כי מה, רק המזרחים ימנים? רק מזרחים יודעים לטקבק כמו בהמות? לא יכול להיות ששונאי השלום יהיו סתם אשכנזים אטומים? למה שונאי אנשי בצלם חייבים להיות מזרחים? למה? את זה היא לא הסבירה. אולי אין לה הסבר.

 9. מוני יקים אנטיציוני

  ההפרדות הגזעניות משותפות
  באותה מידה לסמול האשכנזי
  כמו לימין האשכנזי
  ואלו וגם אלו מנסים להשתמש במזרחים כמקל חבטות במאבקים
  הפנימיים המלאכותיים בין סמול אשכנזי מזוייף וגזעני לבין ימין לאומני גזעני עד העצם.
  מסקנה הכרחית היא ששום מאבק לשיוויון לא יצליח משום שהאשכנזים לא בנויים לשיויוניות ולכן יש להפרד .

  לדרך

 10. איריס חפץ

  הפוליטיקאי ההולנדי הליברלי, פריץ בולקשטיין, המליץ ל"יהודים מודעים" במדינתו, כלומר, כל אלו שניתן לזהותם כיהודים על פי לבושיהם, לעזוב את הולנד. להם אין שם עתיד בטוח , אמר הפוליטיקאי לחינמון "דה פרס". הם צריכים לכן לשכנע את ילדיהם להגר לישראל או לארה"ב (הנה טיפ לסוכנות היהודית שמחפשת לבנים…). ליהודים, כלומר כאלו ש"רואים עליהם", אין עתיד בהולנד בשל האנטישמיות שמבטאים המהגרים המרוקאים. שידורי טלויזיה של תחנות ערביות משחקים לדעתו תפקיד מפתח בסיפור הזה. כמו כן תכניות המלחמה באנטישמיות לא עוזרות ומכיוון שהקונפליקט הישראלי-פלסטיני לא יפתר בקרוב, אין ליהודים מפלט אלא בארה"ב ובישראל. בולקשטיין מערבב בין אנטישמיות לבין ביקורת על ישראל או שנאת ישראלים כמובן. אבל זה משרת את האינטרסים של מפלגתו, אז למה לא לעקם את המציאות לנוחותו הגזענית.

  ישי פרידמן ושולחיו הם תואמי בולקשטיין תוצרת הארץ. כמו שבולקשטיין ההולנדי רואה אצל האחר אנטישמיות, כך רואים פרידמן ומקורותיו הראשונים את הגזענות נגד המזרחים בקרב השמאל הרדיקלי בישראל. כמו שבולקשטיין, הולנדי שבמדינתו הושמדו יחסית הכי הרבה יהודים באירופה, בעזרת שיתוף הפעולה הנרחב לו זכה הגסטפו בקרב הולנדים לבנים, רואה אנטישמיות אצל המרוקאים. אצלו ואצל בני עמו הכל בסדר כמובן. זה האחרים שמביאים את זה ממקום זר ורחוק. השחורים האלו…

  ישי פרידמן פרסם כתבה ב"מקור ראשון" ועכשיו מיתמם כאילו ראיין את אורלי נוי או שרית מיכאלי. אולי ככה בכלל עושים שם עיתונות ב"מקור ראשון"? פרידמן מתקשר לדודתו לקבל מתכון של לטקס, ולמחרת מוצאת את עצמה מוריה שלהבת מככבת במדור הבישול של העיתון?
  אז במקרה שלי, שבו אני מצוטטת (אם אפשר לקרוא ל"העתק והדבק" ציטוט…), אין בכלל שום מקום לספק: ישי פרידמן מעולם לא יצר עימי קשר. לא בטלפון, לא במייל ולא בעזרת יונת דואר שמאולפת לעוף בקו רמת נחליאלי-ברלין. הוא בחר "לצטט" טוקבק שלי ב"קדמה" שבו אני מספרת על אירוע אמיתי, כפי שסיפרו לי משתתפיו. אבל בשביל הכתב מדובר על אירוע מפי השמועה. אפילו לא מבן אדם שלישי! יכול להיות שלא היו דברים מעולם, שמדובר ב"טלפון שבור", שאימות גרסאות עם השחקנים הראשיים היה חושף שהכל נובע מהדמיון המזרחי המפותח שלי, ומי יודע אם אני קיימת בכלל. אבל ישי פרידמן ומקור ראשון מוקסמים לפתע מהדמיון המזרחי המפותח כשהוא משרת את העניין שלו הם רתומים: לתקוף את השמאל בישראל. כלומר, את הקומץ שנשאר ממנו. ובשביל זה הם ישקרו במצח נחושה, ייצרו מראית עין של עיתונאות, יארגנו מאמר ירוד על תופעה שאין להם מושג בה. אפילו את שם העצם "מזרחים" הם לא מסוגלים לכתוב כמו שצריך ומחליפים אותו בשם התואר "מזרחיים". לזכותם יאמר שגם "אשכנזיים" אצלם הוא שם תואר. אבל זה בדיוק הענין: הנושא הוא דה לגיטימציה לשמאל והאתניות היא רק שם התואר התורן כדי לעשות את זה.

  אז בתור יהודיה מרוקאית, שלמרבה מזלה משפחתה לא היגרה להולנד אחרי גירוש ספרד, אלא למרוקו, אני אומרת לישי פרידמן ולפריץ בולקשטיין: הגזענות נגד הערבים בכלל והמזרחים בפרט היא שלכם ובקהילות שלכם. זו לא מחלה חשוכת מרפא, למי שרוצה להירפא ממנה. לכם אין ענין להירפא ממנה, אלא להיפך, אתם מחזקים אותה בכל יום ויום ולשם כך, כמו בולקשטיין, משסים מיעוטים זה בזה.

  המאמר הזה מביש מכל כיוון שמסתכלים עליו. העיתונות, שאמורה להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה, מדגימה לנו, בעזרתו של ישי פרידמן, שהכלב הזה עסוק בעיקר בלהרים רגל ולהשתין בכל פינה כדי לסמן טריטוריה.
  הריח מגיע עד פה.

 11. עמוס

  אני שואל את עצמי למה לכל הרוחות היו חייבים כל אנשי קדמה אם זה איריס חפץ או גברת נוי ומר סמי שיטרית הנכבד ללכלך בכל פורום אפשרי על האנשים היחידים שפועלים נגד הכיבוש. אני מתכוון לארגוני זכויות האדם למי שלא הבין כי הם היחידים אבל היחידים שנלחמים נגד סרטן הכיבוש. במקום לתמוך בהם הם בחרו ללכלך ולפגוע ולהאשים את אנשי בצלם וארגונים אחרים בגזענות ואפליה. עכשיו כל הלכלוך התפרסם בעיתון של המתנחלים וזה כואב להם. אבל השורש מתחיל בחוסר האחדות של אנשי השמאל להתאחד ולייצר סולידריות אחד עם השני. כואב הלב לראות את האיבה שיש בתוך השמאל הישראלי בינו לבין עצמו. מול מקור ראשון הם מסוגלים להתאחד אבל ביום יום הם רבים ומתווכחים על כל שטות. כמו האשמה האינפנטילית שארגון בצלם מפלה ומדיר מזרחים

 12. מוני יקים אנטיציוני

  וזו הסיבה שלא יכול לקום שמאל אמיתי אלא מקרב הציבור המזרחי.
  סמול אשכנזי קל לו להלחם בעד זכויות לפלסטינים אבל קשה לו לדבר על הזכויות של המזרחים כי אז הוא פוגע בזכויות היתר שהוא נהנה מהן.
  טוב עשה ישי פרידמן שכתב כתבה זו שיש למנף אותה כדי לחשוף את האספקטים הגזעניים של הסמול והימין כאחת.
  ולא להתבכיין על התרגיל .
  המכוער

 13. עמוס נוי

  כמה עניינים שונים עלו כאן לדיון:

  מקור ראשון: הטיפול בהתנהגות העתון (עם מדור התרבות הטוב בארץ!) צריך להיות משפטי/משמעתי. אבל מתגובתו של ישי פרידמן כאן קצת לא ברור מה הוא יותר, טיפש או שקרן. קצת נלעג לטעון (בכתבה) שפעילי שמאל מזרחים לא רוצים לכבס את הכביסה בחוץ, או (בתגובה) שאורלי נוי נבהלה עכשו – כשדיון גלוי בטוקבקים פתוחים לכל נערך בנושאים חשובים אלה בשורה ארוכה של אתרים (קדמה, העוקץ, והתחברות-תראבוט, אם למנות שלושה שנטלתי בהם חלק באופן אישי). מה שאנחנו לא רוצים, מר פרידמן, זה לכבס את הכביסה המלוכלכת עם אנשים בעלי ידים מטונפות, שלך תדע איפה הם היו קודם…
  הנושא: קשה להמעיט בחשיבותו. לשאלה המעניינת שהעלה כאן עמוס (איזה שם נורא!) – "למה לכל הרוחות היו חייבים כל אנשי קדמה אם זה איריס חפץ או גברת נוי ומר סמי שיטרית הנכבד ללכלך בכל פורום אפשרי על האנשים היחידים שפועלים נגד הכיבוש" – אני מבקש לענות בקצרה: ראשית, הם לא שואלים אותך מה לעשות. שנית, הם לא לכלכו "בכל פורום אפשרי", ב"מקור ראשון", למשל, הם בחרו שלא ללכלך. שלישית, האנשים האלה שהם לכלכו עליהם אינם "האנשים היחידים שפועלים נגד הכיבוש"; גם איריס חפץ, גברת נוי, ומר סמי שיטרית הנכבד עצמם פועלים לא לאות נגד הכיבוש – למרות שהם לא אשכנזים אז אולי בעצם אין לספור אותם כ"אנשים" או כ"פועלים" – ואפילו שילמו ומשלמים לעתים מחיר אישי כבד על פעולה זו. רביעית, לא כל ביקורת נוקבת והזמנה לדיון טעון הוא "לכלוך".

  הדיון: גזענותם האנטי-מזרחית של פעילים "ליברלים" ו"הומניטריים" שב"עים (שב"ע=שמאל-בעיני-עצמו) היא עובדה. שיאה היה בשתיקה הרועמת של השב"עים כשבית ספר הותקף, הוכפש, והושמץ בכל כלי התקשורת רק בגלל שהוא הזכיר *צוענים, הומואים, וקורבנות אחרים של הנאצים* ביום השואה – קביעה אוניברסאלית והומניטארית לכל הדיעות; ההסבר היחיד לבגידת האינטלקטואלים השבעים ההיא הוא האג'נדה הגם-מזרחית של אותו בית ספר. הגזענות הזו ראויה לדיון. לא ב"מקור ראשון", אלא עם אחרים, המבקשים ללחום בגזענות ובגילוייה השונים והחמקמקים – לא מפני שהם מקבלים לשם זאת משכורת מהאיחוד האירופי, אלא מפני שכך הם מגדירים ומבינים את אנושיותם…

  מה לעשות: יש פמיניסטיות הבוחרות לצעוד לצד שוביניסטים בשייך ג'ראח. ויש הומואים הנאבקים עם הומופובים נגד גירוש מהגרים חסרי ניירות. ויש פעילים של זכויות בעלי חיים שחותמים על עצומות עם אנשים שמפרקים פרות לארוחת צהריים. ויש מזרחים ומזרחיות שבולעים כמה צפרדעים ומשתפים פעולה עם שב"עים. ויש מי שכבר לא יכול ובוחר להתבדל. על זה, בעיקר על זה, צריך לדון.

 14. דב פוניו

  אפשר לצאת מהכלים.
  יושב לו מישהו במעלה משרדו המפואר וברוב תחכום מארגן תמיכה מאסיבית בפונדמנטליזם היהודי. זו השקעה שמניבה פרות ארוכי תווח. בו זמנית מושך בחוטים בעתונות המתאימה
  ומארגן תגרה המונית "מזרחים נגד אשכנזים". הכל להשיח את הדעת מהעיקר: העשירון העליון מתעשר על חשבון כל מי שמתחתיו.
  תוך כדי התגרה ההמונית נשלפים נאומים נלהבים-מי דפוק יותר. על כך נשפכים נהרי דיו- במקום מאמץ עילאי איך לקדם אחדות מאבק לשנוי צדק חברתי כולל.

 15. ירדנה אלון

  צר לי אבל אינני מזדהה עם קול הפרץ והצווחה שיצא מרשימה זו של אורלי
  מן הסיבות הבאות

  א. ראשית זה נכון,אנחנו המזרחים מעלים כאן לא אחת טענות כנגד השמאל האשכנזי.
  אני לא מפסיקה להזכיר להם את הגזענות הסמוייה שלהם ברוב המקרים כלפי מזרחים,ולעיתים הגלוייה שלהם ,ועושה דה קונסטרוקציה של האמירות שלהם, אני כמובן לא לאבד בסיפור הזה, יש עוד רבים מן המגיבים המזרחיים שעושים זאת,ואני באופן אישי עומדת מאחורי הטיעונים והטענות שלי כלפי השמאל האשכנזי.

  ב. כשאני מגיבה באתר העוקץ או כותבת רשימות בבלוג שלי "העולם כמרקחה" בנושאים אלה אני לוקחת בחשבון שיבוא מי שיבוא,ויקרא מי שיקרא,ויצטט אותי ואת דברי ואולי אף ינסה לנגח אותי או לנגח אחרים ,אין לי שליטה על זה ואין לי שליטה על השימוש שיעשו אחרים בדברים שאני כותבת ומגיבה עליהם,וזה גם לא העיקר בעיני, מה שעיקרי בעיני זה קודם כל החופש להתבטא ולהעלות את דעותי מה שלא התאפשר לפני עידן האינטרנט
  ולגעת בנושאים שלדעתי הצנועה מן הראוי לשים אותם על סדר היום הציבורי,כשאני מגלה שהתקשורת הממוסדת אינה עושה זאת מטעמיה האינטרסנטיים.
  כל זה נלקח בחשבון ,
  בקשר לישי פרידמן ומקור ראשון, מה שהעיתונאי עשה זה לקח ציטוטים מרשימות של אורלי ומדיונים שהתנהלו בקדמה, לצטט מותר,מפני שהציטוט מהווה אסמכתא עבור העיתונאי שהוא לא המציא דברים אלא מביא דברים בשם אומרם,
  וזה באמת לא משנה אם זה בא מתוך ראיון אישי או מתוך רשימות שאורלי או כל אחד אחר העלה בנושא של היחס של השמאל כלפי מזרחים.

  הוא עושה בזה שימוש על מנת לנגח את השמאל?זה כבר העניין שלו,הוא לא המציא את זה,אנחנו אומרים את זה כל הזמן,אז את העובדה הזאת של הגזענות של השמאל כלפי המזרחיים בדיוק כמו הגזענות של הימין כלפי מזרחים (פרשת הבנות מעמנואל)כרגע זה המצב ,וזאת המציאות שאנחנו המזרחיים נאלצים להתמודד איתה, זו המלחמה שלנו,בין אם מישהו יעשה בה שימוש ובין אם לאו.וכשהימין האשכנזי מתנגח עם השמאל האשכנזי זה נראה לי כצופה מהצד יותר עניין של מאפיוזוס, זה ה "קוזה נוסטרא" שלהם,לא שלנו אנחנו יש לנו את המאבקים שלנו.

  וזה לא יפגע בשיתופי פעולה עם ארגוני שמאל,אם כמזרחים אנחנו נאבקים גם בין היתר כנגד דיכוי וכיבוש אנחנו עושים זאת כי אנחנו מאמינים בזה לא כי אנחנו רוצים להוכיח משהו למישהו.
  וגם אם נרחיק לכת וזה כן יפגע בשיתופי פעולה עם ארגוני שמאל טוב אולי עדיף ככה, אז נקים לעצמנו ארגוני שמאל משלנו,בדיוק כמו שהקמנו מאבקי תרבות משלנו,ומאבקי דיור וקרקעות משלנו,
  אולי ככה המאבק המזרחי יצא נשכר,אולי הוא יצא ככה לדרך עצמאית ואוטונומית משלו

  לא ממקום של התבדלות אלא ממקום של להיות עצמאי ואוטונומי אלה שני דברים שונים לחלוטין.

  ודבר שלישי,- טוב שהוא ציטט את מה שהוא ציטט ולא הביא ציטוטים ותגובות שעלו באתר קדמה שיותר משהועילו הזיקו למאבק המזרחי ועל כך כתבתי ברשימתי בבלוג שלי "העולם כמרקחה" תחת הכותרת "שיח המתיימר לחשוף גזענות".

 16. יוסף

  תגובותיכם החריפות מפליאות אותי: בסך הכל מדובר בשי צנוע מהחברים במערכת מקור ראשון לבתולה הצנועה המהוללה מרגלית הר שפי, לרגל נישואיה לבח"ל מוטי *דהאן* נ"י

 17. יוסי אוזלאי

  שלא יעבדו עליכם
  הימין רובו מזרחי, גם בהתנחלויות יש רוב מרחי ברור
  פשוט קחו רכב וסעו למעלה אדומים, אריאל וגבעת זאב וגם למחנות הפליטים של עקורי גוש קטיף, לקריית ארבע ושילה
  ומי שלא רוצה אז ייקח את מפת הבחירות ויסתכל מה הצביעו בכפר שלם ונתיבות ומה בהרצליה ורמת השרון
  אחר כך יגיעו כל הפילפולים הפטרוניים למה זה קורה
  אבל האמת היא שהמזרחי הוא לאומי וציוני יותר מהאשכנזי
  כיוון שהוא מסורתי יותר
  כל השאר קשקושים אקדמיים של מזרחים במוצאם ואשכנזים בהוויתם
  לא סתם עמיר בניון, קובי אוז, צבי יחזקאלי, גולן אזולאי ועוד רבים, נמצאים בימין הלאומי-ציוני ומסורתי

 18. ג. אביבי

  ברור לי הזעם של אורלי נוי על פיברוק ראיונות איתה לצורך מטרות פוליטיות זרות של עיתון גזעני. אני למשל הייתי שואל את אותו פרידמן איפה הוא והימין האשכנזי היו בפרשת בנות יעקוב/עימנואל. הייתי שואל אותו מהי עמדתו בעניין העדפה מתקנת למזרחים ולפלסטינים עד יצירת שיוויון אתני מלא בישראל. לא ברור לי מדוע מי שביקר/ה בכנות את הגזענות האשכנזית של הסמול האשכנזי חש צורך לאחד כוחות עם הסמול הזה שאין בו כל שמאלנות אמיתית. המאבק המזרחי הוא אכן שמאלני באל הוא של עצמו ולא בשום אופן בן ברית של הגזענים האשכנזים הצובעים עצמם באדום.
  רק הערה ל'בצלם' שכביכול נפגע – מי בדיוק הפיק סרטון תעמולה בו מוצגים המזרחים כערסים, שונאי אשכנזים וחמומי מוח? מדוע הם עד כה לא התנצלו על התעמולה הגזענית ארסית הזאת?

 19. dror balad

  and please, maybe you will start the discussion about
  ויש מי שכבר לא יכול ובוחר להתבדל. על זה, בעיקר על זה, צריך לדון.