• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מזרחי לחפור בו

"מקור ראשון", עיתון שדואג מאד לזכויות האדם היהודי, נזעק לפרסם כתבה על אפליית מזרחים בארגוני זכויות אדם. אבל הניסיון לגייס את הקייס המזרחי ובשמו לנגח את ארגוני השמאל – במיוחד אם ה"מרואיינות" בכתבה בכלל סירבו לשתף פעולה – נמוך במיוחד
אורלי נוי ושרית מיכאלי

לפני כמה שבועות פנה אלי ישי פרידמן, כתב בעיתון המתנחלים "מקור ראשון". הפליאה הראשונית לשמע זהותו של המתקשר הפכה לגיחוך קל כאשר הציג את בקשתו: הוא קרא כמה רשימות שלי באתר "קדמה" שעסקו בשאלת המזרחיוּת וזירת השמאל הישראלית, ועט עליהן כמוצא שלל רב. כעת הוא רוצה לעשות כתבה על גזענות אנטי-מזרחית בקרב ארגוני זכויות האדם בארץ ומעוניין לראיין אותי לכתבתו. גייסתי את כל האיפוק שהצלחתי, הודיתי לצ'ה גווארה הצעיר וסירבתי בנימוס. שבתי וחזרתי על סירובי גם בפעמים הבאות בהן ניסה לשדל אותי להתראיין לכתבה, תוך שאני מדגישה בפניו כי לתפיסתי, מקומו של השיח הזה הוא בזירות מזרחיות ולא בביטאונים פוליטיים – ימניים או שמאליים.

זה לא מנע מהכתב הנחוש לכתוב את כתבתו, ובדרך ערמומית במיוחד: הוא פשוט ליקט קטעי משפטים שכתבתי ברשימותי בקדמה, והציג אותם כאילו הם נאמרו לו במסגרת ראיון ל"מקור ראשון". קטעים אחרים מרשימותי, הביא כחלק מ"תחקיר" שלו לקראת הכתבה. את שיא החוצפה הפגין כאשר בסוף הכתבה, תחת הכותרת "תגובות", ציטט פרידמן חלק מתגובתה של דוברת "בצלם" שרית מיכאלי, אותו העתיק מתגובתה בדיון המקורי בקדמה (לרשימה שעסקה בקמפיין הסרטונים של "בצלם"), זאת כיוון שגם היא לא הסכימה להתראיין או להגיב לכתבתו. בכתבה מצוטטים באופן דומה פעילי שמאל מזרחים נוספים. אינני יודעת עם מי מהם באמת דיבר פרידמן, ואילו דברים שלהם שפורסמו בבמות אחרות הוא מציג כאילו נאמרו לו אישית.

 

לקריאת הכתבה המלאה ב"מקור ראשון"

ההתנהלות של פרידמן איננה רק דוגמה לעיתונות עצלה ונחותה במיוחד, אלא בעיקר לשפל האתי והמוסרי בו מתפלש המחנה הפוליטי שבשורותיו פרידמן פועל. הניסיון לגייס את הקייס המזרחי ובשמו לנגח את ארגוני השמאל הוא נבזי ובזוי במיוחד: הנה אנשי המחנה שמגייסים את כל משמני הארץ ומשאביה לטובתם במשך עשרות שנים מול עיניה הכלות של הפריפריה הישראלית, שההומוגניות האתנית שלהם על הגבעות והמאחזים בשטחים הכבושים עולה אפילו על זו של השמאל הלבן, מעזים להשתמש בסוגיה המזרחית כקרדום לחפור בו נגד השמאל.

כך הופך המזרחי בעל כורחו לכלי במשחק פנים-אשכנזי, עליו אין לו כל השפעה ממשית – לא מכאן ולא מכאן. אפילו הזירה המזרחית המוגנת, האוטונומית, מופקעת בגסות על ידי הפרידמנים שפולשים אליה ובוזזים ממנה את שנוח להם לקחת – ללא כל הקשר, הבנה או הגינות בסיסית. כי אלה תמיד יחסי הכוח בין הבובלילים לפרידמנים בחברה הישראלית.

אורלי נוי

***

אירוני שבאותו השבוע שבו "חשף" מקור ראשון בכתבה "זכויות האדם האשכנזי" את האפליה כנגד מזרחים בקהילת זכויות האדם והשלום הישראלית, נתבע העיתון על ידי אגודת הלהט"ב כיוון שסירב לפרסם מודעה המזמינה את קוראיו המתלבטים בזהותם המינית להתקשר לקו הקשב שהיא מפעילה. מתברר שנכונותו של "מקור ראשון" לתמוך במאבקי זכויות מוגבלת בעיקר לאלה שאפשר לנגח באמצעותם את ארגוני זכויות האדם ואת השמאל הישראלי.

העובדה שאורלי נוי ואני סירבנו להתראיין לכתבתו לא מנעה מכתב העיתון ישי פרידמן לפרסם דברים שכתבנו לפני שנה באתר "קדמה" כאילו נאמרו לו בעת האחרונה ובאופן אישי. לצד חוסר האתיקה, הפלגיאט וההטעיה המכוונת, בולטות בעיקר הצדקנות והצביעות הגלומות בהטפת מוסר כזו מכיוונו של ביטאון המתנחלים "מקור ראשון", אחד ממעוזי הלאומנות והגזענות בחברה הישראלית. זו הסיבה שסירבתי, בשמו של "בצלם", לשתף פעולה עם הכתבה מלכתחילה. איננו רואים עצמנו מחויבים להשתתף בדיון אודות המאבק בגזענות בעיתון המקדש את זכויות האדם היהודי בלבד.

להבדיל, "בצלם" בהחלט רואה עצמו מחויב לתנועה לשוויון זכויות בתוך החברה הישראלית ולמאבק באפליה ובהדרת מזרחים, זאת למרות שעבודתנו למען זכויות האדם בשטחים, רובה ככולה לא נוגעת במאבקים אלה. החברה האזרחית הישראלית התברכה במספר רב של ארגונים מקצועיים ונחושים העוסקים במאבקים למען שוויון ונגד גזענות והדרה על רקע אתני וכלכלי ש"בצלם" איננו מעורב בהם. אנחנו מרגישים ומקווים שבאופן מסוים ארגונים אלה, כמו גם פעילים ופעילות עצמאיים במאבק המזרחי והחברתי, עושים זאת גם בשמנו, כפי שאנחנו נאבקים בכיבוש ובהפרות זכויות האדם בשטחים בשמם.

כמובן שההתמקצעות וקיומם של ארגוני נישה (ש"בצלם" הוא אחד מהם) אינם פוטרים אותנו כקהילה מהמחויבות לפעול למען שוויון ונגד גזענות בחברתנו ובתוכנו. הניכור העמוק בין קהילת זכויות האדם הישראלית לבין פעילים מזרחים ומזרחים בכלל, והיותה של הקהילה אשכנזית ברובה (אם כי לא לחלוטין) צריכים להיות על סדר היום שלנו תמיד, כמו גם הסיבות המורכבות לכך והדרכים להתמודד איתן. כפי שאמרתי בתגובתי המקורית ב"קדמה", טעות לחשוב שדיון רציני ורפלקסיבי בשאלות של מעמד, אתניות ופריבילגיה חברתית לא מתקיים כלל ב"בצלם”. האם הוא מתקיים מספיק זו שאלה אחרת, ואנו בהחלט רואים עצמנו מחויבים לתת דין וחשבון לאלה שמבקרים את רקורד המאבק שלנו בגזענות אנטי מזרחית, כאשר ביקורת זו באה עצמה מתוך מחויבות למאבק גורף בכל סוגי הגזענות.

שרית מיכאלי, בצלם

***

תגובתו של ישי פרידמן:

1. צר לי אבל אורלי נוי לא מדייקת. לא שוחחנו "פעמים רבות" ולא ממש שידלתי אותה לדבר, אלא ניהלנו בסך הכול שתי שיחות. בשיחה הראשונה אכן סירבה נוי לדבר על המאמרים שהיא כתבה ועל נושא אפליית והדרת המזרחים מארגוני שמאל. עם זאת, בשיחה השניה שניהלתי איתה, נוי דיברה גם דיברה וגם הפנתה אותי לתגובות שכתבה באתרים שונים וחלק מדבריה מאותה שיחה מצוטטים בכתבה.
2. לעומת אורלי נוי שלא מדייקת, שרית מיכאלי דוברת בצלם פשוט לא אומרת את האמת. כשביקשתי ממנה תגובה על סרטוני בצלם הפנתה אותי מיכאלי במפורש לאתר קדמה. שם, היא טענה, נמצאת התגובה הרשמית של הארגון לסרטוני "האשכנזיפטים" של בצלם וזו התגובה שהבאנו לצד הכתבה. מצד שני, אני מתאר לעצמי שגם אם לא הייתי מביא את תגובתה של מיכאלי היא היתה מתלוננת, כך שזה לא באמת משנה מה הייתי עושה.
3. בניגוד למה שנרמז, הכתבה נעשתה לאחר שיחות עם מרואיינים כמו מתי שמואלוף שאף נתן לכתבה פרסום בבלוג שלו.

ואחרי כל זה, חבל מאוד שבמקום להתייחס לגוף הטענות, כשגם מהכתבה אצלכם ניתן לראות בבירור ששרית מיכאלי מבצלם מכחישה לעומת אורלי נוי שמודה בקיומן, בוחרים להתעסק בהשמצות חסרות בסיס ולפתח שיח גזעני כלפי ציבור המתנחלים.

"מקור ראשון" הוא עיתון לכל דבר ולא "עיתון המתנחלים", והסוגיה שעלתה בכתבה היא סוגיה כואבת שאני בהחלט יכול להבין שיש מי שרוצה להשתיק אותה. אותם גורמים כנראה הצליחו להפיל את חיתתם על אנשים אמיצים כמו אורלי נוי, שכעת בוודאי חשה צורך להתכחש לשיחותיה וצר לי על כך.אני מקווה שבכל זאת יהיה מי שיבין שכתבות כאלה, גם אם הן ב"מקור ראשון", הן בסיס לניסיון למיגור תופעות בעייתיות, ושמושגים כמו "חופש העיתונות" חלים גם על "מקור ראשון".

כנראה שיעניין אותך גם: