• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

כאזרח מכם יהיה

"מכתב הרבנים" מתעלם מהספר הבסיסי שלנו, הדורש כי כל תושבי הארץ יקבלו יחס אחיד ויהיו כפופים לאותו משפט
עדית לב

פחד מפני זרים הוא תופעה ידועה משחר ההיסטוריה האנושית, ומנחה את קבלת ההחלטות של יחידים ומנהיגים. מתוך הבנת הנטייה האנושית הזאת, אפשר להבין מדוע פירסמו הרבנים את פסק ההלכה כנגד השכרת דירות ללא-יהודים; אך כאשר מתעמקים במקורות היהודיים, לא ניתן להבין כיצד הגיעו למסקנה אותה הם מפרסמים.

מאותם מקורות מתקבלת תשובה אחרת לגמרי.

הדת היהודית מלמדת אותנו מתחילתה כי עלינו להתעלות מעל הנטייה הפחד הבסיסי מהזר (קסנופוביה) וכי החובה שלנו היא לנהוג בכולם באופן שווה. בספר ויקרא כתוב:

כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם (יט, לד').

התורה מזכירה לנו כי גם אנחנו היינו בעבר גרים בארץ לא לנו. לא רק זאת, אלא שאנחנו צריכים תמיד לזכור את המצב התודעתי והממשי הזה ובשל כך להתייחס לגרים המגיעים אלינו בצורה הראויה. בספר "במדבר" מוסיפה התורה:

תּוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד, יִהְיֶה לָכֶם, וְלַגֵּר, הַגָּר אִתְּכֶם (טו, טז').

יוצא מכך שהספר הבסיסי שלנו דורש כי כל תושבי הארץ צריכים לקבל יחס אחיד ולהיות כפופים לאותם כללי משפט.

בשולחן ערוך (יו"ד, קנא), הסעיפים שעוסקים באיסור מכירה והשכרת בתים ושדות בארץ ישראל מתייחסים לעובדי כוכבים (ולא לכל הלא-יהודים). עובדי כוכבים ומזלות הם אלו המקיימים פולחנים דתיים כלפי ישויות חומריות, למשל אלילים. היחס הזה נובע מהמאבק ההיסטורי שהיה בין היהדות לבין הדתות הפגאניות שהקיפו אותה, ובא לידי ביטוי בסיפורי רבים בתנ"ך. מעבר לכך גם בסעיפים אלו אין איסורים מוחלטים, ובתנאים מסוימים מותר להשכיר בתים אפילו לעובדי כוכבים.

מתוך כל זאת עולה השאלה, האם מוסלמים ונוצרים הם עובדי אלילים? לגבי המוסלמים יש הסכמה כי הם אינם עובדי כוכבים מלכתחילה, ואילו לגבי הנוצרים מתקיים דיון בין החכמים כיצד להגדיר אותם. חכמים רבים (בניהם המאירי, הרב חיים דוד הלוי, הראי"ה קוק והרב יצחק הרצוג) קובעים כי הם אינם עובדי כוכבים. כותב הרב יצחק הרצוג:

הרי לנו שני עמודי התורה הללו: הראב"ד ומרן בעל השולחן ערוך ז"ל, מסכימים לדעה אחת שנוכרי שאינו עובד עבודה זרה, אעפ"י שלא קיבל בפני בי"ד של ישראל, אין למנוע ממנו הישיבה בארץ ישראל. חוץ מזה כבר הכריע קודמי ז"ל (הראי"ה קוק) שאומה שלמה שקיבלה עליה שבע מצוות, גם בזמן הזה, יש להם דין גרים-תושבים… והנה הנוצרים בעצמם מחזיקים את עצמם בתור מאמינים באחדות הבורא, אבל השכל שלנו אינו תופס איך הם ממזגים את האמונה באחדות הבורא עם אמונת השילוש, ואולם אין להכחיש שיש להם מושג של בורא עולם ומשגיח אלא שהמושג הזה אינו צרוף… ולפי זה יצאו מכלל עובדי עבודה זרה, וכל מה שנאמר על המוסלמים סובב גם עליהם… ("זכויות המיעוטים לפי ההלכה", תחומין ב', תשמ"ב).

כשעוברים על כל המקורות הללו ועוד מקורות שלא סקרתי כאן, קשה להבין כיצד הגיעו אותם רבנים לפסק ההלכה שלהם.

על כולנו החובה לזכור כי כאשר ברא אלוהים את בני האדם בפרק א' בבראשית, הוא בורא את כל בני האדם, זכר ונקבה שווים:

וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ  זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם (א, כז').

כל בני האדם שווים ולכולם מגיע היחס השווה, והזכות לחיים של כבוד, מקום מגורים, תעסוקה, בריאות, חינוך וכל שאר הזכויות אותם אנחנו חוגגים ביום זכויות האדם, בשישי הקרוב 10.12.

משמרת מחאה נגד "מכתב הרבנים" בתל אביב:

הרב לב חברה בשומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם

כנראה שיעניין אותך גם: