כאזרח מכם יהיה

"מכתב הרבנים" מתעלם מהספר הבסיסי שלנו, הדורש כי כל תושבי הארץ יקבלו יחס אחיד ויהיו כפופים לאותו משפט
עדית לב

פחד מפני זרים הוא תופעה ידועה משחר ההיסטוריה האנושית, ומנחה את קבלת ההחלטות של יחידים ומנהיגים. מתוך הבנת הנטייה האנושית הזאת, אפשר להבין מדוע פירסמו הרבנים את פסק ההלכה כנגד השכרת דירות ללא-יהודים; אך כאשר מתעמקים במקורות היהודיים, לא ניתן להבין כיצד הגיעו למסקנה אותה הם מפרסמים.

מאותם מקורות מתקבלת תשובה אחרת לגמרי.

הדת היהודית מלמדת אותנו מתחילתה כי עלינו להתעלות מעל הנטייה הפחד הבסיסי מהזר (קסנופוביה) וכי החובה שלנו היא לנהוג בכולם באופן שווה. בספר ויקרא כתוב:

כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם (יט, לד').

התורה מזכירה לנו כי גם אנחנו היינו בעבר גרים בארץ לא לנו. לא רק זאת, אלא שאנחנו צריכים תמיד לזכור את המצב התודעתי והממשי הזה ובשל כך להתייחס לגרים המגיעים אלינו בצורה הראויה. בספר "במדבר" מוסיפה התורה:

תּוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד, יִהְיֶה לָכֶם, וְלַגֵּר, הַגָּר אִתְּכֶם (טו, טז').

יוצא מכך שהספר הבסיסי שלנו דורש כי כל תושבי הארץ צריכים לקבל יחס אחיד ולהיות כפופים לאותם כללי משפט.

בשולחן ערוך (יו"ד, קנא), הסעיפים שעוסקים באיסור מכירה והשכרת בתים ושדות בארץ ישראל מתייחסים לעובדי כוכבים (ולא לכל הלא-יהודים). עובדי כוכבים ומזלות הם אלו המקיימים פולחנים דתיים כלפי ישויות חומריות, למשל אלילים. היחס הזה נובע מהמאבק ההיסטורי שהיה בין היהדות לבין הדתות הפגאניות שהקיפו אותה, ובא לידי ביטוי בסיפורי רבים בתנ"ך. מעבר לכך גם בסעיפים אלו אין איסורים מוחלטים, ובתנאים מסוימים מותר להשכיר בתים אפילו לעובדי כוכבים.

מתוך כל זאת עולה השאלה, האם מוסלמים ונוצרים הם עובדי אלילים? לגבי המוסלמים יש הסכמה כי הם אינם עובדי כוכבים מלכתחילה, ואילו לגבי הנוצרים מתקיים דיון בין החכמים כיצד להגדיר אותם. חכמים רבים (בניהם המאירי, הרב חיים דוד הלוי, הראי"ה קוק והרב יצחק הרצוג) קובעים כי הם אינם עובדי כוכבים. כותב הרב יצחק הרצוג:

הרי לנו שני עמודי התורה הללו: הראב"ד ומרן בעל השולחן ערוך ז"ל, מסכימים לדעה אחת שנוכרי שאינו עובד עבודה זרה, אעפ"י שלא קיבל בפני בי"ד של ישראל, אין למנוע ממנו הישיבה בארץ ישראל. חוץ מזה כבר הכריע קודמי ז"ל (הראי"ה קוק) שאומה שלמה שקיבלה עליה שבע מצוות, גם בזמן הזה, יש להם דין גרים-תושבים… והנה הנוצרים בעצמם מחזיקים את עצמם בתור מאמינים באחדות הבורא, אבל השכל שלנו אינו תופס איך הם ממזגים את האמונה באחדות הבורא עם אמונת השילוש, ואולם אין להכחיש שיש להם מושג של בורא עולם ומשגיח אלא שהמושג הזה אינו צרוף… ולפי זה יצאו מכלל עובדי עבודה זרה, וכל מה שנאמר על המוסלמים סובב גם עליהם… ("זכויות המיעוטים לפי ההלכה", תחומין ב', תשמ"ב).

כשעוברים על כל המקורות הללו ועוד מקורות שלא סקרתי כאן, קשה להבין כיצד הגיעו אותם רבנים לפסק ההלכה שלהם.

על כולנו החובה לזכור כי כאשר ברא אלוהים את בני האדם בפרק א' בבראשית, הוא בורא את כל בני האדם, זכר ונקבה שווים:

וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ  זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם (א, כז').

כל בני האדם שווים ולכולם מגיע היחס השווה, והזכות לחיים של כבוד, מקום מגורים, תעסוקה, בריאות, חינוך וכל שאר הזכויות אותם אנחנו חוגגים ביום זכויות האדם, בשישי הקרוב 10.12.

משמרת מחאה נגד "מכתב הרבנים" בתל אביב:

הרב לב חברה בשומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. dror balad

  Don't let this article .
  makes you confused. The writers made here an Israeli salad by putting all together נכרים זרים, הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם
  and serve it at tourist restaurants in India under the chapter 'Israeli food'.,

  But the letter is definitely not a
  תגובה למכתב רבני הערים שפורסם היום, בדבר האיסור על השכרה ומכירת בתים ל"נכרים"
  the letter that published today is about completely different issue. Even the 'Haaretz' , a daily zionist propaganda newspaper, knows it
  עשרות רבני ערים חתמו על פסק הלכה האוסר על השכרת דירות לערבים
  גורמים בציונות הדתית ביקשו לחזק את עמדתו של הרב אליהו מצפת ולהבהיר ליועמ"ש כי מדובר בעמדה הלכתית ואין להשתמש באמצעים משפטיים נגדו
  and if you wonder about
  עמדתו של הרב אליהו מצפת
  you can find it here
  "תגיד את המלה גזעני עשרים פעם, אני לא מתרשם", אמר אז אליהו. "זה גם איסור הלכתי: אסור למכור דירה לערבים, אסור להשכיר דירה לערבים".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1194347.html

  I just wonder if writer did it by mistake or by purpose. Applied to the immigrants, my replies to Noa Kaufman's article (Haokets) fits also here, but more important, and much more israeli, is the tendency to refer to the Palestinians as immigrants.

  The Palestinians are not immigrants. Some of them are refugee, and if the writer wants to represent the Jewish religion he suppose to represent the Palestinian refugees' right to return, before he deals with other refugees. Furthermore, she suppose to do what REAL jews did while they meet letters like this. They put in their blog the translation to English from the German source.
  למקרה שאינכם קוראים גרמנית, הנה תרגום לאנגלית. אם כבר אז כבר.
  http://idanlandau.com/2010/12/08/a-useful-comment-on-tenancy/

  or go direct to the Jewish morality: just name it: "Yudo-Nazim"
  Otherwise, what is the difference between this article to
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1202896.html

 2. שאול סלע

  טיפשותם של הרבנים

  מי שמסכים להשכיר דירה לעובדים זרים שלא יכולים להעמיד ערבויות מתאימות להבטחת ביצוע החוזה יודע איך להוציא את דמי השכירות.אני לא יודע איך הם עושים את זה,בטוח שהם לא מתייעצים עם רבנים בנושאים האלה.

  מה שקיבלנו זה ביזוי התורה על לא כלום

 3. איתי

  והתנ"ך אינו הספר הבסיסי. התכוונת לטוב, אבל לא נכון לטפל בגזענות בעזרת כלים וטיעונים יודאוצנטרים, בטח שלא לנהל מדינה.

 4. יוסי אזולאי

  אוי הצביעות הצביעות
  כל הפגנות שייח ג'ראח הם בדיוק לנקות את השכונה מיהודיה
  ככה היה גם ביפו
  כי הגזענות הערבית היא כמובן לגיטימית
  וכמובן כולם של הרבנים 'לזכויות אדם' לא נשמע נגד גזר דין מוות ברש"פ על מכירת בית ליהודי
  נו, אז עכשיו תאכלו את פרי גזענותכם ותקבלו בבואה של המאבקים שלכם בשיחח ג'ראח ויפו

 5. יהושע רוזין

  בכתבי-קודש של כל הדתות שאני מכיר אם גם באופן חלקי מאוד כ"א יכול למצוא צידוקים למערכת הערכים וסדר הקדימויות שלו.לכן הפסיקה של הרבנים הגזענים היא פירוש לגיטימי של של הנאמר במקרא כמו גם פרשנותה(ואני מקבל את מערכת הערכים שלהֶ ) של כב' הרבה לב שליט"א.
  ברור שיחוס ה,, לא תחונם" נאמר על שבעת העממים שקדמו לכיבושי יהושע והם אבדו מן העולם. וכמו שהרבה מזכירה כל תושבי הארץ שבשליטת ממשלת ישראל- ישראל+ שטחים כבושים אינם עובדי אלילים ר"ל. וכבר אמרו חז"ל שאי אפשר לקים מצוות מלחמת נצח בעמלק, שבא סנחריב ובלבל את האומות. וש סנהדרין שמוציאה להורג אחת ל70 שנה נקראת ,,קטלנית".