רישיון זה אינו רישיון עבודה

חותמת חדשה המוטבעת על הוויזה של מבקשי מקלט קובעת כי אסור להם לעבוד בישראל. כיצד הם יתמודדו עם המצב החדש? כתבה של חדשות הירקון 70
אורן עידן

לאחרונה החליטה הממשלה להקים מחנה בנגב שבו ירכזו את מבקשי המקלט בארץ. זה הזכיר לי שלפני יותר מ-60 שנים רבים מבני העם היהודי ביקשו מקלט (לפני שרוכזו במחנות), אבל מדינות רבות סירבו לקבלם. לאחר שקיבל עצמאות, החליט העם היהודי לשכנע את העולם שיש להכיר ולעזור לאנשים הבורחים על חייהם. כך נחתמה אמנת הפליטים במסגרת האומות המאוחדות.

שנים עברו ופקידים התחלפו, אבל העיקרון לא היה אמור להשתנות. אלא מה, אנשים הבורחים מהזוועות באפריקה מגיעים לישראל דרך הגבול עם מצרים והאג'נדה של המדינה היא להציג את אותם אנשים כמבקשי עבודה ולא כפליטים תוך כדי התלהמות גזענית שאמורה להביא לכך שהמדינה לא תצטרך לקלוט אותם. מדינת ישראל לא בודקת, או מתמהמהת משמעותית בבדיקתה, את בקשתם למקלט וכמעט אף אחד מהם לא מקבל מעמד של פליט.

מה שמבקשי המקלט מקבלים (לאחר זמן ממושך במתקן מעצר) זו ויזה שהם צריכים לחדש כל שלושה חודשים. חוקית אסור להם לעבוד, אבל אם הם לא יעבדו לא יהיה להם איך לחיות. לכן אסור למדינה לאכוף את איסור ההעסקה שלהם, אלא אם הם מודיעים על כך לבג"ץ 30 יום מראש.

לאחרונה, משרד הפנים החליט לעשות את החיים של מבקשי המקלט קשים עוד יותר על ידי חותמת חדשה שמוטבעת על הוויזהשלהם שקובעת כי אסור להם לעבוד בישראל.

במסגרת "חדשות הירקון 70" יצאנו לבדוק כיצד הפליטים מתמודדים עם המצב וניסנו להבין איל משרד הפנים מנמק את פעולותיו.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. אמיר

    לפיכך, כל הפוסט הזה על אף היותו מעניין כשלעצמו, אינו רלבנטי למצב הקיים בישראל.

  2. אורן עידן

    אמיר, הם אינם מהגרי עבודה והם לא מקבלים מעמד של פליטים ע"י ישראל. הם מבקשי מקלט שלא ניתן לגרש אותם כיוון שישראל חתומה על אמנת האו"ם ואם יגרשו אותם עלולים להרוג אותם.