ביטוח צד שלישי

כמה נוח להיות שר בממשלה כשהאחריות המלאה בכל מקרה נופלת על צד שלישי, אלוהים, וכשתמיד אפשר להאשים בכל אסון את מחללי השבת
אירית רוזנבלום

הרגע הזה היה צריך להגיע. הרגע הזה שרב בישראל אומר שהאשמים באסון הכרמל הם אוכלי הטרפות ומחללי השבת. אלא שהרב שאמר את הדברים הוא לא אחר מאשר מנהיגו הרוחני של מי שהיה אמון על הטיפול בשירותי הכבאות העלובים של ישראל. כן, הרב עובדיה יוסף שוב פעם מפליא את יכולתו הגדולה בתורה ומאשים את מי שלא צריך להאשים.

זו הבעיה עם הדת ואלוהים. יודעים רק בדיעבד למה הם באמת התכוונו. לצערנו הרב, השר שאמון על ההערכות לטיפול בשריפות במדינת ישראל חולק את אותו עולם ערכים עם מורו ורבו. הכל בידי האל והכל נכתב מלמעלה. כמה נוח להיות שר בממשלה כשהאחריות המלאה בכל מקרה נופלת על צד שלישי, אלוהים.

הרב יוסף מתעלם מהעובדה שבשביל להציל או לפחות לנסות להציל חלקים נוספים במדינה נאלצו רבים לחלל את השבת. אבל את אלי ישי ויוסף הזוטות האלה לא מעניינות, הם בוודאי תולים את האשמה בחילול השבת ואי החזרה בתשובה של עם ישראל, אולי אפילו ביחסים זוגיים בין בני זוג של אותו המין – הומואים, רחמנא ליצלן. נראה שישי מתכונן היטב לוועדת החקירה, אלא שהוא בוודאי היה מנהל אותה קצת אחרת אם זה היה תלוי בו. בוועדת החקירה של ישי צריך להגיע כל מחלל שבת וכנראה שגם נציג של ההשגחה העליונה שייקח אחריות. כן, במדינה בה הדת היא החוק העליון האחראי הבלעדי למצב הוא לא אחר מאשר אלוהים.

אלי ישי. אלוהים יעזור לנו

כאשר מביטים על המציאות המקולקלת של ישראל שנת 2010 , מצליחים לחבר את הפאזל כולו. שר פנים שאחראי על שירותי הכבאות נסמך כנראה יותר מדי על "ההשגחה העליונה" ופחות על ההיגיון הבריא והאחריות המיניסטריאלית שלו, ובנוסף מעדיף את כיסאו ועדת תומכיו מאשר את כלל עם ישראל ובסופו של יום מוצא את עצמו ואת כולנו בקטסטרופה שלא ידענו מעולם. מי שחושב שמדובר באסון טבע שיחשוב שוב, מדובר באסון פוליטי.

רק כעת מתברר שישי מפקיר לא רק את מי שאינם באי ביתו, אלא את כלל האוכלוסייה בישראל. מי שפעל במלוא הכוח נגד הומואים ובעד בחורי ישיבה, שעשה ועושה איפה ואיפה בין אזרחים מסוימים לאזרחים אחרים מתוך אמונה יוקדת בצדקת דרכו, או מתוך רצון לשמור על כיסאו הוא האדם האחרון שיכול לתת מענה לכלל תושבי המדינה. אסור לשכוח שזה אותו ישי שאיים לפרק את הממשלה אם לא יועברו תשלומי הבטלה לאברכים בישיבות ומי שבהינף קולמוס הקל בתשלומי הישיבות. אבל גם ישי אינו נסמך רק על אלוהים, לו זה היה המצב הוא מזמן לא היה יושב בממשלה שביודעין ובמתכוון מפרה שבת ואינה מקיימת אורח חיים דתי, תודה לאל. ישי מתנהג כאחרון האופורטוניסטים הפוליטיים שנדבק לכיסאו בדבקות ובעיקשות. הבחירות של הציבור פחות מעניינות אותו, הוא בטוח שאלוהים בחר בו.

הציבור החילוני, או יותר מכך, הציבור חפץ החיים בישראל חייב להתעורר לפני שעוד אסון כזה ייפול עלינו ולא נהיה מוכנים כי נסתמך על היושב במרומים. מיעוט אופורטוניסטי ובעל ראיה צרה השתלט על מוסדות המדינה כשקיצוץ בכבאות על חשבון תמיכה בישיבות נראה לו סביר והוגן.

האסון בכרמל, הוא רק בבואה של האסון הפוליטי שלנו, שלטון צללים של רב רוחני, עבדו הנאמן של הקדוש ברוך הוא, שאיבד כל יראה ואחריות ציבורית, משום שממילא הכול ידוע מראש והרשות נתונה. אל תתנו להם חרצובות שלא ישחיזו בנו את לשונם, ויניחו לנו לנהל את חיינו במיטב כוחנו.

הכותבת היא מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. הגיון אלוהי

  שאינו דואג לאנשים הפשוטים שבחרו בו ודואג רק למקורבים של ש"ס, חמד וגזל ושוחד של ש"ס גרמו לשריפה הגדולה. ההגיון הזה יש לו בסיס אם אתה לוקח אחריות, לא אם אתה מטיל את האחריות על אחרים.

 2. תומר

  המצחיק ( או העצוב ) במאמר שלך הוא … גילגול האחריות לפתחו של אלי ישי.
  אינני תומך שלו או של מפלגתו. אולם מבחינתי הוא הש.ג התורן ! יהיה זה שקר גס להאשים אותו ואת היהדות (כמה נוח) … אולם כל המורמים מעם וחבר הכנסת מאז קום המדינה אשמים !
  כמובן שהם לא אשמים בשריפה – אלא במערך כיבוי של תקופת האבן וזלזול מתמשך.
  במקום ללבות את האש בין חילונים לדתיים – הייתי מצפה מאישה שאני מאמין היא משכילה ואינטליגנטית לדעת להפיק לקחים ולבנות את העם ולא לזרות האשמות ופחד בלב הציבור. אגב אם תבדקי את דבריו של הרב עובדיה , אין הוא מאשים את החילוניים כלל (!) הוא מאשים את אותם שומרי שבת שאינם מקפידים לשמור על השבת כהלכתה. החילוניים – את החשבונות שלהם הם יסדרו לבד עם בורא עולם.

  כמנכלית של ארגון אני מאמין שאת מודעת לכך שברגעי משבר יש להתלכד על מנת להפיק תועלת מהמשבר, זאת ואף זאת – יש צורך בהפקת לקחים ושיפור .. עריפת ראשים אם צריך תקרה בהמשך ולא מתוך האשמות והכפשות – אלא מתוך יעול המערכת .

 3. עודד גלעד

  תומר – קראתי את הציטוט מפי הרב ומצאתי שהוא מדבר "עלינו… בני ישראל", ואני מבין שהוא כולל אותי בין אלה שצריכים לשמור את השבת כי אחרת מתרגשות עלינו צרות.
  אני מבין שאתה רוצה אחדות אבל אחדות היא לפעמים מסוכנת, כמאמר קהלת "עת לחבק ועת לרחק מחבק".
  וכששר הפנים שלי מעדיף לחבק את החבר הדמיוני שלו בשמיים ולא את הכבאים שמגינים עלי – לא רוצה לחבק אותו!
  אם כבר צריך להאשים את השריפה הזאת במשהו, אזי אי שמירת זכויות האדם וצלם האדם נראית לי הרבה יותר קשורה לזה מאי שמירת השבת. תחשוב על שיטת הדלת המסתובבת של העסקה וגירוש של העובדים הזרים, שלא נותנים להם מנוחה (שבת) או כבוד – גם באלה לישי יש תפקיד מרכזי בחילול כבוד האדם.

 4. אריה גל

  זה אנחנו.
  ביום בו נבחר ברק לראשונה לרוה"מ עליתי אני לכוכב יאיר
  לקרוא מול ביתו: "רק לא ש"ס",-
  אבל לא העובדה שישי דתי היא
  הסיבה לכך שגופים כמעט לא מתפקדים.
  היום,
  נראה שבכל מקום בו רק תזרוק אבן במדינת ישראל
  תמצא מי שמשתמש בשליטה שיש לו על מנגנון ציבורי
  להפקת שפע תועלת לביתו שלו,-
  ונראה שכולנו מתייחסים לכך בחצי חיוך רק כאל איזה מעשה קונדס.
  איננו מבינים כי שימוש בגוף ציבורי להשגת תועלת פרטית הוא פשע. של גניבה. של שוחד. ושל חבלה.
  הנה מדוח מבקר המדינה:
  ביוני 2006 היו במערכת הכבאות 258 עובדי מינהל
  ו1375 כבאים.
  במרץ 2010 מספר הכבאים ירד
  (!) ל1195,
  ומספר עובדי המינהל עלה ל 490.
  ראשי רשויות מצאו מכרה "ג'ובים".
  וכל עוד לא נתייחס אנחנו אל מי שמחבל ביעילותו של גוף ציבורי לשם הפקת כל רווח לעצמו כאל פושע,-
  גם אנחנו פושעים.
  ודמם של הקורבנות גם על ידינו.
  או כאל איזה מעשה שובבות,-

 5. נעם לוי

  הוא בכל זאת יותר גדול מאלי ישי או מכל פוליטיקאי סקטוריאלי כזה או אחר: זו הפוליטיקה הסקטוריאלית זהותנית שמאפשרת לפוליטיקה כלכלית-חברתית שלטת להמשיך לצמצם ולהפריט באין מפריע בהוצאה הציבורית וביכולת הניהולית והתיכנונית של גורמי השלטון כולם. זו צריכה להיות הביקורת ולא רק לגבי ישי (למה ישי רק מסוגל להתריע ולצעוק שאין לו תקציב ולא לקבל את התקציב? ואיך זה מסתדר עם שיתוף הפעולה שלו לכל אורך שנותיו בפוליטיקה עם חוק ההסדרים ומדיניות של צמצום ההוצאה הציבורית שמוביל האוצר? למה אין לו אג'נדה כוללת בנושא שאיתה הוא רץ לבחירות הוא הרי "חברתי" ושוחר טובת הכלל? למה בוז'י ממשיך לשבת במשרד רווחה ששירותיו כולם עוברים הפרטה והוא מקוצץ חזור וקצץ על ידי אותה מדיניות כלכלית של האוצר אותה מוביל ביבי? למה ביבי מסוגל פתאום לומר שהוא מגדיל את ההוצאות הממשלתיות בתחום הכיבוי וההצלה? מה קרה, מי קיצץ בהן קודם בכוונת מכוון? ואיך עכשיו הגדלת תקציב מתיישבת עם המדיניות הברורה שהוא הוביל בחמש שנויו כראש ממשלה, ובשנתיים שלוש שלו כשר האוצר? שזה 8 שנים במצטבר השפעה ישירה על תיכנון ומימון שירותים ציבוריים ממשלתיים…). וכו וכו'.

 6. יהושע רוזין

  כשאריה גל וחבריו קראו אז ,,רק לא ש"ס " הבנתי שזה הדבר הכי אידיוטי. ש"ס רק נגררה אחרי הקהל הימני שלה והם בכלל אופורטוניסטים. הרי לא היתה לברק קואליצית שמאל. החשוב ביותר היה לקדם את תהליך השלום ולהביא שלום. כל היתר משני.
  זה שברק אכזב וגרם נזק לא ישוער למחנה השלום בישראל בפנים ו לפרוץ אינתיפדת 2000. זה כבר סיפור אחר.

 7. יהושע רוזין

  האשם הוא במדיניות כל הממשלות האנטי חברתיות ואנטי שלום. ביבושו של הסקטור הציבורי ובהרפתקנות מלחמתית שעולה הון תועפות. הצבא הרי מקבל בסוף כל מה שהוא רוצה. ישי הוא רק שותף זוטר בכנופיה הזאת.

 8. דתי, מיעוט אופורטוניסטי

  אל תמעיטי בערכו של הרב עובדיה יוסף. באמת נדמה לך שהרב – גאון הלכתי, שמשנתו התורנית זוכה להערצה והוא מקובל כמומחה בתחומו – מתעסק כל היום בשאלה מי ירכיב את הקואליציה? יש לך טעות מרה. אלי ישי הוא כמובן לא דוגמה טובה לכלום. קל מאוד להיטפל לרב עובדיה שליט"א. בפועל, ש"ס כבר מזמן לא מנוהלת בידי חכמי התורה בדמותו. אבל, למה להחמיץ הזדמנות לרקוד על הדם. בהצלחה.