קריאת קרב

הקריאה של עשרות רבני ערים, עובדי מדינה, למנוע השכרה או מכירה של דירות לערבים היא הכרזה גזענית והדחה לדבר עבירה. כל פירוש אחר וכל מתן הנחה לחתומים על ההצהרה הוא מהלך מסוכן
רון גרליץ

הקריאה למנוע השכרת בתים לגויים היא קריאה גזענית באופן מובהק שמכוונת באופן ישיר כלפי האזרחים הערבים. זה ניסיון להעצים מהלך של הגבלת זכותם של האזרחים הערבים להתגורר בערים בישראל; זה המשך של המערכה נגד אזרחי ישראל הערבים, הזוכה לתמיכה של כמה וכמה שרים בממשלה הנוכחית, וכעת מקבלת סיוע מעשרות עובדי ציבור בכירים – כולם גם אנשי דת ואנשי ציבור בעלי השפעה. בעיקר מדובר בניסיון לעבור מהבעת עמדות גזעניות לקריאה לפעולה גזענית, מאורגנת ורחבה נגד הערבים. אין זו גלישה פסיבית במדרון חלקלק, אלא התקפה אקטיבית, סלילת דרך של ממש. מדובר בקריאה לציבור לנהוג באופן לא-חוקי. כלומר, בהדחה לדבר עבירה.

קריאת הרבנים

באותו הקשר, יש להזכיר כי האזרחים הערבים סובלים ממצוקת דיור קשה, תולדה של מדיניות הממשלה שכללה הפקעת קרקעות מסיבית של ערבים עד אמצע שנות ה-70 והגבלת שטחי השיפוט של היישובים הערבים עד היום. מקום המדינה ועד היום, האוכלוסייה היהודית והאוכלוסייה הערבית גדלו באותו יחס (פי 9), אך לאזרחים היהודים נבנו יותר מ-700 יישובים חדשים, ולערבים לא נבנה ולו יישוב אחד (פרט לכמה יישובים שנבנו בשביל הבדווים בנגב כדי לפנותם מהשטחים שבהם חיו). זו אפליה ממסדית חמורה, וכתוצאה ממנה נותרו האזרחים הערבים עם מצוקת דיור אקוטית ויכולת מוגבלת מאוד להבטיח את מה שכל אדם רוצה בשבילו ובשביל ילדיו – קורת גג.

לכך מצטרפת היום הקריאה למנוע השכרת בתים לערבים, שמשמעותה סגירת האפשרות שלהם להתגורר בערים בישראל. מעבר לעלבון שיש בה, יישום הקריאה יצמצם עוד יותר את אפשרויות המגורים של האזרחים הערבים ויותיר רבים מהם, הלכה למעשה, בלי מקום ראוי להתגורר בו. כיהודי, אינני מצליח להבין איך לא רעדה ידם של חותמים יהודים על מסמך שאוסר להשכיר דירה לאנשים בגלל מוצאם. האם זה לא הזכיר להם דבר בהיסטוריה האיומה שלנו?

הכרחי להזכיר כי התקפה נגד האזרחים הערבים היא התקפה נגד מיעוט שחי בתוך מדינת ישראל, והתקפה נגד המיעוט היא התקפה נגד הדמוקרטיה, כי אין דמוקרטיה בלי הגנה בלתי מתפשרת על זכויות המיעוט. התקפה על הדמוקרטיה היא התקפה ישירה נגד כל אזרח ישראלי שמבין שהדמוקרטיה השברירית שלנו היא הנכס החשוב ביותר שיש לנו.

לכן, יש לומר שהיום יצאו עשרות עובדי מדינה בקריאת קרב נגד מדינת ישראל ונגד האינטרסים החיוניים ביותר שלנו – קיום חברה שמבוססת על צדק חברתי, שוויון ודמוקרטיה, ושבה כל אזרח, ערבי או יהודי, מרגיש בן בית רצוי.

בכל מדינה ובכל חברה ישנם גורמים קיצוניים שפועלים נגד המיעוט. גם בימים רעים אלה חשוב לומר שבעניין זה איננו גרועים יותר מאחרים, וכי קריאות דומות נשמעות בכל רחבי העולם מצד גורמים גזעניים. אבל כאן מדובר בעובדי ציבור בכירים שממשלת ישראל היא מעסיקתם.

כל אחד משרי הממשלה וכל אחד מראשי הערים שלא מתחיל לפעול היום לפיטורי הרבנים נותן לגיטימציה לקריאתם. שתיקה תהיה הסכמה. לא רק לפטר אותם צריך, אלא גם להעמידם לדין בגין הסתה והדחת הציבור לפעולה גזענית בלתי חוקית. השבוע למדנו שמספר מוקדי אש קטנים יכולים להפוך לשריפה ענקית שיוצאת מכלל שליטה. כל אחד מכם, שרי הממשלה וראשי הערים, יהיה אחראי באופן אישי וישיר לתוצאות הקשות של הידרדרות היחסים בין ערבים ליהודים. לא ננקה אתכם מאחריות.

הכותב הוא מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי לקידום שוויון אזרחי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי אזולאי

  נו, או שאתה בעד הפרדה אתנית (אני נגד) ואז תפגין נגד כניסת יהודים לשייח ג'ראח וערבים לכרמיאל
  או שאתה בעד זכותו של כל אחד לגור בכל מקום (אני בעד) ואז תתמוך בזכותם של יהודים לגור בחברון ופלסטינים בפסגת זאב וצפת
  אבל הצביעות, הוי הצביעות…
  הרי הפגנות שייח ג'ראח הגזעניות הקוראות לטיהור אתני של יהודים משכונות פלסטיניות הן אלו המכשירות את הקרקע לקריאת הרבנים נגד התנחלויות פלסטיניות בערים יהודיות
  והרי לכם רבנים צבועים וגזענים
  וגם השמאל הישראל

 2. דב פוניו

  אתה מסבך את הדברים.
  שיהיה הסדר קבע במהרה בימינו ואז נדע מה הם הגבולות הסופיים של מדינת ישראל-ואז(בלי כל ציניות) כל מי שמחזיק תעודת זהות כחולה, יוכל לגור בכל מקום שם ידו משגת לרכוש דירה.ומי שירצה לגור מחוץ לגבולות, שיבושם לו.
  בתקופת הנאצים לא היתה לי בעיה איפה לגור. יכולתי לבחור בין מחנה ריכוז לבין
  הקבר. אז בחרתי. אבל קשה לי לשכוח מה שעשה לי עמלק.

 3. אם כבר השוואות

  היהודים בשייח ג'ראח לא קונים ושוכרים דירות בשוק החופשי: הם זורקים לרחוב אנשים שגרו שם במשך 60 שנה, על סמך שטרי בעלות מסוף המאה ה-19. אין שום דמיון בין ערבי אזרח ישראל ששוכר או קונה דירה בכרמיאל לבין המתנחלים בשייח ג'ראח – ביום שבו הערבי יפלוש לדירה בכרמיאל, ויזרוק ממנה את התושבים היהודים תוך שהוא מציג קושאן טורקי שאומר שבאמת לפני 48 האדמה היתה שייכת לערבים, אז תוכל לייצר השוואות. עד אז, סייג לחוכמה שתיקה.

 4. יורם שורק

  לא מזמן התקבל חוק ועדות הקבלה שקובע שלבעלי ה4X4 מהעשירון העליון מותר לשמור על טוהר גזע באזור הווילות של "הישוב הקהילתי". כל מה שעשו הרבנים הוא הרחבה מתבקשת של העקרון אל הציבור הרחב. טיפשי לצפות ממערכת משפטית שקבלה את חוק ועדות הקבלה יוצאת נגד הרבנים.
  "יצאו עשרות עובדי מדינה בקריאת קרב נגד מדינת ישראל"?? עשרות עובדי מדינה לא פתחו בשום קרב (עובדה -אף אחד מהם לא נשרט). עובדי המדינה האלו ייבאו את הגזענות הממסדית והמוכרת מהוילות לשיכונים, מרכבי השטח אל נוסעי האוטובוסים.

 5. נפתלי אור-נר

  ה"גידולים" הגזעניים האלו מתאפשרים בשל היסחפותה ימינה של החברה בישראל לכיוון של דחיקת הלא-יהודיים מחברתנו לפינות מבודדות, במקרה הטוב, או מחוץ לגבולות הארץ, במקרה הגרוע.
  יחד עם זאת, באופן פרטני, ניתן להפנות "אצבע מאשימה" לכיוונה של הפרקליטות, והיוהמ"ש לממשלה העומד בראשה, הנותן יד ל"טיפול רך" בגזענים, או להעדר טיפול בכלל.
  הרב שלה אליהו כבר הועמד לדין. הפרקליטות הסכימה לחזור בה מהאישום, בשל קבלת התנצלותו, תוך הבהרה כי יועמד לדין במקרה של הסתה לגזענות נוספת. עתה, לא רק שהסית אלא ארגן "הסתה המונית", והיוהמ"ש לממשלה – שותק. כן, לאחר לחץ ציבורי, התעורר הוא ונמסר כי הורה לבדוק את ה"היבטים הפליליים והמשמעתיים". זו התנהלות רפיסה. ממי שמופקד על קיומו של "שלטון החוק" יש מקום לצפות להתגובה מיידית, בקול רם, ובמתן הוראה מיידית לפעולות נגד.
  עם יועץ משפטי כזה, הגזענים שלנו יכולים להמשיך ולפעול ללא חשש

 6. עמית כהן

  ויעמיד לדין את הרבנים הללו, שכן קיים חוק במדינת ישראל, חוק נגד הסתה גזענית, אשר אותם רבנים עברו עליו בבירור.
  בכלל, החוק הזה צריך להיות מופעל במקרים רבים יותר, כנגד רבנים ושייח'ים גזענים כאחד.
  טקסי קודש דתיים נכתבו לפני מאות שנים, אדם שבאמת ובתמים מאמין שמה שכתוב בהם הם דברי האלוהים – הוא בן אדם עם מערכת ערכים בעייתית מאוד (זו שלפני מאות ואלפי שנים).
  וזו לצערי הדת.

 7. יהושע רוזין

  כשיחזירו לפליטים הפלסטינים, שגרים עדיין בשכ. ,,שמעון הצדיק"ואלה שכבר גורשו לרחוב, את רכושם שאבדו ב'48 ו67' יהיה זה מוצדק להחזיר את משפחות היהודים שגרו שם לפני 48.

 8. יוסי אזולאי

  נו, הנה התחילה ההשוואה המופרכת לזכות השיבה
  הרי ביפו, נצרת, עכו חיפה, רמלה ולוד יש ישובים והתנחלויות פלסטיניות משגשגות וטוב שכך
  אבל גזעני השמאל והפלסטינים הרי לא מוכנים שיהיה ישוב כלשהו בחברון. לא. הרי כל יהודי מעצם היותו כזה הוא פרובוקציה מהלכת.
  נו, אז אם בגבולות 67 לא יגור אף פלסטיני אז אני מוכן גם לוותר על שמעון הצדיק וחברון
  אבל כל עוד ובצדק אגב, יש פלסטינים ביפו ובעכו כי זו מולדתם וזהו ביתם
  אז יש גם זכות ליהודים לחדש ישובים מהם הם גורשו
  לא מכל מקום (הישוב היהודי בחברון לא נמצא על כל חורבות הרובע היהודי מ1929)
  אבל הרי השמאל לא מעוניין באף יהודי בחברון
  ובבקשה בלי התירוץ הדלוח שכשתקום מדינה פלסטינית אז מי שיירצה יוכל לגור בחברון
  איך בדיוק? כמו שגרנו בחברון עד 67?
  עם גזר דין מוות שיש לכל פלסטיני שמוכר דירה ליהודים?
  כמו שיהודים גרים בקהיר ודמשק?

 9. יוסי אזולאי

  נו, אם ב67 הערבים היו כובשים את ישראל ומה שהם היו עושים זה לחדש את הישוב הפלסטיני ברמת אביב…אז אני חושב שהיינו מבסוטים….
  וזו הייתה זכותם.
  ובואו לא נדבר על רכוש גזול כי כזה קיים באלפיו בכל אותם מקומות מהם באו יהודי המזרח לארץ.
  אז בואו נהיה עם קצת הוגנים