הרבי צודק

הסתגרות יהודית אינה עולה בקנה אחד עם לאומיות טריטוריאלית שבה קיימת מדינה דמוקרטית
יוסי ברנע

הרב מרדכי נגארי, רבה של מעלה אדומים, אמר בראיון לערוץ 7 את הדברים הבאים: "גזענות זה כשאתה לא נותן לשני לחיות כמו שעשו ליהודים. אבל האם אנחנו לא נותנים לערבים לחיות? האם הם לא מקבלים ביטוח לאומי, האם אין להם ביטוח לאומי, האם אין להם ישובים וערים משלהם, כמו נצרת עלית (כך במקור, י.ב),ירושלים המזרחית, שועפט? אנחנו רק אומרים שאנחנו רוצים לשמור על בנותינו. ההפרדה הזאת מביאה את השלום כי כשגרים ביחד אתם יש סכסוכי שכנים והתבוללות. לא סתם התורה מצווה אותנו 'לא תחונם'. זו לא גזענות".

הרב צודק באשר לעיקרון בסיסי ביהדות: שמירת שלום הקהילות היהודיות. כשהגיעו בני הקהילות לישראל, הם המשיכו במסורת זו והתפיסה הציונית הלכה לאורה של היהודית , אם כי קראה לקהילה היהודית "לאום" ואסרה על מכירתה. (מובן שהראש היהודי ממציא לנו פטנטים, ולכן הימנותא , חברת בת של קק"ל, יכולה  למכור את אדמת "הלאום היהודי"). על פי הגיון זה, מאחר ומדובר בקהילה, הרי שיש צורך לשמור עליה ולהציב חומות בינה לבין עם הארץ, ומכאן ההפרדה, שבאפריקנס נשמעת קצת פחות טוב לאוזנם של בני עם הסגולה.

הפרדה זו אינה ביטוי ראוי לרב-תרבותיות, אלא להסתגרות יהודית גטואית שיש לתת עליה את הדעת. הסתגרות יהודית אינה עולה בקנה אחד עם לאומיות טריטוריאלית שבה מתקיימת מדינה דמוקרטית. מבטה של הלאומיות טריטוריאלית אל תושבי הטריטוריה כאל אזרחיה, ואזרחים אלו הם אזרחים שווים בזכויות (ובחובות), לתפיסת המדינה הדמוקרטית ליברלית.

למרבה הצער, ישראל אינה לא רק מדינת לאום טריטוריאלית אלא גם דמוקרטיה ליברלית במלוא מובן המלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.