אחרי 18 חודשים

אדיב אבו רחמה, אחד מראשי המאבק העממי בבלעין, שוחרר אתמול מכלא עופר. תיעוד

והנה מה שכתבה עמירה הס בנושא במארס האחרון, מתוך עיתון הארץ:

היום מלאו 254 ימים למעצרו של אדיב אבו רחמה, בן 39, תושב בילעין, נהג טקסי, אב לתשעה ילדים. הבכורה לומדת רפואה באוניברסיטת אל-קודס.

שמונה או תשע ישיבות כבר קיים בית המשפט הצבאי בעניינו, מאז נעצר ב-10 ביולי 2009, על סמך ההפללות של ארבעה קטינים מבילעין (שרבות מה"עובדות" שמסרו בהודעותיהם במשטרה הוכחו בהמשך כלא נכונות). הוא מואשם בהסתה, בפעילות נגד הסדר הציבורי ובכניסה לשטח צבאי סגור. 254 יום, אבל למערכת המשפט והכליאה הצבאית יש זמן. שלב ההוכחות הסתיים. על השופט אריה דורני לקבוע מועד לסיכומים.

שופט אחד – ערן ליפמן – דווקא הורה על שחרור בערבות שישה ימים לאחר שנעצר אבו רחמה. אבל שופט בבית המשפט לערעורים, צבי לקח, הורה על המשך המעצר. כבר 254 יום וידו של הצדק הצבאי נטויה.

הוכחת ה"מסוכנות" לציבור, שבגללה מוחזק אבו רחמה, המפרנס משפחה, זה שמונה וחצי חודשים, מצויה בשני סרטים: בסרט של פעילי בילעין, ש"נתפס" בגשר אלנבי, נראה אבו רחמה מתווכח עם חיילים ושוטרים באחת ההפגנות, שופך מים על חייל ומנפנף בדגל. סרט שני הוא צילום וידיאו של הצבא. המצלמות שעל גדר ההפרדה מצלמות נון סטופ את המפגינים. תצפיתניות יושבות בחמ"ל ומתבוננות במצולם, בזמן אמת. תצפיתנית אחת קבעה שאבו רחמה החזיק בהפגנה מגאפון (קרי: הוא מנהיג, או "מסית", כלשון הצבא).

אבו רחמה בולט, קולני. נכון. הוא צועד בראש ההפגנות נגד גדר ההפרדה, שגזלה את אדמתו. גם כן נכון. אבל הוא לא נותן הוראות, הוא אפילו לא נמצא בגרעין המארגן, אומרי עורכי דינו גבי לסקי ונרי רמתי. חוץ מזה, צו השטח הסגור לא חל על תושבי בילעין, וכפי שהחייל העוצר העיד – אבו רחמה ממילא נעצר מחוץ לשטח הסגור. ובניגוד למה שטענה התצפיתנית, בחינה מדוקדקת של המצולם מגלה שמה שאבו רחמה החזיק מול פניו היה… בצל. סגולה נגד הגז המדמיע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.