פרקליטים לכל עת

מבט נוקב על היושבים בשולחן ממול באולם בית המשפט
יפתח כהן ועמר שץ

כאשר פרקליטי המדינה שובתים הם לפחות לא נלחמים כמו אריות בשביל אלי ישי ואהוד ברק. עד לאיזו קיצוניות יוסיפו הפרקליטים והפרקליטות של המדינה לייצג את מיניסטריון הפנים והביטחון, את כל עמדותיה ואת כל פעולותיה של המדינה? זה עולה ומנקר במוחנו הרבה אחרי שפרקליטי המדינה קמים משולחנם, שניצב מול השולחן שלנו, וממהרים להסתלק מאולם המשפט.

לדעתנו, כבר כעת הם משוחררים מכל רסן מוסרי, ולכן גם בתקופות חשוכות יותר שמאיימות להפציע עלינו הם ימשיכו לשבת בצדו הלא-נכון של האולם.

כבר בזמן הזה פגשנו פרקליטה מהמחוז הדרומי שטענה בעד בית דין אחד שמסכל בכל דרך את האפשרות שהפליטים הבאים לפניו יערערו על החלטותיו בפני בית משפט. בית הדין לביקורת משמורת מאשר את מעצרם המינהלי של מבקשי מקלט ואת תיקם המשפטי הוא משאיר כמוס אצלו ומסרב להעבירו לידי המסכנים הללו, שלא יכולים לפנות לבית המשפט כדי להיאבק על חירותם. הפרקליטה ממחוז הדרום מגינה בלהט על בית הדין וטוענת כי מבקשי המקלט משתמשים לרעה בזכותם לערעור על מעצרם ומנהלים למעשה "הליכי סרק".

הפליטים ומבקשי המקלט נעצרים בתחילה על ידי משרד הפנים ואת מעצרם המינהלי מאשר שוב ושוב אותו בית דין, לעתים רבות במשך שנים. הפליטים באים לפניו בגפם ורק מתי מעט מהם משיגים ייצוג משפטי. אם שפר מזלו של מבקש מקלט והוא מיוצג, ואם עורך דינו הצליח איכשהו להניח את ידו על תיקו ואז גם להתקין לו ערעור, והוא משכנע את בית המשפט שמבקש המקלט הזה מוחזק במעצר בניגוד לחוק או רק משום שמשרד הפנים בכלל לא טורח לבדוק את בקשת המקלט שהגיש – אז הנה קופץ ממקומו הפרקליט המפסיד ממחוז תל אביב ומודיע כי בכוונתו לבקש מבית המשפט העליון שירשה לו לערער על החלטת השחרור המסוכנת.

זה המקום לספר כי בקשת ערעור כזאת מוגשת רק באופן חריג וכי הסיכוי שתתקבל אי פעם הוא ממילא נמוך ביותר. אבל בעבור הפרקליט ממחוז תל אביב כל פליט מדרפור הוא ממש מרוואן ברגותי, ועד שיספיק לחבר את בקשתו החגיגית לבית המשפט העליון, מבקש הפרקליט מבית המשפט לעכב את החלטתו ושלא ישחרר בינתיים מבית האסורים את מבקש המקלט ,שהתבשם כבר לרגע בריח בשורת השחרור. כל זה מעכב את שחרורו בחודשים נוספים של ייאוש.

הפרקליט של המדינה אפילו טוען ללא מבוכה שאם הפליט ישוחרר לאלתר אז "קיים חשש שייטמע באוכלוסייה", ואז גופנו רועד קצת מול השופט, כי הגוף הוא עדיין זוכר דיבור צח באוכלוסיות שמאיימות להיטמע באוכלוסיות אחרות. והנה התיק הבא והגוף הגוף מתכווץ עוד: עציר אריתריאי, שהמדינה קבעה כי פרצופו "בעל חזות אתיופית" על פי מראה האף והפנים, נשלח למאסר עולם, או עד שיסכים לפשוט עורו, לחשוף את מוצאו "האמיתי" ולהסתלק מכאן.

מבקשי מקלט ופליטים הם תמיד אותו הדבר, מבקשים מקלט ועזרה ממדינה שאינה שלהם. מסתבר שגם פרקליטי ופרקליטות המדינה, גם אצלנו, גם הם תמיד אותו הדבר. היום, למשל, הם מבקשים לעצור ולכלוא את מבקשי המקלט, ומחר, כנראה, הם יסכימו עדיין להיות פרקליטי המדינה של כל מציאות רעה שתבוא.

הכותבים הם היועצים המשפטיים של עמותת "אנו פליטים" – עורכי דין למען פליטים, מבקשי מקלט וחסרי מדינה


בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. הדרה

  גרועה למדי. קראו שוב את הפיסקה הראשונה ונסו להבין מה בדיוק מנסים עורכי הדין להגיד.

 2. דרור בל"ד

  "אבל בעבור הפרקליט ממחוז תל אביב כל פליט מדרפור הוא ממש מרוואן ברגותי".

  ראשית, גם מרואן ברגותי הוא פליט, ולו זכות ראשונים להנות משירותיה של העמותה "אנו פליטים". שנית, הביקורת על הפרקליטות נכונה לא רק עבור הפליטים, אלא בכל תחום ותחום. החל מפליטי 48 והפקעת אדמותיהם, המשך בהתנהלות הפרקליטות בכל הקשור לנפגעות תקיפה מינית, וכלה בגזענות כלפי מזרחים (ישראל בונדק, פיני כהן זורק הנעל שאותו שופט שגזר עליו שלוש שנים שחרר בערבות אנס) וכו'.

  אם המצב כה גרוע, מדוע לא להצטרף למאמצי תומכי החרם על המשטר הישראלי? ידוע כי רק "שמו הטוב" של בגצ ושופטיו מעכבים את תהליך הדה-לגיטימציה של המשטר הציוני. אבל את זאת לא יעשו עו"ד ישראלים. די להם בכתיבת מאמרים ובנסיונות נואשים להמשיך ולהשתתף בפארסה הזו כדי לסחוט את המעט שנותר ממה שמכונה בטעות שלטון החוק הישראלי. לפליטים מכל העולם הם אכן דואגים, ומתבשמים מהיותם לוחמי זכויות אדם, אבל שהעניין מגיע לברגותי ולדומיו, מאות אלפי פליטים שגורשו מפה ומליוני צאצאיהם – ורק אחרי זה הוכרזה כאן דמוקרטיה, שלטון הרוב וכו' – על כך אין נאבקים, את זאת אין מזכירים. מה כן מזכירים? מזכירים שכל פליט מדרפור הוא מרואן ברגותי ע"פ הפרקליטות. זו לא מלחמה למען זכויות אדם. זו מלחמה להצדקת הציונות כתנועה לגיטימית – השתתפות מלאה בפארסה המכונה ע"הציונים התנהלות שלטון החוק בישראל.

 3. אריק

  יש בערך 32 אלף פליטים מאפריקה בישראל, נכון למהדורת החדשות ששודרה היום בערב ברדיו.

  פרקליטי מדינת ישראל מספקים שירותים משפטיים למדינה בת 7 מיליון אזרחים, לפחות.
  הפרקליטים הללו זכאים לזכויות עובדים כמו כל אחד ואחת מאיתנו, כדי שיוכלו לתת שירות ראוי למיליונים !! של אנשים.

  למקד ולמרכז את כל דמותם סביב סוגיית הפליטים, המהווים פחות מחצי אחוז מתושבי המדינה, זו דמוניזציה לכל דבר, ויותר מזה – זה חוסר פרופורציות אזרחי וחברתי משווע.

  אני מודה שעם כל הרצון שלי כתושב העולם לאפשר לפליטים להקלט בישראל ולבנות חיים חדשים וחופשיים לעצמם, קצת נמאס לי שכל סוגייה ציבורית לאחרונה גולשת בסופו של דבר לעניין הפליטים. העניין הזה מזמן איבד קשר למציאות מבחינת היחס בין היקף האוכלוסייה המדוברת לעומת היקף תשומת הלב הציבורית המופנית אליו. והמאמר הזה, הוא ממש הגחכה והמחשה של הנקודה.

  שביתת הפרקליטים עוסקת בזכויות עובדים ותנאי עבודה. היא אינה קשורה לסוגיית הפליטים. תרימו את הראש ותסתכלו על עוד משהו חוץ מהפרוייקט הקטן (כאמור, פחות מחצי אחוז מאוכלוסיית המדינה) שאתם עוסקים בו.