קץ הילדות

דו"ח "בצלם" חושף כיצד מפרה משטרת ירושלים את חוק הנוער בכל הנוגע למעצר קטינים בסילוואן
בצלם

בסביבות השעה 05:30, בזמן שישנתי בבית שלי, אבא בא והעיר אותי. הוא אמר לי שהצבא נמצא בפתח של הבית. הוא ביקש ממני לא לפחד. הרמתי את הראש ואז ראיתי שלושה אנשים בלבוש אזרחי עומדים ליד אבא. כשקמתי ראיתי ארבעה שוטרי מג”ב בכניסה לבית ליד המטבח. אמא נתנה לי חולצה ולבשתי אותה מתחת לטרנינג והיא נתנה לי נעליים. הלכתי עם 'קפטן איציק' שאמר שהוא הקפטן האחראי על האזור. איציק אמר לי: בוא איתנו. הוא היה מאחוריי ואיש משמר הגבול הלך לפניי. אחד החיילים תפס אותי בזרוע שלי והכניס אותי לג’יפ לבן (עדותו של נביל, בן 12.5, מסילוואן)

בתקופה האחרונה חל זינוק במספר הקטינים הפלסטינים שנעצרו או עוכבו בחשד ליידוי אבנים בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים, תוך הפרה של חוק הנוער. כך עולה מדו"ח בצלם: "עצור! ילדים לפניך: התנהלותה הבלתי חוקית של המשטרה מול קטינים הנחשדים ביידוי אבנים בסילוואן". במהלך כל השנה האחרונה (נובמבר 2009 – אוקטובר 2010) נעצרו או עוכבו לחקירה לפחות 81 קטינים תושבי סילוואן, רובם ככולם בחשד ליידוי אבנים במסגרת עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון בשכונה. חלק מן הקטינים נעצרו מספר פעמים. מאז נהרג תושב השכונה סאמר סרחאן מירי מאבטח ישראלי ב-22 בספטמבר ועד לסוף אוקטובר, נעצרו בסילוואן 32 קטינים לפחות. במהלך השנה נפתחו לפי נתוני משטרת ישראל כ-1,200 תיקים פליליים לקטינים פלסטינים במזרח ירושלים כולה.

מהדו"ח עולה כי משטרת ירושלים מפרה בשיטתיות את החוק ובעיקר את חוק הנוער, המקנה לקטינים הגנה מיוחדת בהליך הפלילי ואוסר ככלל על חקירת קטין בשעות הלילה:

  • מעצרים רבים נעשו בשעות הלילה, בליווי כוח מג"ב חמוש, תוך הוצאת הקטינים ממיטותיהם והעברתם לחקירה בתחנת המשטרה במגרש הרוסים.
  • לעיתים קרובות מנעו החוקרים את נוכחות ההורים בחקירת ילדיהם, למרות שזכותם זו, במגבלות מסוימות, מעוגנת בחוק.
  • קטינים רבים התלוננו על אלימות שהופעלה כלפיהם בעת שנלקחו מביתם בשעות הלילה לחקירה. 16 ילדים ונערים שמסרו שנעצרו בידי מסתערבים וכוחות יס"ם דיווחו על אלימות קשה בעת המעצר.
  • המשטרה עיכבה לחקירה ארבעה קטינים מתחת לגיל 12, שהוא גיל האחריות הפלילית. במקרה אחד נלקח ילד בן 8 ממיטתו לפנות בוקר רק בשל העובדה ששמו זהה לזה של ילד אחר שנחשד ביידוי אבנים.

בעת ביצוע מעצרים אלה פעלה המשטרה באופן פוגעני המבטא זלזול בזכויותיהם ובצרכיהם של הילדים החשודים ביידוי אבנים, ועלול להיות בעל השלכות חמורות על התפתחותם.

יידוי אבנים בידי קטינים פלסטינים במזרח ירושלים הוא תופעה נרחבת אשר התגברה והלכה במהלך השנה האחרונה. המשטרה נדרשת מתוקף תפקידה להתמודד עם העימותים בשכונה, ויש לה הסמכות לנקוט בהליכים פליליים נגד חשודים בביצוע עבירות, אולם הדבר אינו מצדיק הפרה שיטתית של החוק.

לדו"ח המלא

למכתב ציבורי בו מתריעים מומחי ילדים ונוער – ובהם רופאים, סופרים ומשפטנים מפני ההשלכות הקשות של מעצרים וחקירות קטינים מירושלים המזרחית, המנוהלים שלא כחוק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מרדכי

    לא קראתי בשום מקום תרעומת של בצלם על כך שהורים שלוחים את ילדיהם הקטינים לזרוק אבנים