לפני המלחמה הבאה

בעוד פחות מחודש אמור להיערך בסודן משאל עם בנוגע למעמדה המדיני של דרום סודן. תוצאות המשאל עלולות להביא להתחדשות הלחימה בין הצבא לכוחות המורדים ולגרום לאסון הומניטרי נוסף
אייל גולדשטיין

בהסכם הפסקת האש בין דרום סודן, המורכבת מאוכלוסיה אפריקאית, נוצרית ואנימסטית, לצפון סודן, המורכבת מאוכלוסיה ערבית מוסלמית, הוחלט שבשנת 2011 יצביעו תושבי דרום סודן במשאל עם, ויחליטו אם דרום סודן תהפוך למדינה החדשה באו”ם, או תישאר מאוחדת עם הצפון. משאל העם אמור להיערך ב-9 בינואר, והעולם כולו חושש מהשלכותיו הצפויות של המשאל, משום שאם תושבי דרום סודן יבחרו להתנתק מהצפון, אזי צפויה להתחדש הלחימה בין צבא הצפון לאס.פי.אל.אי, צבא המורדים הדרום סודני.

פליטים מדרפור

במהלך מלחמת האזרחים הסודנית, נמלטו כארבעה מיליון פליטים מדרום סודן, וכיום מתגוררת הפזורה הדרום סודנית ברחבי העולם (מקצתם גם בישראל). מאז שנחתם הסכם הפסקת האש, בשנת 2005, חזרו לדרום כשני מיליון פליטים ולקראת משאל העם מנסים לחזור לדרום סודן כרבע מיליון פליטים נוספים, שמעוניינים להשפיע על משאל העם, ולהשתתף בהליך בנייתה של האומה הדרום סודנית החדשה.

רבים מאותם פליטים החוזרים לדרום סודן, בילו את שנות גלותם בצפון סודן. שם, הם סבלו מגזענותה של החברה הערבית בשל צבע עורם, אך מצד שני נהנו משירותי בריאות וחינוך שמומנו על ידי המדינה. בחזרתם דרומה מוצאים הפליטים בתי חולים מתפוררים, שסובלים ממחסור מחפיר בציוד רפואי ובצוותים רפואיים מיומנים, ומערכת חינוך כושלת שמאפשרת רק למתי מעטים לקבל חינוך ראוי. הסיבה לכך היא שבזמן שרוב עתודות הנפט של סודן נמצאות בחלק הדרומי של המדינה, רוב המשאבים של המדינה מושקעים בצפון, מה שעומד בלב המחלוקת בין הדרום לצפון, ומגבה את תחושת הצדק של תושבי דרום סודן כאשר הם דורשים מדינה עצמאית.

למרות המלחמה העקובה מדם, שנמשכה כ-20 שנה ושגרמה למותם של שני מיליון אנשים, תושבי דרום סודן מוכנים להרים את נשקם פעם נוספת, ולהילחם על עצמאותם אם הצפון ימנע מהם את מבוקשם. בינתיים, מתחילים לצוץ סימני ראשונים של מלחמה. לפני כחודש הפציצו מסוקים של צבא סודן בסיס צבאי של האס.פי.אל.אם. לפני כשבועיים נהרגו 12 חיילים דרום סודנים לאחר שהותקפה משאית צבאית בדרכים, והאצבע המאשימה מופנית כלפי צבא הצפון.

מורדים חמושים בדרפור

בניסיון למנוע את המלחמה הבאה, מנסה מצרים ללחוץ על הממשל בחרטום לדחות את משאל העם. המטרה מאחורי דרישה זו היא לקנות זמן נוסף, שבמהלכו ינסה הצפון להגיע להסכם עם מנהיגי הדרום. ההסכם אמור למנוע מהדרום לקבל עצמאות מלאה. מצרים חוששת שבמידה ותחל מלחמת אזרחים נוספת בסודן, המלחמה עלולה להפוך למלחמה כלל אזורית, שתמוטט את היציבות במזרח אפריקה, ושתביא לנהירה המונית של פליטים למצרים.

בנוסף לכך, במסמך שנחשף בוויקיליקס התגלה שמצרים חוששת מכך שמדינה דרום סודנית תפגע ביכולתה של מצרים להשתמש במי הנילוס באופן חופשי (זכות המעוגנת על ידי הסכם בין מצרים לסודן משנת 1959), ולכן ביקשה מארה"ב עזרה במניעת פירוקה של סודן.

גם סין מעוניינת במניעת עצמאותה של דרום סודן. עשירית מהנפט המיובא לסין מגיע מסודן. סין השקיע כסף רב בפיתוח תשתיות לזיקוק ושינוע נפט בצפון סודן, וחוששת שהשקעתה תרד לטמיון אם הדרום יתנתק. במהלך השנים סין השקיע כסף רב על מנת לחזק את משטרו של נשיא סודן עומר אל-באשיר, הן כלכלית והן צבאית, על מנת לדאוג שהנפט ימשיך לזרום מזרחה. אם תפרוץ מלחמה, סין תמשיך לתמוך במשטרו של אל-באשיר, כפי שעשתה כשסיפקה לסודן נשק בזמן שהתחולל רצח העם בדרפור. כל עוד שסין ממשיכה לקנות נפט מסודן, סנקציות מצד מדינות המערב לא יהיו אפקטיביות כי הנפט ימשיך להימכר, והנשק ימשיך לזרום לסודן.

אל-באשיר

בינתיים, נשמעים קולות של פשרה מהצפון ומהדרום גם יחד. פגן אמום, מנהיג האס.פי.אל.אם, הביע הסכמה לכך שהדרום ישלם לצפון תמלוגים בעבור הרווח הצפוי מעתודות הנפט הנמצאות במחוז אבאי שבחלקה הצפוני של דרום סודן. בנוסף לכך, הודיע אמום שבמידה והדרום יקבל עצמאות, הם ימשיכו להשתמש במזקקות וצינורות הנפט הנמצאים בצפון סודן, על מנת שלא לפגוע בכלכלתה של הצפון ובהמוני העובדים בבתי הזיקוק.

ממשלו של אל-באשיר אותת לוושינגטון שבמידה וארה"ב תסכים להסרת הסנקציות נגד סודן, ולנרמל את היחסים בין שתי המדינות, חרטום תהיה מוכנה לשאת ולתת על עתידה של דרום סודן.

והיכן עומד נשיא רה"ב ברק אובמה בכל העניין הזה? הוא נוקט בשיטת המקל והגזר. מצד אחד, הוא מציע נורמליזציה לממשל בחרטום בתמורה לקיום משאל העם בדרום ושיפור מצב זכויות האדם במדינה. מצד שני, אובמה מאיים שארה"ב תחריף את הסנקציות כנגד סודן אם הצפון לא יענה לדרישת הדרום לעצמאות. על מנת לשמור על השלום בסודן ובמזרח אפריקה, אובמה מוכן לנרמל את היחסים עם ממשל שאחראי לרצח העם בדרפור, ושבראשו עומד מנהיג שמבוקש על ידי בית הדין הבינלאומי בגין פשעים נגד האנושות.

כל עוד שאין הסכם בין הצפון לדרום בנוגע לעתידה של דרום סודן, פרשנים רבים צופים שבקרוב יחודשו הקרבות. אפשר רק לקוות שבמידה ותתחדש הלחימה, הקהילה הבינלאומית לא תשב בחיבוק ידיים, כפי שקרה בדרפור ב-2003.

סיכום של בית הדין הבינלאומי בעניין דרפור:

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליאור

    מלחמה קרה בין תאגידים על הנפט הסודני ועל חשבון הסודנים:

    חברות הנפט האמריקאיות שואפות בטווח הבינוני לשני דברים: ראשית, לסלק מסודאן את ההתאגדויות של חברות הנפט מדרום מזרח אסיה. שכן ייצור הנפט הסודאני יגיע באמצע השנה הבאה לחצי מיליון חביות ביום, לאחר שהנשיא אל-בשיר היה נוכח בשבוע שעבר בטקס חתימה בין משרד האנרגיה והמכרות הסודאני לבין חברת פטרודאר המובילה את קונצרן נפט המורכב מ-15 חברות רובן סיניות, מאלזיות ואירופאיות.

    שנית, חברות הנפט האמריקאיות מתכננות כי לאחר שתושג יציבות בעיראק הן יאריכו את קו הנפט מהמפרץ הערבי כך שהוא יעבור מנמל ינבע הסעודי אל נמל ערוס הסודאני, [ומשם] דרך דארפור אל צ'אד שם [יתחבר] לצינור הקיים שמתחיל משדות דבא בצ'אד וישפך באוקיינוס האטלנטי וכך תהיה זרימה בטוחה של נפט לצרכנים האמריקאים.

    http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=107345_memri&act=show&dbid=articles&dataid=1110