כי סודות הורגים

הבמאי מייקל מור פירסם פוסט המסביר מדוע החליט לשלם את הערבות של מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג', על אף האישומים בתקיפה מינית, ולמה זה בכלל מעשה פטריוטי. הנה תרגום של חלק מדבריו
העוקץ

אתמול, בבית המשפט בלונדון, עורכי הדין של מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', הציגו בפני השופט מסמך בחתימתי שמעיד כי העמדתי 20 אלף דולר מכספי האישי לצורך שיחרורו בערבות של מר אסאנג', שהיה עצור עד אז. מעבר לכך, אני מציע בפומבי לתרום את האתר שלי, השרתים שלי, שמות הדומיין שלי וכל דבר אחר שיעזור לויקיליקס להמשיך לפעול ולשגשג ולחשוף את הפשעים שהוסתרו ובוצעו בעזרת כספי משלם המסים האמריקאי.

הובילו אותנו למלחמה בעיראק בכחש. מאות אלפי בני אדם מתו מאז. דמיינו לכם מציאות שבה האנשים שתכננו את פשעי המלחמה האלה ב-2002 היו צריכים להתמודד עם אתר כמו ויקיליקס בזמן אמת. יכול להיות שהם לא היו מצליחים לסבך אותנו כל כך. הסיבה היחידה שבגללה הם חשבו שהם יוכלו לחמוק מכל אחריות, היא מעטה החשאיות שגונן עליהם. הביטחון הזה כבר איננו עוד ואני מקווה שהם לעולם לא יוכלו לרקוח מזימות במחשכים.

אז מדוע ויקיליקס, שעשתה שירות ציבורי חשוב כל כך, נמצאת תחת מתקפה אכזרית כל כך? משום שאנשיה ביישו את אלה שטייחו את האמת.

(…)

לאנשי ויקיליקס מגיע שנגיד להם תודה בגלל העבודה שעשו, אבל התקשורת התאגידית מבטלים את החשיבות של ויקיליקס ("הם פירסמו רק מעט מידע חדש!") או תיארה אותם כאנרכיסטים לכל דבר ("הם פירסמו הכל ללא כל עריכה"). למעשה, ויקיליקס קיימת גם משום שהתקשורת הממוסדת לא מילאה את תפקידה. ראשי התאגידים התשלטו על חדרי החדשות ולא איפשרו לעיתונאים טובים לבצע את עבודתם. אין יותר זמן או כסף לעיתונות חוקרת. המשקיעים לא רוצים שסיפורים כאלה יתפרסמו. הם אוהבים לשמור על הסודות שלהם בסוד.

היזכרו בעולם לפני עשר שנים והוסיפו אליו את ויקיליקס. היזכרו בתצלום הזה:

ג'ורג' בוש מקבל לידיו "מסמך סודי", ב-6 באוגוסט 2001. המסמך נקרא: "בן לאדן נחוש להכות בארה"ב" ובו הופיע דו"ח של ה-FBI שמספר כי הארגון חשף "דפוסי פעולה של פעילות חשודה במדינה, שמלמדים על כוונה לחטוף מטוסים". מר בוש החליט להתעלם מהמסך הזה ובילה את ארבעת השבועות הבאים בחופשת דיג מהנה.

אבל אם המסך הזה היה דולף, איך אתה או אני היינו מגיבים? מה היה עושה הקונגרס? האם היה סיכוי גדול יותר שמישהו, איפשהו, היה עושה משהו אם כולנו היינו יודעים על כוונתו של בן לאדן?

(…)

לאלה מכם שחושבים שזאת טעות לתמוך בג'וליאן אסאנג' בגלל התלונות החמורות נגדו בגין תקיפה מינית, אני ממליץ לא להיות תמימים כל כך לגבי הדרך שבה הממשל עובד כאשר הוא מחליט לפגוע במי שמאיים עליו. בנוסף, בלי קשר לאשמתו או חפותו, לאדם הז יש זכות שאשלם בשבילו דמי ערבות כדי שהוא יוכל להגן על עצמו. לכן, הצטרפתי אל הקולנוענים קן לואץ' וג'ון פילגר ואל הסופרת ג'מינה קאן וגייסנו את דמי הערבות כדי שהוא ייצא לחופשי.

האם ויקיליקס יכולה להזיק ליחסים הדיפלומטיים של ארה"ב ולאינטרסים שלה? יכול להיות, אבל זה המחיר שיש לשלם כאשר הממשל לוקח את העם למלחמה שמבוססת על שקר. העונש הוא שמישהו אחר יפנה אליכם את אורות הזרקורים כדי שכולם יראו מה עשיתם. כל מסמך שאתם כותבים וכל דוא"ל ששלחתם יכול להתפרסם. מצטער, אבל אתם הבאתם את זה על עצמכם. עכשיו יהיה קשה הרבה יותר לתכנן את השקר הגדול הבא.

זה הדבר הטוב ביותר שויקיליקס עשו. אנשי ויקיליקס, שאלוהים יברך אותם, יצילו חיים בזכות מעשיהם. כל מי שתומך בהם הוא פטריוט אמיתי.

לכן אני תומך במר אסאנג' ומוכן לשלם את דמי הערבות שלו.

למכתב המלא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ירדנה אלון

  ראשית תודה לעורכי האתר שתרגמו והביאו את הרשימה של מייקל מור
  אמנם הרשימה של מור נוגעת יותר לאזרחי ארה"ב,אבל יש לה כוח אוניברסאלי, בעיקר לנוכח האירועים על הכרמל מלפני כשבועיים,שם התגלתה ההזנחה הנבזית והפושעת בשיאה.
  אחד מקרובי משפחת הקורבנות קרא להם "טייחים",זה קצת עלבון למקצוע המכובד מאוד בעיני.(יש לי כבוד גדול לעבודת כפיים ואנשי כפיים הרבה יותר מאשר לאנשי הצוארון הלבן,מן שריטה אישית שכזאת)

  במקרה של השריפה על הכרמל קיפחו ארבעים ושלושה בני אדם(כמדומני) את חייהם,אבל לא רק חייהם קופחו,יחד איתם במעגל האישי והקרוב וגם הרחוק יותר קופחו נפשותיהם של אנשים רבים שלא ישובו עוד להיות מה שהיו בעקבות האסון.
  בני אדם איבדו את רכושם,את בתיהם,את זכרונותיהם,את החיים שהיו להם קודם,גם אם ישתקמו הצלקות ישארו,ואיתן החרדות הקיומיות שילוו אותם מעתה ועד שארית חייהם.

  עכשיו הם מצטרפים למשפחת האזרחים הישראלים(לא משנה מאיזו דת או עדה,זה לא הזמן לבוא חשבון בעניינים אלה)המקופחים המוזנחים,הנטושים,ע"י המדינאים שדורשים מהם למלא את החובות שלהם כאזרחים (צבא,מיסים,מילואים,וכו')אבל נוגסים בזכויותיהם הבסיסיות ביותר עקב בצד אגודל במשך שנים.
  כך ננטשו,הנכים בחברה הישראלית,
  העובדים בחברה הישראלית,
  החולים בחברה הישראלית,
  הילדים בחברה הישראלית,
  הנשים בחברה הישראלית,
  רגב אחר רגב,שעל אחר שעל,כל סקטור נפל שדוד להזנחה,ולנטישה,
  מפני שלא היה לנו ויקליקס, וגם כשהיו אנשי ויקיליקס ישראלים אי פה אי שם,האג'נדה שלהם הייתה כל כך זניחה כי החיבור הון שילטון ששולט על התקשורת הישראלית (וכבר ראינו את עיתונאי החצר שהשתיקו כל נסיון ממשי לדבר על הנטישה וכיבסו את החסימה הזאת במושג חדש הלקוח מתורת הקבלה "תיקון"
  בואו לא נחפש אשמים,בואו לא ניתלה את האשמים בכיכר העיר,בואו ניתן להם "לתקן" ככה מנסים לפייס את הפוריות האזרחיות(הפוריות- אלות הזעם והנקמה במיתולוגיה היוונית).ומשתיקים כל נסיון לסלק החוצה והצידה את האחראים.

  מייקל מור ברשימתו לא נותן לפשעים האזרחיים לעבור לו ליד האוזן,
  אצלנו נותנים לה גם נותנים.

  עוד משהו שמייקל מור אומר וצודק וטוב היה לוא היינו לוקחים את זה ברצינות וזה עניין השקיפות והפתיחות, מסוג הדברים שהפוליטיקה הישראלית בורחת מהם כמו שטן ממים קדושים.
  וזה בדיוק מה שנחוץ לנו עכשיו בכל התחומים.
  אבל כאמור,בכנסת יושבת חבורת טייחים, אני לא בטוחה שהם טייחים אני לא חושבת שמיכלאנג'לו,שהיה אמן בציורי טיח קיר(פרסקו)היה לוקח מי מהם להיות שוליה שלו אפילו בחינם,

  באשר לנקודה שמייקל מור העלה בקשר להאשמות באונס,או במעשים מגונים,
  לא יודעת ולא מוצאת גם קשר,אדם יכול להיות מצויין בתחקירים ובהוצאת אמיתות מסויימות לאור,ולהיות מטרידן סידרתי, ראו את "בחורינו המצויינים"אנשי צבא ומשטרה,שאולי היו טובים כאנשי מקצוע בתומם,אבל בני אדם גרועים בנושאים אחרים,הטבע האנושי מורכב מאוד
  אני מקווה שבמקרה של אסאנג' כמו בהרבה מקרים אחרים ,של בני אדם מפרסמים,או סתם אנשים מן השורה, האמת תצא לאור,ואם הוא אשם בהטרדה שישלם על כך,ואם הוא חף מפשע שיצא זכאי, העניין של ויקיליקס הוא דבר אחד,והעניין של הטרדות מיניות הוא דבר שני.אפשר לומר "שאפו"על ויקיליקס,ואפשר לומר בוז על הטרדות מיניות גם אם מדובר באותו אדם.

 2. עמית

  כי עכשיו מתחילים לצאת הסודות של התאגידים הגדולים.
  כשאתה מסתבך עם ממשלות מאשימים אותך באונס, כשאתה מסתבך עם חברות בין לאומיות אתה נאנס.