רישיון במבחן

שותפות "תמר" מאשימה את ועדת ששינסקי בכשלון המו"מ למכירת גז ומצרפת למאבקה את שר התשתיות לנדאו. אבל מדובר בטיעוני סרק
אמנון פורטוגלי

ראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לדרישתו של שר התשתיות עוזי לנדאו, ומתערב בסוגיית תמלוגי הגז. על פי "גלובס", המקושר היטב ומוזן מתאגידי הגז, נתניהו שיגר באחרונה מכתב לשר האוצר יובל שטייניץ ולשר התשתיות עוזי לנדאו, שבו הוא מציין כי "הממשלה תקיים דיון בנושא בהקדם האפשרי על מנת לגבש את מדיניותה". בפגישה שתתקיים ב-5 בינואר צפויים להשתתף לנדאו, שטייניץ ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. בנוסף, על פי העיתון, צפויים להשתתף בדיון גם נציגי תאגידי הגז וביניהם בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, ונציגי נובל אנרג'י. גם נציגי "המשקיעים הקטנים" דורשים להשתתף ב"ועידה" זו.

הפרופגנדה של תאגידי הגז עלתה מדרגה. עכשיו היא תולה את כישלונה העסקי לממש את מכתבי הכוונות ולסגור עסקה עם חברות מקבוצת החברה לישראל בוועדת ששינסקי. כך אנו קוראים בעיתונות כי: "כניסתה של ועדת ששינסקי… והמלצות לעלות את המיסוי על תגליות הגז הטבעי הקיימות… יצרו חוסר ודאות עסקית שמנעה מהשותפות לחתום על חוזה אספקה מחייבים בצל העובדה שאינה יכולה לדעת איך יראה הפרויקט מהבחינה העסקית, לסגור את המימון לפרויקט ולקבוע מחיר מכירה לגז".

הייתי מצפה שהכתב יבדוק טענות אלו. בניגוד לטענות ול"עובדות" אלו, אין שום בעיה "לדעת איך יראה הפרויקט מהבחינה העסקית" אם המלצות ועדת ששינסקי יתקבלו במלואן, ולקבוע מחיר מכירה לגז. ואכן, על פי הודעות כי"ל ובתי הזיקוק, שותפות תמר היתה במו"מ איתן, ללא קשר ל"חוסר הוודאות העסקית והמימונית שנוצרה בעקבות המלצות וועדת ששינסקי", ופשוט הפסידה את העסקה.

שותפות תמר נחלה כשלון צורב במו"מ על מכירת הגז, ונראה שההצעה של EMG היתה זולה/טובה יותר. ככל הנראה השותפים בתמר הבינו זאת כבר לפני שבוע וניסו לערב את הממשלה דרך שר התשתיות לנדאו, שמיהר לכתוב מכתבים לראש הממשלה. עכשיו מנסה השותפות להטיל את האשמה על ועדת ששינסקי. בין השאר, בטענות על "חוסר הוודאות העסקית והמימונית שנוצרה בעקבות המלצות וועדת ששינסקי", ולמנף את הכישלון במשא ומתן למכירת הגז להישג במאבקה בוועדת ששינסקי.

קידוח תמר

הטיעונים האלו של שותפויות הגז הם טיעוני סרק. לפי פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחבר ועדת ששינסקי, "עצם זה שהוועדה הציגה את המסקנות רק שיפר את הוודאות בענף, ולא הפחית אותה". לגבי המימון, גורמים בנקאיים בכירים אומרים כי המלצות ששינסקי לא השפיעו ולהערכתם גם לא ישפיעו על מימון הפרויקט. הסיבה לכך היא שאחד המדדים החשובים אותו בודקים הבנקים לצורך נתינת הלוואות ואשראים, המודד את יכולת של חברה להחזיר הלוואות, והנכלל לעיתים בהסכם ההלוואה, מבוסס על הרווח לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות – EBITDA. מדד זה לא נפגע ממסקנות ועדת ששינסקי.

אין כל בעיה לקבל מימון בהיקף של 3 מיליארד דולר לפרויקט שיש לו הכנסות נקיות (לפני ריבית, מס, ופחת) של כ-30 מיליארד דולר – גם אם יתקבלו המלצות ועדת ששינסקי במלואן. לדברי פרופ' קנדל: "אפשר לסגור פיננסית את פרויקט פיתוח תמר כבר היום". יתרה מזאת, הממשלה הציעה לעזור במימון פרויקט תמר. אלא שתאגידי הגז אינם מעוניינים בהצעות הממשלתיות הנדיבות ומאיימות על המדינה באי חתימת הסכם לאספקת גז עם לקוחות ישראלים. מטרתם הגלויה בקמפיין ההפחדה הנוכחי היא שמסקנות ועדת ששינסקי לא יחולו על תמר.

השותפים הישראלים בתמר לא סוגרים את מימון הפרויקט, לא מאשרים את תוכנית הפיתוח של הפרויקט, טוענים שאינם מקדמים משא ומתן עם הלקוחות, מאיימים בעצירת הפרויקט ונוקטים בפעולות נוספות כאמצעי לחץ על הממשלה, ושר התשתיות נופל בפח ותומך בתאגידי האנרגיה. שר האוצר שטייניץ לעומתו, קורא היטב את המצב. בנאום בכנס גלובס ביום שני התייחס שטייניץ להודעת שותפות תמר מאתמול, לפיה השותפות שוקלות לעכב את פיתוח תגלית הגז. שטייניץ אמר באופן מפורש כי יש לשותפות יש רק שתי אפשרויות: לפתח את תגליות הגז או להחזיר את הרישיון למדינה.

אני מציע ללנדאו ולממשלה לפעול ולא לכתוב מכתבים. החוק מסמיך את שר התשתיות לחייב בעל חזקה לספק את הגז הדרוש לצרכי המשק. כל מה שהוא צריך לעשות זה להודיע לשותפים שהם פועלים בניגוד לחזקה שנתנה להם, לקחת מהשותפים את שטר החזקה בתמר, כאשר המדינה – לפנים משורת הדין – תחזיר להם את כל השקעותיהם בצרוף ריבית ביד נדיבה.

בדרך זו לנדאו והממשלה יבטיחו וישיגו את מבוקשם – שמאגר תמר יפותח בזמן. בסיכומו של דבר השותפים בתמר אינם אלא משקיעים פיננסיים, ואת כישורי המכירה שלהם ראינו זה עתה. את הפעילויות המקצועיות בתחום הקידוח וההפקה עושה השותף המפעיל את השותפות. הממשלה תוכל בקלות רבה לממן את הפרויקט במקום השותפים הנוכחיים.

המאבק על הגדלת חלקה של המדינה בהכנסות מהגז עבר מפנה והופך למאבק על מהות הדמוקרטיה הישראלית – האם הריבונות תעבור לאוליגרכים בעלי ההון הגדול ולתאגידי הגז שישלטו במדינה. אם נפסיד במאבק זה, נהפוך למדינה של האוליגרכים, על ידי האוליגרכים ולמען האוליגרכים. עלינו לבחור – להשתמש כאזרחים בריבונות שלנו או לאבד אותה. הציבור יכול וצריך להעביר מסר ברור וחזק שלממשלה יש מנדט לשנות את החוק הקיים ולהטיל מיסים, והתומך במסקנות ועדת ששינסקי.

הכותב הוא חבר בפורום פעולה אזרחית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עמית

    בהנחה שהיום יש לנו מספיק גז ממקורות אחרים עדיף לשמור את הגז בקידוח תמר לניצול מאוחר כאשר הגז ממצרים יאזל.