גנן גידל גינה בגג

חקלאות אורבנית על גגות הבתים יכולה לשפר את המצב הכלכלי, הסביבתי ואפילו האסתטי של המזרח התיכון. בקרוב על גגות תל אביב?
העוקץ

מאמר של ארווה אבראווה באתר Green Prophet, עוסק ביתרונות של חקלאות גגות אורבנית ועל התאמתה למצב הכלכלי, הסביבתי והארכיטקטוני במזרח התיכון.

הדיווחים האחרונים על תושבים בעזה שהחלו לגדל ירקות על גגות בתיהם, גרמו לנו לחשוב על תופעת הגננות האורבנית ועל התאמתה למזרח התיכון. אנשים רבים חושבים שגידול ירקות במשק פרטי זה עניין ל"ירוקים" אדוקים בלבד, אבל האמת היא שגם מי שלא שקוע לגמרי התרבות האקולוגית יכול ליהנות מכך. זה היופי האמיתי של גננות אורבנית: יש בה משהו לכל אחד וכל אחד יכול להרוויח ממנה.

מעבר לקירור העיר בקיץ וחימומה בחורף, החקלאות הזעירה על גגות הבתים יכולה לעזור לאוכלוסייה ענייה לשפר את תזונתה ואפילו לייצר הכנסה נוספת למשק הבית.

נבן מטוולי (Neveen Metwally), חוקרת במעבדה הראשית לחקלאות ואקלים בקהיר, מסבירה שתושבי הערים הגדולות במזרח התיכון צריכים להשתכנע תחילה שהם יוכלו להפיק תועלת אישית מהגינה על גג ביתם לפני שיחשבו על תפקידים אחרים שלה. "אני אומרת להם 'גינה על גג הבית תעזור לאיכות הסביבה', והם ישיבו לי 'לא, תודה – אני רק רוצה להאכיל את המשפחה שלי'. לכן, אני חייבת לחשוב כמוהם ולהסביר להם מהם היתרונות שהם עצמם יכולים ליהנות מהם בזכות הגינה".

מטוולי אומרת שהיתרונות הרבים של גינות על גגות הבתים כוללים גם הפחתה בזיהום האוויר, שנהפך זה מכבר לבעיה גדולה מאוד בקהיר, כמו גם בערים רבות אחרות במזרח התיכון (בטהראן, למשל, מתים מדי יום 27 בני אדם בעקבות מחלות שקשורות לזיהום אוויר).

כאמור, גינות על גגות יכולות גם לסייע בספיגת חום וקור והן פועלות כחומר בידוד, שמפחית את רמת השימוש באנרגיה לצרכי קירור או חימום הבית. בנוסף, הן מייצרות מזון בעלות נמוכה וגם מהוות מקום מפלט לציפורים, דבורים וחרקים. גננות אורבנית יכולה למלא תפקיד חשוב בהתמודדות של ערים, ושל תושביהן, עם נזקי שינויי האקלים. על פי נתונים של האו"ם, חצי מאוכלוסיית העולם חיה כבר כעת באזורים אורבניים והמספרים צפוים לעלות עוד יותר (עד לחמישה מיליארד בני אדם) עד 2030.

העובדה שהתושבים יכולים לספק לעצמם פירות וירקות מהווה יתרון משמעותי בתקופות של מחסור במוצרי יסוד או של עליות מחירים קיצוניות. כדי שהמזרח התיכון (שבו רוב גגות הבתים הם שטוחים ולכן אידיאלים לסוג כזה של חקלאות) יאמץ את המודל של גינות על גגות, הוא יכול ללמוד מהדוגמה של הונג קונג וסינגפור, שתי מדינות שעברו לייצר יותר מ-20 אחוז מצריכת הבשר והירקות שלהן בתחומי העיר.

סיבה אחרונה, חשובה גם היא, למעבר לגננות גגות היא כתמי הצבע הרעננים שהגינות יוסיפו לערים הצפופות והאפורות. אולי זה מה ישכנע יותר תושבים לקחת טוריה ומעדר ולטפס במדרגות אל הגג.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. יוסי לוס

  אבל, בישראל לא רק "הטבע" עוצב בהתאם לנופים אירופאים, אלא גם בתים רבים נבנו בהתאמה לאקלים המושלג של אירופה הצפונית וכוסו בגגות רעפים אלכסוניים במקום בגג שטוח שמאפשר גינון על הגג.
  הבעיה היא שהקמת גינה שמכסה את הגג היא פרוייקט יקר למדי. יחד עם זאת, אפשר גם אפשר לגדל לא מעט דברים אכילים וטעימים באדניות בינוניות ובעציצים סטנדרטיים ובאיכות גבוהה בהרבה שכן כאשר הגידול אינו בקנה מידה תעשייתי אין צורך בחומרי דישון ובחומרי הדברה.

 2. אורי זקהם

  יש לבצע איטום של הגג כדי שלא יחדרו מים לדיירי הקומה העליונה. וכמה שטח כבר יהיה לכל משפחה? כמה תוצרת אפשר להביא? ואיך זה מסתדר עם מחירי המים המאמירים?

 3. אריק

  אדמה (+מים+צמחים) על הגג תיצור מעמסת משקל רצינית. לפני ששופכים טון אדמה על גג תל אביבי ממוצע, צריך לוודא שהוא בנוי לעומס הזה ולא יקרוס. חלק לא קטן מבנייני תל אביב נמצאים במצב פיזי רעוע, וחשוב לוודא את בטיחות העניין.

  מעבר לכך, זה רעיון סבבה בעיני.