מאסטר המריבה

תזת המאסטר של ג'ני פטו, יהודייה קנדית אנטי-ציונית מאוניברסיטת טורונטו, מחוללת סערה באקדמיה, בעיתונות ואפילו בפרלמנט. וזו רק המלה האחרונה בעימות בין הימין הקנדי לתנועת ה-BDS המתחזקת
העוקץ

תזת מאסטר של ג'ני פטו (Peto), סטודנטית באוניברסיטת טורונטו, מעוררת מחלוקת חריפה באקדמיה, באינטרט ואפילו בפרלמנט הקנדי שבו הובעה ביקורת חריפה אודותיה. נושא התזה של פטו – יהודייה אנטי-ציונית, חברה בקואליציה נגד האפרטהייד הישראלי ונכדה למשפחה של ניצולי שואה – הוא "תחושת הקרבן של בעלי העוצמה: יהודים לבנים, ציונות והגזענות של חינוך השואה ההגמוני". בעקבות הביקורת בקהילה היהודית ודיווחים בעיתונות, עלתה תזת המאסטר של פטו לדיון בפרלמנט, שם כינה אותה חבר הפרלמנט סטיב קלרק "מסמך אנטישמי מזעזע", ואילו אריק הוסקינס, שר ההגירה, אמר שהיא "דוחה".

על מה המהומה? זו תמצית התזה (אבסרקט) של פטו:

"העבודה הזו מתמקדת בשאלות של זהות יהודית, לובן (whiteness) וקורבניות בחינוך השואה ההגמוני. הטיעון שלי הוא שכיום יהודים ממוצא אירופי נהנים מזכויות יתר של לבנים והם שייכים למעמד החברתי-כלכלי הגבוה ביותר במערב. למרות זכות היתר הזו, הקהילה היהודית המאורגנת מעלה טענות אודות היותה קורבן, טענות הזוכות לאישור הן בקרב הקהילה היהודית והן בשיח הציבורי המערבי. הטענות אודות תחושת הקורבן הזו אינה יותר על המציאות, אולם טענות אלו ממשיכות להיות מופצות כיוון שזהות יהודית המבוססת על דימוי הקורבן מיטיבה עם הקהילה היהודית המאורגנת ועם מדינת ישראל. אני מתמקדת בשני פרויקטים של חינוך השואה – מצעד החיים, ומצעד הזיכרון והתקווה – על מנת להראות כיצד נעשה שימוש בדימוי הקורבן היהודי באופן שמטשטש את זכויות היתר היהודיות, כיצד החינוך הזה מכחיש את הגזענות היהודית ומקדם את האינטרסים של מדינת ישראל".

את התזה המלאה של פטו אפשר לקרוא כאן.

הבמאי אבי לואיס מדווח ביתר פירוט על הפרשה, ומסביר מדוע התקשורת ממהרת לתייג כל ביקורת על ישראל כ"אנטישמיות". בתחילת החודש הוא אף ביים ל"אל ג'זירה" כתבה על התמיכה ההולכת וגוברת של קנדה בישראל, והעלייה בהתקפות נגד ארגונים פרו-פלסטינים:

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Diogenes

  When Zionism changes substance and definition every 25 years, I'm proud to be an anti the contemporary 'flavour' of zionism !

 2. עמית כהן

  משום מה חשבתי שזה אתר של אנשי שמאל שפוי, שרוצים לתקן את ישראל. לא כאלה שרוצים להחרים ולהרוס אותה.

  היהודים מנצלים את השואה כדי לחפות על העובדה שיש להם זכויות יתר?
  אתם מבינים שרק בשלושה מקומות אפשר לשמוע את הטענות הללו:
  אתרים איסלמיסטים, אתרים נאו-נאצים ואתרים של השמאל האולטרה קיצוני.

  ולא לשווא רק במקומות שכאלה אפשר לשמוע את הטענה הזו, היא נובעת משנאה ולא מדבר או חצי דבר רציונאלי.
  איזה זכות יתר יש לקהילה היהודית? העובדה שאין כמעט מדינה שהם לא הקהילה שיש כנגדה הכי הרבה "פשעי שנאה" וגזענות? (תמיד יש "תחרות" עם קהילות הומו-לסביות על המקום הראשון. לרוב היהודים "מנצחים")

  כאשר מדברים על "זכויות יתר" שיש למיעוט יהודי ש"מככב" בכל הסטיסטיקות של פשעי שנאה של כל ארגוני זכויות האדם – אי אפשר שלא להזכר בעבר.
  האנטישמיות של כל המאות שנים האחרונות תמיד ראתה ביהודים כמיעוט עם זכויות יתר.
  למי שאין בעיה לשחזר תזות נאציות, שיהנה.

  במציאות, גם בנוגע לקהילות היהודיות וגם בכל הנוגע לישראל – להגיד שהם מקבלים יחס מועדף זו חתיכת שטות.
  אתמול בבוקר 54 פקיסטנים נהרגו בהתקפה של נאט"ו.
  אתם יכולים לבדוק בכל כלי התקשורת הבינלאומית – זה בקושי מדווח.
  אם ישראל הייתה עושה משהו שקרוב לזה – זה היה מקבל כותרת ראשית למשך חודש. עשרות אלפים היו יוצאים לרחובות באירופה. היה מתחולל כנגדה מסע שנאה אדיר.
  הדבר היחידי שבו מעדיפים את הקהילות היהודיות ואת ישראל – זה בשנאה. אותם מעדיפים לשנוא.

 3. ירדנה אלון

  שבת שלום עמית,
  ראשית, זה שאתר העוקץ מביא את האינפורמציה הזאת עדיין לא אומר שעורכי האתר תומכים בה, הם לא הביאו ולא הביעו כל דיעה בנדון,הם בסך הכל הביאו אינפורמציה על קיומה של תזה כזאת.
  איך אתה או הקוראים תתייחסו לאינפורמציה הזאת,זה כבר עניין של בחירה חופשית ואישית,
  אף אחד לא מחייב אותך להסכים עם התיזה של הגברת פטו,בסך הכל רצו שתהייה מודע לקיומה ,
  הרשיתי לעצמי לדבר כביכול בשם עורכי האתר מפני שתגובתך היא תגובה מאוד אופיינית לרבים בחברה הישראלית, בכל פעם שמובאת לידיעת או מושמת על סדר היום הציבורי תזה מסויימת שנוגדת את השקפת עולמו של הקורא, מייד הוא קופץ כנשוך נחש וסבור שגם השליח מאמין באינפורמציה שהוא מביא (זוהי אינפורמציה עיונית,לא אינפורמציה אמונית, במובן שהעורכים לאו דווקא באתר זה מחוייבים כלפיה)
  פשוט רצו שתדע שהיא קיימת ואם תרצה לאחר ידיעתך על קיומה תתיחס לזה על פי דעתך והשקפתך
  מה רע בזה?
  אתה לא רוצה לדעת שקיימות בעולם גם תזות כאלה?
  למה?למה אתה לא רוצה לדעת?
  האם מפני שהידיעה על קיומן של תזות כאלה או אחרות,
  האם הידיעה שיש גם מחשבות והשקפות עולם שונות מזו שלך מאיימת עליך? כי אז תצטרך לקחת אחריות על הידיעה ולהתייחס אליה,
  אתה מעדיף לא לדעת כי ידע זה לא רק כוח ידע זה גם אחריות?

 4. ירדנה אלון

  התחלתי לקרוא את התזה של הגברת פטו,עוד לא קראתי את כולה, בכל זאת יש שם כמאה עמודים,
  אולם הרושם הראשוני שקיבלתי בקריאה של העמודים הראשונים
  ג'ני פטו,כותבת תזה,מנקודת מבט של יהודיה אשכנזייה עד למקום שאליו הגעתי בקריאה המאוד ראשונית, היא בכלל לא מודעת לנקודת המבט המזרחית שקיימת בישראל,היא כותבת על לובן,ועל הגמוניה כאילו היא לא מודעת בכלל שישראל היא מדינת הרארכיה מעמדית על רקע אתני והלובן העליוני נמצא בצד של המוצא המזרח אירופאי ממנו משתרגים שורשיה המשפחתיים והקהילתיים

  אבל כאמור זו התרשמות מאוד ראשונית,יקח לי זמן לקרוא את כל התזה ולהחליט איך אני מתייחסת אליה

 5. D

  אז העוקץ תומך עכשיו רשמית בחרם?

 6. ג. אביבי

  התזה של ג'ני פטו מסתמכת מספר פעמים על פרופ' אלה שוחט ועל מחקריה בנושא יחסי אשכנזים ומזרחים בישראל. סופסוף מישהו באקדמיה האמריקאית מאיר את נושא ההגמוניזם והגזענות של האשכנזים בישראל. ולו רק למען יכירו יותר ויותר אמריקאים את פרצופה האמיתי של האליטה הלבנבנה בישראל.

 7. אילן גור

  ואין זה חדש שהפכנו את הקורבנות לדרך חיים.

 8. עמית כהן

  כנראה שאחד מאיתנו לא הבין את אופיו של האתר הזה.
  לפי מה שאני הבנתי, מדובר באתר דעתני ואקטיביסטי, לא באתר חדשות שבא לספק ידיעות.
  על כן אני מניח שהתזות שמובאות באתר הזה מתיישבות ברמה כזו או אחרת עם דעת עורכי האתר.
  אני ראיתי בעורכי האתר כאנשי שמאל אקטיביסטים שרוצים לתקן את ישראל מתוך דאגה כנה לישראלים.
  לדידי בן אדם שתומך בחרם על ישראל הוא לא באמת שמאל ישראלי – מעבר לסיבות עקרוניות שבגללם אני חושב שאסור להחרים את ישראל בכלל, החרם מטבעו יפגע בישראלים הפשוטים ולא במדינה עצמה, כלומר בדיוק באנשים שהאתר הזה מקדיש את כל מרצו כדי לשפר את מצבם ולהשיג את זכויותיהם בנושאים כמו תמלוגי הגז, קנסות המים, שיוויון חברתי וכו'.
  אין לי שום פחד מלשמוע דעות שונות, למעשה אני מאמין ששמיעת עמדות ורעיונות שונים תורמת לחידוד המחשבה – ויעיד על כך עצם זה שאני קורא ומגיב על רבים מהמאמרים כאן למרות שעם רוב המאמרים באתר שאינם בתחום הכלכלי-חברתי אינני מסכים.

  בסך הכל חשבתי שאם התזה במאמר המדובר מתיישבת עם דעת עורכי האתר – אז אני לא מבין מהי סיבת הקיום של האתר הזה.
  הם רוצים למנוע סגירת מפעלים בפריפריה שעיריות פיתוח שלמות תלויות עליהם בקיומן – ובאותו זמן תומכים בהחרמת תוצרת המפעלים הללו בגלל שהיא ישראלית?
  מבחינתי זה פשוט טירוף.

  בכל אופן, אני מקווה שאת זו שצודקת ואני זה שטועה.

 9. סמולן

  מדובר במונח שהתקיים במקורו בתחילת המאה העשרים במזרח ומרכז אירופה, ואין לו שום משמעות כיום. הטבעתו המחודשת היא מהלך ימני המזכיר משטרים אפלים. ההצבעה על החוקרת הצעירה כעל "אנטי ציונית" מחייבת תיאור ברור שיגדיר ציונות מהי. בלעדי תיאור מעין זה אין למיתוג ולהצבעה שום משמעות פרט להכפשה ודמוניזציה. ציוניות, כמובן… 🙂

 10. יהושע רוזין

  לכאורה הוגשמה מטרת הציונות: הקמת המדינה וחקיקת חוק השבות. אך מה שאני למדתי בשיעורי תולדות הציונות אצל מורי ורבי אליעזר שמאלי , בית הספר ע"ש יוסף אהרונוביץ' בכפר מל"ל באמצע שנות ה40 הגדרתה כהאי לישנא על רגל אחת: ,,מטרת הציונות להקים מקלט בטוח לעם היהודי במולדתו ההיסטורית במשפט העמים" במובן זה אני מגדיר עצמי ציוני.. לאור העובדה שישראל היא המקום הפחות בטוח ליהודים וגם שמעשיה מביאים לא פעם לאלימות נגד יהודים בתפוצות כיון שנתפסים כתןמכי ישראל והוסרבנות השלום ומעשי הדכוי והתוקפנות שלהנגד פלסטינים בין בישראל ובין בשטחים הכבושים ועזה בכלל זה.

 11. שאול סלע

  הדיון בהעוקץ שעוסק במאמרו של אלחנן יקירה "בזכותהשכחה" לא נמצא

 12. סמולן

  גם כפר מל"ל, גם שמואלי וגם אהרונוביץ' באותו משפט ?

  בכל מקרה, ההיקש שלך פשוט פגום לוגית. אכן ישראל היא המקום המסוכן ביותר בעולם כיום ליהודים (נניח). אולם אין הדבר אומר שמצב היהודים לא השתפר פלאים מבחינה בטחונית מאז הקמתה, או ידרדר פלאים עם פירוקה.

  אבל לא ברור לי מה בכל אלו עונה על מחאתי הנחרצת (!) כנגד השימוש בסהתוויה הזו "אנטי ציונות", כמעשה הימין של המשטרים האפלים וגו'.

 13. רונן

  קראתי את התיזה. להלן הציטוט הרלבנטי לענין "שיטת המחקר":
  promotional and educational
  materials used on both the MRH and the MOL. This data was publicly available on the
  websites of both projects. Due to the limitations of a part-time Master’s degree, I was
  unable to conduct interviews or participant observations on either trip.

  בהתאם, הביבליוגרפיה עלובה ביותר. גם אילן פפה ואלה שוחט היו שמחים מן הסתם לו הכותבת היתה מוותרת על איזכורם. זוהי לא עבודה שהיתה מתאשרת בחוגים לסוציולןוגיה בארץ: לא בגלל הטענות (רובן ממוחזרות), אלא בגלל רמה נמוכה ביותר של ניתוח סוציולוגי.