מגורש מביתו ל-4 חודשים

עדנאן ג'ית הוא פעיל קהילתי ופוליטי במחאה הדמוקרטית נגד מפעל ההתנחלות בסילוואן. נו, ונראה לכם שכוחות הביטחון ירשו לו להמשיך עם זה?
סולידריות שייח ג'ראח

כוחות הביטחון הודיעו השבוע כי בכוונתם להפעיל כנגד תושב סילוואן, עדנאן ג'ית, אמצעי קיצוני ודרקוני: הרחקתו מקהילתו, מביתו, מפרנסתו וממשפחתו למשך ארבעה חודשים. זאת מפני שג'ית הינו פעיל קהילתי ופוליטי, שותף למחאה הדמוקרטית כנגד מפעל ההתנחלות היהודית בסילוואן. לפני כשבועיים קיבל ג'ית, חבר ועד תושבי סילוואן, מכתב המודיע כי המפקד הצבאי מתכוון להוציא כנגדו צו הרחקה מירושלים וסביבתה למשך ארבעה חודשים. המהלך מתבסס על שימוש בסמכויות המוקנות למפקד הצבאי בתקנות לשעת חירום שנותרו מתקופת המנדט הבריטי; השימוש בתקנות ובצעדים החריגים הכלולים בה, כגון צו הרחקה מינהלי, נועדו לשמש את המשטר בזמן מלחמה בלבד.

עדנאן ג'ית

ג'ית, בן 34, נולד וגר בסילוואן כל חייו ומגדל במקום את ארבעת ילדיו. מזה שנים שהוא משקיע את מיטב זמנו בכדי לקדם את האינטרסים של תושבי סילוואן בכלל ושכונת אל-בוסתאן בפרט. לפני כשנתיים הקימו הוא וחבריו את אוהל המחאה כנגד כוונת העירייה להרוס את בתי השכונה לטובת עוד מתחם שישרת את ההתנחלות היהודית במקום (כדאי לקרוא במאמר של עידן לנדו על התוכניות הגרנדיוזיות של ברקת לגבי מתחם "גן המלך"). בשנים האחרונות התארחו באוהל עשרות אם לא מאות ישראלים, דיפלומטים, חברי ממשלות זרות ואף נשיאי אירלנד וארה"ב לשעבר הגב' מרי רובינזון וג'ימי קרטר.

משמאל: שכונת אל-בוסתאן כיום. מימין: "גן המלך" המתוכנן בשטחה
אוהל המחאה בשכונת אל-בוסתאן שבסילוואן. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

ג'ית, שהפך לאחד המנהיגים הבולטים במאבק הלא אלים של סילוואן נגד הכיבוש, סומן על ידי המתנחלים וכוחות הביטחון הפועלים בשירותם כיעד להטרדות ואיומים. משלא הצליחו לבסס כל טענה שתצדיק פתיחה בהליך פלילי נגדו, בחודשים האחרונים נוקטים כוחות הביטחון בצעדים אנטי דמוקרטיים מובהקים של סיכול ודיכוי פוליטי. הוא נרדף וסובל מהתעמרויות והתנכלויות מצד המשטרה וכוחות הביטחון, ונעצר או עוכב לחקירות סרק לפחות שבע פעמים. בנוסף, קיבל ג'ית איומים מפורשים משוטרים ואנשי שב"כ על חייו ואף על חיי משפחתו. ב-28 בנובמבר הודיעו לו כי המפקד הצבאי שוקל לגרשו מירושלים – מקום מגוריו, עבודתו, משפחתו – לתקופה של ארבעה חודשים (הוא כרגע מנהל מערכה משפטית בניסיון למנוע זאת).

מאז נורה למוות תושב סילוואן סאמר סרחאן על ידי מאבטח של עמותת אלע"ד, הסלימו הרשויות הישראליות וכוחות הביטחון את מדיניותם ואמצעי הדיכוי בהם הם נוקטים בשכונה. המהלך האחרון נועד לשבור את המחאה הלגיטימית והבלתי אלימה בכפר כנגד ההתנחלות והריסות הבתים. הרחקתו היא אות אזהרה לכולנו. תושבי סילוואן, ואולי תושבי מזרח ירושלים בכלל, המעזים לפתוח את הפה ולהביע עמדות כנגד מפעל ההתנחלות הדורסני, עלולים למצוא את עצמם עצורים או מורחקים.

ביום שישי האחרון הצטרפו ג'ית וחבריו מסילוואן למשמרת השבועית בשיח ג'ראח והזמינו אותנו להצטרף אליהם ביום שישי הקרוב בסילוואן. הקשיבו לדבריו:

ביום שישי הקרוב, 24.12, תתקיים משמרת המחאה השבועית במקום בשייח ג'ראח – בסילוואן. לפרטים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יהושע רוזין

    ההתנכלויות נגד פלסטינים הנאבקים נגד הכיבוש באמצעים לא אלימים הן ההופכות את ישראל למדינה מצורעת וגורמות לדה לגיטימיזציה של ארצי שלי, כי אין לי ארץ אחרת.אני מאחל לכל האחראים על פשעים אלו שיפחדו לצאת לחו"ל פן יעצרו בחשד לבצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.