• kara w.
  קריטי עד מוות
  מה יהיה על ילדינו השחורים בנערותם?
 • ראפינו
  גול מחאה
  על קולן המהדהד של הקפטן מייגן ראפינו וחברותיה לקבוצה

מי צריך לפחד ממי?

קריאה בסיקור של "ידיעות אחרונות" את גל הגזענות האחרון
רועי מאור

"ידיעות אחרונות" מסקר זה היום השני את גל הגזענות ששוטף את ישראל. גוון הסיקור מעורפל באופן חשוד לאומה שבה כל משפט נוטה להסתיים בסימן קריאה; נדמה כי בעוד שהעורכים רוצים להפסיק את המגמה האיומה הזאת, הם מודעים לכך שרבים מקוראיהם הם חלק מהבעיה ולא רוצים לאבד אותם.

אתמול שילב העיתון באומץ בין מקרים שונים של הדרה: של מבקשי מקלט, של ערבים ישראלים, של אתיופים ואפילו של נכים. מצד שני, הוא פירסם בעמוד הראשון מאמר דעה מזעזע של יאיר לפיד. במאמרו התאונן לפיד על העול שמפילים מבקשי מקלט על אזורים שגם כך הינם מוכי עוני, בעוד הממשלה מזניחה לחלוטין את הפליטים הללו ולא מספקת להם את השירותים הבסיסיים ביותר.

סריקה מ"ידיעות אחרונות", 23.12

אולם הפתרון שהוא מציע אינו חלילה לתת למבקשי המקלט יחס יותר טוב או להשקיע עוד בשכונות (רעין טוב בלי קשר למצב הפליטים); הוא אפילו לא מציע ליישב פליטים בשכונות יוקרה, כמו זו שבה הוא מתגורר (למרות שחלק מהם כבר שם, פשוט לא תשמעו על כך כי זה מקלקל את הנרטיב). במקום זאת, הוא מתעקש כי חייבים להרחיק אותם לאלתר. לפיד, הנוטה כמו אביו לאזכר באובססיביות את השואה, מתעלם תדיר מהלקחים החשובים ביותר.

היום הסיקור קונפליקטואלי במידה זהה, אם כי פונה לכיוון טוב יותר (אולי התגובות לסיקור של אתמול לא היו כל כך גרועות כמו שחששו העורכים?) העמודים הפנימיים כוללים סיפורים שכצפוי מתעסקים בצורך להרחיק כמה שיותר פליטים, כמו היה זה ברור שישראל קורסת דווקא תחת הנטל של 30 אלף בני אדם מתוך אוכלוסייה של 7.6 מיליון (בלי לכלול את השטחים הכבושים – היי, אולי נשלח את הפליטים לשם?). ראש העיר של אילת, מאיר יצחק הלוי, מציע לסגור את העיר, ואם הגדר בגבול המצרי לא תתקדם, אולי לגדר אותה בחומה ושערים שימנעו חדירת "מסתננים" לעיר.

העמוד הראשי מספר סיפור אחר. מאמר דעה של פליט סודאני ותמונתו, תחת הכותרת "אל תפחדו ממני". זוהי פנייה מרגשת, וההחלטה לפרסמה במיקום מרכזי כל כך ראויה לציון. אולם אלו העמודים הפנימיים שמספרים את הסיפור החשוב באמת. ראשית, מאמר קצר המעמת בין טענות המשטרה על עלייה ברמת הפשיעה בקרב מבקשי המקלט, לבין דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת, המבוסס על מידע משטרתי ומוכיח ששיעור הפשיעה נמוך באופן משמעותי בקרב אוכלוסייה זו לעומת שאר האוכלוסייה. אך ראיונות עם "האדם מהרחוב" מאששות את הרושם כי הפחד מפני מבקשי המקלט אינו קשור כלל לפשעים ממשיים כי אם לקסנופוביה בוטה. הציטוטים הבאים הם בחירות שלי מתוך ישראל 2010 (איזה מזל שהשנה תכף נגמרת), הדגשים שלי:

אנה, 13, תלמידת כיתה ח' בערד:

אני חוששת מהם. שמעתי שניסו לשדוד מישהו ובסוף הרגו אותו במכות. מי יודע מה הם יכולים לעשות?… שיפנו אותם מהר מהעיר

שוטר מאשדוד (בה השבוע נמלטו בקושי חמישה סודנים מהצתה):

אין כאן מקרים חריגים של אלימות או של ונדליזם, אבל ההרגשה שלנו היא שהכל נורא נפיץ כאן

משה, אשדוד, מספר שילדי השכונה כבר כמעט לא יוצאים מהבית בערב:

עכשיו ההורים כבר לא מרשים להם… פתאום מסתובבים להם כאן מאות זרים. נכון שהם לא פוגעים באף אחד והם בסך הכל אנשים טובים, אבל זה עדיין לא נעים

תל אביבי מספר על תושב השכונה, אב לתינוקת:

אחרי חמש או שש פעמים שהם ישבו לו מול הבית והרעישו, והוא הזעיק משטרה ויצא וביקש מהם שקט – הוא התייאש. לילה אחד הוא יצא אליהם עם קרש ופשוט פוצץ אותם. בנס מישהו מהם לא הוציא סכין או שלף בקבוק והרג אותו

האם אין כולנו אסירי תודה על כך ששום נזק לא נגרם למי שתוקף אנשים באלימות בגלל שעשו רעש?

עכשיו תגידו לי, מי פה מסוכן ומי צריך לפחד?

הפוסט פורסם באנגלית במגזין המקוון 972

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. יעקובי

  אלה עמים לא מפותחים, ואי אפשר שמיליוני אפריקנים יהגרו מארצותיהם לארצות שלא רוצים בהם, בזכות ובצדק.
  אפריקה עשירה באוצרות טבע, שיפתחו את ארצותיהם ויחדלו להסתכסך.

 2. מוני יקים אנטיציוני

  אפריקה אכן יבשת עשירה באוצרות טבע וכוח אדם ולכן
  המערב הנוצרי וארופה הקולוניאליסטית התלבשו על יבשת זו ומצצו ממנה את אוצרותיה אחרי שמכרו עשרות מיליונים מהאפריקאים לעבדות.
  עם קץ הקולוניאליזם השאירו
  בארצות אלו רודנים מקומיים שתמורת שליטה נתנו להם להמשיך לחלוב את אוצרות הטבע. והעמים עצמם הובאו למצב של רעב ומוות של מיליונים כל שנהכשמצטרף לזה אלמנט החממה והחור באוזון שהוא תוצאה של רמת החיים הגבוהה במערב.