הבנאליות של הפורנו

גיליון הסקס של טיים-אאוט מכתיר את "המהפכה המינית החדשה" של "דור הפורנו", מבלי להזכיר לרגע את הניצול הזועק מתוכה
רוני גרוסרוני גרוס

כותבת פמיניסטית, מתרגלת מדיטציה, עובדת במגזר השלישי, עוסקת ומתעניינת בכל הקשור לאוכל בריא, אמא לסילביה החתולה

"השבוע בטיים אאוט: גיליון הסקס השנתי שיהפוך אתכם למאהבים הכי טובים בתל אביב. במרכזו: 'דור הפורנו' – דור שלם של צעירים שגדלו באינטרנט עושים את זה בכל תנוחה אפשרית וחיים כמו כוכבי פורנו. ברוכים הבאים למהפכה המינית החדשה…" זה הטקסט שקידם את פניי בעמוד הרשמי של מגזין טיים-אאוט בפייסבוק. זה, לצד תמונת השער של גיליון הסקס המדובר המציג גוף של אשה בלונדינית, עטויה בגדים תחתונים סליזיים ונעלי עקב בומבסטיות, רוקדת על עמוד ברזל. חשפנית, כמובן.

"ילדי הפורנו", כתוב על השער. ילדי הפורנו? צירוף מלים לא מוצלח. הכוונה היא לדור הצעירים בני העשרים ושלושים פלוס, עליו נמנים אני וחבריי ככל שאני מבינה, אשר ינקו פורנו באינטרנט מהגיל ש(אי)אפשר להתחיל. דור הפורנו – מי שלא היו צריכים להגניב מבטים בסתר למגזינים של אבא מתחת למיטה, ולפלח קלטות וידאו מחנויות ההשכרה. בלחיצת כפתור, הפורנו הזדמן אל חיינו; גדלנו עם האינטרנט מיום הפיכתו לנחלת הכלל, ועולם שלם של XXX זרם אלינו ב-HQ, וממשיך למצוא את מקומו בדפי ההיסטוריה וה-cookies הנשתלים על הלפטופים המלוקקים שלנו.

הדיון הציבורי בפורנו בשנים האחרונות הפך לדיון בלעדי על חופש הביטוי מול השתקה, שמרנות מינית מול שחרור מיני; אמנם, מאז ומתמיד, אנשי דת ושמרנים אדוקים התנגדו לפורנו מטעמי "ביצוע חטא", וההתנגדות לפורנו היתה התנגדות לעצם הביטוי המיני המשוחרר והאותנטי. אך יש סיבות נוספות להתנגד לפורנו ובשנים האחרונות, "שכחנו" את הניצול העמוק שנמצא בבסיס התעשייה הזו. (א)נשים שמתנגדות לפורנו מטעמים של ניצול אנושי בסיסי של אלה המשתתפות בתעשייה, מוקעות כמתחסדות וכמי שמכחישות את מיניותן בפני עצמן, שלא לדבר על בפני פרטנרים גברים (שצריכים לסבול נשים קרירות כאלה, לא עלינו).

התרגלנו וגם שוכנענו; התהליך השיווקי של הפיכת פורנו לסמל של מיניות משוחררת, הצליח. פורנו כבר מזמן הפך לעניין בנאלי, שמדברים עליו בריש גלי. עניין שגם בנות משוחררות מינית צריכות לגלות בו עניין, ונוטלות חלק פעיל בצריכתו. לראות פורנו לבד זה מצוין, לראות פורנו עם בן הזוג – זה "must" אמיתי, חוויה מינית שאי אפשר בלעדיה. "ברוכים הבאים למהפכה המינית החדשה".

תעשיית הפורנו העולמית, המגלגלת מיליארדי דולרים מדי שנה, מזינה תופעות הרסניות כסחר בנשים, זנות, תעשיות סמים נרחבות, ואונס. מספר הנשים הנאנסות, מנוצלות מינית ואף כאלה שנרצחות מדי שנה כשהן משתתפות בהפקות פורנוגרפיות, מפחידה בהיקפה. מספר הנשים שמשתתפות בהפקות פורנוגרפיות בעקבות התעללות מינית ואונס שעברו בילדותן, גבוהה לאין שיעור ביחס לכלל האוכלוסייה הנשית. מספר הנשים שמשתמשות בסמים קשים כשהן משתתפות בהפקות פורנוגרפיות, יכולה להישמע כמעט בדיונית. וזה עוד בלי להיכנס לדיון הקשה של הדימויים הלא-ריאליים המוצגים לנו בפורנו – סקס אלים, אגרסיבי ומבזה, סקס בו אשה עושה כל מה שהגבר דורש ממנה לעשות, סקס בו המיניות הגברית היא הקובעת את המיניות הנשית, סקס בו עשרות גברים מזיינים אשה אחת ברצף, סקס בו אונסים נשים להנאת הצופה.

אבל עזבו אותנו מכל זה, שטויות. בטיים-אאוט  כותבים כתבות "מגניבות" על "המהפכה המינית החדשה": בואו נשכח מאין באים הדימויים שזורמים אלינו בכמה טאבים במקביל. בואו נשכח שיש שם נשים אמיתיות, שפעם היו להן חלומות אחרים. נשכח, נזרום, וניהנה מכל רגע.

לסיום, לינק לחלק הראשון מתוך נאום חוצב להבות מאת אנדריאה דבורקין, פעילה והוגת-דעת פמיניסטית, שלא חסכה במלים (ותודה לבלוג SiteUnSpecific שחשף אותי לנאום זה לראשונה לפני חודשים מספר). שווה להיכנס לכל הלינקים כדי לשמוע את הנאום במלואו.

חלק 2, חלק 3, חלק 4

הפוסט פורסם גם בבלוג יחסי מין

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דן

  בדיוק קיבלתי את טיים אאוט בחינם לפני יומיים, ונגעלתי מהרדידות התוכן… וכמובן התייחסות מאוד שטחית ל"מאגניבות" של פורנו, בלי לשים אפילו דגש קל על אלמנטים פחות זוהרים של התעשייה.

 2. יריב מ

  נכון שזה בשולי השוליים, אבל מה עם אותן כוכבות פורנו המדגישות את עצמיותן ואהבתן לתחום? שטוענות כי להן השליטה באמצעי הייצור, ההפקה, ה"כריאוגרפיה", ההפצה וחלוקת ההון של הפורנו בו הן משתתפות?

  תמיד ניתן לטעון שהן הפנימו מודלים דכאניים. אבל זה טיעון בעייתי שמבטל את האוטונומיה שלהן כסובייקט, וניתן לגזור ממנו שלל דיכויים אם מחילים אותו על עוד תחומי חיים כמו העדפות תרבותיות ומיניות נוספות.

  אנחנו נשארים לבסוף אם הנקודה החזקה ביותר נגד פורנו מכל סוג; נקודה שהיא במידה מסויימת פסיכולוגית (אם כי לטעמי גם פוליטית מאוד): מה זה עושה לתודעת המיניות של הפרט צרכן הפורנו ושל היחסים המיניים של צרכני הפורנו ושל החברה בכלל (יהיו אלו יחסים הטרו או הומו סקסואליים). הנקודה הזו בעייתית ביחס לכל סוגי הפורנו, גם אם הופק בקואופרטיב של לסביות סוציאליסטיות.

  כמובן, אסור לשכוח שמרבית התעשייה הזו רחוקה ממקרי הקיצון שהעליתי, וקרובה יותר למה שרוני תיארה.

 3. קרין

  אבל הרבה פעמים נוטים להיתלות באותן "כוכבניות" פורנו, שמעמדן לא נופל משחקניות הוליווד, וכך בעצם נוטים לשכוח (כמו שרוני כתבה) את המציאות הבאמת עגומה של התעשייה. כמו כן, בהחלט ניתן לדבר על תודעה כוזבת במקרה של שחקניות הפורנו האלה. אבל יריב, אתה צודק – אפילו אם מדובר בכמה עשרות שחושבות שזו העבודה הנפלאה בעולם – אי אפשר לקחת את זה מהן.

  אבל הכתבה הזו, בגדול, צודקת.

 4. יואב

  כמו המפלצת מלוך נס, היא עולה מן המים בכל פעם שצריך לפתור איזה דיסוננס. למשל: הכיצד יתכן שנשים מככבות בסרטי בפורנו מרצונן החופשי? כמובן, זו הרי תודעה כוזבת!

 5. קרין

  מספיק לדבר עם נשים וגברים על שוויון מגדרי חברתי שעדיין לא קיים – וראה איזה פלא – רבים הם הא/נשים שחושבים שאבד הכלח על הפמיניזם, שכן הכל כבר השתנה לטובה, וכולנו חיים בחברה שוויונית מאין כמותה!

  חבל שאתה ככה ממהר לרתום טיעון חלש לרצון שלך להוכיח שנשים משתתפות בפורנו מרצונן החופשי הנקי והטהור. בבירור, אינך מבין בזה דבר וחצי דבר. אולי *אתה* זה שנמצא בתודעה כוזבת, ורוצה להגן על צריכת הפורנו מטעמים שונים. זה מובן, אבל זה לא אומר שאתה צודק.

 6. עינת

  ואל תשכחו שגם שחקניות קולנוע נדרשות בשמירה על תדמית ההופכת אותם לא פעם לאובייקט מיני מובהק (תחרות 10 הבחורות הסקסיות של השנה, השטיח האדום בכניסה לטקס האוסקר וכו"..) גם אם הן אינן מבצעות בפועל מעשים מיניים.
  לגבי ה"בחירה החופשית" יש מענה שיכול להעמיד במקום כל גבר או אישה "נורמטיבים" הצופים בפורנו להנאתם, מגדירים את המניות שלהם בהתאם לכך ושחושבים שזה מגניב ומשוחרר (אוי, כמה שזה ההפך משחרור).
  תשאלו אותם בתם היקרה תבוא אליהם בגיל 17 ולתאמר כי היא מצאה עבודה מ ד ה י מ ה, שגם משלמת טוב ויש תנאים טובים וזו גם עבודה מגניבה! מה תחשבו אז על בחירה חופשית? אני מקווה מאוד שרוב האנשים שקוראים טיים-אאוט (וממנים בעקיפין את ה"המהפכה המינית" הזו), לא ישנו בלילה בשקט בסיטואציה כזו. שישאלו את עצמם למה, ואיפה הבחירה החופשית של בתם עכשיו?
  מי שצופה בפורנו בעצם אומר שפורנו זה לגיטימי. מי שאומר/ת שפורנו זה לגיטימי, חייב/ת לתת לגיטימציה לבנותיו/ה לבחור עבודה זו כמו כל עבודה אחרת, מתוך בחירה "חופשית" כמובן, ולישון בשקט ובשלווה.
  אבל אפילו לפני הילדים… ישנם כיום גברים רבים שממש נשרטו והתמכרו והם אינם מסוגלים לפתח מערכת יחסים עם נשים. גברים מצוינים וכישרוניים עם צלקות לכל החיים.
  וכל אלו שכביכול שרדו.. כלומר הם רק צופים אבל לא מכורים, פשוט כואב הלב על איבוד האותנתיות, השובבות והיצירתיות של המיניות האמיתית שלנו הכלואה בתוך סמלים ופנטזיות ("מגניבות" כמובן) של התעשיה הנצלנית הזו.
  עיתון טיים-אאוט חוטא בגדול. במקום לפתוח בשיח פתוח וכנה על המיניות ועל הדימויים והצפיות של לכל אדם מהמניות שלו ושל האחר, נסחף לפופוליסטיות זולה ותורם לקהות החושים שהורסת את החברה שלנו ביג-טיים (אאוט).

 7. יואב

  בוודאי שאני רוצה להגן על צריכת פורנו מטעמים שונים, כשם את רוצה לאסור – אני מניח – על צריכתו מטעמים שונים. אם הטעמים השונים שלך מסתכמים בטיעון טאוטולוגי נוסח תודעה כוזבת, אז כנראה שאבד הכלח על סוג זה של פמיניזם.

  לעינת – הבת שלי לא צריכה לשאול אותי אם לעבוד כשחקנית פורנו. אני מקווה שאצליח לגדל אותה להיות אישה חופשיה ומשוחררת. באותו אופן היא גם לא תשאל אותי אם לצאת עם ערבי
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2010/12/19/%D7%9E%D7%94-%D7%AA%D7%A9%D7%99%D7%91-%D7%9C%D7%92%D7%96%D7%A2%D7%9F/

 8. קרין

  אני מבינה שקשה לוותר על פורנו. אבל טענתי כלל לא טאוטולוגית, וגם לא רק מתייחסת לניצול (הברור – אתה מסרב להתייחס לנתונים שנמצאים שם בחוץ בכוח?), אלא גם לדימויים המיניים שמייצרים קיום מיני דכאני כלפי נשים וגברים שאינם חלק מהתעשייה.

  אתה חושב שזה חופש, לעשות פורנו, לצפות בפורנו. הלוואי וזה היה כך. הייתי שמחה לו הייתי אני יכולה לצרוך פורנו שלא נעשה על גבה של מישהי ולא יורק לי בפרצוף כאישה. כרגע, זה לא המצב.

  אם בתך תגדל ותרצה לעסוק בפורנו, לא יהיה זה חופש, כי אם עבדות. האם גם זנות היא חופש בעיניך? הגבול דק. יש הטוענים שכן. ואני אומרת – אישה שעוסקת בפורנו, עוסקת בזנות מרצונה ה"חופשי", כנראה חושבת שזה לגיטימי שרואים בה חפץ. יכול להיות שהיא באמת ישבה ושקללה את הנתונים, והגיעה למסקנה ששכרה בכפה, ושפורנו זה מצוין, מכל הבחינות. אבל היא לא תהיה אישה חופשייה, לפחות לא כפי שפורנו נעשה כיום – היא תבין את המסר שהנחילו לה מילדות, שהיא חפץ שנועד לספק את מאווייו של הגבר, ולא הרבה יותר מכך. ואם זו בחירה חופשית מודעת, אז אני לא יודעת מה לא.

 9. יואב

  ברצינות, אם הפמיניסטיות מציגות טיעון פטריאכלי קלאסי כ"מה תגיד אם בתך וגו'", אפשר בהחלט להגיד שהפמיניזם קורס לתוך עצמו.

 10. עינת

  לא שאלתי מה תגיד (או אם תסכים) אם היא תשאל אותך, שאלתי אם תישן בשקט כשהיא תודיע לך שהיא מצאה עבודה בתעשית הפורנו, ומה תגיד אז על בחירה חופשית?
  האם זה לגיטימי בעיניך שבתך צהיה כוכבת פורנו?

 11. יואב

  אני גם אולי לא אשן בשקט אם בתי תחליט להצטרף לקבוצת מהפכנים אלימה, להיות טייסת קרב, לחזור בתשובה ולגור במאה שערים או לעשות תואר "מיותר" ללא בטחון כלכלי במדעי הרוח. הורים לא ישנים בשקט, וכל הורה לא ישן בשקט או דואג מסיבותיו הוא. האם זה אומר שהבחירות של בנותיהן אינן חופשיות?

 12. עינת

  יואב, אתה כניראה צודק. אי אפשר לתלות את שאלה הבחירה החופשית בשאלה אם תישן בלילה או לא.
  בחירה חופשית היא שאלה פילוסופית/מדעית שאין עליה תשובה חד משמעית. צרכן הפורנו, המחשיב עצמו אדם נורמטיבי, מודרני ומשכיל, חייב להאמין ולנסח לעצמו את המושג הבחירה החופשית בצורה כזו שיוכל לומר לעצמו (ולבנותיו) שנשים בוחרות להיות זונות מתועדות, כדי שהוא יוכל להמשיך ולהנות מהבחירה שלהן.
  אני לא יכולה להתווכח עם זה, כמו שאמרתי- קהות חושים.
  ממליצה לך לצפות בסרט הספרדי: "נסיכות" (של פרננדו לאון דה ארנואה).

 13. יואב

  מה זאת הנימה המלגלגת הזו של ה"מחשיב עצמו אדם נורמטיבי"? האם צרכן הפורנו הממוצע אינו אדם נורמטיבי? אולי אני יורה לעצמי ברגל, אבל אני חושב שהטיעון אודות הבנאליות של הרוע יתחדד אם תניחי שאותו צרכן הוא האדם הנורמטיבי. נו שוין, עד כאן ענייני רטוריקה.

  הנה טיעון הנגד: הפמיניסטית המחשיבה עצמה אדם נורמטיבי, מודרני ומשכיל, חייבת להאמין ולנסח לעצמה את המושג תודעה כוזבת בצורה כזו שתוכל לומר לעצמה (ולבנותיה) שנשים לא באמת בוחרות להיות "זונות" מתועדות (האם כל שחקנית שמנשקת בחור בסרט קולנוע היא נערת ליווי?), כדי שהיא תוכל להמשיך ולצאת נגד בחירות לגיטימיות של בחורות שהיא רואה בהן פסול, כאילו היו אחרון השוביניסטים.

  עכשיו, בחירה חופשית יחסית קל לזהות: שואלים את הבחורה. תודעה כוזבת קצת יותר בעייתי לזהות: צריך לקרוא לבוחני כליות ולב מטעם עצמם כדוגמת עינת, ולהאמין שקריאתה את המציאות אינה נובעת מן הצורך שתיארתי קודם. בהתאם לתער של אוקאם, ומתוך רצון ליברלי שלא להיות פטרנליסט, אני מעדיף את ההסבר הראשון, כל עוד יוכלו להוכיח לי באופן *מדעי* שמדובר בתודעה כוזבת.

 14. ליאת

  היא האירוטיזציה של האלימות המינית. ילדים צופים בכך, לומדים ומיישמים זאת אחר כך על ילדות. שלא לדבר על הנזק שזה עושה בכלל לכל התפיסה שלנו את יחסי המין.

 15. עינת

  קודם כל לא השתמשתי במילה פמיניזם או שובינזם באף אחד מהטיעונים שלי.
  הפורנו פוגע בכולם: בגברים ובנשים בשחקנים ובצופים. הפורנו לא לגיטימי בעיני בשום צורה וכן, גם אינו נורמטיבי. הפורנו לדעתי, הוא בעיה חברתית תודעתית שחוצה את גבולות המגדר.
  הצביעות הזו מאוסה עלי. אם זה לגיטימי ונורמטיבי בעיניך לצרוך פורנו, זה צריך להיות לגיטימי ונורמטיבי בעיניך להשתתף בעצמך בסרט כזה וגם לתת לבתך, בלב שלם ובגאווה אבהית, לפתח קרירה ענפה בתחום.
  ואם זה אכן כך, כלומר זה מקובל עליך, ואם מבחינתך הדאגה האבהית שבתך תהיה טייסת קרב, חברה בכת פושעת או כוכבת פורנו היא אותה דאגה, אז אין על מה להתווכח. חיה בשלום ואיחולים לבתך.
  ועוד הערה לגבי התודעה הכוזבת… כשאנשים גדלים במקום ובו מילדות מספרים להם עלילות על מפלצת באגם ומכניסים למוחם הרך כל מיני מוטיבים לאישיות שלהם הקשורים למפלצת, ומשרישים בהם אמונה שהמפלצת היא חלק מהמציאות… אז ברור שהם יבחרו "מבחירה חופשית" לא להכנס לאגם.

 16. שני

  הפקפוק הפמינסטי בעקרון הבחירה החופשית של שחקניות הפורנו לא נובע מתוך התנשאות עליהן, אלא מתוך ההכרה שלרוב רובן של שחקניות הפורנו הבחירה היחידה היא בין להשתתף בסרטים ובין לגור ברחוב (הרבה מהן צריכות גם לפרנס ילדים). אותן סיפורים אודות סטודנטיות בקולג' משוחררות ונועזות שבחרו במקצוע בלב שלם משמשות כעלה תאנה של התעשיה הזו. לא צריך להיות פמיניסטית כדי להבין שהעובדה 90% מהשחקניות עברו התעללות מינית בילדותן כדי לפקפק בלגיטימיות וב"חופשיות" של המקצוע הזה.

 17. יואב

  במובן הסוציולוגי. קרי: זוהי לא סטייה חברתית.
  אני צופה בהמון סרטים. ועדיין, לא הייתי רוצה להשתתף בסרטים בעצמי. אני לא מדבר על סרטי פורנו, אלא על כל סרטי הקולנוע שמוקרנים בקולנוע הקרוב לביתך. האם כל מי שצופה בסרטים באשר הם צריך להיות שחקן או לתת לבנו בגאווה אבהית להיות שחקן למרות שהוא רוצה שיהיה רופא או מנהיג פועלים או סנדלר כמו סבא? האם כל מי שצופה בתוכניות ריאליטי חייב לרצות להשתתף באחת כזו? אני חושב שלא, וזו שאלה לא פיירית. כך גם לעניין הפורנו. ועדיין, כשם שזה לגיטימי שבני יהפוך לשחקן קולנוע, כך זה לגיטימי שבתי תהפוך לשחקנית פורנו.

 18. עינת

  יואב, תודה על תשובתך הכנה. אם זה לגיטימי מבחינתך שבתך תהיה שחקנית פורנו, אז לא אוכל להתווכח יותר, אין לי מה לומר, איש באמונתו יחיה, אני משאירה לך את הבחירה לחקור באמת את העובדות הקשורות לתעשיה הזו ולשקול שוב את הלגיטימציה שלה. מבחינתי זה גם מסיים את דיוננו, שבעצמו מוכיח את הבנאליות של הפורנו ממש כמו שרוני תיארה. שכן, כאשר בחירה במקצוע כוכבת פורנו מתקבלת בשוויון נפש, אז כניראה שעיתונים כמו טיים-אאוט עשו את עבודתם בהצלחה- יש מפלצת באגם והיא שולחת את זרועותיה לכל פינה. נקווה לטוב.

 19. דן

  בהמשך לדיון עם יואב. כולנו מפסידים מפורנו, איך שהוא מתנהל ומוצג כיום. מי ייתן והשחרור המיני בוא יבוא, ודימויים דכאניים לא יוצגו באמצעות תהליכי ייצור נצלניים.

 20. יואב

  אחרי ששאלת אותי אלף דרכים שונות מה אני אעשה אם הבת שלי תצא עם ערבי, את כל פעם מחדש מזועזעת לגלות שמבחינתי כל בחירה שלה היא לגיטימית. עדיין לא השתכנעתי שאין בחירה חופשית לעסוק בפורנו (מישהו כאן זרק את טיעון "אם לא הן יהיו ברחוב". אני מכיר כמה נשים שעובדות במשמרות מפרכות בסופר ואם לא הן יהיו ברחוב; אני מכיר גברים שמוכרים את הנשמה להיי-טק ואם לא הם יהיו ברחוב. אני מניח שחלק מאותן כוכבות פורנו גם היו מעדיפות להשקיע בקידוחים של תשובה, אבל לא לכולנו יש את המזל הזה ורובנו נאלצים לעבוד בעבודות שונות כדי לא להיות ברחב. יש מי שמעדיפות זאת על פני לעבוד במפעל טקסטיל), ובטח לא שבגלל עיתונים כמו טיים אאוט נשים עוסקות בפורנו או בזנות, אלו הרי מקצועות עתיקים בהרבה.

 21. רונן

  ואין מה לדבר על בחירה חופשית, וכן, אם מישהו/מישהי בוחר/ת בכך אזי הבחירה שלו לא לגיטימית. לא צריך להיות "פמיניסטית רדיקלית" בשביל לתמוך בכך.

  ולא, זה אפילו לא קרוב לבחירה בבן זוג (כפי שניסה יואב לטעון בכותרת הדמגוגית של התגובה הקודמת שלו).

  ולא, אין חשיבות לכך שמקבלים פיצוי כספי – גם העבד מקבל משהו לאכול בסוף היום.

  ומה שהכותבת טוענת שזו אינה "משרה" שהאישה שלוקחת בה חלק יכולה פשוט לעזוב.

  והערה אחרונה: הסיפור של ההשפעה שלילית על חינוך ילדים הוא מאד לא משכנע בעיני, ולא בשל העובדה שאפשר לרכוש תוכנת סינון..

 22. רועי

  העובדה שרוני סומק מדברת בכזה בטחון על "שחקניות פורנו" המנוצלות והפגיעות , מראה שאינה יודעת דבר וחצי דבר על המתרחש בסצנת הפורנו המקוונת. היא שבויה בדימויים של סרטי פורנו משנות השמונים, בקלטות וידאו, או באולמות קולנוע זולים. אז :

  ראשית, חלק ניכר מהפורנו באינטרנט הוא פורנו שמצולם ומועלה לרשת על ידי חובבים. גברים ונשים. כך שלדבר על ניצול של השחקניות זה למעשה להראות שאינך מכירה את הנתונים ואת המצב כפי שהוא באמת.
  שנית, בסרטים ה"מקצועיים", אלו שכותבות דוגמת רוני סומק מתייחסות אליהם, תנאי העבודה והשכר של השחקנים הגברים נמוכים בדר"כ בהרבה מאלו של הנשים. נשים מרוויחות בערך פי עשר לכל סצנה מאשר גברים.
  שלוש – "..שנרצחות מדי שנה כשהן משתתפות בהפקות פורנוגרפיות " ?, מאיפה זה הגיע ? זה נתון מבוסס ?
  ארבע – למגיבה "שני" : מחקרים מדברים על כ60-70% מהעוסקות בזנות שעברו התעללות מינית בדרגת חומרה כלשהיא בעברן. אנא הביאי מחקר מהימן התומך בטענתך ל90% שעברו התעללות מבין שחקניות הפורנו (שאינן זונות, להזכירך)
  חמש – בכל המדינות בהן נבדק הנושא, נמצא מתאם הפוך בין נגישות לפורנו ומקרי אונס ואלימות מינית. פורנו עולה-אונס יורד.
  שש – אנדראה דבורקין. הנה כמה ציטטות נבחרות :
  "ארוטיקה היא פשוט פורנוגרפיה איכותית"
  "אף אישה אינה זקוקה ליחסי מין"
  "רק כשהגבריות תיכחד….. רק אז נדע חופש מהו"

  לצטט (או להשמיע) את אנדראה דבורקין בהקשר לאיזה שהוא אספקט של היחסים בין המינים מעיד על המאמר ו(חוסר)רצינותו.

 23. ...

  מי אמר ששחקניות פורנו אינן זונות??
  באמת.
  פורנה(יוונית) – זונה. גרפיה- רישום.(או לכתוב) פורנוגרפיה- רישום של זנות!
  ואפילו אם היו חמישים אחוז שעוברות התעללות. זה הופך את זה לבסדר? בעיניי מי שנלחם על כך שלגיטימי לראות פורנו לא פועל מהראש אלא מאיברים אחרים בגוף…

  כל זמן שיש מי שמוכן לשלם על זה כסף, ושמוכן לצרוך את זה, יהיה גם מי שמוכן לשעבד נשים ולנהוג כלפיהן באלימות. ובכנות, לא נראה לי שזה שווה את זה.