• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מופת של עיתונות ונאמנות

"ישראל היום" על "יש דין": את נושא התחקיר סיפקה לשכת רה"מ, את האידיאולוגיה תנועת "אם תרצו", ומשאלות לב הפכו לעובדות
יוסי דהאן

ביום שישי בכיכר, איש עם סינר אדום מגיש לי גיליון של "ישראל היום". על פי סקר שקראתי לאחרונה, תפוצתו של העיתון המחולק חינם עולה על זו של "העיתון של המדינה". אני עדיין זוכר איך לגלגו בעבר על העיתונות המפלגתית דוגמת "דבר" ו"על המשמר" כעל עיתונות מטעם. אני מעדיף את העיתונות מטעם של פעם. העיתונאות היום, הממומנת על ידי בעלי הון שעניינים הוא קידום הקמת בתי קזינו או אינטרסים כלכליים אחרים, היא עיתונות ירודה וחסרת אחריות המעוררת געגועים לאיכות הכתיבה העיתונאית של העיתונות מטעם המפלגתית.

"ישראל היום" הוא ביטאון תעמולה יומי שנועד לשרת את השלטון הקיים. עיתונים כאלה אפשר למצוא במקומות אחרים בעולם, ברוסיה, זימבבואה, אלבניה וסין. הייעוד המרכזי של עיתונות כזו היא לתקוף ולרדוף את מבקרי השלטון. לכן גם "חשיפות" ו"תחקירים" של עיתונים אלו מתמקדים באלה המביעים קולות אופוזיציוניים.

אני פותח את החלק הפוליטי של העיתון, שם אני מוצא את התחקיר המרכזי של השבוע: "אין דין, הסיפור שמסתירים מאיתנו", מאת מתי טוכפלד. טוכפלד חושף שממסמכי ארגון "יש דין" שהגיעו לידי העיתון (השבוע הגיש הארגון תלונה למשטרה בגין פריצה למאגרי המידע וגניבת מסמכים – שמצאו את פרסומם ב"מקןר ראשון" ו"ישראל היום"), עולה כי מטרת אחד הפרויקטים שלו היא לעודד "את הכנסת נושא פשע המלחמה לתוך השיח המשפטי בישראל ביחס לפעולות של כוחות הביטחון בשטחים הכבושים". בקיצור, החוקר המעמיק חשף שארגון "יש דין" מתכוון לדאוג לכך שישראל, המקיימת בגדה המערבית משטר של כיבוש, תקפיד לציית להוראות המשפט הבינלאומי. הגילוי המרעיש הזה מספיק לכתב להציג את "יש דין" כ"מנוע מרכזי של מסע הדה לגיטימציה של ישראל".

הכתבה ב"ישראל היום"

תיזת הדה-לגיטימציה היא הנשק החדש של אביגדור ליברמן ונתניהו למלחמתם באויבים מחוץ ומבית. השבוע קיים משרד החוץ כנס גדול בנושא, שם אמר ראש ממשלתנו כי "ישראל צריכה לפעול נגד הדה-לגיטימציה באמצעות חשיפת תרומתה של ישראל לעולם, ומצד שני לעשות דה-לגיטמציה לאלה שעושים לנו דה-לגיטימציה", ב"ישראל היום" הרימו מיד את הכפפה. במסע הדה-לגיטימציה של העיתון ל"יש דין" מצוטט נתניהו ארוכות. זו גם הזדמנות לעיתון להעניק במה לגורם אובייקטיבי ונטול פניות כתנועת "אם תרצו" ולעומד בראשה רונן שובל, הקורא למאבק נגד מסע הדה-לגיטימציה של ארגוני השמאל. גילוי מרכזי נוסף העולה מתחקיר העומק של טוכפלד: עו"ד מיכאל ספרד משמש יועץ משפטי הן של "יש דין" והן של ארגון שמאלני נוסף, "שוברים שתיקה". את טענות חיילי "שוברים שתיקה" מפריך טוכפלד באמצעות ציטוט ארוך מדובר צה"ל.

אולם העיתון אינו מסתפק בתחקיר. בעמודי החדשות העיתון מוביל מהלך להוצאת ארגון "יש דין" מחוץ לחוק. וכך בידיעה החדשותית בה משבח העיתון את עצמו על החשיפה הבלעדית, מדווח מתי טוכפלד מיודענו: "בעקבות הפרסום ב'ישראל היום' ח"כים מציעים להוציא את ארגון יש דין אל מחוץ לחוק". שני ציטוטים מתגובותיהם של חברי הכנסת דני דנון ואריה אלדד (מפתיע איך הם שכחו את מיכאל בן ארי) ותגובה ארוכה של גורם אובייקטיבי וחסר פניות –  NGO Monitor, ארגון-אח של אם תרצו המתמחה במעקב ורדיפה של ארגוני שמאל – מספיקים לעיתון על מנת לנסח את הכותרת הסנסציונית הזאת. אגב, אף אחד מן המצוטטים בידיעה לא קורא להוציא את "יש דין" מחוץ לחוק. אבל ב"ישראל היום" לא מתעסקים בזוטות כגון הבחנה בין משאלות לב פוליטיות לעובדות.

כנראה שיעניין אותך גם: