מופת של עיתונות ונאמנות

"ישראל היום" על "יש דין": את נושא התחקיר סיפקה לשכת רה"מ, את האידיאולוגיה תנועת "אם תרצו", ומשאלות לב הפכו לעובדות
יוסי דהאן

ביום שישי בכיכר, איש עם סינר אדום מגיש לי גיליון של "ישראל היום". על פי סקר שקראתי לאחרונה, תפוצתו של העיתון המחולק חינם עולה על זו של "העיתון של המדינה". אני עדיין זוכר איך לגלגו בעבר על העיתונות המפלגתית דוגמת "דבר" ו"על המשמר" כעל עיתונות מטעם. אני מעדיף את העיתונות מטעם של פעם. העיתונאות היום, הממומנת על ידי בעלי הון שעניינים הוא קידום הקמת בתי קזינו או אינטרסים כלכליים אחרים, היא עיתונות ירודה וחסרת אחריות המעוררת געגועים לאיכות הכתיבה העיתונאית של העיתונות מטעם המפלגתית.

"ישראל היום" הוא ביטאון תעמולה יומי שנועד לשרת את השלטון הקיים. עיתונים כאלה אפשר למצוא במקומות אחרים בעולם, ברוסיה, זימבבואה, אלבניה וסין. הייעוד המרכזי של עיתונות כזו היא לתקוף ולרדוף את מבקרי השלטון. לכן גם "חשיפות" ו"תחקירים" של עיתונים אלו מתמקדים באלה המביעים קולות אופוזיציוניים.

אני פותח את החלק הפוליטי של העיתון, שם אני מוצא את התחקיר המרכזי של השבוע: "אין דין, הסיפור שמסתירים מאיתנו", מאת מתי טוכפלד. טוכפלד חושף שממסמכי ארגון "יש דין" שהגיעו לידי העיתון (השבוע הגיש הארגון תלונה למשטרה בגין פריצה למאגרי המידע וגניבת מסמכים – שמצאו את פרסומם ב"מקןר ראשון" ו"ישראל היום"), עולה כי מטרת אחד הפרויקטים שלו היא לעודד "את הכנסת נושא פשע המלחמה לתוך השיח המשפטי בישראל ביחס לפעולות של כוחות הביטחון בשטחים הכבושים". בקיצור, החוקר המעמיק חשף שארגון "יש דין" מתכוון לדאוג לכך שישראל, המקיימת בגדה המערבית משטר של כיבוש, תקפיד לציית להוראות המשפט הבינלאומי. הגילוי המרעיש הזה מספיק לכתב להציג את "יש דין" כ"מנוע מרכזי של מסע הדה לגיטימציה של ישראל".

הכתבה ב"ישראל היום"

תיזת הדה-לגיטימציה היא הנשק החדש של אביגדור ליברמן ונתניהו למלחמתם באויבים מחוץ ומבית. השבוע קיים משרד החוץ כנס גדול בנושא, שם אמר ראש ממשלתנו כי "ישראל צריכה לפעול נגד הדה-לגיטימציה באמצעות חשיפת תרומתה של ישראל לעולם, ומצד שני לעשות דה-לגיטמציה לאלה שעושים לנו דה-לגיטימציה", ב"ישראל היום" הרימו מיד את הכפפה. במסע הדה-לגיטימציה של העיתון ל"יש דין" מצוטט נתניהו ארוכות. זו גם הזדמנות לעיתון להעניק במה לגורם אובייקטיבי ונטול פניות כתנועת "אם תרצו" ולעומד בראשה רונן שובל, הקורא למאבק נגד מסע הדה-לגיטימציה של ארגוני השמאל. גילוי מרכזי נוסף העולה מתחקיר העומק של טוכפלד: עו"ד מיכאל ספרד משמש יועץ משפטי הן של "יש דין" והן של ארגון שמאלני נוסף, "שוברים שתיקה". את טענות חיילי "שוברים שתיקה" מפריך טוכפלד באמצעות ציטוט ארוך מדובר צה"ל.

אולם העיתון אינו מסתפק בתחקיר. בעמודי החדשות העיתון מוביל מהלך להוצאת ארגון "יש דין" מחוץ לחוק. וכך בידיעה החדשותית בה משבח העיתון את עצמו על החשיפה הבלעדית, מדווח מתי טוכפלד מיודענו: "בעקבות הפרסום ב'ישראל היום' ח"כים מציעים להוציא את ארגון יש דין אל מחוץ לחוק". שני ציטוטים מתגובותיהם של חברי הכנסת דני דנון ואריה אלדד (מפתיע איך הם שכחו את מיכאל בן ארי) ותגובה ארוכה של גורם אובייקטיבי וחסר פניות –  NGO Monitor, ארגון-אח של אם תרצו המתמחה במעקב ורדיפה של ארגוני שמאל – מספיקים לעיתון על מנת לנסח את הכותרת הסנסציונית הזאת. אגב, אף אחד מן המצוטטים בידיעה לא קורא להוציא את "יש דין" מחוץ לחוק. אבל ב"ישראל היום" לא מתעסקים בזוטות כגון הבחנה בין משאלות לב פוליטיות לעובדות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. א

  הם עוסקים בהשנאה ודה-לגיטימציה של פעילות פוליטית יריבה. לא בהפרכת הטענות, אלא בניסיון למנוע את זכותן להישמע.

 2. אריק

  ואני לא אתפלא אם בקרוב נראה כתבה דומה אצל הצלע השלישית התומכת באם תרצו – בן כספית /בן-דרור ימיני.

  זה ללא ספק קמפיין השמצות מאורגן ולחלוטין לא מקרי.

 3. סמולן

  כל מה שנכתב כאן לא נוגע כלל בטענה המרכזית של הכתבה, היינו אותם מסמכים פנימיים של "יש דין" שמציגים אותם באופן בעייתי מאד. זה עיקר הכתבה, ולא העטיפה הלא מאד מעניינת, בלשון המעטה (שובל, ביבי, וכן הלאה). אגב, כבר בתמונה שמובאת בפוסט ניתן לראות את הנושא הזה: ארגון יש דין אומר שהוא דואג לפלסטינים, אבל בפועל הוא פועל לחיסול ישראל. נכון, יש עוד ארגונים שטוענים לזה.

  [אופן שדומה כשתי טיפות בעסה – לטעמי – לדרך שבה נחשפה לשכת הרמטכ"ל בפרשת גלנט. גם שם היו מסמכים פנימיים, וגם שם היה ניסוח יעיל של דמוניזציה.]

 4. אחד

  אם זה לא היה עצוב היינו צוחקים. ה"תחקירים" של ישראל היום…אפילו שטרסלר מעמיק יותר.
  הבעיה הרצינית עם ביביתון – היא שיש לא מעט אנשים שקוראים אותו, נעדרי חוש ביקורת, ובטוחים כי הנאמר שם הוא דברי אלוקים חיים. כך מפיץ אדלסון את משנתו, שאיכותה העיתונאית מקבילה לרמת האיכות של FOX NEWS

 5. משה לופיאנסקי

  היוכל מישהו ליזום פנייה אל המולטי מיליארדר ג'ורג' סורוס שיממן את עתון השמאל בישראל כמשקל נגד ל"ישראל היום" השוטף יום יום את מוחם העייף של הישראלים?

 6. מתנחבל

  בשום מקום במסמכים לא נכתב ש"יש דין" פועלים ל"חיסול ישראל", והגיע הזמן שתעריך את הבמה שאתה מגיב בה מספיק כדי לא להפיץ כאן שקרים מכוערים שבחיים לא היית חותם עליהם בשמך המלא.

  הציטוט ש"ישראל היום" מביא מהמסמכים הוא שמטרת יש דין הוגדרה כ"הכנסת נושא פשעי המלחמה לשיח המשפטי ביחס לפעולות כוחות הביטחון בשטחים הכבושים". אני לגמרי יכול לראות איך מטרה כזאת משרתת את השמירה על זכויות האדם של הפלסטינים. איך היא יכולה להבין לחיסול ישראל אני לא ממש מבין. צריך להיות בעל דמיון מפותח או מחסור חמור בחוליות בעמוד השידרה כדי לטעון דבר כזה.

  באשר לטענותיך בדבר חוסר ענייניות: לא יוסי דהאן עשה את החיבור בין הכתבה לרונן שובל – הכתב עצמו מצטט אותו.

  חלאס עם השטויות.

 7. אורלי נוי

  הרי כל מה שג'ראלד שטיינברג עושה זה לפתוח אתרי אינטרנט של ארגוני שמאל, לדלות משם את רשימת התורמים (שבניגוד לארגוני ימין הם מקפידים לפרסם), ולפרסם את זה כחשיפה מרעישה. אותו דבר עשה השבוע עיתון "בשבע" לעיר-עמים: פשוט לקח ציטוטים מדוחות שלנו, כמובן את רשימת המשכורות בארגון וקטע קצר על כל אחד מהעובדים ועשה מזה "תחקיר".
  קצת מעליב שזוהי רמתם הירודה של יריבינו, ובכל זאת אנחנו לא מצליחים להכריע את המערכה…

 8. איגור

  אבל זאת גם רמתם של הקוראים שלהם, לכן זה עובד מצויין ומשיג את מטרתו.

 9. עמירם ברוטמן

  כפי שנכתב במוניטין עיתון למסרים מידיים
  http://www.monitin.org.il
  ב-24.12.2010
  תפיסת עולם
  בעקבות מסמכים שלטענת ארגון "יש דין" נגנבו ממשרדם, כותב "ישראל היום" כי אחת המטרות של הארגון, להציג את ישראל וצה"ל כמי שמבצעים פשעי מלחמה כלפי האוכלוסייה הערבית ביהודה ושומרון. אם נבדוק את הטענות, אפשר להשוות אותן להגנה של מזוז על קצב. כזכור התגובה הראשונית של מזוז הייתה למנוע את העמדת קצב לדין בגין אונס, בטענה של מה יגידו בעולם. אם להשוות את המציאות בשטח לעולם הרפואי, ארגון "יש דין" עושה מלאכה שמצילה נפשות. ברפואה אם יש לך זיהום ובמקום לנקז אותו החוצה, אתה מסתיר אותו עם תחבושת, התוצאה ממאירה.

 10. יהושע רוזין

  כשהוא דבר כמו גוש-שלום.
  הקול קול גוש-שלום והידיים ידי שרון. הוא יזם שתי מלחמותאבל לבעליו של ,,ישראל היום" היה נדמה שהוא הולך למסור את ישראל כולה לפלסטינים.