מישהו מטפל בך

על כבוד האדם – גירסת בנימין נתניהו
אורן בלומנפלד

ראש הממשלה הישיר את מבטו למצלמה ועטה ארשת פנים רצינית. זו לא סתם ארשת פנים רצינית, אלא כזו שאומרת "אחריות לאומית". ארובות העיניים המצומצמות, הגבות המורמות אך במעט, השפתיים המיושרות ונימת הקול התקיפה אך רגועה ובוטחת – כולם מדברים. הם מדברים, לא לאלו שהשתתפו בהפגנות הגזעניות ולא לאלו שניסו להצית דירה של פליטים, אלא דווקא אל הנחרדים והמצקצקים בלשונם. הם אומרים: "אמנם, אתם חושבים שאני ראש ממשלה של ממשלה גזענית ומסיתה, אבל אני ראש ממשלה אחראי, החרד לדמוקרטיה הישראלית ולא מהסס לרדת אל העם, לעטות את ארשת פני המודאגת ואת הכריזמה הבלתי נדלית, ולומר דברים לא פופולריים".

לפני שראש הממשלה מבקש מאזרחי ישראל לשמור על החוק, הוא מרגיע: "ממשלת ישראל פועלת בנחישות לעצירת זרם המסתננים הלא חוקי מאפריקה על ידי הקמת גדר גבול והחזרת המסתננים לארצותיהם". ברור, הוא לא מתכוון לבקש מהאזרחים לקיים את החוק סתם כך. האזרחים יקיימו את החוק בגלל שהם נאמנים. הם סומכים ובוטחים על הממשלה ועל ראש הממשלה שלהם. הממשלה, בראשותו, פועלת בנחישות לעצירת זרזיף (לאור הנתונים, יהיה זה שקר לקרוא לו "זרם") פליטי החרב (לאור הנתונים, יהיה זה שקר לקרוא להם "מסתננים") הלא-חוקי (ברור שהוא לא חוקי. החוק הוא ליהודים בלבד – אנחנו אזרחים חוקיים במדינת חוק. הפליטים, לעומת זאת, מסתננים שלא כחוק, חיים שלא כחוק ומוטב היה לו היו נרצחים, כחוק, באפריקה) וגירוש הפליטים בחזרה לאותן מדינות מהן ברחו מפני סכנת מוות (אבל על מותם שם אף אחד כבר לא ישמע כאן).

המשיך ראש הממשלה ואמר: "אני מבקש דבר אחד ועומד על כך" – נתניהו מבקש (הוא לא דורש, חלילה, הוא הרי מדבר איתנו בגובה העיניים) ועומד על כך (אך למרות שהוא רק ביקש, ראו את הנחישות האחראית) – "אזרחי ישראל לא יכולים לקחת את החוק לידיהם". הבעיה של נתניהו היא לא עם הגזענות (הצחקתם את שר הפנים שלו) ולא עם האלימות. הבעיה של ראש הממשלה היא שכמה מאזרחי ישראל לא מקיימים את החוק. לאחר שהממשלה בראשותו מסיתה שוב ושוב לגזענות, לאחר שהממשלה בראשותו מקדמת אמצעים אלימים עד ברוטאלים (למשל- הפעלת יחידת עוז או בית הכלא לפליטים), מה שמפריע לראש הממשלה הוא הפרת החוק. האלימות עצמה היא בסדר, אבל אם מתחשק לך להתעלל קצת בחלשים, תתגייס ותלבש מדים של שוטר.

נתניהו ממשיך: "הממשלה פועלת, תפקידנו לפתור את הבעיה ואנחנו נפתור אותה". ראש הממשלה הוא לא רק אחראי אלא גם מנהל ממשלה שמקדמת נושאים. הוא יבוא לבחירות (המתקרבות, אגב) עם קבלות.

ואז מגיע משפט מפתיע למדי: "אנחנו מדינה ששומרת על החוק, מכבדת אותו, ומכבדת כל אדם באשר הוא" – עד השלב הזה, נתניהו התנהג כמו שאפשר לצפות מנבחר ציבור פופוליסט להתנהג. הצביעות והזלזול באינטליגנציה של שומעיו היה בולט, אבל הוא לא נתן סיבה מיוחדת לפקפק באמינותו. אבל עכשיו, כשהוא אומר ש"אנו מדינה שמכבדת כל אדם באשר הוא" זה כבר מפתיע. כל כך מפתיע, שאם לא הייתי יודע אחרת, הייתי חושב שראש הממשלה נוהג לפעמים לשקר.

הדרך של נתניהו "לכבד כל אדם באשר הוא" היא לכנות בני אדם (כן כן, בשר ודם, עם לב שפועם ושכל שחושב, עם רצונות, שאיפות, רגשות, כעסים, אהבות ופחדים) בכינוי "בעיה". הגדרת בני אדם כ"בעיה" זו לא אופנה חדשה במדינה (וגם לא במקומות אחרים, אבל אסור להשוות), אבל לעשות את זה ובאותה נשימה להצהיר שאנחנו "מכבדים כל אדם באשר הוא אדם" – זה כבר ממש מעלה חשד שראש הממשלה מנסה לבלבל אותנו.

אז דרכה של הממשלה לכבד את הפליטים היא לקרוא להם "בעיה", לסמנם כמעבירי מחלות, פושעים ואנסים (אל תבלבלו את המפכ"ל עם עובדות), לגרשם מדירותיהם ולבנות להם כלא. לראש ממשלת ישראל יש פרשנות תמוהה ביותר למושג "כבוד".

הכותב הוא סטודנט לפילוסופיה ומשפטים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית כהן

  אשכרה הצלחת לקחת הצהרה של מישהו, לפרק כל משפט, להוציא אותו מהקשרו, וככה להשמיץ את הבן אדם.
  אני לא רוצה להגזים בתשבוחות – אבל היי, זה היה ממש ממש מדהים.

  במילים אחרות:
  עד שביבי עושה משהו טוב – להשמיץ אותו על זה?

  אם רצית להציג את עמדתך בנושא המסתננים\פליטים, לא הייתה סיבה להתעלק דווקא על הסירטון הזה של נתניהו, שבו סוף סוף הוא עושה משהו חיובי.

 2. דניאל39

  מושחז ומדויק. שם את האצבע על התופעה המסוכנת ביותר בחברה הישראלית: הכחשה. המילים המצוחצות, ארשת הפנים הרצינית, הקריאה לכבד כל אדם באשר הוא – מקהים את דמותו האמיתית של העומד בפנינו, וחמור מכך: מטשטשים את יכולתנו להתוודע באופן נטול עכבות לדמותנו כחברה. ולעמית כהן – דווקא משום כך חשוב מאוד שהדברים נכתבו דווקא(!!!) על ביבי אמן האשליות המופלא מכל

 3. שקד

  אורן בלומנפלד ניצב בעוז אל מול יועצי תקשורת ויחצ"נים, מגלה אמת מקוממת מאחורי מכבסת המילים…
  מקווה שיקבל הד גדול.

 4. איל

  ביבי מבקש מאזרחי ישראל "לא ליטול את החוק לידיים". כלומר, הפעלת אלימות ואיומים באלימות כלפי הפליטים הם החוק, והאזרחים רק לא מוסמכים להפעיל אותו.
  כדאי לקרוא את הרשימה של יוסי גורביץ בענין.
  http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=2130

 5. רנה דקארט

  א.על פי נתונים שהופיעו בכלי התקשורת מסתננים לישראל אלפיים מסתננים בחודש. האם24000 מסתננים בחודש הם לדעתך זרזיף?
  ב. ידוע כי חלק גדול מהמסתננים באים ממקומות שבהן אין מלחמה. אפילו ארגוני "זכויות אדם" מודים שחלק מהמסתננים הם בך הכל מהגרי עבודה.
  ג. המסתננים מגיעים ממצרים שם רוב מוחלט שלהם לא נמצא בסכנת חיים, סתור בבקשי את דבר דבריי

 6. יותם

  א. לא מספיק להסתמך על "נתונים שהופיעו בתקשורת". לא צריך לעקוב הרבה זמן כדי לראות שהנתונים שמוצגים משתנים בהתאם לדובר ולנימת הכתבה. הכל תוצאה מחגיגת הדיסאינפורמציה של משרד הפנים ושל הטרמפיסטים מהימין הקיצוני. לדוגמה, במהלך סיור שח"כ יעקב כץ – יו"ר הועדה לסוגיית העובדים הזרים – העביר בתל אביב לא מזמן, טיפס מספר הנכנסים לישראל בכל יום דרך גדול מצריים מ-800 ביום בתחילת הסיור ועד 1500 לקראת סיומו, עם התלהטות הרוחות. הכותרת בדיווח בעיתון כמובן היתה "כצל'ה: 1500 מסננים ביום". הקישור שמצורף (ושמן הסתם לא פתחת) מפנה למסמך שמסתמך על נתוני משרד הפנים – אמנם קצת ישנים, אבל בהחלט נכונים לתחילת השנה.
  היו שנים בהן הייתה עליה בקצב הכניסה דרך גבול מצרים, ושנים בהן הייתה ירידה.
  היום יש בישראל כשלושים אלף מבקשי מקלט, כך שעשרים וארבע אלף בחודש זה מספר דמיוני לחלוטין.
  מכאן, אני משאיר לך לחפש בעצמך ולראות את מה שכל מי שעוסק בנושא יודע – כשההסתננות מועטה, אף אחד לא מדבר עליה, כשהיא גוברת, הסטטיסטיקות תמיד יוצגו בצורה המנופחת ביותר האפשרית.

  ב. מדינת ישראל לא בודקת, כמדיניות – אתה מוזמן לבדוק בעצמך, את בקשות המקלט של סודנים ואריתראים. אם הייתה עושה זאת, היא הייתה יכולה לגרש את אלו מהם שאינם פליטים, אבל היא לא עושה את זה. למה? כי היא יודעת את האמת – שרובם כן פליטים.

  ג. ממצרים חלק נכבד מהם הוחזר למדינותיהם, במצרים עשרות מהם נורו במהלך הפגנה מול משרדי סוכנות האו"ם לפליטים, במצרים חלקם נסחרים לעבדות ועוד מטעמים, ומצרים ממילא לא מכירה בהם כפליטים, כך שגם טענה זו, לא ברור על מה היא מסתמכת.

 7. אתיופי

  לפחות הוא מבין איפה הוא חי.  

 8. ג. אביבי

  כותב לנו הסטודנט לפילוסופיה: "הבעיה של נתניהו היא לא עם הגזענות (הצחקתם את שר הפנים שלו) ולא עם האלימות". אלי ישי הספרדי הוא הגזען היחידי בממשלת נתניהו. לשיטתו, לא ליברמן (אזרחות-נאמנות לערבים בלבד) הוא גזען, לא נאמן שכינה את אנשי הרשויות השובתים "פצצות מתקתקות", גם לא נתניהו עצמו הוא הגזען – שמתייחס אל הפליטים כאל בעיה (כלומר: נשאי מחלות ופשע, סכנה דמוגרפית מטבע הוויתם) שטיהר כמעט לגמרי את מפלגתו ממזרחים.
  עוד כותב לנו הנ"ל שהמפגינים משכונת התקווה הם הגזענים ("… לאלו שהשתתפו בהפגנות הגזעניות …"). לא הנואמים מן הימין הפשיסטי שתפסו טרמפ על מצוקתם הם הגזענים אליבא הכותב, אלא מי שמבקשים ששכונות צפון ת"א ישתתפו איתם בנטל האכלוס הבעייתי של הפליטים האלה.
  נמאס כבר מנאורים בעיני עצמם המכבסים את גזענותם הפתולוגים ע"ח המזרחים קורבנות גזענותם מראשית ימי הציונות.

 9. דקארט

  א. כוונתי הייתה שמגיעים 24000 מסתננים בשנה (2000*12). אתה עדיין טוען שמדובר בזרזיף?

  ב. אתה יוצא מנקודת הנחה שאפשר לדעת אם הם פליטים או לא. איך אתה יודע שהם לא מרמים ושהם לא עזבו את מולדתם בכדי לחפש עתיד כלכלי טוב יותר.

  מה גם שבאריתראה, למשל, אין שום מלחמה. נכון שמפירים שם זכויות אדם, אך גם בישראל, לשיטתכם, כשמאל קיצוני, מפרים באופן שיטתי זכויות אדם.

  ג. במצרים חיים מאות אלפי מבקשי עבודה/פליטים/ יו ניים איט. רק למעטי מעט מהם מתנכלים. נכון שהחיים במצרים לא מלבבים, מאחר שמדובר במדינה נחשלת, אך אני לא חושב שזה מצדיק את מעברם לפה. אני לא חושב שהם צריכים, בשל מצב כלכלי לעבור ממצרים לכאן.

 10. עידו זילברשטיין

  תודה שהבעת זאת וכתבת זאת

 11. חסה

  תגיד אתה אמיתי?

  א. ההערכה הנדיבה היא שיש כיום כ-30 אלף מבקשי מקלט בישראל. רק לשם השוואה – יש משהו כמו 400,000 (!) מהגרי עבודה. אתה יודע אולי כמה יהודים ברחו מגרמניה במלחמת העולם השניה? נראה לך שהטיעון של חלק ממדינות אירופה בתחילת המלחמה שמדובר בנתיני מדינת אויב שמחפשים מוצא כלכלי נוח עומד במבחן ההיסטוריה?

  ב. כמו שאמר יותם, אם אתה לא בטוח שמדובר בפליטים –
  אתה יותר ממוזמן לצאת ולבדוק, מה שמדינת ישראל לא עושה. כל מבקש מקלט מתחזה שתגלה אתה מוזמן להעיף בחזרה למצרים. בינתיים, כל עוד אתה ומדינת ישראל לא עושים כלום, אולי כדאי לעטות מעט צניעות.

  ובנוגע לאריתריאה – תסלח לי, אבל אתה פשוט בור (מה? קראת את זה באיזה בלוג של יאיר לפיד ולקחת את זה כאמת מוחלטת או שיצאת לברר באריתריאה?). לכל הפחות שב פעם לדבר עם פליט אריתראי פעם ותבקש לשמוע את הסיפור שלו. אם נחזור רגע חהיסטוריה, אתה יודע אולי כמה זמן לקח לבעלות הברית לגלות מה באמת מתרחש בגרמניה?

  ג.שוב אתה מדבר מחוסר ידע מוחלט. צא ולמד מה מתרחש במחנות הפליטים בסיני. אונס המוני, עינויים, רצח. באמת, צא ולמד. זה הכל.

 12. Marylou Spencer

  ‫תגובה לדקארטתגיד אתה אמיתי? א. ההערכה הנדיבה היא שיש כיום כ-30 אלף מבקשי מקלט בישראל. רק לשם השוואה – יש משהו כמו 400,000 (!) מהגרי עבודה. אתה יודע אולי כמה יהודים ברחו מגרמניה במלחמת העולם השניה? נראה לך שהטיעון של חלק ממדינות אירופה בתחילת המלחמה שמדובר בנתיני מדינת אויב שמחפשים מוצא כלכלי נוח עומד במבחן ההיסטוריה? ב. כמו שאמר יותם, אם אתה לא בטוח שמדובר בפליטים – אתה יותר ממוזמן לצאת ולבדוק, מה שמדינת ישראל לא עושה. כל מבקש מקלט מתחזה שתגלה אתה מוזמן להעיף בחזרה למצרים. בינתיים, כל עוד אתה ומדינת ישראל לא עושים כלום, אולי כדאי לעטות מעט צניעות. ובנוגע לאריתריאה – תסלח לי, אבל אתה פשוט בור (מה? קראת את זה באיזה בלוג של יאיר לפיד ולקחת את זה כאמת מוחלטת או שיצאת לברר באריתריאה?). לכל הפחות שב פעם לדבר עם פליט אריתראי פעם ותבקש לשמוע את הסיפור שלו. אם נחזור רגע חהיסטוריה, אתה יודע אולי כמה זמן לקח לבעלות הברית לגלות מה באמת מתרחש בגרמניה? ג.שוב אתה מדבר מחוסר ידע מוחלט. צא ולמד מה מתרחש במחנות הפליטים בסיני. אונס המוני, עינויים, רצח. באמת, צא ולמד. זה הכל.‬

 13. דקארט

  א. על פי כל הנתונים הזרם התגבר בשנת 2010, וכעת מגיעים 2000!! אנשים בחודש לכאן. יש סיכוי כי בתוך שנה המספרים שציינתי יהפכו להשערה נמוכה. עיוורון, לא בבית ספרי.

  בכל מקרה, לגבי ההשוואה הטפשית למלחמת העולם השנייה, זה כמו שיגרשו את היהודים למקסיקו (מצרים) והם ירצו להגיע דווקא לארה"ב.

  ב.אי אפשר לצאת לבדוק אם הם פליטים פשוט ע"י לשאול אותם, זו שיא הנאיביות. כל אדם אריתראי שאשאל אותו יאמר שהוא פליט פשוט בכדי להישאר כאן. במצב כזה, בעייתי להשאיר כל אדם שמצהיר שהוא כזה. ההשוואות שאתם עושים למלחמת העולם השנייה ולשואה טיפשיות ביותר. באריתראה אף אחד לא בונה תאי גזים ומשמיד בני אדם בשיטתיות. המצב הפוליטי שם הוא אינו יציב, נכון, אבל מכאן ועד לעשות השוואות לשואה-זה פשוט פאתטי. מה גם שבמצרים, על אף מה שאתה אומר לא מעונה ל99% מהם כל רע.

  אגב, אם ישראל תתחיל לקלוט אנשים מכל המדינות שבהן אין יציבות פוליטית-, נגיע לעשרות מיליונים בשנה.

  ג. מילת המפתח היא סיני. שם השבטים הבדואים, ולא המשטר המרכזי המצרי, שולטים. זאת בניגוד למיין לנד המצרי שם שולט המשטר המצרי ושם כמעט שלא מתנכלים למסתננים. המסתננים שמגיעים לסיני לא באים לשם בכדי לרבוץ בחופים, אלא בכדי להגיע לכאן. אם הם לא היו מגיעים לסיני, לא היה מעונה להם כל רע.

  לסיום, הייתי רוצה לדעת מה המטרה האמיתית שלכם, כשמאל קיצוני, בהבאת המסתננים לכאן. האם יש מטרה נסתרת?

 14. שירי

  קולע ומעניין, כן ירבו!

 15. חנן שליב

  שלום האדון הנכבד.
  טוב שהוספת את המשפטים האחרונים כי בכך נחשפת כלאומן-גזען מצוי ולמעשה יתרת את הדיון מולך.בכך לא נסתם הגולל על הצורך הכמעט בלתי אפשרי למצוא פתרון הומני לבעיית המהגרים מאפריקה.
  לעניות דעתי (כאחד שבאמת קצת עסק בנידון) שאין מנוס מסגירה מוחלטת של הגבול תוך קליטה מתוכננת ומפוזרת בכל הארץ של כל אלה שכבר נמצאים כאן ומעונינים בכך.השאר יועברו בתאום לארצות אחרות.החשוב מכל לגרום לעולם לחסל את מחנות הפשע ברחבי סיני.משום מה שלטונות מצריים לא עושים מספיק נגד פשעי הבדואים.
  ולכולנו,אפשר לציין את מחויבתנו היהודית אנושית בלי להגיע דווקא למיידנק.לא כל מה שקרה במלחמת האזרחים באריתריאה שווה לבאבי -יאר
  ועם כל הסימפתיה בדארפור נערך רצח עם בלי שלנו הייתה ולו שבריר היכולת למנעו.לכן עזרה וסיוע ואף צעקות בעולם כן,אחריות להמשך הזרימה (גם אם היא "רק 10000 בשנה ,כבר בלתי אפשרי וראו דרום ת"א ערד ,אילת וטבריה.

 16. דקארט רנה

  איך בדיוק שאלת המניע חושפת את "גזענותי". ((-:

 17. דרור בל"ד

  כך נשאל: "הייתי רוצה לדעת מה המטרה האמיתית שלכם, כשמאל קיצוני, בהבאת המסתננים לכאן. האם יש מטרה נסתרת"?

  קל לראות כי משנתו של השואל נלקחה מנייר העמדה שפרסם פרופ' ארנון סופר. רק הכותרת כמוה כהכרזת מלחמה: "מבוא: פליטי דארפור, מהגרי עבודה ו"קרטל ארגוני הזכויות"".
  מתוכו: "ככל שאני לומד להכיר את העומדים מאחורי "קרטל רגוני הזכויות", כך מתחזקת מסקנתי כי אכן בורות היא בעייתם העיקרית. ייתכן כי חלקם לפחות הם אותם פוסט-ציונים החפצים בחיסולה של ישראל היהודית-ציונית, וכי כל עשייה בכיוון זה לגיטימית בעיניהם".
  http://web.hevra.haifa.ac.il/~ch-strategy/images/publications/darfur_refugees.pdf

  למרות התוקפנות הציונית המלווה את כל נייר העמדה, תהיה זו טעות לא להתייחס לטיעוניו. נסיון ההפרכה האומלל, אותו מביא כותב המאמר ומשתמש בו, הינו דוגמה מצויינת המשרתת את תעמולת ההסברה של סופר ואת הגורמים אשר ניזונים ממנו לתעשיית פוליטיקת השנאה , אם בצורה מפורשת כמו אלי ישי ומיכאל בן ארי, ואם תחת עטיית מסיכה, כמו נתניהו וברק.
  התייחסות חובבנית לנושא כה רציני, אשר זכויות האדם הן רק חלק קטן ממנו, הינו גורם מזרז לדעת הקהל – אזרחי מדינת כל גזעניה – להתקרב דווקא אל הימין הקיצוני.

  ה"ויכוח" אותו עורך סופר עם ארגוני זכויות האדם אינו עוסק בטיפול הלקוי של הממשלה בעניינם של הפליטים\מהגרי עבודה\מסתננים. הוא אפילו מבקר את נייר העמדה של אבינרי אורגד ורובינשטיין , מסמך אותו הוא מתאר כ"לראשונה…אנו קוראים על נסיון רציני ומתוך ראייה רחבה לתאר את מימדי התופעה ולחפש פתרון לשאלות ההגירה לישראל". (שם)

  הסתייגותו של סופר מנייר העמדה הוא מעצם ההסתמכות של הכותבים על הממשלה הנוכחית: "אני מכבד את העצות הנבונות שבמסמך אבינרי ואחרים, אבל מה ערכן במדינה שאין בה משילות, שהכול בה משותק על ידי בירוקרטיה לא יעילה ושהממשלות בה מתחלפות כל כמה חודשים? מה ערכן של עצות כמון "יש לברר את הבקשות למקלט במהירות וביעילות המירבית"; "על המדינה לפעול ללא דיחוי לנרחקתם מישראל"; "מוצע שישראל תקיים מתחמי דיור מיוחדים סמוך לנקודת הגבול…שבהן ישוכנו מבקשי מעמד הפליטות". נדמה לי שכלא קציעות הוא דוגמה נפלאה למימוש עצה כזאת, אז מה? שלמה אבינרי, כמוני, יודע שעצות כאלו אינן רלוונטיות למדינה שאנו חיים בה". (שם)

  ביקורתו על נייר עמדה זה נכונה לדעתי. היא מתאימה גם לכל מאמרי המערכת של 'הארץ', המשיאים עצות לממשלה במקום להכריז עליה כעל אוייבת הציבור. היא נכונה באותה מידה גם לניירות העמדה (אם קיימים) של ארגוני זכויות האדם העוסקים בנושא הפליטים ומהגרי עבודה, היות וגם הם מפנים את כל חיצי הביקורת שלהם נגד הממשלה, אך מתעלמים לחלוטין מהידיעה כי נכון להיום הממשלה הנוכחית, המעוניינת בכלכלת עבדים, תנצל אף היא את מאבקם של ארגוני זכויות האדם ותיקח ממנו רק את החלקים העומדים בקנה אחד עם האינטרסים הכלכליים שלה. מאבק חובבני של ארגוני זכויות האדם תורם את חלקו (הבטל בשישים לעומת חלקה של הממשלה) לכלכלת עבדים זו.

  מעצבי דעת הקהל (ומיכאל בן ארי ביניהם) עוסקים כיום בשאלה האם אותם מהגרים מאפריקה הינם פליטים או מסתננים. לארנון סופר דעה מוצקה בעניין זה. גם לבן ארי. אך גם לארגוני זכויות האדם ישנה דעה מוצקה לא פחות. התעקשותם של ארגוני זכויות האדם על הדיכוטומיה שקר\אמת היא בעוכרי המאבק. תביעתם של ארגונים אלה לאזרוח מלא של המהגרים על סמך נתוניהם שלהם, המפוקפקים לא פחות, ולדעתי הרבה יותר, מנתוניו של סופר, תוך התעלמות מוחלטת (כן, מוחלטת!) מההשלכות אותן מציין אבינרי בנייר העמדה שלו , משרת את תועמלני הימין כמו גם את מצדדי כלכלת העבדים המשתמשים בתועמלני הימין, ממש כמו שמשתמשים בתועמלני ארגוני זכויות האדם, למימוש חזונם הכלכלי.

  אחרי שניסיתי לבדוק לעומק את סוגיית היחס בין כמות הפליטים ובין כמות המסתננים, ניתן לומר כי בהחלט לא ניתן לבדוק מתוך כלל המהגרים כמה הם פליטים-מהגרי עבודה וכמה מהגרים רגילים אכן קיימים. דבר זה יוצר צבר נתונים שמשתנה מכתבה לכתבה וממחקר למחקר ועליי ציין כי מעולם לא ניתקלתי בסתירות כה רבות בחיפושיי במחקרים ובאינטרנט כמו במקרה זה.

  קביעתם של ארגוני זכויות האדם כי 90% מהמהגרים מאפריקה הינם פליטים מפוקפקת בדיוק באותה מידה כמו קביעתו של גנות כי 99% הם מסתננים. הסתמכותם של מחברי הדו"ח דווקא על דיווח ממשלת ישראל לאו"ם מפוקפקת באותה מידה כמו הסתמכות גורמי הימין על ה"מימצא" של גנות. גבולות שיח מסוג כזה מזכיר יותר מכל סוג של מו"מ עסקי על מחיר עסקה מסויימת, ומגביר את החשד כי גם לארגוני זכויות האדם ישנם אינטרסים צרים במאבקם, או לחילופין כי הם פועלים מתוך בורות מוחלטת.

  התעלמותם של ארגוני זכויות האדם מההשלכות הרחבות יותר של התופעה הינה בעוכרם של ארגונים אלו. דבר זה יוצר את הרושם, לפחות בציבור הישראלי הציוני המחשיב עצמו כנאור, כי בין שני הניצים עומד אבינרי, המלומד המבוגר והאחראי.
  לדעתם של אבינרי אורגד ורובינשטיין, קביעת מדיניות הגירה ויחס לפליטים יש שתוכרע על ידי חמישה מדדים שהראשון שבהם הוא הביטחון והסדר הציבורי, אחריו- כלכלי, קיבולת, זהות לאומית ותרבותית, ורווחה. התייחסות למימדים אלו, ולא רק לזכויות אדם, הופכת את בעיית הפליטים מהגרי העבודה ובעיית המסתננים הנשארים בארץ בשל הגדרתם על ידי האו"ם כפליטים פוטנציאליים לבעיה ראשונה במעלה.
  פרופ' סופר מחיפה גם הוא מצדד בעמדה ביטחונית זו: לטענתו ארגוני זכויות האדם בעידוד המדיניות של קליטת פליטים מתחשבים בראש ובראשונה באינטרסים הצרים של התקיימותם ועידוד דעותיהם בציבור ומתעלמים משיקולי ביטחון רחבים יותר וגם משאלות של קיבולת. ההתייחסות רק לצד המוסרי של קליטת מסתננים היא בעייתית לדידו (בלשון המעטה).

  כל עוד ארגוני זכויות האדם ימשיכו להתעלם מהמכלול הרחב של התופעה, יבקרו אך ורק את הממשלה בנוסח מאמרי מערכת 'הארץ', יתעקשו כי מאבקם אינו פוגע בזכויות האזרחים הישראלים בכלל ובאוכלוסיות המוחלשות ( חלק ממזימתו של נתניהו) בפרט, ימשיכו תועמלני הימין לנצל את שנאת ההמון אל המהגרים ואל הפלסטינים ויקשרו בין שתי שנאות אלה לפוליטיקת שנאה. הכרה בעובדה כי טענותיהם של תושבי אילת, ערד, דרום ת"א ומקומות נוספים בדבר תחרות על מקומות ותנאי ושכר עבודה ועל הפחד הממשי מההשתנות הדמוגרפית של עירם או שכונתם – פחד שאין בו מן הגזענות דבר וחצי דבר – הינן מוצדקות (ולא רק בדבר מקום מגוריהם של המהגרים – צפון או דרום ת"א), עיון מדוקדק יותר במצווה עניי עירך קודמים, והצגת ניירות עמדה אחראיים ואמינים יותר תשרת טוב יותר הן את אזרחי ישראל המבולבלים והנוטים ממילא לגזענות, הן את כל הצדדים המעורבים (פרט לנתניהו ולמרוויחים מכלכלת העבדים, ביניהם גם המבריחים הבדווים בסיני ובישראל וחברות כח אדם מפוקפקות) והן את שאר המאבקים הפוליטיים והחברתיים בהם עוסקים ארגונים אחרים ואשר שמם הטוב ואמינותם נפגעים אף הם.