• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מישהו מטפל בך

על כבוד האדם – גירסת בנימין נתניהו
אורן בלומנפלד

ראש הממשלה הישיר את מבטו למצלמה ועטה ארשת פנים רצינית. זו לא סתם ארשת פנים רצינית, אלא כזו שאומרת "אחריות לאומית". ארובות העיניים המצומצמות, הגבות המורמות אך במעט, השפתיים המיושרות ונימת הקול התקיפה אך רגועה ובוטחת – כולם מדברים. הם מדברים, לא לאלו שהשתתפו בהפגנות הגזעניות ולא לאלו שניסו להצית דירה של פליטים, אלא דווקא אל הנחרדים והמצקצקים בלשונם. הם אומרים: "אמנם, אתם חושבים שאני ראש ממשלה של ממשלה גזענית ומסיתה, אבל אני ראש ממשלה אחראי, החרד לדמוקרטיה הישראלית ולא מהסס לרדת אל העם, לעטות את ארשת פני המודאגת ואת הכריזמה הבלתי נדלית, ולומר דברים לא פופולריים".

לפני שראש הממשלה מבקש מאזרחי ישראל לשמור על החוק, הוא מרגיע: "ממשלת ישראל פועלת בנחישות לעצירת זרם המסתננים הלא חוקי מאפריקה על ידי הקמת גדר גבול והחזרת המסתננים לארצותיהם". ברור, הוא לא מתכוון לבקש מהאזרחים לקיים את החוק סתם כך. האזרחים יקיימו את החוק בגלל שהם נאמנים. הם סומכים ובוטחים על הממשלה ועל ראש הממשלה שלהם. הממשלה, בראשותו, פועלת בנחישות לעצירת זרזיף (לאור הנתונים, יהיה זה שקר לקרוא לו "זרם") פליטי החרב (לאור הנתונים, יהיה זה שקר לקרוא להם "מסתננים") הלא-חוקי (ברור שהוא לא חוקי. החוק הוא ליהודים בלבד – אנחנו אזרחים חוקיים במדינת חוק. הפליטים, לעומת זאת, מסתננים שלא כחוק, חיים שלא כחוק ומוטב היה לו היו נרצחים, כחוק, באפריקה) וגירוש הפליטים בחזרה לאותן מדינות מהן ברחו מפני סכנת מוות (אבל על מותם שם אף אחד כבר לא ישמע כאן).

המשיך ראש הממשלה ואמר: "אני מבקש דבר אחד ועומד על כך" – נתניהו מבקש (הוא לא דורש, חלילה, הוא הרי מדבר איתנו בגובה העיניים) ועומד על כך (אך למרות שהוא רק ביקש, ראו את הנחישות האחראית) – "אזרחי ישראל לא יכולים לקחת את החוק לידיהם". הבעיה של נתניהו היא לא עם הגזענות (הצחקתם את שר הפנים שלו) ולא עם האלימות. הבעיה של ראש הממשלה היא שכמה מאזרחי ישראל לא מקיימים את החוק. לאחר שהממשלה בראשותו מסיתה שוב ושוב לגזענות, לאחר שהממשלה בראשותו מקדמת אמצעים אלימים עד ברוטאלים (למשל- הפעלת יחידת עוז או בית הכלא לפליטים), מה שמפריע לראש הממשלה הוא הפרת החוק. האלימות עצמה היא בסדר, אבל אם מתחשק לך להתעלל קצת בחלשים, תתגייס ותלבש מדים של שוטר.

נתניהו ממשיך: "הממשלה פועלת, תפקידנו לפתור את הבעיה ואנחנו נפתור אותה". ראש הממשלה הוא לא רק אחראי אלא גם מנהל ממשלה שמקדמת נושאים. הוא יבוא לבחירות (המתקרבות, אגב) עם קבלות.

ואז מגיע משפט מפתיע למדי: "אנחנו מדינה ששומרת על החוק, מכבדת אותו, ומכבדת כל אדם באשר הוא" – עד השלב הזה, נתניהו התנהג כמו שאפשר לצפות מנבחר ציבור פופוליסט להתנהג. הצביעות והזלזול באינטליגנציה של שומעיו היה בולט, אבל הוא לא נתן סיבה מיוחדת לפקפק באמינותו. אבל עכשיו, כשהוא אומר ש"אנו מדינה שמכבדת כל אדם באשר הוא" זה כבר מפתיע. כל כך מפתיע, שאם לא הייתי יודע אחרת, הייתי חושב שראש הממשלה נוהג לפעמים לשקר.

הדרך של נתניהו "לכבד כל אדם באשר הוא" היא לכנות בני אדם (כן כן, בשר ודם, עם לב שפועם ושכל שחושב, עם רצונות, שאיפות, רגשות, כעסים, אהבות ופחדים) בכינוי "בעיה". הגדרת בני אדם כ"בעיה" זו לא אופנה חדשה במדינה (וגם לא במקומות אחרים, אבל אסור להשוות), אבל לעשות את זה ובאותה נשימה להצהיר שאנחנו "מכבדים כל אדם באשר הוא אדם" – זה כבר ממש מעלה חשד שראש הממשלה מנסה לבלבל אותנו.

אז דרכה של הממשלה לכבד את הפליטים היא לקרוא להם "בעיה", לסמנם כמעבירי מחלות, פושעים ואנסים (אל תבלבלו את המפכ"ל עם עובדות), לגרשם מדירותיהם ולבנות להם כלא. לראש ממשלת ישראל יש פרשנות תמוהה ביותר למושג "כבוד".

הכותב הוא סטודנט לפילוסופיה ומשפטים

כנראה שיעניין אותך גם: