• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

סומן מראש

פעיל השמאל יונתן פולק ייכנס לשלושה חודשים בכלא בעקבות מחאה על הסגר בעזה. פולק: "אלך לכלא בראש מורם. תהיה זו מערכת המשפט שתצטרך להשפיל את מבטה בפני סבלם של תושבי עזה"
תמי ריקליס
יונתן פולק בבית המשפט, 27.12. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

פוסט מעודכן: פעיל השמאל הרדיקלי יונתן פולק הורשע היום בבית המשפט השלום בתל אביב בסעיף "התקהלות אסורה", בעקבות רכיבת אופניים בה השתתף במחאה על הסגר בעזה ב-2008. הוא נשלח לשלושה חודשי מאסר. פעילים ופעילות רבים הפגינו מחוץ לבית המשפט, ובדיון נכחו בין השאר יאיר גרבוז, יורם קניוק, לאורה רבלין, עו"ד מיכאל ספרד ועוד. קניוק אמר לוואלה: "זהו משפט פוליטי. אחרת לא הייתי בא. מה איכפת לי אם הוא הפריע לתנועה. מעמידים אותו לדין בגלל דעותיו ובמדינת ישראל עדיין מותר להביע דעה".

באפריל 2009, הוגש נגד פולק כתב אישום ובו סעיף בודד: "התקהלות אסורה", בשל השתתפותו ב"מסה קריטית" ברחובות תל אביב נגד המצור על עזה. ההרשעה הפעילה מאסר על תנאי התלוי נגד פולק בשל השתתפות בהפגנה קודמת נגד גדר ההפרדה.

פולק בעת המעצר, 2008. צילום: אקטיבסטילס

ב-31 בינואר 2008, השתתפו כ-30 מפגינים ישראלים ברכיבת אופניים מחאתית ברחובותיה של תל אביב נגד המצור על עזה. על פי חוק, מחאה בהיקף משתתפים כזה נחשבת כ"משמרת מחאה" ואינה דורשת רישיון מהמשטרה. במהלך ההפגנה נעצר פולק על ידי שוטרים בלבוש אזרחי שטענו בעדותם בבית המשפט כי זיהו אותו מעבר עשיר של פעילות מחאה, ושעל פי עדותם בבית המשפט, הניחו שהוא אירגן והוביל את הרכיבה. לאחר מעצרו של פולק, הניחה המשטרה לרכיבה להמשיך על הכביש ללא הפרעה וללא מעצרים נוספים.

גבי לסקי, עורכת דינו של פולק, אמרה: "המשטרה לא רק סימנה ועצרה את פולק ללא כל עילה חוקית מתוך קהל של רבים אחרים שנהגו בדיוק כמותו, אלא גם נהגה באופן מפלה כלפי האירוע עצמו ללא כל סיבה פרט לנטייתו הפוליטית. אירועים דומים בעלי אופי פוליטי שונה מתרחשים תדיר בתל אביב ללא התערבות משטרתית, ובטח שללא מעצרים".

"אין במשפט זה כמעט דבר זולת מחלוקת פוליטית"

הנה הנאום המלא שנשא פולק באולם:

כבודו, נהוג במעמד זה לבקש מהשופט לדון נאשם במידת הרחמים, תוך הבעת צער על עצם ביצוע העבירה. אך בבואי לטעון לעונשי, אין ביכולתי לעשות כן. מהרגע הראשון של משפט זה, לא הייתה למעשה כלל כל מחלוקת עובדתית בין הצדדים. אכן, כאמור בכתב האישום, רכבתי על אופנים, יחד עם אחרים, ברחובות תל אביב במחאה על המצור על עזה. אכן, ייתכן ורכיבתנו על אופניים, שהן כלי תחבורה לכל דבר, האטה במקצת את קצב התנועה על הכביש. המחלוקת היחידה, והלא משמעותית, נסובה סביב עדות בלשי המשטרה שמסרו בעדותם כי חלקי ברכיבת האופניים היה מרכזי, עובדה אותה הכחשתי אני והכחישו שאר עדי ההגנה.

כאמור, נהוג בשלב זה של המשפט להביע חרטה, ואכן אבקש להביע כעת צער על דבר אחד מאירועי אותו יום – אם יש בלבי חרטה היא על כך שבאותו היום אכן, כפי שטענתי, לא לקחתי חלק מרכזי באותה תהלוכה ובכך מעלתי בחובתי לעשות ככל שעולה בידי לשינוי מצבם הבלתי נסבל של תושבי עזה, ולסיום השליטה הישראלית על הפלסטינים.

אמר כבודו במהלך המשפט, ואני מניח שיאמר שוב בעתיד, כי משפט אינו עניין פוליטי, כי אם עניין של חוק. על כך אומר שאין במשפט זה כמעט דבר זולת מחלוקת פוליטית. בית המשפט אומנם לא ניאות לאפשר לסנגוריה לנהל הגנה ראויה כאשר סירב לשמוע טענות בדבר בררנות פוליטית בהתנהגות המשטרה, אך אפילו מהעדויות שכן נשמעו, ברור כי בררנות כזו קיימת.

נושא הכביכול-עבירה ומניעיה, היו פוליטיים גם כן, ומכך כבר לא ניתן להתחמק. מדינת ישראל מטילה מצור פסול, בלתי אנושי, ובלתי חוקי על רצועת עזה, שעל פי הדין הבינלאומי עודנה שטח כבוש. מצור זה, בשמי, בשמך אדוני, ובשם כולנו למעשה, מטיל ענישה קולקטיבית אכזרית על אזרחים פשוטים, תושבי רצועת עזה, נתינים חסרי זכויות דמוקרטיות של הכיבוש הישראלי. אל מול מציאות זו וכדי לקום נגדה, בחרנו ב-31 בינואר 2008, לנצל את חופש הדיבור הניתן בישראל לאזרחים יהודים. אך נראה כי בכאילו-דמוקרטיה-האחת-מני-רבות במזרח התיכון, גם חופש כזה כבר לא ניתן, אפילו לבניה המיוחסים של החברה.

אינני מופתע מהחלטת בית המשפט להרשיע אותי, למרות שאין בי בדל של ספק שמה שעשינו באותו היום הוא מהמדרג הנמוך ביותר של ניצול הזכות לחופש המחאה בתנאים הקיימים. אכן, כפי שטען התובע, בשעת ההפגנה, ריחף מעלי מאסר על תנאי על הרשעה בסעיף זהה. למרות שאני עדיין מאמין כי לא עברתי כל עבירה, ידעתי כי במערכת הצדק הישראלית, ייתכן ויופעל עונש זה.

עלי לומר, אם יפעיל כבודו את עונש המאסר המותנה, ויגזור את עונשי לכליאה, אלך לכלא בלב שלם ובראש מורם. תהיה זו מערכת המשפט שתצטרך, לדעתי, להשפיל את מבטה בפני סבלם של תושבי עזה, כשם שהיא משפילה את מבטה ועצמת עיניה בפני הכיבוש עצמו מדי יום. אל ההפגנה הבאה אלך ביום שחרורי מהכלא.

יורם קניוק, יאיר גרבוז ולאורה ריבלין באולם בית המשפט, 27.12. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס
הפגנה מחוץ לבית המשפט, 27.12. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

יצוין לסיום שעם כניסתם לבית המשפט נדרשו פעילים ופעילות להוריד חולצות עם כיתובים פוליטיים, בטענה כי אין להיכנס עם חולצות המביעות עמדה – לימין או לשמאל – לבית המשפט. בין השאר מדובר בכיתובים: "הכיבוש הוא טרור" ו"אין גאווה בכיבוש". השומרים לא הסתפקו בכך שהפעילים הפכו את החולצות, ואחת הפעילות אף נגררה באלימות על ידי שומרים והוכרחה להוריד את חולצתה. לפעיל שרצה להיכנס למקום עם חולצה ועליה כיתוב בערבית נאמר כי אסור להיכנס עם עם כל כיתוב בערבית, בלי קשר לתוכנו.

עדכון נוסף – תגובות:

לדברי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח: "העובדה שפולק היה היחיד שנעצר, על אף שנהג כמו כל שאר המפגינים, ויותר מכך – העובדה שהפגנות רכיבה באופניים מתקיימות בדרך כלל ללא התערבות המשטרה, מעלה חשד לרדיפה אישית של פולק ופגיעה קשה בחופש הביטוי שלו, רק בשל דעותיו. עונש של מאסר בפועל בשל הפגנה הוא עונש קיצוני ומופלג בחומרתו". ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים, מסר: "גזר הדין שניתן ליונתן פולק הוא חרפה בחברה דמוקרטית ומהווה פגיעה קשה בחופש הביטוי של מר פולק ואנשים החלוקים על מדיניות הממשלה. עונשו מסמן הסלמה נוספת ברדיפה אחר פעילי זכויות אדם ושוחרי דמוקרטיה בחברה הישראלית. יונתן פולק בעבורנו הוא מגן זכויות אדם והיחס של בית המשפט כלפיו הינו מחפיר ובלתי מתקבל על הדעת".

כנראה שיעניין אותך גם: