סומן מראש

פעיל השמאל יונתן פולק ייכנס לשלושה חודשים בכלא בעקבות מחאה על הסגר בעזה. פולק: "אלך לכלא בראש מורם. תהיה זו מערכת המשפט שתצטרך להשפיל את מבטה בפני סבלם של תושבי עזה"
תמי ריקליס
יונתן פולק בבית המשפט, 27.12. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

פוסט מעודכן: פעיל השמאל הרדיקלי יונתן פולק הורשע היום בבית המשפט השלום בתל אביב בסעיף "התקהלות אסורה", בעקבות רכיבת אופניים בה השתתף במחאה על הסגר בעזה ב-2008. הוא נשלח לשלושה חודשי מאסר. פעילים ופעילות רבים הפגינו מחוץ לבית המשפט, ובדיון נכחו בין השאר יאיר גרבוז, יורם קניוק, לאורה רבלין, עו"ד מיכאל ספרד ועוד. קניוק אמר לוואלה: "זהו משפט פוליטי. אחרת לא הייתי בא. מה איכפת לי אם הוא הפריע לתנועה. מעמידים אותו לדין בגלל דעותיו ובמדינת ישראל עדיין מותר להביע דעה".

באפריל 2009, הוגש נגד פולק כתב אישום ובו סעיף בודד: "התקהלות אסורה", בשל השתתפותו ב"מסה קריטית" ברחובות תל אביב נגד המצור על עזה. ההרשעה הפעילה מאסר על תנאי התלוי נגד פולק בשל השתתפות בהפגנה קודמת נגד גדר ההפרדה.

פולק בעת המעצר, 2008. צילום: אקטיבסטילס

ב-31 בינואר 2008, השתתפו כ-30 מפגינים ישראלים ברכיבת אופניים מחאתית ברחובותיה של תל אביב נגד המצור על עזה. על פי חוק, מחאה בהיקף משתתפים כזה נחשבת כ"משמרת מחאה" ואינה דורשת רישיון מהמשטרה. במהלך ההפגנה נעצר פולק על ידי שוטרים בלבוש אזרחי שטענו בעדותם בבית המשפט כי זיהו אותו מעבר עשיר של פעילות מחאה, ושעל פי עדותם בבית המשפט, הניחו שהוא אירגן והוביל את הרכיבה. לאחר מעצרו של פולק, הניחה המשטרה לרכיבה להמשיך על הכביש ללא הפרעה וללא מעצרים נוספים.

גבי לסקי, עורכת דינו של פולק, אמרה: "המשטרה לא רק סימנה ועצרה את פולק ללא כל עילה חוקית מתוך קהל של רבים אחרים שנהגו בדיוק כמותו, אלא גם נהגה באופן מפלה כלפי האירוע עצמו ללא כל סיבה פרט לנטייתו הפוליטית. אירועים דומים בעלי אופי פוליטי שונה מתרחשים תדיר בתל אביב ללא התערבות משטרתית, ובטח שללא מעצרים".

"אין במשפט זה כמעט דבר זולת מחלוקת פוליטית"

הנה הנאום המלא שנשא פולק באולם:

כבודו, נהוג במעמד זה לבקש מהשופט לדון נאשם במידת הרחמים, תוך הבעת צער על עצם ביצוע העבירה. אך בבואי לטעון לעונשי, אין ביכולתי לעשות כן. מהרגע הראשון של משפט זה, לא הייתה למעשה כלל כל מחלוקת עובדתית בין הצדדים. אכן, כאמור בכתב האישום, רכבתי על אופנים, יחד עם אחרים, ברחובות תל אביב במחאה על המצור על עזה. אכן, ייתכן ורכיבתנו על אופניים, שהן כלי תחבורה לכל דבר, האטה במקצת את קצב התנועה על הכביש. המחלוקת היחידה, והלא משמעותית, נסובה סביב עדות בלשי המשטרה שמסרו בעדותם כי חלקי ברכיבת האופניים היה מרכזי, עובדה אותה הכחשתי אני והכחישו שאר עדי ההגנה.

כאמור, נהוג בשלב זה של המשפט להביע חרטה, ואכן אבקש להביע כעת צער על דבר אחד מאירועי אותו יום – אם יש בלבי חרטה היא על כך שבאותו היום אכן, כפי שטענתי, לא לקחתי חלק מרכזי באותה תהלוכה ובכך מעלתי בחובתי לעשות ככל שעולה בידי לשינוי מצבם הבלתי נסבל של תושבי עזה, ולסיום השליטה הישראלית על הפלסטינים.

אמר כבודו במהלך המשפט, ואני מניח שיאמר שוב בעתיד, כי משפט אינו עניין פוליטי, כי אם עניין של חוק. על כך אומר שאין במשפט זה כמעט דבר זולת מחלוקת פוליטית. בית המשפט אומנם לא ניאות לאפשר לסנגוריה לנהל הגנה ראויה כאשר סירב לשמוע טענות בדבר בררנות פוליטית בהתנהגות המשטרה, אך אפילו מהעדויות שכן נשמעו, ברור כי בררנות כזו קיימת.

נושא הכביכול-עבירה ומניעיה, היו פוליטיים גם כן, ומכך כבר לא ניתן להתחמק. מדינת ישראל מטילה מצור פסול, בלתי אנושי, ובלתי חוקי על רצועת עזה, שעל פי הדין הבינלאומי עודנה שטח כבוש. מצור זה, בשמי, בשמך אדוני, ובשם כולנו למעשה, מטיל ענישה קולקטיבית אכזרית על אזרחים פשוטים, תושבי רצועת עזה, נתינים חסרי זכויות דמוקרטיות של הכיבוש הישראלי. אל מול מציאות זו וכדי לקום נגדה, בחרנו ב-31 בינואר 2008, לנצל את חופש הדיבור הניתן בישראל לאזרחים יהודים. אך נראה כי בכאילו-דמוקרטיה-האחת-מני-רבות במזרח התיכון, גם חופש כזה כבר לא ניתן, אפילו לבניה המיוחסים של החברה.

אינני מופתע מהחלטת בית המשפט להרשיע אותי, למרות שאין בי בדל של ספק שמה שעשינו באותו היום הוא מהמדרג הנמוך ביותר של ניצול הזכות לחופש המחאה בתנאים הקיימים. אכן, כפי שטען התובע, בשעת ההפגנה, ריחף מעלי מאסר על תנאי על הרשעה בסעיף זהה. למרות שאני עדיין מאמין כי לא עברתי כל עבירה, ידעתי כי במערכת הצדק הישראלית, ייתכן ויופעל עונש זה.

עלי לומר, אם יפעיל כבודו את עונש המאסר המותנה, ויגזור את עונשי לכליאה, אלך לכלא בלב שלם ובראש מורם. תהיה זו מערכת המשפט שתצטרך, לדעתי, להשפיל את מבטה בפני סבלם של תושבי עזה, כשם שהיא משפילה את מבטה ועצמת עיניה בפני הכיבוש עצמו מדי יום. אל ההפגנה הבאה אלך ביום שחרורי מהכלא.

יורם קניוק, יאיר גרבוז ולאורה ריבלין באולם בית המשפט, 27.12. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס
הפגנה מחוץ לבית המשפט, 27.12. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

יצוין לסיום שעם כניסתם לבית המשפט נדרשו פעילים ופעילות להוריד חולצות עם כיתובים פוליטיים, בטענה כי אין להיכנס עם חולצות המביעות עמדה – לימין או לשמאל – לבית המשפט. בין השאר מדובר בכיתובים: "הכיבוש הוא טרור" ו"אין גאווה בכיבוש". השומרים לא הסתפקו בכך שהפעילים הפכו את החולצות, ואחת הפעילות אף נגררה באלימות על ידי שומרים והוכרחה להוריד את חולצתה. לפעיל שרצה להיכנס למקום עם חולצה ועליה כיתוב בערבית נאמר כי אסור להיכנס עם עם כל כיתוב בערבית, בלי קשר לתוכנו.

עדכון נוסף – תגובות:

לדברי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח: "העובדה שפולק היה היחיד שנעצר, על אף שנהג כמו כל שאר המפגינים, ויותר מכך – העובדה שהפגנות רכיבה באופניים מתקיימות בדרך כלל ללא התערבות המשטרה, מעלה חשד לרדיפה אישית של פולק ופגיעה קשה בחופש הביטוי שלו, רק בשל דעותיו. עונש של מאסר בפועל בשל הפגנה הוא עונש קיצוני ומופלג בחומרתו". ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים, מסר: "גזר הדין שניתן ליונתן פולק הוא חרפה בחברה דמוקרטית ומהווה פגיעה קשה בחופש הביטוי של מר פולק ואנשים החלוקים על מדיניות הממשלה. עונשו מסמן הסלמה נוספת ברדיפה אחר פעילי זכויות אדם ושוחרי דמוקרטיה בחברה הישראלית. יונתן פולק בעבורנו הוא מגן זכויות אדם והיחס של בית המשפט כלפיו הינו מחפיר ובלתי מתקבל על הדעת".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אהרוני

  אולי בכלא הוא יקרא כמה ספרים ויתבגר. מקווה לטובתו שלא ינסו לעשות ממנו סמל למשהו שלא קיים

 2. dror balad

  Free Jonathan Pollak

 3. יעל דגן

  רק בחברה מושחתת מאבק נגד עוול הוא דבר מוזר. אולי מה שמוזר הוא שיש כל כך מעט כמו יונתן פולק? בעיני הוא כבר סמל: סמל לאומץ לב ולחתירה לצדק. כל הכבוד יונתן פולק. כן ירבו.

 4. עמית כהן

  מאשר תגובה אוטומטית, שזה מה שיש פה. אחד "משלנו" נעצר, על כן זה לא מוצדק.

  מה עם קצת הגיון?
  יש הפגנה ללא קבלת אישור. נכון שהפגנה עם כמות משתתפים קטנה שכזו לא צריכה אישור, אבל היא כן צריכה לקבל אישור כאשר היא מתכוונת להפריע לתנועה, כפי שפולק עצמו הודה שקרה. (30 רוכבי אופניים נוסעים ביחד – ברור שזה יפריע מאוד לתנועה)
  השוטרים יודעים שהבחור הוא מנהל הפגנות ידוע (אולי ראו את הדוקמנטרי עליו ועל חבריו) ועל כן עצרו אותו, ולא את המשתתפים הפשוטים בהפגנה. (כך מקובל, לעצור את המארגנים, לא את המשתתפים)

  האיש היה גם ככה עם עונש מאסר על תנאי ועל כן עכשיו הורשע ונשלח למאסר קצר של כמה שבועות.

  המעצר מוצדק, המשפט מוצדק, והעונש מוצדק.
  האם זה נעשה על בסיס פוליטי?
  בשביל לבחון את זה צריך לבדוק האם אנשים מרקע פוליטי שונה קיבלו יחס שונה.
  והתשובה היא באופן המפורש ביותר – לא.
  כאשר בהתנתקות מתנחלים הפריעו לתנועה, הם נעצרו ורבים נשלחו למאסר.
  למעשה, בזמן ההתנתקות מי שנשלחו למאסר היו לא רק המארגנים, אלא גם המשתתפים הפשוטים.
  על כן אפשר לטעון את הטענה שגם הקלו עם משתתפי ההפגנה הזו בתל אביב. ואפשרי שעשו זאת על רקע פוליטי (מעצרם של מתנגדי התנתקות לא יביא למסעות תעמולה נגד ישראל כמו מעצר מתנגדי "מצור")

 5. דנהR

  שהמשטרה של מדינת החונטות הון-שלטון-ביטחון הזו תבוא ותעצור אותי ואת כל אלפי האנשים שהשתתפו בבפגנות ההן.
  ביזיון.
  לפחות שקר ה"דמוקרטיה הישראלית" הופרך בריש גלי באולם בית המשפט.

  אם יונתן פולק בכלא, גם אני צריכה להיות בכלא.
  המשטרה יודעת איפה למצוא אותי.
  אני מחכה.

 6. מיכאל ט

  ממתי הפרעה לתנועה היא נידונה חמורה כשוד? שנתיים בגלל 30 רוכבים, שהוא היה רק 1/30 מתוך החבורה? אתה צוחק או שאתה איטי?
  ותכלס! היו עוד לפחות 29 איש שהשתתפו ברכיבה ובפעם האחרונה שהייתי בת"א ראיתי כמה רוכבי אופניים כל 3 שניות. זה רכב חוקי כמו הוולצואגן שלך. למה רק את יונתן עצרו למה?

 7. מיכאל ט

  לא כולל את השהייה של הגזר דין.

 8. דינה

  זה לא חדש אבל כל יום זה מתעצם. נותרנו מתי מעט, כלומר אנשי ההגיון והמצפון…לנו זה אבוד עכשיו המטרה היא להציל ולהוציא את הילדים מכאן…ליל הבדולח לא היה מעולם קרוב יותר

 9. דרור בל"ד

  " מדינת ישראל מטילה מצור […] בלתי חוקי על רצועת עזה, שעל פי הדין הבינלאומי עודנה שטח כבוש. מצור זה, בשמי, בשמך אדוני, ובשם כולנו למעשה.
  […]

  אין אפשרות להפריז בחשיבותם של דברים אמיצים אלו שנאמרו בבית המשפט הישראלי ע"י אחד מגדולי גיבורי פלסטין. לו נאמרו עשרים שנה קודם לכן, היה מכונה לוחם החירות יונתן פולק בתואר גיבור ישראל, לפחות ע"י ישעיהו ליבוביץ' וקומץ תומכיו וחסידיו. ליבוביץ ראה בסירוב אקט פוליטי מובהק בעל מטרה פוליטית מוצהרת: לאלץ את הריבון הישראלי בדרך לא דמוקרטית – ללא תמיכת הרוב וע"י הפרת החוק (לכאורה) – להמנע מלבצע פשעי מלחמה. כשנשאל את השאלה הכי מטופשת והכי נפוצה, ומה יקרה אם כולם יסרבו, ענה זה כי אין צורך שכולם יסרבו, מספיק רבבת סרבנים שימלאו את בתי הסהר כדי לגרום לריבון הציוני לשנות את דרכו.

  את ההזדמנות ששלח לנו מי ששלח בדמותו של ליבוביץ, הזדמנות חד פעמית, היסטורית, לשנות את המציאות ע"י מאבק בלתי דמוקרטי אך בלתי אלים, פיספסה החברה הישראלית עקב היותה ציונית. גם המעטים שסירבו הצהירו כי עשו זאת מטעמי מצפון. כיום לא יעלה על הדעת להצטרף אל הזרוע הצבאית הציונית, ואם עדיין רוצים לנסות ולהציל משהו ממורשתו של ליבוביץ, הדרך היחידה להאבק בריבון הציוני – מפר החוק האמיתי בהצגה המבויימת שנערכה היום – היא למצוא עילה למעצר המוני של מאות פעילים. זהו תפקידם של היהודים הפלסטינים, היות ומקרב הערבים הפלסטינים כבר ישנם רבבת לוחמי חירות הכלואים במתקני הכליאה של הריבון הציוני. ישנה גם עוד סיבה:
  "אבל סלווא ובסאם עראמין אינם יכולים לתבוע דין צדק אלא מבית הדין של הישראלים. הם דורשים שהאמת תצא לאור בבית המשפט של הכובשים. של ההורגים. "כדי שאוכל לנוח וכדי שעביר תוכל לנוח," אומרת סלווא לעיתונאים. הפשע המושלם כתב פעם ז'אן פרנסואה ליוטארד, איננו רק ההרג אלא השתקת העדות, והשתקת קולם של הקורבנות. והעוול הגדול ביותר שאפשר לעולל לקורבן הוא האילוץ לבקש צדק אצל מעניו".
  בתוך: "בית המשפט אינו משתתף בצער" – נורית פלד אלחנן
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2009/10/15/%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%98-%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%95-%D7%9E%D7%A9%D7%AA%D7%AA%D7%A3-%D7%91%D7%A6%D7%A2%D7%A8/

  "אל מול מציאות זו וכדי לקום נגדה, בחרנו […] לנצל את חופש הדיבור הניתן בישראל לאזרחים יהודים. אך […] גם חופש כזה כבר לא ניתן, אפילו לבניה המיוחסים של החברה".

  תוהה מיכאל ט: "ממתי הפרעה לתנועה היא נידונה חמורה כשוד?[שלושה חדשים] בגלל 30 רוכבים, שהוא היה רק 1/30 מתוך החבורה? […] למה רק את יונתן עצרו למה"?
  ושכח מיכאל מילה אחת חשובה אשר הייתה מבארת את תהיותיו: ממתי הפרעה לתנועה הציונית הינה חמורה כשוד?

  את יונתן פולק לא עצרו, האשימו, שפטו ואסרו בגלל הפרעה לתנועה. הוא נעצר, הואשם, נשפט ונאסר בגלל שהפריע לתנועה הציונית למשש את חזונה הלא מוצהר אך הידוע לכל: שמירת הפריולגיות של היהודים בשטחי פלסטין מהים ועד הנהר כאשר כל האמצעים – ביניהם טרנספר זוחל ואפרטהייד, ויש הגורסים 'ג'נוסייד בהילוך איטי' – כשרים לכך. את יונתן פולק עצרו, ורק אותו, כהמשך ישיר למדיניות החיסולים, אשר גם אותה, כזכור, אישר בגצ. אלא שאת יונתן פולק אי אפשר לחסל ע"י הטלת פצצה במשקל טון תוך גרימת "נזק סביבתי". את יונתן פולק אפשר להפריד בשיטת ההפרד ומשול – שיטה אהובה ונפוצה אצל שלטונות קולוניאליסטים – במטרה לחסל פוליטית את הנהגת המתנגדים.

  אין לחפש צדק ונדמה כי מיותר לדרוש צדק מבית המשפט הישראלי. כשייאספו די ראיות , מסה קריטית בלשון בית המשפט, יהיה אפשר לפנות לגורמים בינלאומיים כדי להראות שמערכת המשפט הישראלית אינה רוצה ו\או אינה מסוגלת לשפוט משפט צדק.

  או אז יהיה אפשר לתבוע את התנועה הציונית כולה על התקהלות אסורה בשטחי פלסטין.

 10. עמית כהן

  נהוג לקרוא תגובות לפני שמגיבים אליהן, כך לפחות שמעתי…
  לפי מה שכתבת לא נראה שעשית זאת.

  בכל אופן, הפרעה לתנועה היא אכן עבירה ועבירה חמורה יחסית לעבירות בסגנון הזה.
  לא הבנתי מה קשור לכאן "האם זו עבירה חמורה כמו עבירת שוד"(?).
  זו לא עבירה חמורה כמו שוד, ואכן על שוד לא מקבלים רק 12 שבועות מאסר בפועל אחרי שכבר היה לך עונש מאסר על תנאי תלוי מסביב לצוואר (אלא אם השופט רחמן בן-רחמן).

  למה עצרו דווקא את פולק? שוב, זה דיי ברור.
  למארגן ההפגנה יש את האחריות החוקית הכי גדולה, זה לא חדש.
  כמו שבמסיבה, אם נמכר אלכוהול\סמים לקטינים, מי שייעצר יהיה מי שארגן את המסיבה. ככה גם בהפגנה שהתנהלה באופן לא חוקי – מי שייעצר יהיה בד"כ מארגן ההפגנה. רק אם השוטרים ירצו ממש להכביד הרי שהם יעצרו גם את הפעילים הפשוטים של ההפגנה, בד"כ פשוט עוצרים את המארגן – בין אם זו הפגנה, מסיבה (בזמן האחרון כבר אין הרבה הבדלים בין ה-2) או כל התארגנות אחרת של אנשים.

 11. עמית כהן

  נהוג לקרוא תגובות לפני שמגיבים אליהן, כך לפחות שמעתי…
  לפי מה שכתבת, לא נראה שעשית זאת.

  בכל אופן, הפרעה לתנועה היא אכן עבירה ועבירה חמורה יחסית לעבירות בסגנון הזה.
  לא הבנתי מה קשור לכאן "האם זו עבירה חמורה כמו עבירת שוד"(?).
  זו לא עבירה חמורה כמו שוד, ואכן על שוד לא מקבלים רק 12 שבועות מאסר בפועל (ברוטו) אחרי שכבר היה לך עונש מאסר על תנאי תלוי מסביב לצוואר.

  למה עצרו דווקא את פולק? שוב, זה דיי ברור.
  למארגן ההפגנה יש את האחריות החוקית הכי גדולה, זה לא חדש.
  כמו שבמסיבה, אם נמכר אלכוהול\סמים לקטינים, מי שייעצר יהיה מי שארגן את המסיבה. ככה גם בהפגנה שהתנהלה באופן לא חוקי – מי שייעצר יהיה בד"כ מארגן ההפגנה. רק אם השוטרים ירצו ממש להכביד הרי שהם יעצרו גם את הפעילים הפשוטים של ההפגנה, בד"כ פשוט עוצרים את המארגן – בין אם זו הפגנה, מסיבה (בזמן האחרון כבר אין הרבה הבדלים בין ה-2) או כל התארגנות אחרת של אנשים.

 12. עזרא נ

  כבוד ליונתן .
  תעודת עניות לדמוקטיה היהודית.

 13. אורלי נוי

  בפעם הבאה שאחד מהליברלים המיתממים ידבר על "המעוז האחרון של הדמוקרטיה הישראלית", יש להטיח בפניו את המאמר הזה. בית המשפט הישראלי היה מאז ומעולם הכלי הראשון להכשרת כל שרץ של הכיבוש – כל גזל, כל שוד, כל רצח, כל דיכוי. כמו שאמר יפה יונתן, עכשיו זה מגיע גם לבניה המיוחסים של החברה.
  כבוד ליונתן פולק.

 14. גני הלוי

  הוא המצפון של כולנו!

 15. מוני יקים אנטיציוני

  הסולידריות האשכנזית שהפקירה את הפנתרים מקבלת כעת אותו טיפול דמוקרטי ציוני.

 16. אלון לקח

  בנוסף למשפח שנעשה ליונתן פולק, נדהמתי לקרוא שביריוני השמירה ("מאבטחים") אילצו אנשים להסיר חולצות שנשאו "כתובות פוליטיות" או כתובות בערבית בלי קשר לתוכן. זו התנהגות פאשיסטית דיקטטורית וחובה על האגודה לזכויות האזרח לפעול נגדה מייד. אני הייתי מציע לפנות לנשיאת ביהמ"ש העליון שבתוקף תפקידה עומדת בראש המערכת המשפטית. אם זה לא יעזור – יש לעתור לבג"צ.

 17. נפתלי אור-נר

  אני תומך בך לחלוטין. ככל שירבו כמותך כי תקטן הסכנה שישראל תמשיך להידרדר לפשיזם. ובאשר למערכת המשפט? יכולה היא להשפיל מבט מול איכותך האנושית והמוסרית

 18. מיכאל ט

  השאלה שלי הייתה מופנת אל המגיב עמית כהן אשר טען כי יונתן נאסר בשל הפרעה לתנועה.
  בגלל זה כותרת תגובתי הייתה "שאלה לעמית" כמובן.

 19. מיכאל ט

  כאמור, הוא היה אחד המשתתפים בנסיעת המחאה ואף התחרט, בנאומו, כי "לא לקחתי חלק מרכזי באותה תהלוכה".
  אני יודע שנהוג לקרוא את המאמר לפני שמגיבים אליו, אבל אני כבר למדתי מזמן כי לאלה המגנים על כל שרץ של המשטר הציוני יש חוקים והלכות משלהם אתן אי אפשר להתווכח.

 20. איריס חפץ

  חשוב לתרגם את המאמר הזה ולהפיצו.
  אנסה להתחיל בזה….

 21. דרור בל"ד

  אתה מפספס את העיקר. מגיבים מסוגם של עמית מטרתם אחת: להסיח את הדעת ולזרות חול בעיניים. זה כלל לא משנה במה פולק נאשם ואם הפריע לתנועה או לא. בכתבה שאיני מוצא אותה כעת מתארת עמירה הס עילות שונות ומשונות למעצרים בטחוניים של השב"כ.
  אין כל קשר בינן ובין המציאות. כמו שאמר מוני יקים, וגם פולק עצמו, כעת אותן עילות מופנות גם כלפי הבנים המיוחסים של החברה.

  במה הואשם פיני כהן? לך תדע. אבל הוא, בדרכו שלו, אמר לשופט בדיוק את מה שפולק אמר אתמול. כמה ימים אחר כך בדק עו"ד יוסי דר מי הוא אותו שופט, ומצא כי אותו שופט שגזר עליו שלוש שנים הקל בעונשם של פדופילים מסוכנים.
  http://yossidar.wordpress.com/2010/07/01/%d7%94%d7%a9%d7%9c%d7%9b%d7%aa-%d7%94%d7%a0%d7%a2%d7%9c-%d7%a2%d7%9c-%d7%91%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%a9-%d7%90%d7%99%d7%a0%d7%94-%d7%9e%d7%a2%d7%a9%d7%94-%d7%9e%d7%92%d7%95%d7%a0%d7%94/
  לכן כשאתה מתעסק עם עמית כהן או עם שכמותו אתה בעצם עוזר לו להסיח את הדעת מהעניין האמיתי אל עבר ההבלים הציוניים שהוא מפיץ וסיבותיו, כמו שציינתי, עימו.

 22. מיכאל ט

  מעייף אבל צודק. הבמה כאן רק מראה כמה הזויים החברה האלה, אין אם מי לדבר, אז, למה אנחנו מדברים בכלל? למה אנו משאירים תגובות למאמרים כאשר אין לנו שום ביקורת על המאמר עצמו? מה המטרה של כל הפונקצייה הזו של האתר לקבל תגובות קוראים?
  אולי הפונקצייה הזו מספקת צורך בסיסי מסויים של קוראים מסוימים להטיף מוסר על כל פיסקה שהם קוראים?

 23. יהושע רוזין

  יונתן וחבריו מצילים את כבוד ישראל. הם נותנים את התקוה שיכול להיות פה יותר טוב. בושה למערכת המשפט להיות חלק ממנגנון הכיבוש. ככל שהדבר נוגע לשטחים הכבושים, עצמאות המשפט היא פרסה. טענת השופט שהוא שופט רק על פי החוק צריכה עיון. לשופטים שיקול דעת נרחב איזה עדדויות לקבל . ואם התביעה היאי תביעה סבירה . בהרשיעו את יונתן ובמתן גזר הדין הוא קבל ללא עוררין את גרסת התביעה ובכך הפך לשליחו של השלטון. בושה לכולנו.
  עפר אני תחת רגליו של יונתן הוא הגיבור האמיתי שנותן את כל נפשו במאבק נגד הזדון והרוע של ממשלות ישראל ומערכות הכוח והמשפט שלה.

 24. עמית כהן

  שמעתי את האיש טוען שהוא לא היה מארגן ההפגנה. זה לא משנה בדבר את מה שכתבתי – מהסיבה הפשוטה שזה לא משנה האם באמת הוא ארגן או לא ארגן את ההפגנה. מה שמשנה זה שלשוטרים הייתה סיבה טובה להניח שהוא זה שארגן את ההפגנה, ולכן הם עצרו *במיוחד* אותו.
  האיש מוכר כמארגן הפגנות עוד מהדוקמנטרי שעשו עליו ועל חבריו, ולכן זה סביר שהשוטרים יחשבו שהוא זה שארגן גם את ההפגנה הלא-חוקית הזו ולכן יעצרו במיוחד אותו, כפי שנהוג לעשות בכל התאגדות ציבורית לא חוקית (לעצור את מארגניה).
  מהרגע שהוא נעצר זה כבר לא רלוונטי האם הוא באמת זה שארגן את ההפגנה או לא, שכן הוא כלל לא מואשם בכך שהוא ארגן את ההפגנה הזו שהתנהלה באופן לא חוקי, הוא מואשם בכך שהוא השתתף בה.

 25. דרור בל"ד

  "אין אם מי לדבר, אז, למה אנחנו מדברים בכלל?"
  –זו דעתי, וטוב שזו גם דעתך. עדיין יש כאלו שסבורים שיש על מה לדבר עם הציונים. לדעתי זו טעות, לא עקב המעשה עצמו, אלא בגלל ההשלכות שלו.קרא למשל את מאמרו של תאמר מסאלחה – "על הפיקחון" (אתר זה) על ההשלכות הפוליטיות של ההשתתפות, וכתוצאה מכך גם ההכרה, בפארסה המכונה דמוקרטיה. במקרה המשפטי הנידון כאן, פולק לא התכוון לשכנע את השופט עצמו בצדקת דרכו, אלא לתרום את חלקו בתהליך הדה לגיטימציה של מערכת המשפט הישראלית. הציונים עדיין שבויים בתקווה כי יש תקנה למערכת זו, ונלחמים למען הצדק כפי שהם רואים אותו – נסיונות כנים ואמיתיים להציל משהו מרסיסי הדמוקרטיה ולהאחז בהם כטובע הנאחז בקש. היות ומדובר בניגוד אינטרסים בין הציונים שיש להם מה להפסיד (את הפריוילגיות שלהם כיהודים) לבין אלו המוכנים לוותר על פריוילגיות אלו למען ערכים אחרים, מוסריים יותר, כל דיון עימם יתנקז לבסוף לעניין זה.
  המגיב הציוני מנסה להצדיק את פסיקתו של בית המשפט. אילולי היה עושה זאת, לו היה משתכנע (רגשית, מבחינה לוגית הרי העניין ברור כשמש) כי אכן כל המשפט הזה, כמו מסה קריטית של משפטים פוליטיים לפניו, הוא פארסה. הוא היה נאלץ להודות גם כי כל תפיסת עולמו לגבי לגיטימיות השפיטה של הריבון הציוני אין לה על מה להסתמך.הדבר נכון גם לגבי המגיב שאחריו: "ככל שהדבר נוגע לשטחים הכבושים, עצמאות המשפט היא פרסה". גם הוא עדיין לא נפרד מהחלום (שמעולם לא התקיים במציאות) שכאן, בתחומי הקו הירוק, מערכת המשפט לגיטימית.

  יונתן פולק אומר לנו, ועל זה הצביע מוני יקים בתגובתו הקצרה, כי בשנה זו הכריז הריבון הציוני מלחמה אפילו על האשכנזים מתנגדי המשטר, הנהנים העיקריים מהפריוילגיה להתנגד למשטר. הרי יונתן פולק לא היה היחיד שהפגין. קרוב למאה אלף איש הפגינו בסכנין נגד הטבח בעזה ובקריאה להעמיד את אולמרט, ברק ולבני למשפט בבית המשפט בהאג. מאות הוזמנו לתחקירים ע"י השב"כ וע"י המשטרה. נגד רבים מהם הוגשו כתבי אישום, מי יודע באיזו עילה.

  הרי לך עילה. הודעה לתקשורת מהיום: "נורי אל עוקבי, יושב ראש האגודה להגנה על זכויות הבדואים שהוא גם פעיל להגנת זכויות התושבים הערבים בלוד שרבים מהם בדואים במקורם, נדון לשבעה חודשי מאסר בעוון החזקת עסק בלי רישיון. השופט זכריה ימיני בבית משפט השלום ברמלה כתב במפורש בגזר הדין כי החליט להחמיר בעונשו של אל-עוקבי בגלל היותו פעיל לזכויות הבדואים, וכי גזר הדין נועד `להעביר מסר לפזורה הבדואית`".
  http://kibush.co.il/show_file.asp?num=44235

  ישנם מספיק נושאים לדבר עליהם בתוך הקבוצה שאינה ציונית. שאלתך "למה אנו משאירים תגובות למאמרים כאשר אין לנו שום ביקורת על המאמר עצמו", מצמצמת את נושא התגובה אך ורק לביקורת. ישנן דרכים רבות להתייחס לטקסט, ביקורת היא רק אחת מהן.

 26. נמרוד

  זה לא אנו שיורים טילים לא מדויקים על ריכוזי אוכלוסיה, זה לא אנו שזורקים מגגות מתנגדי מפלגת השלטון הנוכחית, זה לא אנו בעלי הכוח שלוקחים תרומות מזון ומחלקים אותם כאוות נפשנו למקורבים, אצלנו הנשים שוות לגברים, הבעת כל עמדה (חוקית ובאופן חוקי) היא מותרת, לא לי ניתנה הנבואה אך בטוח אני כי באם יוסר המצור, לא יהיה זה מזון וחומרי בניין שיכנסו לרצועה כי אם חומרי לחימה מתקדמים ושנאה, דעו בעד מי אתם מצודדים, ישנם רבים הסובלים ברצועה אך לא בשל מעשי ישראל אלא בשל מנהיגותם הפושעת, מחאתכם צריכה להיות כלפי ממשלת חמאס ואם כך יהיה אבוא לרכב איתכם ולהפריע לתנועה יחדיו.
  ישראלי גאה מאוד וממש לא עיוור!

 27. ורדה

  לא יכול ללכת ביחד? האם כדי להיות מדינה דמוקרטית צריך לוותר על הציונות?
  אם כך אני חוזרת לגרמניה – משם ברח אבא שלי ומשם נשלחו הוריו (סבי וסבתי שלא הכרתי) אל המשרפות.
  נכון. טיעונים ידועים ויש שיאמרו דמוגגיים. העניין הוא לא להפוך את מדינת היהודים האחת למדינת כל אזרחיה. אלא להפוך אותה למדינה יהודית דמוקרטית!
  בלי דיקטטורה סמויה של ביביהו ודומיו. עם חלוקה צודקת של ההון הציבורי, עם אזרחות שווה באמת לכל אזרחיה. אבל גם עם שמירת חוק, שמירת גבולות מפני מסתננים לא חוקיים, עריכת הפגנות כחוק וכו' וכו'.

 28. ריקי ישראלי

  האם אלו לא כתובות פוליטיות, או שמא רק כתובות שמאלניות נחשבות לבעייתיות?

 29. רות

  וגם פנתרה שחורה. האשכנזים חייבים חייבים חייבים להקשיב (רק להקשיב) למזרחים וביחד לפעול לסיום הכיבוש הנוראי הזה.