לחבר את הנקודות

גלגולה של ידיעה שעלתה וירדה מאתר ynet ושהולידה בעקבותיה גל של השערות, ניחושים וכתבי חידה עיתונאיים
העוקץ

ידיעה מסתורית שהופיעה ונעלמה מהאתר ynet טרדה את סקרנותם של עיתונאים ובלוגרים עצמאיים בשבועיים האחרונים:

צילום מסך של המבזק המקורי ב-ynet

באתר "מדרון חלקלק", נכתב ש"אסיר בכלא איילון התאבד לפני כשבועיים בתלייה בתא שבו הוא מוחזק בהפרדה. בניגוד למקרים קודמים, שב"ס לא פרסם הודעה על ההתאבדות ולא נמסרו פרטים על זהות האיש. זהו העציר ה-13 השנה בהצליח להתאבד בעודו במאסר. כתבה בנושא שפורסמה באתר ynet הורדה מהאתר".

במגזין האינטרנטי 972+ כתב דימי ריידר שהידיעה הופיעה גם באתר "רוטר", שבו נטען שהמקור לידיעה הוא ארגון זק"א. ריידר גם הפנה את תשומת הלב של קוראיו לכך שבכתב החידה שפירסם ב"הארץ" העיתונאי אמיר אורן, שעסק ב"תעלומת התאבדויות בכלא", שולב לבו של הסיפור החוסה ללא ספק מאחורי צו איסור פרסום גורף.

אורן שירבב אל מאמרו הכללי על סידורי הביטחון בשב"ס את המשפט:

חמור במיוחד תרחיש של אסיר שנסיבות כליאתו חסויות, למשל מנימוקי ביטחון שקיבלו הכשר של בית המשפט, ומותו בכלא אינו ידוע לציבור.

וכן את המשפט:

בתרחיש כזה, אחד מכיווני החקירה אמור לבחון אם למערכת ממלכתית או אחרת, בעלת נגישות לאגפים ולתאים שמורים ביותר בכלא, היה עניין בהשתקת האסיר, ואם אכן כך – האם בוצע רצח שהוסווה כהתאבדות. מותו של אסיר שהוחזק בהשגחה מיוחדת מעורר גם ספק אם ביכולתו של שב"ס למנוע התאבדות, או מוות אלים אחר, מאסירים הנמצאים במרכז התודעה הציבורית, כמו יגאל עמיר.

הסקרנות גברה.

היום הבלוגר האמריקאי ריצ'רד סילברסטיין באתרו "תיקון עולם", מספק פתרון לכתב החידה.

עלי רזה אסגרי

מבולבלים? גם אנחנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן

  כי כידוע זק"א מטפל בגופות של מוסלמים.

 2. מאור

  ככלל, הוא מסתמך על ציטוטים מרוטר ו-ווינט שהוא מתרגם לאנגלית. הוא מתגאה מאוד שהוא "שובר את הצנזורה הישראלית". דומני שלנו, כשיראלים שומרי חוק, לא צריך להיות חלק מכך.

 3. XX

  וכבר הופיעה בבלוג שלו לפני מספר שבועות.

 4. אורי ברייטמן

  הבלוג של סילברסטיין רק העלה השערה, ואין לה אימות. מבחינה סטטיסטית, הבלוג בוודאי טועה (כי 99% שזה לא בן-אדם מסוים, אלא כל אדם אחר בעולם).
  כדי לגרום למישהו להתאבד, לא צריך להתאמץ. השאלה היא מהי אחריותו הפלילית של הגורם.

 5. שומר חוק, עאלק

  המוסד כנראה רוצח אסיר שאיש לא ידע שהוא מוחזק בישראל, ואתה עוד מדבר על חשיבות שמירת החוק? כנראה שאין גבול לתמימות (או לציניות).