אונס, עניין מטריד

אם משה קצב אנס, אז נשים נאנסו. לכן, השימוש הרווח בתקשורת במהלך סיקור פסק דינו במושג הרך הרבה יותר "הטרדה" אינו מתאים ואינו ראוי
צילי פז וולק

משה קצב הורשע במספר עבירות מין שהחמורה בהן היא אונס. ובכל זאת, בצאתה מהכרעת הדין, צוטטה התובעת בתיק באומרה, כי המסר לקורבנות ההטרדה הוא "אל תשתקו".

במקביל, לפני מספר ימים, התפוצצה פרשת הדולה, אותו גבר אשר כנראה תקף מספר רב של נשים במספר רב של דרכים, חלקן, על פי התיאורים, מתיישבות עם ההגדרה המשפטית של אונס ומעשים מגונים בכוח.

ולמרות זאת, קריאה בפורומים השונים העוסקים בסיפור, מלמדת כי המלה הרווחת ביותר בפי הנפגעות היא דווקא הטרדה. לא תקיפה, לא אונס, אלא הטרדה.

קשה לבוא אל הנפגעות בטענות, אם התקשורת בוחרת לצטט את התובעת בתיק קצב משתמשת באותה מלה בדיוק לאחר הרשעה באונס כפול ומעשים מגונים בכוח.

ההטרדה, אותה עבירה שבהתחלה נרתעו ממנה כולם, דווקא עקב היותה "רכה" ומעורפלת, הפכה להיות המלה המתארת באופן תדיר מקרי תקיפה מינית באשר הם, חלקם קשים ביותר.

אין מדובר בעניין של מה בכך או בנבירה קטנונית בסמנטיקה לשונית. הטרדה נתפשת כעניין קטן וזניח, כזה שניתן לנפנף בקלות. כמו שמנפנפים זבוב טורדני.

והזבוב הטורדני הזה מככב בביטוי שגור נוסף – "לעשות מזבוב פיל". ומכאן שמי שהוטרדה מוטב לה שתנפנף את המטריד כזבוב, ואם נכשלה בכך ייתכן שהיא מחפה על כישלונה בהפיכת הזבוב לפיל.

בעיית השיום (מתן שם) בנוגע לתקיפה מינית מוכרת כבר שנים רבות. נשים מתקשות לדווח על האירועים החמורים בהן היו מעורבות בשמם ההולם. הדבר מאפשר הימנעות מתיוג ושמירת מרחק מהקושי והסבל הכרוכים בתפקיד החברתי של "נאנסת", "נפגעת עבירת מין" או "קורבן".

משה קצב

אל מול הקושי הזה צריכים להתייצב באומץ כל אלו הנלחמים באלימות המינית המתמשכת. המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט חייבים לעשות שימוש במושגים המתאימים, ולאלץ בכך גם את התקשורת לדווח על האירועים בדרך ההולמת את חומרתם.

אם קצב אנס, אז נשים נאנסו. זניחת המושגים הקשים והחלפתם באחרים, רכים יותר, אינה משנה את המציאות הכואבת הזו. היא רק מאלחשת אותה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמדר לביא

  אכן, כל הכבוד למערכת המשפט על ההרשעה! ועוד יותר כל הכבוד למתלוננות, שעמדו בהכפשות של יחצני"ו של האנס, והיה להן האומץ לחוות שוב ושוב את הטראומה במהלך המשפט. נפל דבר באה"ק תובב"א.
  אני מייחלת לכך, שיגיע היום שנשים תתלוננה גם על אשכנזי אליטה תוקפי נשים במסגרת סמכותם, ותקבלנה את אותה מידה של צדק ממערכת המשפט. מה עם הגנרל המתעלל שתום העיין? וצאצאיו ממין זכר? או יפי הנפש התל אביבים חביבי א-סמול? או הפרופסורים מהר הצופים שהתנו את קידום תלמידותיהם ע"י ויטמין ז'? כמו שאמרה בזמנו ויקי שירן עליה השלום – קל בהרבה להרשיע מזרחים בכירים דרך מערכת המשפט. ולהענישם. האשכנזים הבכירים שסרחו זוכים לחשיפה תקשורתית ואז סוגרים עיסקאות השתקה מאחורי הקלעים.

 2. צבי בן דור

  שימו לב כי בן דרור ימיני, שהביע ״חשש״ ביום רביעי כי בית המשפט ״יושפע מהלך הרוחות ברחוב״, שותק מאז נתפרסמה הכרעת הדין.

 3. רתם

  לצבי, תודה שהפנת את תשומת הלב לשתיקת ימיני. זה ממש מרענן לקבל קצת הפסקה ממנו.

 4. ניסו דהן

  משה קצב,האנס מקרית מלאכי, אנס את העדה המזרחית כולה.נכון שמעולם לא היה נציז של העדה,אך בתור אחד שהתחיל במעברות והיו לא נתוני פתיחה ,לא מי יודע מה,הוא היה לתקוה גדולה של המזרחים.והנה החלום ושברו.
  אני מאמין במערכת המשפט ואין כאן שום הרהורים על אזה קונספירציה נגד המזרחים.שיהיה ברור.
  האדם הזה ראוי למלוא העונש המותר בחוק.
  מצד שני יש לי תרעומת על התקשורת ששפטה אותו בפרהסיה.התקשורת היא דבר מסוכן כאשר היא לוקחת על עצמה את מושכות השפיטה.

 5. יופי

  תודה רבה על הפוסט, צילי. כמו שאת כותבת, חלק קריטי מהעבודה שהפרשה הזאת עושה בעיצוב התודעה הציבורית, הן של קורבנות, הן של תוקפים, הן של שופטים ופרקליטים, והן של אנשים "סתם", הוא דרך האופן שבו אנחנו מדברים על המשפט הזה, ויש לדבר עליו כעל משפט אונס, לא כעל משפט הטרדות.

 6. ג. אביבי

  צודקת סמדר בתגובתה הקולעת, רוב הסיכויים שאם האנס היה אשכנזי הנושא לא היה מגיע לערכאות שיפוטיות. פרשת עלייתו ונפילתו של משה קצב מציגה, למי שהתקשורת הכל-לבנבנה של ישראל לא עיוורה, את הדרך בה שלט המיעוט האשכנזי החילוני ברוב המזרחי תוך הצגת מראית עין של דמוקרטיה ו"שוויון". האליטה האשכנזית, באמצעות נציגיה במוסדות השלטון, העדיפה תמיד לקדם – אם אין ברירה – מזרחי צייתן או חלש שקל לחסלו פוליטית אם לא ילך בתלם, או לדחוק אותו כאשר הוא כבר לא מושך מצביעים מזרחים למפלגתו. מפא"י הכניסה את השיטה הזאת למוסדות המדינה אבל הליכוד למד את השיטה וקידם בין השאר את קצב. התנהלותו הנפשעת עם הכפיפות לו הייתה ידועה לאשי תקשורת ופוליטיקאים הרבה לפני האירוע שפתח את החקירה נגדו. העיתונאים והפוליטיקאים שידעו ושתקו, נהגו ע"פ קו שנראה לי מתואם מראש, בו מסתירים את המידע המפליל עד ליום בו הפוליטיקאי המזרחי יפריע לאדוניו בממסד. באופן "מפתיע" הפרשה נחשפה מספר ימים לאחר שקצב הודיע על כוונתו להתמודד על ראשות הליכוד.
  יום הרשעתו של משה קצב בשני מקרי אונס ובמעשים מגונים הוא יום חג לרבים מאשכנזי ישראל. הוא חגם של מי שבכל מאודו רוצה "הוכחות" על נחיתותו של המזרחי כבן אדם, על נטייתו הקרימינאלית המולדת ולחזק את בטחונו שהמזרחי לא יזכה לצדק ולא יגיע לשוויון אי פעם במדינה האשכנזית.

 7. רוטשילד שרית

  לייחס את הטיפול בכבוד הנשיא לעדתו – הוא הקלה. זה אפילו מבייש. האיש עצמו הפגין כוחנות על גבול האלימות, בוטות וגסות רוח יוצאי דופן וכל מי שנתקל בו – אשכנזי או מזרחי ביקש דין צדק.
  מגיל 22 קצב רגיל לשררה ובגילו המתקדם הוא כבר היה בטוח שממש מגיע לו. לא רק בגלל שהוא מזרחי כמו בגלל דורסנתו, עורמתו והמניפולטיביות השזורה בכל מעשיו. לא במקרה מזוז זז.האיש הפעיל את כל כוחו מול מי שניסתה או ניסה. איזו מין תלונה מוזרה היא שעשו איתו את הדין לעומת אשכנזי שהיו ממהרים ךהשתיק? הרי מזוז נתן לו הזדמנות פז להסיר את החבל מצווארו.
  זה שהוא טיפש ויהיר זה עניין עדתי?!

 8. ניסו דהן

  המסקנה הלוגית:נשים מזרחיות הזהרו לא ליפול במלכודת של גברים אשכנזים שופעי חרמונים,לבנבנים, סתומי מעיים או קצוצי פי….

 9. ניסו דהן

  במעשיו של קצב אין ולא תהיה
  אפליה מתקנת.