• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

חטא נגד הדמוקרטיה

האחריות למצב העגום של היהדות בארץ ישראל ושל נציגיה הרבניים נופלת בראש ובראשונה על כתפיהם של ראשי הציבור החילוני שהיו מוכנים למשכן את המסורת היהודית אצל החרדים וקיצוניים לאומניים תמורת "שקט תעשייתי" במישור הפוליטי
הרב יחיאל גריינימן

אינני היחידי בארץ או בעולם היום שמזדעזע מהמכתבים, מהאמרות ומהפעילות הציבורית של רבנים מסוימים ונשותיהם ("רבניות") שפורסמו בזמן האחרון.

בימים האחרונים, למשל, ראינו שגל שנאת האחר ושנאת אמונותיהם של אחרים מכה בנו שוב. אל מול יוזמתו הברוכה והחלוצית של בית החולים פורייה לייחד חדר לתפילות מוסלמים, קמו רבנים מחללי שם שמים, ואיימו להחרים את בית החולים. קריאה זו היא עוד ביטוי מגונה לרמיסתן של זכויות אדם ולביזוי אורחות חיים ומנהגי דת. משמיעי האיום דורסים ברגל גאווה את תשתיות הקיום המשותף של בני דתות ואמונות שונות בארץ, מסכנים בעיוורונם המוסרי יכולתם של יהודים בעולם כולו לחיות בכבוד את חייהם, חוטאים כנגד הדמוקרטיה וכנגד רוח אהבת האדם ואהבת האל המפעמת בתורת ישראל.

אנו, רבנים בני כל הזרמים, מבקשים לחזק את ידי הנהלת בית החולים ולברך אותה על החלטתם להעניק מקום לצורכי הרוח, האמונה והמצווה של מוסלמים, ממש כשם שניתן מקום של כבוד לצרכים אלה של יהודים. אנו מגנים בכל תוקף את המאיימים לפגוע בבית החולים בשל החלטה זו וקוראים לכל החרד לדמות החברה ולכבוד התורה, להיבדל מן הרבנים שמנחתם היא "מנחת קנאות". יהי רצון שרעל שנאתם לא יחלחל בנשמת עם ישראל בארץ ישראל ובכל תפוצות ישראל.

הפגנה נגד מכתב הרבנים בירושלים

רבים בציבור רוצים לשמוע קול אחר ולא נוח להם בקולם של אלה המייצגים בציבור הישראלי היום את תורת ישראל.

האחריות למצב העגום של היהדות בארץ ישראל ושל נציגיה הרבניים מטעם נופלת בראש ובראשונה על כתפיהם של ראשי הציבור החילוני שהיו מוכנים למשכן את המסורת היהודית אצל החרדים וקיצוניים לאומניים תמורת "שקט תעשייתי" במישור הפוליטי והחברתי.

לקולותיהם של טיפוסים כמו א.ד. גורדון  ברל כצנלסון, הנרייטה סולד ומרטין בובר לא הקשיבו בעבר  כאשר אלה קראו למנהיגות אז להתמודד אף הם עם המסורת היהודית בפעילותם הפוליטית והחינוכית  ודרשו להנחיל לדור הצעיר של אז ערכי מוסר יהודיים, אהבת הבריות, כבוד ורגישות אנושית בסיסית. הם נענו בזלזול ובהתעלמות כי היה אז חשוב להגבר על ה"גלותיות" וליצור עם חזק ואכזר, עם שאיננו "פראייר".

מאז, כבשנו שטחים והחזקנו בהם יותר מ40 שנה והשד הגזעני-לאומני כידוע קם על יוצרו. מנהיגי הציונות-ה"סוציאליסטית" (כגון נשיא המדינה ושר הביטחון של היום) הם אלה שטיפחו ועודדו ולבסוף השלימו עם יצירת ההתנחלויות בשטחים, עם הרחבתן ועם דרכן הלאומנית-גזענית. אותה חברת מתנחלים עכשיו "מתנחלת בלבות" ופועלת לשנות ערכיה הדמוקרטיים הבסיסיים של מדינת ישראל.

הפגנה גזענית בבת ים

המנהיגים החילוניים, אז וגם היום, שיתפו פעולה עם התפתחותה של חברה חרדית נצלנית, שגם היא נגועה עמוקות בחידק הגזענות. ספרי חסידות כמו התניא והרבה מהחומר הקבלי הפופולרי היום (אף בצפון תל אביב החילונית) מבחינה בין הנשמה היהודית "הטהורה" לבין הנשמה הגוית "הבהמית”. דברים כאלה מקלים על המצפון הישראלי המיוסר ומשמשים דרך בריחה מהמציאות של מה שאנחנו עושים לעם האחר שיושב כאן.

אודה באמת המצערת שישנם שורשים לכך במסורת היהודית בתנ"ך ובמיוחד בטקסטים של חז"ל. יש מימרות של חכמים כמו ר' שמעון בר יוחאי המדברים על "טוב בגוים הרוג" או מדרש מסוים שרש"י מביא בסיפור העקידה המדבר על "עם הדומה לחמור", שלא לדבר על הקריאה למחוק את עמלק, להשמיד עמי כנען וכו'. הפונדמנטליסטים הימניים הקיצוניים אוהבים את הדברים האלה ומביאים אותם יחד עם "הקם להורגך השכם להורגו” ו"המרחם על האכזרי סופו להתאכזר”, שוב ושוב. הם תמיד עושים זאת מחוץ להקשר המקורי של פלפול ודיון תלמודי מורכב ועדין, כאילו שזאת כל האמת על תורת ישראל ומפרשיה לאורך הדורות.

הדבר הזה הוא עיוות ושקר של המסורת העשירה של דורות לומדי התורה.

מכתב הרבנים על איסור השכרת דירות לנוכרים

התגובה כנגד היא חלושה יחסית, לא בגלל שהיא לא בנמצא, הרי מסורת ישראל מלאה כרימון בדברים בשבח הרחמנות, החסד, האחראיות לזולת (כולל לא-יהודים), דרישה למשפט צדק, הכרה שכל אדם נברא בצלם וגינויים לא מעטים של הקנאות, השנאה, הנקמנות וצרות עין כמניעים בפעילות האדם בעולם. דוגמה אחת חשובה הוא הסיפור של דינה בשכם, תגובתם של שמעון ולוי והגינוי החריף של אותו מעשה נקמה על ידי יעקב אבינו, אף בעת גסיסתו.

תגובת הנגד היא חלושה כי אין לה בסיס כוח במציאות הפוליטית המושחתת כאן, שבה נמסרו מפתחות בתי הכנסת, בתי המדרש, קרי מימון לנציגי הגטאות מטעם בגלל העדר עדר. הרוב החילוני מזמן נטש את המסורת ולא אכפת לו שדובריו יהיו כאלה שאוסרים להשכיר, להתחתן, "לחיות עם" גויים ושדורשים התבדלות, שנאה ומלחמה מתמדת.

ומה הפתרון?  להחליף אותם? לפטר אותם? לא נוכל היום. כוחם כבר חזק מדי ומבוסס מדי ויש להם שורשים עמוקים מדי בעם ישראל בארץ היום. אין פתרון מיידי, על אף התבערה השורפת אותנו היום.

הדרך היחידה לעמוד כנגד קיצוניים כאלה היא דרך האמונה ובניית קהילות תומכות לבעלי דעה דומה.

יש סיפור על רבי עקיבא שאני מאד אוהב אז אסיים בו: עקיבא רצה ללמוד לקרוא בגיל 40. התאהב בבחורה (רחל) שדרשה זאת ממנו. כרועה צאן עני הוא לא ידע לא קרוא ולא כתוב והניסיון ללמוד היה לו קשה מאוד. יום אחד הוא ישב ליד נהר, בוכה על בורותו ועל קשיי הלימוד. הוא ראה סלע במים ושם לב שהמים זורמים דרך חור בסלע ההוא. ודבר זה היה לו לעידוד. הוא הבין שכמו שהמים הרכים יכולים עם הזמן לחדור דרך הסלע הקשה, כך גם הוא יכול להתגבר על הקושי וללמוד. והוא אכן התגבר ולמד.

גם אנחנו יכולים להתגבר.

הכותב הוא חבר ב"שומרי משפט", רבנים למען זכויות האדם

כנראה שיעניין אותך גם: