רשות השידור של מר מוסק

מרכז תדמי"ת טוען במכתב לרשות השידור שכתבותיו של הבמאי נסים מוסק על המתרחש בדרום הר חברון, בסילואן ובשייח ג'ראח, הן "חומר פוליטי חד צדדי" וקוראים לא לשדר אותן. מוסק טוען שהמתנחלים "הוציאו עליו חוזה"
העוקץ
תצלום שצורף למכתב של מרכז תדמי"ת

ביום רביעי, 29 בדצמבר, שלח מרכז תדמי"ת (שמוגדר כמרכז שעוסק במעקב תקשורת, בשמירת זכויות הפרט והכלל מול כלי התקשורת, ובפעילות לקידום מדיניות "שמים פתוחים" בתקשורת האלקטרונית. מיסודו של הפורום המשפטי למען ארץ ישראל) מכתב למוטי שקלאר, מנכ"ל רשות השידור, ולאמיר גילת, יו"ר מליאת רשות השידור.

במכתב נטען כי "תחקיר של מרכז תדמי"ת העלה כי הצלם והבמאי נסים מוסק, הינו פעיל בתנועה פוליטית קיצונית ומשתמש בכישוריו הקולנועיים לקידום אג'נדה פוליטית קיצונית. מוסק משתתף באופן קבוע בפרובוקציות של של חברי תעאיוש בדרום הר חברון, ובהפגנות בשכונות שמעון הצדיק ועיר-דוד בירושלים. לאור ממצאים אלו, פנה מרכז תדמי"ת למנכ"ל רשות השידור ויו"ר הרשות בדרישה שלא לשלב את סרטיו של מוסק כתוצר חדשותי או תיעודי, אלא לסווגם כחומר פוליטי".

במכתב הובאו דוגמאות מכתבת "יומן" של מוסק משנת 2008, וכן קטעים מסרטונים של מוסק המוצגים באופן שוטף בערוץ יו-טיוב של תעאיוש חברון, בהם מציג מוסק נקודת מבט בעלת אוריינטציה שמאלנית קיצונית חד צדדית:

ברור שלמר מוסק שמורה הזכות להפיק, לביים, לערוך ולהקרין סרטים כפי רצונו, אולם הערוץ הראשון הינו ערוץ ממלכתי בעל אחריות ציבורית, הכפוף לחוק ולכללי האתיקה. לא ייתכן שערוץ זה יציג סרטים של דוקומנטריסט ככתבה חדשותית, או בז'אנר של סרטי תעודה בעוד אותו יוצר משתמש בכישוריו הקולנועיים לקידום האג'נדה הפוליטית שלו. אם יוחלט לשדר סרטים של מר מוסק, נבקש לסווגם ולהציגם באופן בולט (ההדגשה במקור, העוקץ) ככתבות פוליטיות או כחומר פוליטי חד צדדי, ולהציג מולו סרט בעל נרטיב מאזן.

חני לוז, רכזת תדמי"ת, כתבה גם:

לאחרונה פורסם כי סרטיו של מוסק ישודרו במסגרת 'מבט שני' של ערוץ 1. מכתבנו נועד להתריע מראש, כי על רשות השידור לנהוג באחריות כלפי הציבור הרחב, ולא לאפשר לנצל תוכניות של מחלקת החדשות להענקת במה חד צדדית לקידום אג'נדה פוליטית.

למכתב המלא של תדמי"ת

תגובתו של נסים מוסק למכתב ולטענות שעולות בו:

בשבע השנים האחרונות, לפחות פעם בשבוע, אני נוסע מירושלים לדרום הר חברון ומתעד את חיי הפלסטינים ואת תלאות הכיבוש. בשבתות אני מתלווה לפעילי שלום מקבוצת תעיוש ולעתים מצטרף באמצע השבוע אל ידידי עזרא נאווי שנוסע לבדu כמעט מדי יום לדרום הר חברון. באופן טבעי הצטברו אצלי מאות שעות של תיעוד קולנועי, מתוכן יצרתי ב-2008 את הסרט 'האזרח נאווי'. עזרא נאווי הוא האויב מספר אחת של המתנחלים בדרום הר חברון. עכשיו גם אני נחשב לאויב בזכות המצלמה שמפרסמת את מעלליהם של המתנחלים.

התקשורת ממעיטה לדעתי בסיקור, לכן הצילומים שלי נועדו בעיקר להעלאה ביו-טיוב, כדי לפרסם את הנעשה בדרום הר חברון, בסילואן ובשייח ג'ראח. המתנחלים הוציאו עלי חוזה ושמו אותי על הכוונת אחרי תחקיר ששודר בערוץ הראשון על עמותת אלעד בסילואן ותחקיר על הנעשה במאחז מצפה יאיר ששודר במבט שני. לא אחת פנו מתנחלים במכתבי תלונה ומחאה נגדי אל מוטי שקלאר, מנכ"ל רשות השידור, שהוא עצמו מתגורר בהתנחלות עופרה. לזכותו של שקלאר ייאמר שבינתיים הוא לא הפסיק את עבודתי ככתב פרילאנסר בערוץ הראשון.

ברצוני להפנות את הקוראים לכתבה ששודרה בשבוע שעבר בתוכנית "מבט שני", כדי שאשפט על סמך איכות עבודתי ולא על סמך דעותי הפרטיות: קומבינת הקיבוץ בהתהוות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עזרא נ

  פעילות רצופה ומסורה לאורך שנים ושכמה מאיתנו שילמו מחיר אישי אם במאסר מעצרים נזקים חומרים ופגיעות פיזיות.אשר גרמה לשינוי פני המקום החזירה אנשים לבתהם ועצרה המשך פגיעותהן מצד מתנחלים והן שינוי יחס של המשטרה והצבא.
  לא תעיוש הרעילה בורות מים ושדות .לא פגעה באנשים או בבעלי חיים וגם לא הרסו בורות ובתים.
  אם זו פרובקציה אז שיבושם לשוכני הגגות האדומים אשר בנו ביתם על אדמות גזל.

 2. יריב מ

  אבל אני דורש לאזן גם את רוב שאר החדשות ודוברי צה"ל מטעם עצמם שם, עם כתבות של נסים מוסק.

 3. עומר שרביט

  הייתי מדמים את כל אמצעי התקשורת במדינה לכמה ימים כדי שכולם יספיקו לצפות בשתי הכתבות הקפקאיות, שבמקום אחר היו מזכות בפרס יוקרתי.

  נדהמתי לגלות שדוד רותם ממנה שופטים, ח"כ ובאותו זמן מעביר תגובה לכתבה על מצפה יאיר.

  איזה כיף לשמוע שגם בהר עמשא מישהו נהנה להצמיא למוות תרנגולים, כמו שבאל עראקיב הדחפורים קברו את הלולים והשובך חיים ובפינוי האחרון בלוד שוטר ירה בכלב שמת בזרועות של ילד אחד.

  נ.ב.
  לפני כמה ימים ראיתי כתבה של נסים מוסק בנושא פחות כבד ביומן שישי – הנהג הישראלי – אלגנטית ומשעשעת לחובבי הז'אנר

 4. חיים יטיב

  http://www.nakim.org/israel-forums/viewtopic.php?p=273527#273527

  לפני מספר ימים התפרסם באתר עוקץ כתבה בעניין תחקיריו של מר ניסם מוסק על מתיישבי הר חברון ועיר דוד.

  בשנה החולפת רואיינתי פעמים רבות על ידי מר ניסים מוסק בעניין קיבוץ הר עמשא והמתרחש בו. לפני כעשרה ימים שודר בערוץ הראשון תחקירו של מר מוסק "קומבינת הקיבוץ בהתהוות".
  ראה כאן,
  http://www.nakim.org/israel-forums/viewtopic.php?p=273516#273516

  אודה ואתוודה כי אלמלא התנסיתי עם מר מוסק נטייתי היתה להאמין מבלי לפקפק בטענות "תדמית" והמתיישבים, אני איש ימין בעמדותיי התגוררתי רוב שנותיי בארץ ביהודה ושומרון, הייתי בעבר נציג הר חברון במרכז הליכוד ואף התמודדתי בכנסת ה 16 במשבצת יש"ע בפריימריס בליכוד.במהלך ההתנתקות יצאתי נגד רה"מ אריאל שרון ופעלתי בבית המשפט העליון, בכנסת בתקשורת לחשוף את מניעיו של שרון לביצוע ההתנתקות בתמורה לכספי שוחד שקיבל מהמיליארדר מרטין שלאף.

  ראה כאן,
  http://www.nakim.org/israel-forums/viewtopic.php?p=4804#4804

  במהלך תחקירו של מר מוסק על הר עמשא לא הסתרתי אף לא לרגע את עמדותיי הימניות ומנגד עמדותיו הפוליטיות של מר מוסק היו ידועות לי, ברגע נתון אף נאמר לי כמחמאה על ידי אחת מאנשי צוות התחקיר שלא ברור לה כיצד אדם כמוני ימני בדעותיו.
  התנסיתי בעבר עם הרבה עיתונאים לטוב ולרע, ראה כאן
  http://www.nakim.org/israel-forums/viewtopic.php?p=110127
  ואינני נחשב לתמים בתחום זה, במהלך התחקיר נתתי אימון מלא במר ניסים מוסק למרות עמדותינו הפוליטיות השונות בקצה, תכונה אחת בעיניי חשובה מעל הכל עבור עיתונאי והיא יושרה אישית ותכונה שניה הינה אומץ. במהרה הבנתי כי שתי תוכונות אלה נטועות עמוק באישיותו של מר מוסק ולא התאכזבתי.
  מעט מאוד עיתונאים היו מעזים לבצע תחקיר נגד אחד השופטים החזקים ביותר במדינת ישראל, רשם האגודות השיתופיות עו"ד אורי זליגמן, מר ניסים מוסק עשה זאת למרות כל הלחצים והקשיים, אני תקווה כי תחקירו יהווה תקדים לעוד הרבה עיתונאים בארץ שיחקרו יותר לעומק ולא יהססו לצאת נגד עוולות מערכת המשפט הישראלית.

  בנוגע לתחקיריו של מר ניסים מוסק על דרום הר חברון, ראיתי רק את התחקיר שלו על חוות יאיר, ואני יכול רק להזדהות עם מה שנאמר שם, המקרה מוכר לי באופן אישי ולא מצאתי שום פסול בהצגת הדברים הכואבים שהובאו שם.

  גם במחנה ההתיישבות ביו"ש קיימות עוולות הנעשות לעתים הן למתיישבים היהודים והן לאוכלוסיה הלא יהודית ע"י הנהגת המתיישבים.
  אני תקווה שאחיי ביו"ש יידעו גם לקבל ביקורת על מעשיהם ולא לחשוב תמיד כי מתנכלים להם בתקשורת על לא עוול בכפם.
  אשמח גם אם מר ניסים מוסק ינצל את קשריו עם האוכלוסיה בדרום הר חברון לבצע תחקיר על בני ישראל האנוסים המתגוררים בדרום הר חברון באזור יטא וסמוע, תושבים כביכול מוסלמים ואשר שמרו על מסורות ישראליות עתיקות. זאת תהיה הזדמנות מיוחדת לגשר בין מתיישבי דרום הר חברון והאוכלוסיה הערבית שם ולגלות קירבה מפתיעה.
  אני מתנדב בלספק מידע למר ניסים מוסק בנדון.

  בברכה
  חיים יטיב
  _________________