אחד משלהם

בכירים ישראלים לוחשים בדאגה על אזנו של ארי שביט: פוטין ושליחו ליברמן משתלטים על המדינה
יורם שורק

נגד גזענות יש להתריע גם כשקורבנותיה הם גזענים בעצמם. ארי שביט מפרסם בעיתון לאנשים חושבים מאמר על אביגדור ליברמן. ליברמן, לפי שביט, אינו סתם שר ומנהיג מפלגת ימין אלא איש מסתורין ממרתפי הקרמלין. המאמר פותח בתיאור מזועזע על פגישה בין ליברמן לנשיא רוסיה וראש ממשלתה המתנהלת, תחזיקו טוב, ברוסית! ומה שגרוע יותר הוא שהבכירים הרוסים רואים בליברמן "אחד משלהם".

"לא קשה לתאר", מעלה בדמיונו שביט, "מה היה קורה בארץ, אם היה מתגלה שהרוסים או הסינים או הצרפתים רואים בבנימין נתניהו או באהוד ברק או באהוד אולמרט אחד משלהם". אז זהו, שנתניהו ביסס קריירת הסברה מפוארת על יכולתו להראות לאמריקנים "אחד משלהם", ויש להניח ששמעון פרס נראה כך לצרפתים בתקופת "ירח הדבש" שהניב את מפעל הטקסטיל ליד דימונה. אנגלית וצרפתית הן שפות ששביט מוכן לסבול, אבל רוסית? אם נסבול שר חוץ שמפטפט ברוסית נידרדר מן הסתם לאחד שיודע ערבית.

הפסקה הבאה מתחילה במשפט שהוא מופת של הגינות ושקיפות: "בשיחות סגורות מאוד, בקול חרישי מאוד, בכירים ישראלים רבים מבטאים חרדה מפני ליברמן". קודם כל – אל תפספסו, ארי שביט משתתף בשיחות סגורות מאוד עם בכירים רבים. אנחנו קוראים עיתונאי רציני שאינו מבזבז זמן על זוטרים. לא פחות משלושה אנשי מיסתורין שכל מה שניתן לאמר עליהם הוא שהם "בכירים" לוחשים קטעי משפטים מודאגים היישר לתנוך אזנו. שום מידע או תובנה חלילה אין במשפטים הללו אלא תערובת של סלידה מליברמן, בכירות וחיבה עזה לארי שביט.

רק אחרי שהתרשמנו מדרגתם הבכירה של מי שזכו ללחוש לשביט אנחנו מגיעים לכתב האשמה נגד ליברמן. בשתי מלים: הוא רוסי. הוא דומה לפוטין: "תפישת העולם שלו היא תפישת העולם של פוטין. המבנה הערכי שלו הוא המבנה הערכי של פוטין". למה תפישת העולם של ליברמן קרובה יותר לפוטין מתפישת העולם של נתניהו או יעלון או ברק? איזה ערכים יש לליברמן ולפוטין שאין לחברי ליכוד, למשל? לא, לא, צברים אי אפשר להשוות לפוטין, רק מי שמדבר רוסית ולוגם וודקה יכול להיות שותף לתפיסת עולם וערכים שלמי שאינו רוסי אי אפשר אפילו לתאר.

פוטין וליברמן. מבטא, וודקה וקג"ב

מעניין במיוחד המשפט הבא: "שום מנהיג מרכזי של הזרם הישראלי המרכזי אינו מזהיר מפני ליברמן. נתניהו פוחד ממנו. ציפי לבני בונה עליו. ברק שותק. באופן מוזר, הפוליטיקה הישראלית עובדת בשביל שר החוץ המוזר ביותר שכיהן כאן אי פעם". אם תיכוניסט היה משתמש במשפט קצר אחד פעמיים במלים "מרכזי" ו"מוזר" היה החיבור זוכה להערה בדיו אדומה. ארי שביט הוא כותב מקצועי ונראה שסערת נפש עזה נדרשת כדי שעושר השפה יופקר כך. את מקום הניגוד יונה/נץ או שמאל/ימין תופס ציר ההפרדה בין "מרכזיים" שהם כל הפוליטיקאים הצברים האשכנזים ובין "מוזרים", כלומר הרוסים.

משנקבע מעמדו של ליברמן כ"מוזר" הוא הופך לאחראי בלעדי לצרותיה המדיניות של ישראל, "מחבל במולדתו, מחליש אותה והופך אותה לבדיחה בינלאומית". מה שמחבל במולדת ומחליש אינו חלילה המדיניות אותה מובילים בפועל נתניהו, ברק וחבריהם אלא פטפוטי ליברמן. אם רק ניפטר מהמבטא הרוסי תפרח מן הסתם המולדת. ליברמן לא הופך את ישראל לבדיחה בינלאומית: בדיווחים על ישראל בכלי התקשורת העולמית משתקף פחד, תיעוב ועצב עמוק – רחוק מאוד מהומור. ארי שביט יתקשה למצוא דוגמה ל"בדיחה בינלאומית" שבה ישראל היא הפואנטה. למה אם כך מעלה שביט את ההאשמה המופרכת הזו? משום שבדיחות מתקשרות אינטואיטיבית למבטא, לוודקה ולקג"ב.

לדעת שביט, "ישראל היא מדינה לא רצינית. לכן נתניהו אינו מפטר את ליברמן". הוא אינו מסוגל להעלות על דעתו שישראל היא מדינה רצינית בהחלט, שבה ראש ממשלה צבר שהתחנך בארה"ב חולק אותם ערכים עם שר חוץ שנולד במולדובה וחלף בישראל בדרכו להתנחלות נוקדים. כצפוי, מסתיים המאמר במשפט האזהרה: "בהנהגת ליברמן ובהשראת פוטין תהיה ישראל אכן למדינה אחרת. מדינה משלהם".

כיבוש ואפליה לא הופכים את ישראל ל"מדינה אחרת", כל עוד הבכירים אינם חלילה רוסים. קשה שלא לחשוד שמה שבאמת יהיה אחר במדינה הזאת הוא ש"הבכירים" שבה ילחשו בשיחות סגורות את הגיגיהם לאזניים שאינן צמודות לראשו של ארי שביט.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. רחביה ברמן

    וארי שביט הוא אידיוט הממחזר לחישות של "בכירים" לא מהיום, ולכן תגובתך, יורם, בהחלט מובנת.

    אבל שביט והבכירים המצועפים באלמוניות שהוא משמש להם פה רחוקים מלהיות הראשונים שחושדים שליברמן הוא סוכן רוסי לכל דבר, וקיימת תיאוריה שהוא נשלח להתברג בימין הישראלי בדיוק כמו ששבתאי קלמנוביץ' נשלח לעשות זאת בשמאל – וכשאני אומר בדיוק אני מתכוון כחלק מאותו מבצע מודיעיני עצמו. לא קשה לראות במהלכיו של ליברמן מזימה מכוונת להרוס את יחסי החוץ של ישראל באופן שלא תישאר לה ברירה אלא להחליף את חסותה של ארה"ב בזו של רוסיה. אתה יכול לקרוא לי גזען אם זה מה שיעשה לך טוב, ותאמין לי שצר לי לחלוק דעה כלשהי עם שביט המאוס, אבל גם אני מאמין בזה.

  2. נפתלי אור-נר

    בפועל, ליברמן מבטא ומגשים את משאלותיה הסמויות של ממשלות ישראל האחרונות מהליכוד דרך קדימה, ועד ל"אבודה". לכן, הבו כבוד למי שקורע מישראל את מסווה המדינה ההומניטרית המעוניינת בשלום. ורק, דרך אגב, הורגת מפגינים כנגד חומת ההפרדה ופלשתינאים מזדמנים שאיתרע מזלם להיות במקום ובזמן הלא מתאימים מול קני הרובים והתותחים של צה"ל