היום האחרון של ג'וואהר

היום מתה בבית החולים ג'וואהר אבו רחמה, אחרי שאתמול שאפה כמויות גדולות של גז מדמיע בהפגנה בבלעין * האמצעי ה"לא קטלני" בו משתמש צה"ל לפיזור הפגנות כבר הספיק להדאיג רופאים בעולם * שבעה נעצרו בהפגנה במחאה על ההרג בתל אביב
דניאל ארגו

ג'וואהר אבו רחמה, תושבת בילעין בת 36, מתה היום (שבת) בבית חולים ברמאללה, לאחר שנחנקה משאיפת גז מדמיע בהפגנה נגד הגדר שנערכה אתמול בכפר. ההפגנה נערכה בסימן "היום האחרון של הגדר" והשתתפו בה מאות בני אדם, בין השאר ראש הממשלה סלאם פיאד. צה"ל השתמש בכמויות גדולות מאד של גז מדמיע על מנת לפזר את המפגינים. ג'וואהר היא אחותו של באסם (פיל) אבו רחמה שנהרג באפריל 2009 מפגיעת רימון גז לטווח מוגדל שנורה לעברו בכינון ישיר, ושל אשרף אבו רחמה, שנורה ברגלו בעודו כפות בכפר ניעלין ב-2008.

ג'וואהר אבו רחמה

לדיווח בוויינט, לדיווח בהארץ – בשניהם צה"ל בתגובה לא-רשמית מתנער מאחריות למותה.

ההפגנה הותקפה על ידי הצבא בפאתי הכפר, ורוב המפגינים ספגו כמויות גז גדולות במהלכה. דודה של ג'וואהר, מוחמד אבו רחמה, סיפר לווינט: "אתמול נורו עלינו כמויות חסרות תקדים של גז מדמיע וג'וואהר נקלעה לאזור בו היתה עננת גז גדולה. היא לא הצליחה להיחלץ, איבדה את הכרתה ושאפה כמויות גדולות של גז. הצלחנו לאתר אותה אחרי דקות ארוכות, משום שהגז הקשה על איתורה". במהלך ההפגנה פונתה ג'וואהר לבית החולים ברמאללה להמשך טיפול.

לצורך העניין, אין זה אפילו משנה כרגע האם שוחררה למספר שעות כפי שטוען הצבא או הגיעה מלכתחילה לבית החולים במצב קשה. זה לא משנה, פשוט כי נקודת ההתחלה והסוף ברורות מספיק.

צה"ל משתמש בגז מדמיע מסוג chlorobenzylidene-malononitrile, או בקיצור CS. הגז המדמיע הזה הוא הוותיק והמסוכן ביותר הקיים בעולם, ולמעשה הוכנס לשימוש עוד במלחמת העולם הראשונה. ב-1964 נאסר על שימוש בגז זה בבריטניה בשל חשש כבד לתופעות לוואי ארוכות וקצרות הטווח שלו. לפני כשנתיים התפרסם מאמר באחד משני עיתוני הרפואה החשובים בעולם, BMJ – British Medical Journal, על תופעות הלוואי קשות של גז זה, והובעה דאגה עמוקה במיוחד מתופעות הלוואי ארוכות הטווח שלו. אחת מתופעות הלוואי הקטלניות, המיוחדת לגז זה, היא בצקת ריאות תת-חריפה המתפתחת תוך כמה שעות לאחר חשיפה לגז. תופעה זו, המוכרת היטב לרופאים למשל בקרב ניצולי שריפות כתוצאה מחשיפה לחום וגזים רעילים המשתחררים בזמן שריפה, לא נמצאת במודעות הרפואית לגבי ניצולים של גז מדמיע.

על פניו סיפור בו בחורה צעירה, ששאפה כמויות גז גדולות, שמצבה לא משתפר למרות טיפול רפואי או שמתמוטטת לאחר מספר שעות בשל כשל נשימתי, נשמע כמתאים להתפתחות של בצקת ריאות כזאת. במידה והתיק הרפואי יוכיח שאכן כך הדבר, שרשרת האירועים שהובילו למותה מתחילה בצמרת הצבא שבחרה להשתמש בגז הקטלני, ממשיכה בחיילים ובקצינים שירו אותו בכמויות גדולות לתוך קהל מפגינים, ומסתיימת לצערנו שוב בבית הקברות.

כעת מוטלת על כולנו – פעילים, ארגונים ורופאים – האחריות לדרוש מיידית מהצבא להפסיק את השימוש בגז המדמיע מסוג CS. בשאילתות בכנסת, בבתי המשפט, בהפגנות ברחוב ובכל מה נדרש. פשוט כי המוות הבא הוא רק עניין של זמן.

הפגנה במחאה על מותה של ג'וואהר היום בשבע וחצי ליד הקריה בתל אביב, לפרטים בפייסבוק

הפגנה נגד הגדר בבלעין, 31.12.10. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס
הפגנה נגד הגדר בבלעין, 31.12.10. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

סרטון וידיאו מההפגנה אתמול, 31.12:

סרטון וידאו מהרצח של באסם אבו רחמה ב-2009:

———

לקריאה נוספת בנושא:

תיעוד: הלווייתה של ג'וואהר אבו רחמה

תיעוד: הפגנה במחאה על ההרג של ג'וואהר אבו רחמה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ביבי התרבות היהודית הריבונית

  אנטישמיות וגזענות מובילים להרג בגז קטלני את הפלסטינים.

  מה לומר? מה נשאר להגיד ?

  משמיים תנוחם משפחת אבו רחמה.

 2. NEEDED: A SMALL STANLEY MILGRAM EXPERIMENT

  מי שלא מכיר את "ניסוי מילגרם" מוזמן לחפש את המידע.

  גם סמל ראשון לאונרדו קוריאה, ירה באחיה של ג'וואהר, אשרף אבו-רחמה, [העבירה: "שימוש בלתי חוקי בנשק והתנהגות שאינה הולמת"] לאחר שהמג"ד סגן אלוף עמרי בורברג הורה לו… כך הצבא ממשיך במסורת של "פגיעה בערכי יסוד הצבא", ובית דין מצא שהפיקוד "מעביר מסר רע לחיילי צה"ל".

  הצבא רצח גם את אחיה, בסאם אבו-רחמה, באפריל 2009 בנסיבות דומות, כשירה בו בכינון ישיר רימון גז. אבל הפרקליטות הצבאית סירבה לפתוח בחקירה פלילית של נסיבות הרצח, ושינתה את עמדתה רק אחרי קבלת חוות דעת של מומחי הדמיה שהוכיחה שהירי של רימון הגז שהרג את אבו-רחמה היה בכינון ישיר ובניגוד להוראות הפתיחה באש.

  החלטת הפצ"ר לא לחקור את האירוע התבססה על גרסת החיילים ב"תחקיר המבצעי". ואתמול הגיע תורה של אחותם ג'וואהאר. יהיה זיכרה ברוך!

 3. נפתלי אור-נר

  האם מישהו סופר כמה חללים מפילים אנו בפלשתינאים בשימוש המופקר שלנו בנשק ו"באמצעים לפיזור הפגנות"?
  הרושם הברור המתקבל מידינו "הקלות על ההדק" כי דמם של הפלשתינאים זול מאד אצלנו.
  לאלו מבינינושהפסול המוסרי אינו מטרידם אומר כי אנו נשלם מחיר מלא על ההפקרות המוסרית הקטלנית שלנו

 4. יהושע רוזין

  בעיני ממשלות התועבה וצבא התועבה. דם פלסטיני / לבנוני וכו'.לא אדום. היד קלה על על ההדק מהאקדח ועד הטנק והמטוס( חבטה קלה בכנף. אלפי הרוגים ופצועים ועוד היד נטויה. אז מה שווים כל ברבורי השלום של פושעים אלה כ יהודי ישראליבושתי ונכלמתי. המרצחים לדין בינלאומי.

 5. ישעיהו

  תודה רבה על המאמר ועל המידע החשוב. אך השורה התחתונה תמוהה – אם יצליח המאבק אז הצבא יהרוג מפגינים באמצעים אחרים. כל כלי נשק הוא בעל פוטנציאל קטלני אם משתמשים בו בצורה "הנכונה" (ראו כיצד נהרג באסם אבו רחמה).

 6. שי אופיר

  אולי נבדוק את עצמנו יותר טוב?