המאבק באלימות נגד נשים - מבט לאחור

חברה שבה לא תתקיים אלימות כלפי נשים תהיה חברה שבה לא תוכל להתקיים אלימות כלפי הזולת. אולי כאשר זה יקרה, תשתנה החברה הישראלית ותוכל להסכים ליחסים של שוויון וכבוד לאחרים בתוכה – אבל אנחנו עדיין בתחילת הדרך
חנה ספרן

ביום הראשון של השנה האזרחית החדשה יצאו גברים להפגין נגד האלימות כלפי נשים. זה רגע מרגש וחשוב בתולדות המאבק נגד האלימות כלפי נשים.

בתחילת הדרך זה היה חוקי לחלוטין להרביץ ולהכות בנשים. פעם, זה היה אירוע פרטי המתרחש בתוך המשפחה ובכותלי הבית. הציבור לא אמור היה להתערב. פעם, להתלונן במשטרה על אונס היה עניין מסוכן. השוטרים בעצמם היו עלולים להצטרף לאונס. פעם, ועד לאחרונה, היה קשה ומעליב להתלונן ונשים רבות מהססות עד היום להתלונן נגד גברים אלימים, מטרידים ואנסים למיניהם.

את המאבק הזה נגד אלימות כלפי נשים הובילו נשים. ראשונות למצוא את האומץ לדבר בפומבי היו נשים שחברו לתנועה הפמיניסטית לדורותיה ומצאו אוזן קשבת וחברות למאבק. כך הוקמו מרכזי הסיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית, כך הוקמו המקלטים לנשים מוכות. כך, לאט-לאט, שונו החוקים המתירים לגברים להתעלל בנשים ונוספו חוקים חדשים האוסרים על אלימות, אונס והטרדה לסוגיה כלפי נשים. נוספה גם ההבנה שגם גברים חווים אלימות כלפיהם מפני גברים אחרים ושיש לתת להם עזרה וטיפול מתאימים.

התהליך לא היה קל. אין מי שתמנה את אינספור המחאות, המכתבים למערכת, הישיבות עם הוועדה למעמד האשה, הקמת קווי חירום וארגונים לעזרה. אין מי שתוכל לזכור את אינספור ההפגנות, הקטנות והגדולות, שהתקיימו לאורך השנים נגד אלימות כלפי נשים.

בתחילת שנות ה-90 עמדנו, נשות המרכז הפמיניסטי "אשה לאשה", בחיפה ליד בית המשפט בהפגנה נגד העונש הקל שבו זכה רוצח אשתו מכרמיאל. חלקנו התעטפנו בתכריכים לבנים ושכבנו על המדרכה. לא היה קץ לתחושת הזעם שלנו נגד המערכת המקילה ראש באלימות כלפינו. אחר כך קמה קואליציה נרחבת של ארגוני נשים וארגונים פמיניסטיים בשם בת-אדם, ששמה למטרה להביא את נושא האלימות, את היקפו, את משמעותו ואת נזקיו, ללב הדיון הציבורי.

אחר כך עקבנו ותמכנו בנערה שנאנסה במהלך המשפט של האנסים משומרת. שוב ירדנו לבית המשפט למחות נגד קלות העונש של הנערים שאנסו אותה באונס קבוצתי. לא ויתרנו. התחלנו לשבת בבתי המשפט ולתעד את המתרחש שם בניסיון להוכיח שנשים מתלוננות זוכות לזלזול ושטענתן מתקבלת בקלות ראש.

בינתיים, הקמנו יחד עם שירותי הרווחה בעיר חיפה מקלט נוסף לנשים מוכות. בסוף אותו עשור, התחלנו להיאבק בסחר בנשים. יחד עם נשים מכל הארץ נסענו לביתן של נשים נרצחות ברגע שנודע דבר הרצח. היינו שם כדי להפגין את הכעס והאבל על הרצח. אנחנו, נשים פמיניסטיות מחיפה ומכל הארץ, לא ויתרנו לרגע על המאבק הזה נגד אלימות, אונס, הטרדה והשפלת נשים.

במשך השנים החל המחנה הזה לגדול. מרכזי הסיוע לנפגעות (ונפגעי) אונס עמדו בראש המאבק נגד מקרי אונס והטרדה מינית. ארגונים רבים חברו יחדיו למאבקים משותפים נגד בעלי עוצמה ושררה שזוכו מהאשמות כאלו ואחרות בגין ניצולם את מערכת הכוח שלהם.

עכשיו נוכל לנוח קצת. עכשיו מובילים את המאבק גם גברים, שהבינו שמקומם במאבק נגד אלימות כלפי נשים. גברים שאינם מוכנים להיות שותפים לגבריות רוצחת ואלימה. צדיקות, מלאכתנו תעשה על ידי אחרים.

אבל גם אחרי כל השנים הללו המשימה עדיין בתחילת דרכה. מיגורה של האלימות כלפי נשים, גברים, ילדים וכל מי שחלש, עומדת היום במרכז החיים שלנו.

חברה שבה לא תתקיים אלימות כלפי נשים תהיה חברה שבה לא תוכל להתקיים אלימות כלפי הזולת. אולי כאשר זה יקרה, תשתנה החברה הישראלית ותוכל להסכים ליחסים של שוויון וכבוד לאחרים בתוכה. חברה כזאת תוכל להתמודד עם פתרונות של שלום ולתרום ליצירת עולם חדש ללא אלימות.

הכותבת היא חוקרת ופעילת שלום פמיניסטית

———

לקריאה נוספת בנושא:

המקום הקטן של האשה / גילה אמיתי

להתנגד למעשה נבלה / חביבה קשת

אונס, עניין מטריד / ציפי פז וולק

יחד נגד ההון-און-שלטון / דורית אברמוביץ'

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור בל"ד

  "פעם, ועד לאחרונה, היה קשה ומעליב להתלונן ונשים רבות מהססות עד היום להתלונן נגד גברים אלימים, מטרידים ואנסים למיניהם".

  לא קשה ולא מעליב. אונס נוסף, פשוטו כמשמעו, ולא עד לאחרונה, כי עד עצם היום הזה.

  במקביל לשבחים המגיעים בזכות לארגונים הפמיניסטים ולארגוני הסיוע של נפגעי ונפגעות תקיפה מינית, יש לומר כי לא הוטל כל כובד המשקל על הוקעת התנהלותם של גורמי החוק במניעת מקרי תקיפה נוספים בעתיד. כדי למנוע מקרים בעתיד יש להסתמך לא רק על הסברה אלא גם על הרתעה. כדי להסתמך על הרתעה יש להראות כי המערכת המשפטית אינה מסוגלת להביא צדק בשפיטותיה.

  נושא עסקאות הטיעון המפוקפקות יזכה בוודאי לטיפול נרחב יותר מזה שטופל עד היום בכלי התקשורת. נושא הקושי להוכיח את אשמתו של האנס עקב צורת החקירה, עקב התנהלות הפרקליטות, עקב התייחסות בתי המשפט, לא רק שהטיפול של התקשורת בו יצטמצם עקב חגיגות יציאת הצדק אל האור וה"הוכחה" כי כל האזרחים שווים ע"פ החוק, אלא גם בגלל הדעה הרווחת, אותה מעודדים גורמים שונים, כי רק ע"י הגשת תלונה אפשר יהיה להעניש את הפושעים.

  כשמתרחש חלילה רצח, אין מצפים מהנרצח שיקום מקברו, יתלונן במשטרה וישוב חזרה למנוחת העולמים. מדוע יש לצפות מהנאנסות, קרבנות פשע המקביל בחומרתו לרצח, לבוא ולעשות כן? הסיבה היא לא מדיניות מערכת אכיפת החוק, אלא החוק עצמו.

  אין לראות בדברים אלו ביקורת כלשהי על המאמר אלא רק נסיון להצביע על נושא חשוב שלדעתי לא קיבל התייחסות מידתית ביחס לחשיבותו בדברים שנאמרו.

 2. טל

  צריך בהחלט להתברך בהישגים של פעילות ארגוני הנשים לאורך השנים האחרונות, וחנה ספרן בתוכן. למעשה, השינוי החברתי עמוק הרבה יותר ממה שהוא נראה, ורבות מהתוצאות המשמעותיות מושגות לאורך תקופה אבל התהליך הוא בלתי הפיך.
  ודווקא על רקע ההישגים לא הייתי ממהר להתלהב מהפגנת הגברים נגד אלימות נשים. בזהירות רבה אומר שמדובר בהתארגנות שהיא ארגון נשים מכל היבט שנבחן אותו, זולת העובדה שיש בו גברים. השיח הוא השיח הפמינסטי, האג'נדה היא ההאג'נדה הפמיניסטית ודרכי הפעולה הן הדרכים הפמיניסטיות. יש לברך כמובן על כל ארגון פמיניסטי שנוסף לאלה הקיימים, אבל לא כדאי להתבלבל ולחשוב שהקול המושמע הוא קולם של "הגברים". בינתיים זהו קולן של הנשים שמושמע על ידי גברים.
  אני שותף לכל גבר שמאמין בשוויון ובשלום בין המינים, ומאמין גדול ששינוי חברתי חיובי ביותר יצמח משיתוף פעולה בין נשים לגברים. אבל כדי שזה יקרה, נשים ופעילות פמיניסטיות צריכות להיות מסוגלות להכיל את כאבם ואת זעקתם של גברים לצד כאבן וזעקן שלהן.
  למרבה האבסורד, המהפיכה הפמיניסטית רבת ההישגים לא עצרה תמיד בנקודת השוויון, ובמקומות רבים רכבת המאבק המשיכה לדהור והביאה לכך שגברים מופלים לרעה.
  מי שבאמת לוחם לשוויון יעשה ככל יכולתו למנוע הפלייה לרעה שכזו. מי שנאבק להעצמת נשים ותו לא, יברך על הפיכת הכף ויבקש להמשיך את המגמה. צריך להאזין לשופט בדימוס שלי טימן, שאפרופו התבטאויות חלק מהפעילות הפמיניסטיות בימים האחרונים הביע הסתייגות ממה שכינה "הפמיניזם המיליטנטי".
  אני מתאר לעצמי שהביטוי הזה צורם באזני כמה מהקוראים, אבל הוא משקף הלך רוח אמיתי, דאגה אמיתית שמא מי שנפגעו מהפלייה בעבר פועלות היום להפלות אחרים ובלי למצמץ.
  זו הסיבה שהתארגנות לקידום שלום ושוויון בין המינים חשובה כל-כך. ולכן יהיה חבל אם יתברר שבסופו של דבר מדובר בעוד ארגון פמיניסטי מיליטנטי. כאלה יש לנו כבר בשפע. מה שאין לנו, זה ארגון שמשמיע קול משותף לנשים וגברים. זו המקהלה שהייתי מאזין לה בחפץ לב.

 3. עודד

  אין שייכות לזה שאם אין אלימות נגד נשים אזי לא תתקים אלימות בכלל האלימות נובעת מסיבות רבות שמקורן בנו החברה טלביזיה חומרניות חוסר חינוך מורים לא ראויים הורים שלא מחנכים תחרותיות אכילת בשר …מאיפה הסברה הזאת של הכותבת…??
  עכשיו נעבור לחלק נוסף ..את קובלת על אלימות נגד נשים כאשר את לא מזכירה ולו במילה אלימות נוראית נגד גברים…אשר את וכמותך נונות לו גיבוי…
  את מוכנה לספר לקהל הרחב כמה גברים יושבים במעצר על תלונות שווא…..
  את מוכנה לספר כמה גברים מורחקים מילדיהם עי תלונות שווא..
  את מוכנה לספר מהי הנחיה 2.5 שנותנת לגיטמציה לאישה להתלונן תלונת שווא ללא האשמה אם תתברר תלונתה כתלונת שווא…
  את צבועה…שקרנית מהסוג הזול ביותר …
  את מאילו שתחריב את החברה הנורמלית…