בריוני ההון בפעולה

זה סיפור פשוט: היחצ"נים עבדו חזק, הוועדה נכנעה ללחץ פוליטי ונציגי משרד התשתיות נסוגו ולא תמכו בדו"ח הסופי, שגוזל מהציבור עשרות מיליארדי דולרים. עכשיו צריך לוודא שגם אם הפסדנו בקרב, לא נפסיד את המלחמה
איציק ספורטא

אז ככה זה עובד: ממנים ועדה שנועדה לתקן חוק ישן נושן שמיטיב עם בעלי ההון. הוועדה פועלת ומציגה דו"ח שעושה זאת באופן חלקי. עוברים חודשיים שבמהלכם בריוני ההון פועלים במלוא כוחם – וראו זה פלא, העקרונות שנקבעו מנווטים כדי להקל על אותם בעלי הון. לא מדובר בהקלה סתם, אלא על סכומים שיסתכמו לאורך זמן בעשרות מיליארדי דולרים שלא יגיעו לציבור אלא לכיסיהם התפוחים של אותם בעלי הון. מה לא עושים כדי להקל על המסכנים.

ששינסקי ושטייניץ

אם אתם חושבים שזה מספיק אז אתם טועים. שר התשתיות, חברי כנסת, ובעיקר נציגי חברת דלק, ממשיכים לזעוק ולפעול כדי שגם הדו"ח הממותן הזה לא ייושם. עד שהם לא יקבלו את מלוא תאוותם הם לא יירגעו. תאוותם גדולה לעין שיעור.

לא אכנס לפרטים של הדו"ח, כי אלו מצויים בעיתונות ובמצגת של הוועדה עצמה, אבל ברור שהוועדה נכנעה ללחץ פוליטי. נציגי משרד התשתיות, שהיו שותפים לדו"ח הביניים, נסוגו ולא תמכו בדו"ח הסופי, שכאמור גוזל מהציבור עשרות מיליארדי דולרים. למה? כי השר הממונה עליהם לא חסך שבטו מטיעוני הוועדה, בדרך שלא היתה מביישת כל יחצ"ן מצוי של חברות הגז. אומרים ש"צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים", כעת אפשר לומר שבעלי הון מלאכתם נעשית בידי אחרים, וצדיקים הם לא.

כמו שבראשית שנות האלפיים אביגדור ליברמן כשר התשתיות התנגד לשינוי החוק מ-1952, כעת עוזי לנדאו ושאר חברי מפלגתו עושים אותו דבר, לפחות הם עקביים. הבעיה היא לא פוליטיקאים שכבר מזמן שכחו שהם נציגי ציבור, או חברות הגז ועושי דברם המתוגמלים כהלכה, אלא הציבור שנחשף לטיעוני ההבל שלהם. כי כרגיל במקומותינו מה שעובד זה ההסתה של הדיון משדות הגז לשדה הלאומי, כי המעשה הלאומי הוא להשאיר בידי בעלי ההון כמה שיותר כדי שאלה בטובם יפתחו את שדות הגז ששייכים לציבור.

גז ישראלי או גז ערבי? מעשה יחצנות

כאשר הופעתי בפני הוועדה (מטעם פורום פעולה אזרחית) טענתי שחובתם המקצועית, כעובדי ציבור וכאזרחים, היא לדבוק בעמדה שהביעו בדו"ח הביניים. אלא שדבריי נפלו על אוזניים אטומות. כי לנו אין אמצעי סחיטה כמו לבעלי ההון.

אז כדי שחברי הכנסת והממשלה לא ימשיכו לחלק הקלות בלתי נסבלות, על הציבור להתעורר, כי הצלחתם של בעלי ההון אינה רק פגיעה עתידית בתקבולי המדינה, אלא הוכחה ניצחת לכך שמי שקובע את המדיניות הם בעלי ההון ושליחיהם.

לטובת הדמוקרטיה בישראל חשוב שזה לא יקרה. אחרת, יהיה לשנות משהו במדיניות הכלכלית במדינה אך ורק באישורם של תאבי הבצע והכוח הללו.

כבר היום מתארגנות משמרות מחאה בירושלים ובאר שבע וזו צריכה להיות רק ההתחלה של פעילות ציבורית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מי מכיר? מי יודע [איפה] מצויים שדות הגז?

  העיתון הלבנוני א-ספיר טען לפי מפות שבידיו, ששדה הגז לוויתן, "המאגר הענק של הגז הטבעי שהתגלה בצפון ישראל", נמצא למעשה בשטחה של לבנון… הקידוחים של נובל אנרג'י בוצעו מול חופי לבנון, באזור שנמצא בין "הגבולות הבינלאומיים של המים של פלסטין והמים של קפריסין", נטען. בישראל, כרגיל, לא מפרסמים שום מפה… לא של מיקום שדות הגז "רות", "תמר", "לוויתן" וגם לא של "אלון". אז האם השדות "גולשים לתוך השטח הלבנוני" ורחוקים מלהיות קרובים לחופי ישראל. "המידע מראה כי חברות נובל אנרג'י ודלק קיבלו את הזכויות לקדוח באתרי אלון א' ואלון ב', אשר משתרעים מול חופי קפריסין, אולם חברת נובל לא הסתירה את העובדה כי המחקר מסתמך שעליו היא מסתמכת כולל את אזור בלוק 12 שנמצא בשטח קפריסין".

 2. מ"צבא ההגנה" [על ההתנחלויות] ל"צבא הגנת הגז"

  עליית מדרגה? הידרדרות מוסרית? — שיפטו אתם. תנו גז. צבא "ההגנה" טוען שלא כמו הגז בשדות הימיים השנויים במחלוקת, הגז שירו בבלעין על המפגינים היה "גז לא קטלני". לכן אני מציע לעשות ניסוי קטן: יוטל רימון CS לבור של המטכ"ל — רימון אחד בלבד! את תעלות האיוורור לא צריך ליסגור. רק שהקצינים והחולים במחלות דרכי הנשימה [כמו אסטמה] לא יחבשו מסכות… מטרידה אותי רק השאלה האם קציני המטכ"ל ב"צבא ההגנה" [ג'ייש אל דיפעא] יפסיקו בעקבות הניסוי את הנוהל להצדיק כל עבירה או פשע על החוק הבינלאומי בכך ש"ההרוגה בבלעין סבלה ממחלה קשה", או ש"מקורות בצבא, טוענים שקשה להגיע למסקנות ברורות מתוך הדו"ח הרפואי הפלסטיני מכיוון שהוא נכתב ברובו בדיעבד, לאחר מותה".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1207596.html
  או שהכלל הנהוג והמקובל ב"צבא ההגנה" [גם על הפרופסור למוסר צבאי, אסא כשר] הוא שאם הקורבן פלסטיני/ת הוא/היא אשם/ה במותו/ה או פציעתו/ה, בגלל היותו ה"שכן של הטרוריסט". אבל בצבא היבוש ובכיבוש שדות הגז יש תירוצים למכביר… כל היה גם בבלעין. סמל ראשון לאונרדו קוריאה, ירה באחיה של ג'וואהר, אשרף אבו-רחמה, [העבירה הוגדרה "שימוש בלתי חוקי בנשק והתנהגות שאינה הולמת"] ולמרות שהמג"ד רס"ן עמרי בורברג הורה לסמ"ר קוריאה לירות, ופגע "במסורת של ערכי יסוד הצבא", ולמרות שבית דין מצא ש"הפיקוד מעביר מסר רע לחיילי צה"ל", הועלה בורברג בדרגה, מרס"ן לסגן אלוף… עוד טרם נמסר על גילוי הגז, רצח הצבא "המוסרי בעולם" גם את אחיה של ג'וואהאר אבו רחמה, בסאם אבו-רחמה, באפריל 2009 בנסיבות דומות — כשירה בו בכינון ישיר רימון גז. אין רחמים על משפחת אבו רחמה. וגם הפרקליטות הצבאית, חראגיל, סירבה בתחילה לפתוח חקירה פלילית של נסיבות הרצח, ושינתה את עמדתה רק אחרי קבלת חוות דעת של מומחי הדמיה עקשנים שהוכיחו שהירי של רימון הגז שהרג את אבו-רחמה היה בכינון ישיר ובניגוד להוראות הפתיחה באש… החלטת הפצ"ר לא לחקור את האירוע התבססה על גרסת החיילים ב"תחקיר המבצעי". ובשבוע האחרון הגיע תורה של אחותם ג'וואהאר. יהיה זיכרה ברוך! שנאמר: תנו גז – לכיבוש ולעם…

 3. עמית כהן

  לפי הדרך הנהוגה כיום לקביעת גבולות הים הכלכלי של מדינה (דרך הלוחות היבשתיים) הרי שהקידוחים נמצאים בשטח ישראל.
  כמובן, אתה יכול לבחור להאמין לעיתון לבנוני, אבל לפחות אל תגיד שלא פירסמו מפה. פירסמו, ואתה יכול למצוא אותה ואת חוות הדעת של משפטנים עליה מחיפוש קצר בגוגל.

  בקשר למאמר – אכן מדובר בכשלון מהדהד. שטייניץ אמר לפני שבועיים ש"ישראל היא לא רפובליקת בננות שנכנעת בפני טייקונים". לצערי, לא ברור מה זה אומר עלינו עכשיו, לאחר שנכנענו גם נכנענו.
  לא רקרק שברוני הגז יצליחו להוריד את אחוז המס המקסימאלי ל-50 אחוז, אלא גם קידוח "תמר" כמעט ויוחרג כולו מהעלאת המיסים בשם השקר שמדובר במס "רטרו-אקטיבי" (שקר מארץ השקרים, מס רטרואקטיבי זה מס על הכנסות ועל רווחים שכבר נעשו – בתמר בכלל לא התחילו להפיק את הגז).
  קידוח תמר הוא הקידוח שהפקת הגז שלו תתחיל הכי מהר. על הקידוח הזה ישראל לפי ה"מסקנות" הנוכחיות תקח את המיסים הקיימים היו, מיסים שהם BY FAR הנמוכים ביותר במערב.

  כל זה לא מספיק לברוני הגז והם ממשיכים במלחמתם הנאלחת לגזול מאזרחי ישראל כסף שמגיע להם.