על סמלי המאבק הפלסטיני

ממש כמו מוחמד א-דורה, גם ג'וואהר אבו רחמה בדרכה להפוך לסמל לחוסר היכולת של ישראל להתמודד עם עצמה
דליה שיינדלין

מוחמד א-דורה וג'וואהר אבו רחמה הם פלסטינים שאיבדו את חייהם בסכסוך הישראלי-פלסטיני. שני מקרי המוות – של א-דורה ב-2000, ושל אבו רחמה ביום שישי שעבר (31.12) – הפכו סמל למאבק הפלסטיני נגד הכיבוש. ובשני המקרים, אלו הנואשים להוכיח את חפותה של ישראל בכל מחיר ניסו בקדחתנות לפקפק בהסברים על מותם.

מותו של מוחמד א-דורה בקרב יריות ליד צומת נצרים, בתחילת האינתיפאדה השנייה, צולם ושודר בתחנת הטלוויזיה הצרפתית "פראנס 2". מותו הפך לסמל כה עוצמתי שתומכי הכיבוש (הכינוי החדש שלי למי שתומכים בסטטוס-קוו הישראלי) לא יכלו לשאת זאת. צה"ל חקר מי אחראי לירי הקטלני והגיע למסקנה שמדובר בפלסטינים עצמם. איש העסקים הצרפתי פיליפ קרסנטי האשים את פראנס 2 בשימוש בצילומים שפוברקו או בוימו על ידי צלם פלסטיני מקומי. הדיונים אודות מי ירה את הכדורים שניקבו את החזה של הילד נמשכו שנים. שבע שנים לאחר מכן, דווח בויינט שמשרד ראש הממשלה פירסם מסמך רשמי המכחיש את האחריות הישראלית למקרה וטוען כי הצילומים היו מבוימים.

א-דורה. מה זה משנה אם הכדור היה ישראלי או פלסטיני
הלווייתה של ג'וואהר אבו רחמה, בילעין 01.01.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

אף פעם לא הבנתי את הנקודה הזאת. הילד מת כתוצאה מהקונפליקט בגיל 12; אפילו אבא שלו לא יכול היה להגן עליו. הוא מסמל את מצוקתם של אלפי אזרחים פלסטינים אחרים שמתו גם הם, בדיוק כמו שהפיגוע בדולפינריום מסמל את מותם של ישראלים חפים מפשע. האם היה זה כדור ישראלי או פלסטיני? למי אכפת? הילד הוא סמל למציאות הבאה: ישראלים לא צריכים לכבוש ולשלוט על הפלסטינים, אסור להם להשתמש בכוח מוחץ בסכסוך צבאי לא סימטרי ואף אחד לא צריך להרוג ילדים.

המאבק סביב מקרה א-דורה הוביל למאבק משפטי בין קרסנטי לפראנס 2. התיק, הפסיקות והערעורים נגררו שנים, באופן שבעיני מבזה את זכרון המת. "בגלל שסירבתי לשטיפת מוח", אמר קרסנטי בצדקנות רבה מצדו, "תבעו אותי על דיבה" – כאילו מותו של ילד, והסכסוך המשתולל בים הישראלים לפלסטינים – ממוקד כולו בו.

עשר שנים לאחר מכן, הפך הכפר בלעין סמל למאבק הישראלי-פלסטיני הלא-אלים נגד הכיבוש וגדר ההפרדה. הצבא עובד קשה כדי להפוך מחאה לגיטימית ולא אלימה לבלתי אפשרית. מהמעצרים הרבים וכליאתם של פעילים מרכזיים בשני הצדדים ועד להכרזה על אזור ההפגנות כעל "שטח צבאי סגור", המונעים ככל הנראה מאמונה מעוותת שרוח והתמדה אפשר לדכא בעזרת צווים צבאיים, פקודות, גדר תיל ירי וגז מדמיע. יהודים שהביסו את האימפריה הבריטית צריכים לדעת טוב יותר.

התגובה המוזרה של הצבא למותה של ג'וואהר אבו רחמה היא כמו בדיחה יהודית ישנה, רק שאיש לא צוחק. אדם מתווכח עם חברו שהחזיר סיר שלווה כשהוא שבור. החבר עונה: "ראשית, זאת רק שריטה, שנית, הסיר היה שבור כשקיבלתי אותו, שלישית, מעולם לא לוויתי את הסיר הארור שלך!".

הצבא שלף תירוץ אחר תירוץ למותה של אבו רחמה. היא היתה אצל הרופא לאחרונה (גם אני, ואני לא מתה). הטענות על מצב בריאותה הפכו מופרכות מרגע לרגע, נעות בין לוקמיה ללחץ באוזן, עבור בטענה המדהימה לפיה נדקרה על רקע כבוד המשפחה ועד לקביעה שהיא אפילו לא היתה בהפגנה. אבל עדי ראייה מאשרים שהיא ועוד איך היתה שם, נקלעה לעננת גז מדמיע ופונתה לאמבולנס – אירועים ש"צויצו" בזמן אמת.

מעבר לכך, האירוע מיקד את תשומת הלב בכך שהצבא משתמש בגז שנאסר לשימוש על ידי הצבא עצמו – ומסיבה טובה. מה, בצבא לא מבינים שזה לא משנה יותר אם היא היתה אפילו מצוננת, כי האירוע כבר הפליל את צה"ל ועשה מאבו רחמה קדושה מעונה? הצבא נדמה מסוחרר על ידי אמונה סוריאליסטית שניתן להוכיח כי אבו רחמה מתה מסיבות שאינן קשורות אליו – זה איכשהו ינקה את ישראל ויושיע את תדמיתה בעולם אחרי 43 שנים של כיבוש חסר הצדקה.

זה לא משנה איך היא מתה, ג'ווהאר אבו רחמה הופכת לסמל, בדיוק כמו מוחמד א-דורה. אם הוא ייצג את הילדים חסרי האונים שמצאו את מותם בסכסוך, היא כבר מייצגת משהו אחר: האשה שישראל הרגה וניסתה להכחיש זאת, כיוון שהיא לא מכירה אף דרך אחרת להתמודדות עם מאבק עממי, ועם הכיבוש והסכסוך עצמם.

כל כך מכעיס לראות כיצד ישראל לומדת רק דבר אחד מטעויותיה: כיצד לחזור עליהן.

המאמר פורסם במקור באנגלית במגזין המקוון +972

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי ב.

  והאגדות של כל מיני חסידי תאוריות קונספירציה סטייל ברי חמיש שעזר לצה"ל "להוכיח" ש א-דורה בעצם מסתתר בעזה ובכלל לא מת הן ניסיון להכחיש באופן כולל את הסבל הפלסטיני.

 2. מיקי

  אכן, מה שמענין זה שילד בן 12 מת
  אם זה לא משנה אם צהל אשם או משהו אחר – למה תמיד בעיניך צה"ל אשם?

  ולכן לוויכוח יש משמעות גדולה – והוא להוכיח שהכל פוליטיקה – לא אמת
  ולכן – אין לגיטימיות למאבק שכל מה שהוא יודע לעשות זה להשמיץ.

  לך ברור שצה"ל אשם – אגב, כנראה לפני שזה קרה כבר ידעת שצה"ל אשם – וכי איך יכול להיות אחרת?

  אגב, מתי בפעם האחרונה ביקרת את הפלשתינים? אשמח לקרוא ולשנות את דעתי

 3. מאור

  נוספו אליהם הכריש המסתורי מסיני, הנשר המרגל מסעודיה, ויתר סמלי התוקפנות הישראלית. מה זה משנה אם הם נכונים או לא? העיקר שישראל אשמה.

 4. עופר דגן

  צה"ל, כמו כל צבא אחר, רחוק מלהיות טלית שכולה תכלת.

  אז מה את מציעה לעשות כדי להפסיק את הכיבוש המיותר? את מציעה נסיגה לגבולות 67 ופירוק הגדר? אם נעשה את זה, ארגוני הטרור יוכלו לבצע טרור אינטנסיבי ללא הפרעה, כמו בזמן האנתיפאדה השנייה.

  את כנראה מסתמכת על זה שיהיה הסכם שלום ביננו לבינם. אז זה ימנע טרור? זאת תמימות לחשוב שארגוני הטרור הקיצוניים יפסיקו לעשות טרור אם יהיה הסכם שלום ביננו לבין הרשות הפלסטינאית.

  הפתרון היחיד הוא מה שמתבצע עכשיו: הפסקה הדרגתית של הכיבוש. נכון להיום יש לפלסטינאים מדינה בעזה ומדינה ביהודה ושומרון (שטח A). זה שהמדינות שלהם לא מתפקדות טוב זה בגלל שיש להם שלטון מפגר ומושחת.

  אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להגדיל את השטח של המדינה הפלסטינאית שקיימת בשטחים, כי אסור לנו להתפשר על הביטחון שלנו. ברגע שהאיסלאם הקיצוני יקרוס (ואני מאמין שזה יקרה, כשם שהקומוניזם קרס), נוכל להרשות לעצמנו לסגת מעוד שטחים (שטח B) ואז לפלסטינאים תהיה מדינה יותר מרווחת.

 5. יהושע רוזין

  תודה לדליה שיינדלין
  צבא התוקפנות לישראל אינו טלית בכלל הוא צבא כיבוש של פושעי מלחמה. צבאה של מדינה סרבנית שלום. צבא שכל דבריו שקר,אלא במקרים המעטים מאוד שהוכח שהם לא.

 6. רתם

  רק דבר : מאז ומעולם יש בעיה עם הפלסטינים, איפה שהם רואים אש חיה, גז מדמיע או יריות באויר – לשם הם רצים וקופצים גבוה באויר או ישר אל תוך הגז. את זה צהל שכח להגיד. מין עם משונה כזה, שתמיד שיורים אליו, למשל יריות אזהרה באויר, הוא קופץ גבוה לאויר ונהרג. בעיה, איך ישראל תמצא אויב פחות רץ לתוך היריות באויר או יריות לרגליים? איך?