מה שלא אגיד לפאינה

הכנסת קיבלה בקריאה טרומית את הצעת החוק הפרטית של ח"כ פאינה קירשנבאום להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את מימון ארגוני השמאל בישראל. מיכאל מנקין מ"שוברים שתיקה" כבר יודע מה הוא לא יגיד לה
מיכאל מנקין

אני יודע מה לא אומר להם בוועדה. לא אומר להם שעליתי לארץ עם משפחתי כילד. לא אומר להם ששירתתי בצבא כקצין בגולני. גם לא אספר להם שעשיתי 35 ימי מילואים בצו שמונה במלחמת לבנון השנייה. לא אומר להם את הדברים האלו, כי אני לא חייב להם כלום. הם לא צריכים לאהוב אותנו, או להבין שאנחנו "בכל זאת'" פטריוטים. הרי הם עושים הרבה יותר נזק למקום הזה מאתנו. בגללם, מיליוני פלסטינים חיים תחת כיבוש צבאי. בגללם, היחס לעובדים הזרים מזעזע. בגללם, פלסטינים-ישראלים לא חיים בשוויון מלא בארצם. ובגללם, מעמדנו בעולם מידרדר מיום ליום.

ישראלי שמסתובב היום בחו"ל לא מתבייש בגללי, הוא מתבייש בגלל אביגדור ליברמן. הוא מתבייש בגלל הכיבוש. בגללם חברים שלי עוזבים את המדינה- לימודים בחו"ל, עבודה בחו"ל – העיקר למצוא מקום נורמלי, מקום שלא מבייש את קיומם. מקום שהם יכולים לחיות בו.

ובכלל, ממתי אני צריך אישור מהממשלה לומר משהו? מי הם שיקבעו אם קולי לגיטימי או לא? ברור שהם לא אוהבים את מה שאני אומר- אני מדבר נגדם. והם צריכים להקשיב לי. או להפנות את הגב. אבל אין להם את הזכות לומר לי מתי אני יכול לדבר ומתי לא. ואני לא מתכוון להסביר להם את זה.

ואולי בכל זאת אומר להם משהו – אולי אספר להם על חיילים שעוצרים פלסטינים חפים מפשע כדי לתרגל מעצרים אמיתיים. בפקודה. אולי אספר להם מה זה כתר, וסגר, ועוצר, ואיך המלים האלו הרסו חיים של מיליונים – לא בשם ביטחון, אלא בשם שליטה על עם אחר. אולי אספר להם שהיום, ממש היום, פגשתי אדם שהשתחרר בשבוע שעבר מהצבא ורק חושב על חברון ועל מה שעשה שם ורוצה לצעוק לחברה את הנעשה בשמה, אך מפחד.

אני לא הולך להתנצל או להתחנף לוועדה הזאת. הם עושים יותר כדי להזיק לי, למשפחתי ולסביבתי מאשר כל גורם אחר. אבל אני הולך להילחם בוועדה הזאת, ובכל אדם או גוף שמנסה להשתיק אותי. ואני אעשה זאת על ידי שבירת שתיקה ועל ידי התנגדות לכיבוש.

הכותב הוא פעיל בארגון "שוברים שתיקה"

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. א.ב.

  שהרי המשחק הוא מכור. את המסקנות שלה, ה'ועדה' הזאת כבר כתבה.

 2. אורי זקהם

  ותהיה בריא.

 3. אבי

  תגיד להם שהיית קצין בגולני ואילו פאינה לא טרחה לשרת כלל בצבא ואפילו ליברמן שירת רק מספר חודשים כקצין ואחר כך הם מטיפים לנו על פטריוטיות, ציונות והקרבה.

 4. זה מה שאגיד לה

  והוסיפי לקחת את כל המאפיה הגזענית שבכנסת. כי צריך לטהר את השרצים ולזרוק ולהשליך את השנאה.

 5. עודד אפרתי

  כולנו מעוצבים בתרבות בה נולדנו, בה חונכנו ובה אנו חיים.
  תרבות הישיבות לא התימרה ליהיות פתוחה לדיונים של נושאים מוחוץ לגמרא.

  התרבות ממנה באו עולי רוסיה טוטליטרית לחלוטין, כך הם חונכו וזוהי סביבתם.
  העליה המסיבית מרוסיה הביאה לתוך הדמוקרטיה, כמו סוס טרויאני, תרבות של אלימות, פאשיזם ואוליגרכים.

 6. רובן

  אם תהייה חובה חוקית להופיע מולם – צריך לתת להם לבוא ולעצור אותנו. בחברה פשיסטית סרבנות צריכה להיות גם סרבנות אזרחית. בושה.

 7. עוזי אורנן

  יש לחזור על דברי אמת עוד ועוד. ודאי מביע בעל המאמר רגשות אמת, וכעסו על הקמת ועדת חקירה זו מובן ומוצדק. אבל העיניים צריכות להיות מכוונות אל המקור העיקרי לגל הגזענות. זוהי היהדות, שהמצווה העיקרית שלה היא "לא להתערב בגויים". תחילתה של ישראל הייתה על יסודות השוויון ואי הפליה בין כל אזרחיה, אבל הרוב היהודי הפר את השוויון, חוקק חוקי הפליה
  וחינך את צאצאיו לשנוא כל מה שאיננו יהודי. התוצאות לנגד עינינו. כדי לבטלן צריך לפעול למחיקת חוקי "שולחן ערוך" הנהפכים לחוקי המדינה.

 8. עמית

  אבל בלי קשר הכי טוב זה להתמודד עם האשמות בסבלנות ונימוס.
  אם נענה לשואלים הרגילים בסבלנות נצליח להסביר את חשיבות הדמוקרטיה וחופש הביטוי.
  נצליח ללמד על חשיבותם של זכויות האדם.
  המטרה של הנאבקים למען זכויות האדם היא לגייס כמה שיותר אזרחים למטרה הזאת.
  אין לנו סיבה לשנות דעות במפלגת ישראל ביתנו, מטרתנו להביא יותר תומכים לדמוקרטיה.

 9. ראובן גרבר

  שני-פנים ליהדות: פניה הרוחניות הן אוניברסאליות- הבריאה היא בריאה וטובה, 'האדם נברא בצלם אלוהים', ולכן הוא מצווה 'לסור מרע ולעשות טוב', ובאופן ש'מה ששנוא עליך לחברך לא תעשה', ולהתעלות לא רק ל'אהבת הרע', אלא אף לפסגות האנושיות של 'אהבת הגר –כמוך' והשאיפה להתפתח להיות 'עם אדם'.
  ואילו הפנים הקנאיות אשר ביהדות הן בצמצומיה: ההתגלות האלוהית היא התורה בלבד, העניין האלוהי חל במיוחד על העם היהודי, מכאן אמונת עליונות 'העם הנבחר' על כל העמים, ארץ-ישראל על כל הארצות, מרידות של קנאים, ביטויים של גזענות (הרב עובדיה יוסף- 'לא נבראו הגויים אלא כדי לשרת את ישראל'), ובתוך העם – עליונות הכהן על ישראל, הגבר על 'צלעו', וצמצום 'הישר והטוב' להיותם מוגדרים על-פי ההלכה בלבד.
  כיוון שהציבור הדתי מונה כ20% והציבור המסורתי כ-40%, הרי שהמאבק המשמעותי מבחינה פוליטית הוא על אופייה של היהדות בישראל. כאשר הציבור החילוני יבחר לתמוך ולפעול במרחב היהודי הומניסטי-דמוקרטי, ולא לעמוד מנגד בשאלת אופיה היהודי של המדינה, כי אז יהא סיכוי רב למדינה שכזאת.

 10. דוד ד'אור נוט!

  רוב העם נותן לצבא, חלק יותר וחלק פחות. מספיק להאחז במילואים שלך כמו איזה עריץ קטן בממלכת המוסר הפרטי שלך!

  אתה חי בדמוקרטיה, וכמו שאתה מגן על הזכות של הפלסטינים לבחור בחמאס בלב שלם עלייך להבין שרוב העם שלך רוצה את ירושלים (כן, כולה, שיא החוצפה) כבירתה של ישראל, למשל! לך למיטב המדינות הנאורות וראה מה הן יעשו בתמורה להצעה לחלוקת בירתןץ

 11. נועם

  אולי תראו מה הערבים עושים לנו? אולי תראו את הדברים הטובים שאנחנו עושים?

  אם אתם מציגים את הצד הרע שלנו אז לפחות תציגו גם את הצד הרע שלהם.

  אני מצטערת, אבל מי שיוצא נגד המדינה שלו, מי שמציג רק צד אחד, הוא לא פטריוט בעיני.