אויש, סורי :(

מהנעשה בבילעין ובחברון
תמי ריקליס

אלמלא אותם פעילי טרור שוחררו, אני מניח שגם החלק המצער של האירוע היה נמנע (…) צריך להבין את נקודת מבטו של הכוח.

ההבנה שלנו התחזקה שהיא לא נפטרה מגז מדמיע אלא מדברים שקשורים לאופן הטיפול ולהיבטים נוספים.

האמירות האלה, שנזרקו במרחק כמה שניות זו מזו בחדשות סוף השבוע של ערוץ 10, יצאו בשלווה סטואית מפיו של תא"ל ניצן אלון מפקד אוגדת איו"ש. שתיהן מנציחות זחיחות אין קץ שבעזרתה אפשר להתנער בקלילות מאחריות להרג חפים מפשע. במקרה אחד, מותה של ג'וואהר אבו רחמה לפני שבוע אחרי ששאפה גז מדמיע, במקום לערוך חקירה רצינית מגבבים יחדיו כמה שקרים: היא בכלל לא היתה שם, היה לה סרטן, לא ידועים מקרים של מוות מגז. מש"ל. המשפחה, העדים, הרופאים – כולם מושמים ללעג ולקלס במחי הצהרות שעד כה לא מגובות ביותר מדי עובדות. במקרה הטרי של החיסול בחברון, של עומאר אל-קוואסמה בן ה-66, נעשה שימוש באפולוגטיקה רפה, מהסוג של "סורי שדרכתי לך על הרגל, אבל היית צריך להיזהר".

אור הלר דיווח בערוץ 10: "הכל החל אתמול כשפעילי חמאס שוחררו על-ידי הרשות הפלסטינית". כך, הנקודה ממנה מתחילים לספר את הסיפור מספקת בילט-אין את הנסיבות המקלות. זו בעצם אשמתם שהוא מת. מבחינתנו, החשוד ביצע "תנועה חשודה" במיטתו והכוח "פתח לעברו באש". טעות, טועים, טעינו בזיהוי, קוואסמה במקום ביטר, 13 כדורים. חבל שהנקודה ממנה מתחילים לספר את הסיפור של אבו רחמה, למשל, אינה הפקעת האדמות, הגדר, ההתעלמות מפסיקת בג"ץ, ההפגנות שנמשכות כבר שנים, הדם שנשפך (בין היתר של אחיה, באסם, מפגיעה ישירה של רימון גז). אגב, מי שאמור לתחקר את ההרג בחברון הוא אותו תא"ל אלון שמצוטט פה. לא הייתי בונה על מסקנות חריפות מדי.

הפגנה בבלעין, 07.01.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

Gas Won't Tear Us Apart.

זו היתה הכתובת על אחד מהפוסטרים שחולקו אתמול בהפגנה בבלעין. אחרי הליכה של כ-40 דקות בגבעות המקיפות את הכפר (צה"ל חסם את כל הכניסות, "שטח צבאי סגור"), הצטרפו להפגנה השבועית מאות פעילים ופעילות ישראלים. המחאה נגד הגדר נמשכת כבר שש שנים, חתיכת היסטוריה מדממת. פסיקת בג"ץ שקבעה כי יש להזיז את התוואי הלא חוקי לא שינתה דבר בשטח. מבחינת הצבא הדבר היחיד שלא חוקי הוא ההפגנות, וגם השבוע לא חסכו ב"אמצעים לא-קטלניים לפיזור הפגנות". זה התחיל ב"בואש", מיכלית לבנה שגורמת לאנשים לרוץ בהיסטריה מפחד הזרנוק הכחול שמושפרץ ממנה – נוזל כימי כחול שריחו, פשוט, כריח של חרא. ברגע שהוא פוגע, הוא לא יורד ממך כמה ימים טובים – לא משנה כמות המקלחות והקרצופים – שלא לדבר על הריח החריף שנשאר בשטח וגורם לבחילה.

אחרי שדאגו שמאות בני אדם ייסוגו לאחור, התחילו עם הגז. אם היתה למישהו ציפייה שאולי השבוע ינהגו במתינות רבה יותר, מפאת ההרוגה, והתקשורת ו"התדמית שלנו בעולם" – נאדה. עשרות רימוני גז נורו, כרגיל, לעבר המפגינים המפגינות. נחנקים בשקט.

הפגנה בבלעין, 07.01.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס
הפגנה בבלעין, 07.01.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

מדובר צה"ל נמסר, כי המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, שהגיבו על ידי אמצעים לפיזור הפגנות.

זוהי השגרה הכתובה שאפשר למצוא מדי שבוע באמצעי התקשורת, וחשוב לא להפוך אדישים אליה. גם כשאין "דרמות".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתי קנדר

  אי אפשר להאמין לשקרי צה'ל בלי רכיב גזעני ברור — שכל פלסטיני, תמיד וללא יוצא מין הכלל, משקר. מהרגע שמקבלים את ההנחה הגזענית הזו כאקסיומה של היחסים בין ערבים ויהודים, לא רק שאפשר לקבל את הרעיון שאבו רחמה מתה מסרטן רחוק מההפגנה, אלא שהמסקנה הזו מובילה לחיזוק של המחשבה האנטישמית.

 2. יש לנו תייש בעל זקן קטן וכיפה סרוגה גדולה--והוא עקשן ושקרן

  נציגי "מערכת הבטחון" מעולם לא נדרשים להוכיח שדבריהם אמת. הרי אתם נתתם בידיהם את השרביט, ולכן מספיק שהם טוענים… אך באמת: מה הייתם עושים ללא האמירות האלה, שנזרקו לחלל אתר, בחדשות עריץ 10 בשלווה סטואית מפיו של מפקד אוגדה – הגאולייטר של הכיבוש. מי היה דואג לכבס את מצפונכם? שהרי הקורבנות נקברו יחד עם האמת, והמקרבן – שהוא"הצבא הרביעי בעולם"- מתיימר לייצג אתכם, ידידי, ודובר בשם בטחונכם… שהרי ג'וואהר ועומאר סיכנו את ביטחונכם… ולפניו כבר הופיע דוגמן ימני, ואחריו ודאי יופיע דגנרל מאקירוב, שאיבד "עבודה" עברית שלמה… וכוס אמק על העולם. הוא ממילא "אנטישמי"…

 3. פעם לצבא היה דובר - והיום כל קצין מגן על עצמו

  הגז מסוג סי.אס. -בניגוד לגז ציקלון ב'- "לא הורג". המתחבא תחת שמיכה בקור החברוני אשם… כי הוא היה חייב להיזהר מכדור צוהל ולא הבין. הוא לא היה צריך להתכסות… אולי "בפעם הבאה" יקים זקן פלסטיני גדר חשמלית סביב חדר השינה שלו? למה לא? הרי גדר כזאת היתה סביב אושוויץ…

 4. שוש

  הייתי שמחה לדעת אם אבו רחמה היתה שם, לא היתה שם, היה לה סרטן או לא היה לה סרטן וכיוצא בזה.

  תסמכו על הקוראת שהיא תדע איך לחבר את התמונה הרחבה בלי ללעוס את הדברים בשבילה.

  אם יש לכם דרך להגיע לעובדות כל הכבוד, אבל לשים "ללעג ולקלס במחי הצהרות שעד כה לא מגובות ביותר מדי עובדות" יש לנו כבר.

 5. יריב מ

  מיסגור מותם של פלסטינים תמיד נופל לקלישאת ה"אין ברירה" וה"טעות הטראגית". האחריות לעתיד לבוא נעלמת.

 6. עמרי

  הסיבות למצב העגום הזה בו הפלסטינאים משקרים על ימין ועל שמאל בכדי לקבל את תמיכת העולם ניתנות לוויכוח ודיון. אך לא כך עם עובדת השקרים החוזרים, הלוויות הדמה והמחבוא של מניהיגי התנועות הלאומיות הפלסטיניות מאחורי אזרחים תמימים.אז אני שואל: אולי כל מנהיגי, מפקדי הצבא וחיילי צה"ל הם גזעננים וחולי כח אך איפה הנתונים ההפוכים המראים שאכן אותה אבו רחמה מתה מירי הגז באופן ישיר?
  ומדוע גם שיטת פיזור הפגנות בריח ולא ע"י אש חייה אינה מוסרית מספיק?
  אם הבעיה היא בכיבוש הישראלי המתמשך ובחוצפה הפוליטית של מניהיגינו אז אין סיבה לתקוף את מבצעי העבודה השחורה של הגנת המדינה וגבולותיה המוטלים בספק.
  בואו לא ניהיה יותר צדיקים מהאפיפיור ונכוון את כוחותינו למקומות בהם ראוי שישמעו ואת מלחמותינו כלפי המנהיגים ולא כלפי השליחים. ואם לצדק אנו שואפים אז ודאי שלכל הפחות יש להביא נתוני אמת במאמרים ולא השערות תלושות הנתמכות ברגשות הכותב ותו לא.
  קצת רצינות למי שרואים את עצמם כמצפן הערכי של הדמוקרטיה הישראלית.

 7. ‎פעם לצבא היה דובר - היום כל בעל שמלה=קצין מגן על עצמו

  ‎הגז מסוג CS – בניגוד לגז ציקלון ב'- "לא הורג" חראגיל… המתחבא תחת שמיכה בקור החברוני אשם… כי הוא היה חייב להיזהר מכל כדור צוהל, דבר שלא הבין ולא ידע. [הוא לא היה צריך להתכסות]. אולי "בפעם הבאה" יקים זקן פלסטיני גדר חשמלית סביב חדר השינה שלו? למה לא? הרי גדר כזאת היתה סביב אושוויץ…

 8. הייתי שמח לדעת מדוע הימין לא רוצה להבין--שהכיבוש אינו סימטרי

  לפני האינטיפדה הראשונה, כאשר נהרגו פלסטינים [כולל ילדים] מיריות חיילי הכיבוש, דו"צ נהג לדווח ש"החיילים הגיבו על זריקת אבנים ביריות באוויר"… העתונאים הזרים, שלא היו כה "פטריוטים" כמו אחיהם במסדרים הציוניים, נהגו לקרוא להרוגים "מעופפים"… כי הצליחו להיפגע מכדורים שנורו באוויר. אחרים טענו שהצבא ירה באוויר שבריאות המפגינים. אבל אז רוב האזרחים עוד האמינו שיבוא יום והשלום ישכון, והממשלה לא תשכן עוד "יהודים" על אדמה כבושה ובעולה.

 9. עמית כהן

  הפלסטינים שיחררו מחבלים שרצחו אישה הרה חודשים אחרים אחרי שהם נתפסו. כוח צה"ל נשלח לעצור אותם, קשיש ששהה במקום נורה לאחר שהוא התעורר משינתו בפתאומיות.
  יש לך משהו שחולק על ההתרחשות הזו של האירועים?
  את חושבת שהחיילים אמרו לעצמם "היי, קשיש, בוא נירה בו!"? מה בדיוק הטענות שלך לגבי האירוע?

  ולגבי ג'והאר אבו רחמה – לא ברור איך הגעת לכזו פסקנות.
  יש עמדות סותרות, עובדות מתנגשות.
  עובדה אחת דיי ברורה זה שבן אדם לא ימות סתם ככה מגז מדמיע. גם אם הוא מסוג כביכול יותר מסוכן.
  כך שכן, זה דיי סביר שהיו לרחמה מחלות קודמות. וכן, יכול להיות שהיא הייתה במרחק מההפגנה עצמה. וכן, יכול להיות גם ההפך.

  את אומרת שתא"ל אלון ואחרים בעצם אומרים שהרופא והמשפחה וכו' משקרים (לא הם לא, אבל בסדר..) אבל למה בדיוק זה נשמע לך יותר מופרך מאשר להגיד שאלון, ועוד אנשים רבים במערכת הצבאית משקרים?
  ב-2 המקרים מדובר באנשים עם אינטרסים. בראשון של פעילים פוליטים שרוצים בתרומה למאבק הפוליטי שלהם. בשני אנשי צבא שלהם אינטרס להגיד שלא היו דברים מעולם.

  למה לחשוב שכל הראשונים משקרים יותר מופרך מלחשוב שכל השניים?