• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אזרח נוסח רונן שובל

יו"ר "אם תרצו", שזכה הבוקר לבמה בעיתון "הארץ", הוא דוגמה לנתין של משטר חשוך הרודף את אזרחיו ומערער על פעילותם ההכרחית של ארגוני זכויות האדם
אילנה ברנשטיין

אף כי הדמוקרטיה האתונאית שונה מהדמוקרטיה המודרנית ואף כי זכויות האזרח כמו גם המושג אזרחות השתנו, הרי שהם מוכרים לנו כבר מאז; ריבונות העם, שוויון בפני החוק, חופש הדיבור וסובלנות, השתתפות האזרחים בקבלת ההחלטות והזכות לבקר את השלטון. ערכים יסודיים אלה שהיו מובנים כבר לפני 2,500 שנה עולים לדיון מחדש, ונדמה כי יש צורך בשיעור בהול באזרחות לחברי הכנסת שצמד המלים "מדינה דמוקרטית" נישא על שפתותיהם מבלי דעת ולעתים מזומנות מדי.

אם כשלה ידם בדפדוף לאחור, אפשר שיעצרו במהפכה הצרפתית על מנת לרענן את ידיעותיהם. שכן מאז המהפכה הצרפתית היות אזרח אינו רק חובות, היות אזרח משמעו זכויות הפרט, זכויות האדם – ולא רק בצרפת המהפכנית אלא זכויות האדם באשר הוא (זאת אפילו אם זכויות אלה נשללו ללא הרף במושבות הקולוניאליות). ואם גם זוהי מטלה קשה למחוקקים בישראל, די אם יקראו את מגילת זכויות האדם כפי שהיא אומצה על ידי העצרת הכללית של האו"ם בדצמבר 1948. הצורך בניסוח זכויות אדם מעיד על שלילתן של זכויות יסודיות אלה, שכן אילו התקיימו במלואן לא היה צורך לנסחן במגילה ולהחילן על כל המדינות החברות באו"ם. באותו אופן, הצורך בארגונים המגנים על זכויות האדם נובע מהפרתן הגלויה, הבוטה והמתמשכת בישראל כמו במקומות רבים בעולם.

והנה באה כנסת ישראל ומבקשת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית אשר תבדוק את פעילותם של ארגוני זכויות האדם בישראל. אותם ארגונים המסייעים לקבוצות המוחלשות ולמעשה לכל אחד מאיתנו בתורו – חילונים, דתיים, מזרחים, ילדים ובני נוער, נשים, גרושים, חד-הוריים, צרכנים, מהגרים, פליטים, עניים, עצירים, מנושלים מאדמותיהם ומבתיהם, מפוטרים, מוטרדים מינית ועוד ועוד קבוצות ופרטים באוכלוסייה הסובלים מקיפוח, מדה-לגיטימציה ומהפרה חמורה של זכויותיהם. וכאילו לא די בכך, עוד לא הוקמה הוועדה וכבר מטילים קלון על ארגונים אלה, מערערים על זכותם להתקיים ומאשימים אותם בחבירה לארגוני טרור ובהאשמות מופרכות נוספות.

הסגידה למדינה, כמו היתה ערך בפני עצמו, הפטריוטיזם המסוכן, הנאמנות העיוורת, הוקעת האחר, רמיסת זכויותיו, השתקת הביקורת וכעת גם הערעור על פעילויותיהם של ארגוני זכויות האדם בישראל – כל אלה הינם תוצאה של הבניית אזרח הרצוי למדינה. אזרח אשר ישרת את יעדיה – גם אם הם פסולים – ויאפשר את התנהלותה המפלה, המדכאת, הכובשת, הגזענית, אזרח נוסח רונן שובל (יו"ר "אם תרצו"), שעיתון "הארץ" מעניק לו במה לעתים מזומנות וכך גם הבוקר.

מקריאת רשימתו ניתן להתרשם כי האזרח שובל, לשמחתו כי רבה, לא נדרש מעולם להגנתם של הארגונים הללו. האזרח שובל בהיותו גבר, אשכנזי, אזרח ישראלי סוג א', חילוני ככל הנראה, אולי גם לא יידרש להגנתם של ארגונים אלה. אפילו לא בעומדו מול הסלקטור בכניסה למועדון, או בתביעותיו מול המערכת הרפואית או בהגבלת חופש הדיבור שלו, למשל. אחרת קשה להבין מדוע סבור האזרח שובל כי "…כל מהותם [של ארגוני זכויות האדם] התנשאות, צביעות וזלזול באדם, בעם ובנבחריו".

הונו היחיד של האזרח שובל הינה בורותו בנושא זכויות האדם, היותו נתין נאמן וצייתן הנתון לשטיפת המוח של המדינה ומוסדותיה מבלי להבין כי גם יומו יגיע ובתנאים מסוימים – אקלים פוליטי אחר לדוגמה – אף הוא יידרש להגנה של ארגון כזה או אחר, וכי השמירה על פעילותם של ארגונים אלה הינה בלבו של כל אזרח; כלל לא משנה מהן דעותיו הפוליטיות ועד כמה הוא נאמן למדינה.

עצם ההחלטה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית – עוד לפני שזו יצאה לדרך – היא החלטה חשוכה של משטר הרודף את אזרחיו, מקעקע את זכויותיהם, מתנער מאחריותו לרווחתם, לחירותם ולשוויונם. הארגונים לשמירת זכויות האדם נאבקים ממילא על קיומם ועושים עבודת קודש – התנדבותית על פי רוב – שכל מטרתה היא להגן עלינו, בכלל זה גם על רונן שובל (אף כי לעת עתה אינו נדרש להגנה כלשהי). מיותר לציין כי ארגונים אלה ממלאים למעשה את תפקידה של המדינה, תפקיד שאותו היא אינה ממלאה ביחס לאזרחיה המוחלשים, שלא לדבר על מי שאינם אזרחים וחיים בתחומיה כבר יותר משישים שנה.

מכתב גלוי לאביגדור ליברמן (לינק לפייסבוק)

כנראה שיעניין אותך גם: