מקלות בגלגלים

מעופר עד חרמון: גזר דינו של עבדאללה אבו רחמה הוחמר לבקשת התביעה הצבאית, יונתן פולק החל לרצות שלושה חודשי מאסר
העוקץ

בית המשפט לערעורים בעופר פסק אתמול לטובת התביעה הצבאית, שביקשה להחמיר את גזר דינו של עבדאללה אבו רחמה. באוקטובר האחרון נגזרו על אבו רחמה 12 חודשי מאסר בגין הסתה וארגון הפגנות לא חוקיות, אחרי משפט שנוהל בצורה מפוקפקת. השופט קבע כי גזר הדין יוארך ל-16 חודשים (התביעה ביקשה שנתיים). אבו רחמה, שנמצא במעצר כבר 13 חודשים ויום, יירצה כעת עוד שלושה חודשים. האולם היה מלא נציגים זרים: נציגי הקונסוליה הגרמנית והספרדית במזרח ירושלים, ודיפלומטים מצרפת, מלטה, שוודיה, אנגליה ועוד. על אף התמיכה הבינ"ל, התביעה טענה בגלוי כי יש להחמיר בגזר הדין מסיבות פוליטיות, כאמצעי אזהרה לפעילים אחרים. בשנה האחרונה ניהל צה"ל מבצעי מעצרים נרחבים בכפרי הגדה, על מנת לשבור את המחאה העממית נגד גדר ההפרדה. ארגון אמנסטי הבינ"ל גינה את גזר הדין.

יונתן פולק נכנס לכלא, 11.01.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

בערך באותו החל פעיל השמאל הרדיקלי יונתן פולק לרצות תקופת מאסר של שלושה חודשים בכלא חרמון. פולק נכנס לכלא מכיוון שהשתתף לפני כשלוש שנים ב"מסה קריטית" – רכיבת אופניים מחאתית – נגד המצור על עזה. הוא היחיד מבין העשרות שהשתתפו ברכיבה שנעצר, ובמשפט סיפרו השוטרים כי זיהו אותו כפעיל פוליטי ועל כן עצרו אותו (קראו עוד על נסיבות המעצר וגזר הדין).

גבי לסקי, עורכת דינו של פולק, אמרה ביום הכרעת הדין: "המשטרה לא רק סימנה ועצרה את פולק ללא כל עילה חוקית מתוך קהל של רבים אחרים שנהגו בדיוק כמותו, אלא גם נהגה באופן מפלה כלפי האירוע עצמו ללא כל סיבה פרט לנטייתו הפוליטית. אירועים דומים בעלי אופי פוליטי שונה מתרחשים תדיר בתל אביב ללא התערבות משטרתית, ובטח שללא מעצרים".

אמש, לאות הזדהות עם פולק, יצאו לרחובות תל אביב עשרות רוכבי ורוכבות, כשהם חוזרים על אותו מסלול מפני שלוש שנים.

הפעם, המשטרה נמנעה ממעצרים.

מסה קריטית לאות הזדהות עם יונתן פולק, 11.01.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

סרטון מהמסה הקריטית:


בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.