• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מדוע צריך לצעוד

פעולת ארגוני זכויות האדם היא המעט שניתן וצריך לעשותו בחברה שהתיימרה להיות צודקת ושוויונית, אבל לא היתה כזו מעולם
חנה ספרן

דווקא לחברים וגם לחברות של ליברמן כדאי להצטרף להפגנה נגדו הערב. ועדת החקירה, שמופנית הפעם נגד ארגוני שמאל וזכויות אדם, עלולה יום אחד להיות מופנית נגדם. לא צריך יותר מזיכרון קצר של מה שקרה בבריה"מ, בדרום אפריקה או בכל חברה טוטאליטרית אחרת כדי לדעת שבדיוק מרעיונות גזעניים ואנטי-דמוקרטיים כמו של ליברמן צומח אסון וקורסות מדינות שלמות. כל זה לא מעניינו של ליברמן, כי הגזען אינו רואה את החברה ואינו דואג לטובת כל מי שחיים בה – הוא רואה רק את עצמו ואת האינטרסים שלו. הוא שונא את כל האחרים ועסוק בהפצתו של הרוע לכל עבר.

אבל בסופו של דבר, ואחרי הרבה סבל לכולם, יגיע הקץ למשטר האפרטהייד של ישראל. תודה לך, ליברמן, שהיום הדברים גלויים ואין צורך להסביר עד כמה המצב נואש. קודם לכן היו לנו יפי נפש בדמותם של אולמרט, ברק ונתניהו, שידעו להפעיל את אותה מדיניות ולהעמיד פנים שהכל בסדר. ובכן, כמו שכולנו יודעים/ות הכל לא בסדר וליברמן הוא כמובן לא האשם היחידי. רבנים גזענים ונשותיהם הגזעניות מוצאים כתבי שטנה, חיילים יורים כדורי גומי וגז מדמיע במפגינים/ות, בתי ספר דתיים לא מרשים לבנות מזרחיות ללמוד ובית המשפט העליון מכשיר את פעולותיה של המדינה השכם והערב. יתרה מזאת, גם כאשר בית המשפט פוסק נגד מעשי המדינה הצבא לא ממלא את הוראותיו.

מי, אם כן, מוציא את דיבת הארץ רעה בעולם? ארגוני זכויות האדם? המפגינים והמפגינות בבלעין? לא. המדינה עצמה במעשיה הנפשעים מוציאה לעצמה ובצדק שם רע. הפעולה החשובה מעין כמוה של ארגוני זכויות אדם, ארגונים לצדק חברתי ואחרים היא המעט שניתן וצריך לעשותו בחברה שהתיימרה להיות צודקת ושוויונית אבל לא היתה כזו מעולם.

אנחנו השמאלנים והדמוקרטורים (שוחרי דמוקרטיה) למיניהם נצעד יחדיו היום. זה יהיה הישג עצום ל"ארגונים הקיקיונים" כדבריה של ציפי ליבני שהצליחו להפחיד את ליברמן כל כך עד שקרא לכולנו סוכני טרור. פעילי ופעילות שמאל ויחד איתם כל מי שפועלים למען צדק חברתי, למען זכויות אדם ואשה, נגד אלימות כלפי נשים, נגד גזילת מקורות הגז והחול של המדינה הם לא ארגונים קטנים או חסרי חשיבות. יש להגן על הפעילות הזאת ולכבדה, לא רק מפני שראוי לשמור על חופש הפעולה של בני אדם במדינה דמוקרטית אלא מפני שהיא שומרת על התקווה שאנחנו לא בדרך אל האבדון ואולי גם תציל אותנו מידיהם של גזלנים, אנסים וסתם גזענים אלימים.

אם ישראל מעונינת לדאוג לדמותה בעיני העולם היא יכולה לעשות זאת בפשטות. היא יכולה להפסיק את מדיניות הכיבוש והדיכוי שהנהיגה מאז 1948. היא יכולה לשנות כיוון ולחפש דרכי שלום ופיוס. היא יכולה להפסיק את האלימות שהיא מפזרת לכל עבר. אז היא לא תצטרך להסביר את מעשיה או להחביא בבושה את פשעיה. היא פשוט תהיה מקום שנעים יהיה לחיות בו לכל מי שחיים כאן. אולי אז ליברמן וחבר הגזענים סביבו יחפשו להם מדינה אחרת להשתלט עליה.

הכותבת היא חוקרת ופעילת שלום פמיניסטית

כנראה שיעניין אותך גם: