ט"ו בשבט להריסות

הכפר אל-עראקיב נהרס בפעם התשיעית, כדורי גומי נורו לעבר תושבי הכפר, ועובדי הקרן הקיימת לישראל התייצבו במקום עם כלים כבדים, בכוונה להישאר
העוקץ

היום (ראשון), בשמונה וחצי בבוקר, בעוד אנשי אלעראקיב שרויים באבל על מות אחיו של השייח' סייאח אל-טורי, חדרו כוחות הבטחון לשטח הכפר והפעילו אלימות כלפי התושבים אשר ניסו להיאחז בבתיהם, תוך שהם מביסים אותם באמצעות אלות וכדורי גומי. הפרופ' גדי אלגזי, שהוזעק עם פעילים לכפר בשעות הבוקר, מדווח כי כוחות הבטחון פצעו חמישה תושבים, וכי לאחד מהם נפל מעוצמת המכות קוצב הלב.

בניגוד לשמונה הפעמים הקודמות בהם הרסו כוחות הביטחון את בתי הכפר, בשעות האחרונות מפעילה הקרן הקיימת לישראל כלים כבדים כדי למחוק את כל השרידים וההריסות שנותרו שם כעדים אלמים לחיים ולמאבק על אדמות. "זהו ט"ו בשבט להריסות", אומר אלגזי. "הקרן הקיימת שינעה את כל הכלים הכבדים שהיו ביער הטלוויזיה של אלוהים, והפעם היא מתכוונת כנראה להתנחל".

לדבריו של אלגזי, קהילת אלעראקיב מנסה להתאושש מהאלימות, והפעילים שהגיעו לאזור מבקרים את המשפחות שנותרו שוב בלא קורת גג ובלא תנאי מחייה בסיסיים. כוחות הבטחון חסמו באופן בלתי חוקי את האיזור, כדי למנוע כניסת פעילים שבאו להזדהות עם תושבי הכפר. פעילים/ות ובעלי רכבים מתבקשים/ות להגיע בדחיפות לאיזור, וליצור קשר עם תראבוט או עם מיכל רותם מפורום דו קיום – 052-6886867.

פינוי אלעראקיב, אוגוסט 2010. צילום: אקטיבסטילס

מצגת תמונות מהיום

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.