• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

איך מייחצנים כסת"ח

ה"הסברה" של מדינת ישראל, בין אם היא מופנית החוצה או פנימה, מתאפיינת בגלגול אחריותה של המדינה אל האזרחים ובאפס מאמץ למצוא פתרון ממשי לבעיות

אם נפרק את המושג "הסברה" על מנת להתחקות על הרעיון שעומד מאחוריו, נגיע ככל הנראה אל הלוגיקה הבאה: המצב בו אנו נמצאים הינו מצב נתון שנכפה עלינו ובלתי אפשרי לשינוי. בתוך מצב זה, עלינו לעשות דברים בצורה שבה לא היינו רוצים – אך אנו חייבים. כל שנותר לנו לעשות, הוא להסביר לאלה ש"לא מבינים" (אם משום שהם גרים רחוק ולא חווים מלחמה, או כי הם לא פגשו ערבים מעודם, או אולי כי הם סובלים מנאורות יתר) את אותו מצב בלתי פתיר.

הפעולה ההסברתית של ישראל בעולם היא במהותה פעולה יחצנית. כזאת שלא פועלת לשינוי מצב בעייתי, אלא מנסה להקל בביקורת עליו – ברירת המחדל לאלה שלא מאמינים או לא רוצים שבעיה תיפתר. פעולות יחצניות ותדמיתיות יכולות כמובן להיות מנת חלקה של מדינה, הכל עניין של מינון. זה הגיוני שמדינה תשקיע חלק מן המשאבים שלה במציאת אהדה למדיניותה, כל עוד הדבר נעשה במסגרת תפיסה רחבה יותר לפתרון סיטואציה בעייתית; אך פסול בהחלט הוא מצב בו מדינה משקיעה את רוב המשאבים הדיפלומטיים שלה בהסברה ומעט משאבים בפתרון דיפלומטי של הבעיה.

מדינת ישראל הפנימה, כחלק מתרבות הרייטינג ועולם הפרסום, שפעולות יחצניות משתלמות הרבה יותר מפעולות שנועדו לספק פתרון ממשי. ראשית כל הן זולות יותר – כלכלית וערכית. שנית, הן בהחלט יעילות – קמפיינים ממומנים היטב מצליחים לקדם אינטרסים אחדים ולהשתיק אינטרסים אחרים. הקמפיינים הלאומיים המרגיזים שפוקדים אותנו בשנים האחרונות הן חלק מאותה מגמה תקשורתית. זוהי "הסברת פנים", וכמו חברתה "הסברת החוץ" יש לה מטרה מאוד ברורה: לא לקדם פתרון, אלא "להסביר בעיה" ולגלגל את האחריות הלאה.

"קמפיין המים" הוא המוכר מכולם. בתשדיר האחרון מדווח שמאז 2003 לא ירדו משקעים מעל הממוצע בישראל, כלומר שבע שנים ללא פתרון מעשי. לאחר ששנים משק המים בישראל הוזנח מתבקשים כעת האזרחים לחסוך מים, והדבר מושג על ידי נגיעה ברמה  הערכית ("כי ישראל מתייבשת"). צריכת המים במגזר החקלאי והתעשייתי אדירה – האם הגישה המוסרית והערכית לחסכון במים תפעל גם במגזרים אלה או רק בבתי האב? אני בספק שחברות העסוקות ברווחיהן יתפנו מטוב לבן לחסוך במים בשביל המאמץ הלאומי. ומהן הפעולות שעשתה המדינה עד כה כדי לפתור את בעיית המים הידועה זה שנים?

מפת ההתגוננות. מידע מיותר

קמפיין מרגיז אחר הוא זה של פיקוד העורף, הקורא לאזרחים "להיות מוכנים" בעת התקפה. בבתים רבים מחזיקים על המקרר את העלונים שחולקו על ידי פיקוד העורף בהם טווחי הטילים וזמן הנפילה המשוער שלהם בעירם. הציניות לנוכח ממצאי מלחמת לבנון השנייה כאן קשה לעיכול, שכן לא ברור מה על האזרחים לעשות עם המידע הזה. הרי אין אדם סביר שבזמן אזעקה לא יחפש הגנה מיידית, אך כשבישובים רבים אין די מקלטים, באחרים מצבם מחפיר ויש גם כאלה (בעיקר בכפרים ערבים) בהם אין מקלטים כלל, אין באמת משמעות למידע שפיקוד העורף מפרסם. גישת ה"דאק אנד קאבר" מהמלחמה הקרה חזרה ובגדול.

האחרון והמרגיז מכל הוא התשדיר על רעידות האדמה בישראל. מי ששומע לראשונה את האב מספר כיצד בבית הילדים "תמיד בטוחים" לעומת בחוץ, יכול להיות בטוח שהוא עומד לשמוע תשדיר על גהות ובטיחות בבית (מה שאגב, כן נופל תחת אחריותו של האזרח). אך לאחר "צלצול מעורר" אנו מגלים כי רעידת אדמה היא רק עניין של זמן ושמבנים רבים יקרסו. שעלינו להיות מוכנים ושחיזוק מבנים והתנהגות נכונה יכולה להציל חיים.

סליחה על השאלה התמימה אבל האין תקני בנייה בישראל? אם במשרד התשתיות (או השיכון והבינוי, או איכות הסביבה, או הגנת הפנים) החליטו כי רעידת אדמה עלולה להפיל מבנים רבים בישראל לא מן הראוי שהיא לכל הפחות תסייע בחיזוק המבנים שהיא בעצמה אישרה? אם תקני הבטיחות השתנו – על ידה – בעקבות סכנה לרעידת אדמה, מה היא עושה כדי לשנות את המצב החדש שנוצר? מה פירושו התנהגות נכונה אם לא כן?

צריך להצביע על הקמפיינים האלה כפי שהם: גלגול אחריותה המלאה של המדינה אל האזרחים. פעולה יחצנית חסרת שאיפה לשלם את המחיר הכלכלי והערכי שכרוך בפתרון אמת של בעיה. כמו הסברת החוץ, הסברת הפנים אינה יכולה ואינה מעוניינת לשנות מצבים בעייתיים ומסכני חיים. תפקידה רק לכסות את ישבנם של אלו האמונים על פתרון הבעיה או בישראלית מדוברת – "להתריע". צריך להגיד את הדברים באופן ברור: זו אחריותה של המדינה לדאוג למערך הגנה של אזרחיה, זו אחריותה של מדינה לקיים אסטרטגיה נבונה של משק מים וזו אחריותה של מדינה להתכונן כהלכה לרעידת אדמה.

והערה קטנה למדינאים שיוזמים את הקמפיינים: עשו משהו בנידון או שתעזבו אותנו לנפשנו ואל תפחידו אותנו כל יום עם משהו אחר.

כנראה שיעניין אותך גם: