זה לא היום שלו

ביום אחד קיבל ליברמן כתף קרה מרוסיה, שאותה חתר לבסס כבעלת ברית, ומביבי, שאימץ את מסקנות ועדת ששינסקי. במקביל, עובדי המשרד שלו ממשיכים לשבות
יוסי דהאן

בסיעת "ישראל ביתנו" יוזמים החל מאתמול את ועדת החקירה בכנסת הבאה, שתעסוק במקורות כספי המימון של רוסיה (זכויות היוצרים שייכות לטוקבקיסט אנונימי ב-ynet, בתוך שטף התגובות הגזעני והלאומני השגרתי ברשת אפשר לאתר לעתים רחוקות הברקה). זאת לאחר שנשיא רוסיה דמיטרי מדוודב הכריז אתמול בביקורו כי "רוסיה תמשיך לתמוך בזכות הפלסטינים למדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים". אכן, מדובר באותה רוסיה שליברמן ביסס עליה את אסטרטגיית מדיניות החוץ הייחודית שלו כבעלת ברית לישראל, בניגוד למדיניות החוץ שנשענה על וושינגטון כשותפה היסטורית, ובאותם פוטין ומדוודב שאותם כינה ליברמן "מנהיגים צעירים וכריזמטיים".

המדיניות הבריונית של שר החוץ שלנו נכשלה כשלון חרוץ, שכן רוסיה לא זו בלבד שהתנערה מעמדותיו אלא אימצה את עמדות "שלום עכשיו" ו"בצלם", כשהצטרפה למדינות אמריקה הלטינית שהכריזו בזו אחר זו בחודשים האחרונים באופן חד צדדי על הכרה במדינה הפלסטינית. לא פלא שאתמול נשמעו צהלות בקרב ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, שם הכריז סאיב עריקאת כי דבריו של מדוודב  מהווים "מהלך היסטורי ויום שהפלסטינים יהיו גאים בו עוד זמן רב".

במשרד החוץ שררה אתמול מבוכה רבה והאצבע המאשימה הופנתה לעבר עובדי משרד החוץ השובתים לנוכח תנאי העבודה המחפירים שבהם הם מועסקים. אני חייב להודות שבעניין השביתה אני מצוי בדילמה, מצד אחד אני תומך, כמובן, במאבקם של עובדי משרד החוץ ומקווה ששביתתם תישא פרי ותסתיים בהסכם המיטיב את תנאיהם, ואילו מצד שני להמשך השביתה יתרונות עצומים, המחבלים במדיניות החוץ ההרסנית של ליברמן ומקדמים מאד את התהליך המדיני לכינון מדינה פלסטינית. פתרון אפשרי לדילמה הזו יכול להתממש בהקמת קרן שביתה שתמומן על-ידי ארצות הברית, מדינות האיחוד האירופי ומדינות אחרות שממנה ישולמו השכר ותנאי העבודה הנלווים המלאים של עובדי משרד החוץ עד לחתימתו של הסכם בינינו לבין הפלסטינים.

בכלל, יום רע עבר אתמול על אביגדור ליברמן. ראש הממשלה אימץ את המלצות ועדת ששינסקי בעניין תמלוגי הגז, המלצות נגדם נלחמו בחירוף נפש נושא כליו, שר התשתיות עוזי לנדאו, המשמש כלוביסט הבכיר של חברות הגז, וחברי סיעתו האנונימיים. לכאורה, הגדלת התמלוגים לקופת המדינה יכולה לשמש את צרכיהם של מצביעי "ישראל ביתנו" שברובם נמצאים בעשירונים התחתונים של החברה הישראלית וזקוקים לשירותים החברתיים ולרשת הביטחון הסוציאלית המתדלדלים שהיא מספקת.

אולם החבורה הפרלמנטרית, שבראשה עומד פוליטיקאי הקשור בטבורו לבעלי הון, פועלת כנציגתם הנאמנה של בעלי הון ידועים כטייקוני הגז ובעלי הון עלומים שקשריהם לשר החוץ נחשפים מעת לעת בתחקירים עיתונאיים. חלק מהטייקונים הללו הזרימו בשלוש השנים האחרונות שבעה מיליון לחברה בבעלות בלעדית של מיכל ליברמן, הבת המוכשרת באופן יוצא מן הכלל, שכבר בהיותה בת 21 הוקמה על שמה חברה שצברה הון עצום כל כך. על כל השחיתות והאלימות האנטי-דמוקרטית מטעמם של הפרלמנטרים מכסה מעטה דק של  פטריוטיות לאומנית וגזענית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דימי ריידר

  ראשית, ליברמן הרי תומך בפתרון "שתי מדינות", זה בדיוק הקטע שלו והאסון שלנו. הוא רק רוצה לכלול בזה את הפלסטינים אזרחי ישראל, וכנראה שחלק גדול מהיהודים אזרחי ישראל תומכים בזה. כמובן שהמדינה שהוא חוזה עבור הפלסטינים היא גידמת ופיסחת וכבולה, אבל זה נכון לגבי כל המדינות שהוצעו להם, מרבין ועד אולמרט ונתניהו.
  שנית, מדבדב יצא ידי חובה. הברירה שבפניו הייתה להגיד שרוסיה מבטלת את הכרתה הישנה במדינה הפלסטינית, להגיד שהיא לא עושה כלום בנידון, או להגיד שהיא מכירה מחדש במדינה שכזאת בגבולות 67. אפשרויות אל"ף ובי"ת הן בלתי אפשריות דיפלומטית, כי רוסיה היא חלק מהקוורטט שמחויב, מצד אחד, למדינה פלסטינית, מצד שני, מחויב לתיקוני גבול, חילופי שטחים וכד'. גם פוליטית כמובן אל"ף ובי"ת בלתי אפשריות, כי כל הקטע של הקוורטט זה מו"מ-שמו"ם, בלי צעדים חד צדדיים. אז מדבדב פשוט לא אמר כלום. רוסיה ממשיכה לתמוך בזכותם של הפלסטינים להקים מדינה עצמאית. מתי? לא ידוע. איך? לא הוזכר בהודעה. באיזה גבולות? לא רלוונטי, ייקבעו במו"מ. בקיצור, מדבדב אמר את מה שאמרו בוש וקלינטון לפניו. אם יש משהו שהעכיר את יומו של ליברמן, זה ממש לא הביקור ביריחו.
  ובאשר לששינסקי – ראוי להתייחס להתקף הסוציאל-דמוקרטי של רה"מ במשנה זהירות. ישראל, יש להזכיר, קיבלה גם את מפת הדרכים. ואח"כ הגישה רשימת הסתייגויות ממצה מתחת לשולחן. סביר להניח שמשהו כזה יקרה גם פה: הממשלה תיקח תמלוגים, אבל תתן לחברות תמריצים, או הנחות מס, או השד יודע מה. מוקדם לחגוג.

 2. ירדנה אלון

  לפני כעשרים שנה לערך כך על כל פנים דיווחה התקשורת.
  אני לא יודעת איפוא היה ליברמן כשזה קרה,אולי הוא היה עדיין מאחורי מסך הברזל
  ושם הרי לא מספרים הכל לכולם

  יכול להיות שהוא חשב שזה שהוא מדבר רוסית רהוטה עושה משהו למימשל הרוסי,ושהם הרוסים עליו ועל הרוסיות שלו.
  הרי גם נהנתניהו בטוח שזה שהוא מדבר אנגלית אמריקאית רהוטה זה משיגרום לאמריקאים להיות שפוכים עליו(מסתבר שרק היהודים האמריקאים שפוכים על צבר מאיזו יחידה 101 שמדבר אמריקאית כמוהם,לאמריקאים הלא יהודים זה לא מזיז יש להם איזה כמה? שלוש מאות מיליון כאלה? אז מה מעלה ומה מוסיף עוד אחד)
  big fucking deal

  בקשר לבדיקת מקורות מימון הרי זה ברור שזו פרובוקציה,ליברמן אוהב להיות "הילד הנוראי" של הפוליטיקה הישראלית,ואיפוא שאפשר לעשות פרובוקציה ולעשות טיזינג הוא יעשה את זה,
  לליברמן אין אג'נדה,פרובוקציה היא מפלטם של הפוליטיקאים חסרי האג'נדה

  מה היה קורה לוא השמאל הישראלי לא היה לוקח את עצמו ברצינות תהומית שכזאת ואומר לליברמן
  "סחטיין,אתה רוצה לבדוק את מקורות המימון שלנו, בוא נבדוק את מקורות המימון של האוליגרכים הרוסיים ,הפטרונים שלך"
  ליברמן ירד מהר מהעץ
  למה?
  כי מה האוליגרכים הרוסים צריכים את זה על הראש שלהם שיחטטו במקורות המימון שלהם ואיך הם עשו את ההון המולבן שלהם
  אנחנו כבר יודעים
  סחר ביהלומי דמים
  סחר בנשים עולמי
  סחר בסמים עולמי
  וסחר בנשק למקורות מפוקפקים שזורעים הרס באפריקה

  אוי ואבוי דופקים אצלי בדלת
  אני מקווה שזו לא המאפייה הרוסית
  כי את אותם דברים כבר כתבתי בבלוג של מתי שמואלוף לפני כמה ימים.

 3. חנן שליב

  כבר אמרו בעבר שמקלטו הבטוח
  של כל נבל ומושחת הוא הפטריוטיזם,הפאשיסט ליברמן הוסיף לכך רק את ההקשר לגן עדן.

 4. רמי

  צחנתו מתפשטת בכל רחבי הארץ. במות השמאל יורקות אש וגפרית, אבל הדרקון הזה לועג להם. ומערכת אכיפת החוק, ברשותו של חדל האישים יהודה וינשטיין, שותקת ועוברת לסדר היום לא רק על הסתה פרועה מצד החוליגנים של "ישראל ביתנו" נגד ערבים ונגד אנשי שמאל, אלא גם על מיליונים שזרמו לחשבונה של בתו של ליברמן, איש מעוות שבמדינה נורמלית היה מזמן מוצא עצמו מוקא מכל השפעה ציבורית ואולי שותף לתא לקצב ובניזרי וגנב האוצר מקדימה (שכחתי שמו). אז מה יהיה הסוף?